What's on

Repertoire

May 2021
www.philharmonia.spb.ru


01 May, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Time to swing
Jazz Evening


Jazz Philharmonic Orchestra
Kirill Bubyakin - artistic director
Vladimir Feyertag - presenter
Porter; Kern; Gershwin


02 May, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Soviet and Hollywood Best Soundtrack

MarimbaMix Orchestra
Stanislav Grigorenko - artistic director
Pavel Chizhik - percussion
Timur Fedorov - marimba
Ivan Chernobaev - bells
Nikolai Ryzhov
Alexander Smirnov - marimba
Dmitry Sverbikhin
Pyotr Gogitidze - double bass, bass-guitar
Elena Danik - saxophone
Konstantin Stukov - trumpet


03 May, Monday 3:00 pm
Small Hall
Violin Music Evening

Matvey Blumin - violin
Alexandr Osminin - piano
Fedor Belugin - presenter
Wieniawski: Fantasia on themes from the opera "Faust", ; Saint-Sans: Introduction and Rondo capriccioso; Tchaikovsky: "Reflection", Melody; Paganini: "La campanella"


03 May, Monday 7:00 pm
Small Hall
Alexander Scriabin
To the 150th anniversary of the birth


Peter Laul - piano
Scriabin: Prelude and Nocturne for the Left Hand, Two Impromptu, 24 Preludes, , Mazurkas, Fantasia


04 May, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. Piano Concerto No. 1
Francesca da Rimini
Prokofiev. Symphony No. 6

From the Programs of Evgeny Mravinsky


Conductor - Valentin Uryupin
Andrey Gugnin - piano


04 May, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening

Alexander Vasiliev - clarinet
Dmitrii Khrychev - cello
Stanislav Soloviev - piano
Brahms: Trio for Piano, Clarinet and Cello; Martinů: Variations on Rossini's Theme


05 May, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Konevets Quartet Ensemble

"Konevets Quartet"
Igor Dmitriev - artistic director
Maxim Mostovoy - tenor
Julian Danshin - tenor
Evgeny Gusin - baritone


06 May, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Nikolay Lugansky
Soloist - Nikolai Lugansky


Rachmaninoff: Piano Concerto No 2; Beethoven: Symphony No. 3 "Eroica"


06 May, Thursday 7:00 pm
Small Hall
"Voices of Academia"

Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director


07 May, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky
"Swan Lake", "The Sleeping Beauty" and "The Nutcracker" Excerpts


"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Tchaikovsky: Polonaise from Eugene Onegin, Elegy from Serenade for String Orchestra, Waltz from Serenade for string orchestra, "Snow Maiden", Italian Capriccio


08 May, Saturday 7:00 pm
Small Hall
"Voices of Academia"

Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director


09 May, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Festive concert for Victory Day

Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Conductor - Valentin Lyashchenko
conductor - Nikita Ignatov
Mila Shkirtil - mezzo-soprano
Yuri Serov - piano
Anton Petryaev - baritone


10 May, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Andreyev State Russian Orchestra

Andreyev State Russian Orchestra

Sergey Ekimov - artistic director
Larissa Yarutskaya - artistic director
Conductor - Dmitry Khokhlov
Alexander Mikhaylov - tenor
Alexander Shakhov - baritone
Vladimir Yarosh - reciter


10 May, Monday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening

String Quartet "Izmailovsky"
Anita Ozheshkovskaya - violin
Elena Kozlova-Gatovskaya - violin
Nadezhda Sergeeva - viola
Ilya Izmailov - cello
Mikhail Kasheutov - guitar
Ignat Khlobystyn - flute
Piazzolla: "Histoire du Tango", Tango "Oblivion"


11 May, Tuesday 7:00 pm
Grand Hall
56th International Festival "Petersburg Musical Spring"


Conductor - Vladimir Altschuler
Tatiana Starkova - soprano
Olga Vorsina - presenter
Glière: "Hymn to the Great City" from "The Bronze Horseman"; Radvilovich; Slonimsky: Symphony No. 34; Uspensky; Basner


11 May, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Tango close-up

Divertissement Chamber Orchestra
Artistic director and conductor - Ilya Ioff
Jose Mestre; Pelecis; Piazzolla; Rodriguez


11 May, Tuesday 10:30 pm
Small Hall
"Unknown Friend"
Performance based on works by Bunin, Tchaikovsky, Rachmaninov, Debussy

Kseniya Rappoport
Polina Osetinskaya - piano
Valery Galendeev - director
Tchaikovsky: "Doll's illness" from "Children's Album"; Rachmaninoff: Polka; Tchaikovsky: "Sweet Dream" from Children's Album; Ravel: "Alborada del gracioso" from "Reflections"; Debussy: "Jardins Sous La Pluie" ("Gardens in the Rain"); Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 7; Faure: "Awakening"; Batagov: Letter of Sergei Rachmaninoff by Ludovico Einaudi; Karmanov: "Past Perfect"


12 May, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Ekimov-Bodrov-Tanonov. "Easter Triptych"
World Premiere

Festival-contest "Slavic spring"

Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Concert Choir of the St. Petersburg State University of Culture
"Perezvony" Choir
Conductor - Larissa Yarutskaya
Ekimov-Bodrov-Tanonov: "Easter Triptych" (World Premiere)


12 May, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Vocal Evening

Pavel Shmulevich - bass
Olga Trifonova - soprano
Anna Kantor - piano
Glinka; Borodin; Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky; Rachmaninoff


12 May, Wednesday 10:30 pm
Small Hall
"Unknown Friend"
Performance based on works by Bunin, Tchaikovsky, Rachmaninov, Debussy

Kseniya Rappoport
Polina Osetinskaya - piano
Valery Galendeev - director
Tchaikovsky: "Doll's illness" from "Children's Album"; Rachmaninoff: Polka; Tchaikovsky: "Sweet Dream" from Children's Album; Ravel: "Alborada del gracioso" from "Reflections"; Debussy: "Jardins Sous La Pluie" ("Gardens in the Rain"); Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 7; Faure: "Awakening"; Batagov: Letter of Sergei Rachmaninoff by Ludovico Einaudi; Karmanov: "Past Perfect"


13 May, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Alan Buribaev
Wagner, Brahms, Schumann


Conductor - Alan Buribaev (Kazakhstan)
Lev Vinocour - piano
Wagner: Overture to Der fliegende Holländer; Schumann: Fantasia for Piano and Orchestra (1841), Introduction and Concert Allegro for Piano and Orchestra; Brahms: Symphony No.2


13 May, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Opina Pustyn Choir

Optina Pustyn Male Choir
Alexander Semyonov - artistic director


14 May, Friday 8:00 pm
Grand Hall
To the 90th Anniversary of the Birth of Gennady Rozhdestvensky
From the Programs of Conductor

New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Nikolai Mazhara - piano
Mozart: Divertisment No. 3; Schnittke: Concerto for Piano and String Orchestra; Roussel: "Le Marchand de sable qui passe" Excerpts; Stravinsky: Ragtime for Eleven Instruments


14 May, Friday 7:00 pm
Small Hall
Dmitry Myachin
Piano Recital


Schubert: Piano Sonata in A Major; Chopin: Two Nocturnes; Schubert: Two Impromptu


15 May, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Hollywood music marathon

Singolo Orchestra
Conductor - Anton Gakkel
Dmitry Ganenko - cello


15 May, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening

Lucas Debargue - piano (France)
David Castro-Balbi - violin
Alexandre Castro-Balbi - cello
Faure: Piano Trio in D minor; Debargue: Piano Trio; Ravel: Trio in A Minor


16 May, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Rachmaninoff. Symphony No. 3


Conductor - Alexander Titov
Olga Rachkova - presenter
Glazunov: Stenka Razin, symphonic poem; Eshpai: Symphonic Fantasy Suvorov Crossing the Alps; Rachmaninoff: Symphony No 3


16 May, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Harp and Violin Music Evening

Nadezhda Sergeeva - harp
David Ardukhanyan - violin


17 May, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Bohemian Rhapsody

Olympic Brass Ensemble
Alexei Stepanov - artistic director


17 May, Monday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening



Maria Fedotova - flute
Lev Klychkov - violin
Dmitrii Petrov - violin
Daria Shaposhnikova - piano
Vladimir Volkov - double bass
Vitaly Pogosyan - duduk
Polina Osetinskaya - piano
Vladislav Pesin - piano
Vadim Bondarenko - harpsichord
Elena Serova
Telemann; J.-S. Bach; Mozart; Bartók; Akhunov


18 May, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Matthias Goerne and Nikolai Lugansky
Vocal Evening


Schubert: "Winterreise", song cycle


18 May, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Chopin

Oleg Vainstein - piano
Dmitrii Khrychev - cello
Chopin: Cello Sonata in G minor, Op. 65, Sonata No 3, , Polonaise in f-sharp minor, op 44


19 May, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Beethoven, Bruch, Brahms
Sherling. Violine Concerto


St.Petersburg Symphony Orchestra
Conductor - Sergey Stadler
Beethoven: Violin Concerto, Two Romances for Violin and Orchestra; Bruch: "Kol Nidrei"


20 May, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
TOP 10 of Organ Pieces
Organ Evening


Daniel Zaretsky - organ
Boëllmann; J.-S. Bach: Toccata and Fugue in D minor, Two Choral Fantasies; Liszt: "Nun danket alle Gott", , Fantasy and Fugue on the Theme B-A-C-H; Tariverdiev: Aria from Organ Concerto No. 1; Franck; Boëllmann: Prière à Notre-Dame and Toccata from Gothic Suite for Organ; Vierne: Westminster Bells; Widor: Adagio fron Symphony for Organ No. 5, Toccata fron Symphony for Organ No. 5


20 May, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Piano Recital

Ilya Yakushev
Haydn; Beethoven: Sonata No 23 "Appassionata"; Liszt: "Consolations"; Tchaikovsky: Dumka; Gershwin: Three Preludes


21 May, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Mussorgsky. Night on Bald Mountain
Debussy. Afternoon of a Faun
Ravel. La Valse


Conductor - Felix Korobov
Berlioz: "Le carnaval romain", Overture; Ravel: "Le tombeau de Couperin", Suite; Mussorgsky: Night on Bald Mountain; Dukas: L'Apprenti sorcier; Debussy: Prelude to the Afternoon of a Faun, the prelude to the Mallarmé`s eclogue; Ravel: La valse


22 May, Saturday 6:00 pm
Grand Hall
"The Master and Margarita"


Conductor - Alexander Titov
Berlioz: Symphonie fantastique; Schnittke: "The Master and Margarita", excerpts; Petrov: "Master and Magarita" Symphony-Fantasy


22 May, Saturday 6:00 pm
Grand Hall
Long Night of Museums
Sounds of Music and Time in "The Master and Margarita"



22 May, Saturday 4:00 pm
Small Hall
"Step Forward" Festival

Wind Quintet
Valeria Flegontova - saxophone
Nikita Sokolov

Alevtina Gritsenko - saxophone
Nikita Komarov - bassoon
Oleg Pogudin - tenor
Yekaterina Shimanovich - soprano
Alexander Rubinov - piano
Andrey Telkov - piano
Yulia Piven - piano
Victoria Rau - piano
Nikita Tikhomirov - piano
Alexei Stepanov - piano
Tatiana Bulgakova - piano
Ludub Ochirov - piano
Dvořák; Mozart; Medtner; Schumann; Albéniz


22 May, Saturday 8:00 pm
Small Hall
Spain

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Ekaterina Budnikova - violin
Olga Chapkevich - harp
Elgar: Sevilliana for orchestra; Glinka: Souvenir d'une nuit d'été à Madrid; de Falla: Three Cornered Hat, Suite No 2; Sarasate: Carmen Concert Fantasy; Rodrigo: Concierto de Aranjuez; Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol


23 May, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Soloist - Jakub Josef Orlinski (countertenor)
Vocal Evening


Handel; Purcell; Vivaldi


23 May, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Alexander Bolotin
Piano Recital



24 May, Monday 7:00 pm
Small Hall
Saint-Saëns
Ravel
Fauré


Peter Laul - piano
Argine Stepanian - violin
Boris Andrianov - cello
Aleksandr Chizhov - viola
Saint-Sans: Sonata No 2 for Violin and Piano; Ravel: Trio in A Minor; Faure: Piano Quartet No 1; Debussy: Sonata for Cello and Piano


25 May, Tuesday 7:00 pm
Grand Hall
14th International Festival "Step Forward"


Petersburg Chamber Choir
Nikolai Kornev - artistic director and conducor
Conductor - Anatoly Rybalko
Arina Pereladova - piano
Oleg Akkuratov - piano
Pavel Drap - marimba
Dmitry Nilov - marimba

Vasily Belyavin
Vladislav Sokolov and Nikita Sokolov
Dvořák: Piano Concerto; Beethoven


26 May, Wednesday 7:00 pm
Grand Hall
Conductor - Vladimir Jurowski
Opening of the Festival

15th International Festival "Musical Collection"

State Academic Symphony Orchestra of Russia "Evgeny Svetlanov"
Conductor - Vladimir Jurowski
Rudolf Buchbinder - piano (Austria)
Brahms: Piano Concerto No 1; R. Strauss: Till Eulenspiegel's Merry Pranks; Elgar: "Falstaff", symphonic study in C minor


26 May, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Bach, Stravinsky, Mendelssohn

Ensemble of the St. Petersburg Symphony Orchestra
Conductor - Petr Maximov
Anna Zilberbord - violin
J.-S. Bach; Stravinsky: Concerto for Chamber Orchestra in E-flat major "Dumbarton Oaks"; Mendelssohn


28 May, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Mikhail Shekhtman
Soloists - Sergei Davydchenko, Ilya Gringolts

15th International Festival "Musical Collection"


Petrov: Vivat, Olympus! Celebration Overture; Taneyev: Concert Suite for Violin and Orchastra; Tchaikovsky: Piano Concerto No 1; Stravinsky: Firebird, suite from the ballet


29 May, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Anniversary Evening
Andrey Kazakov, his students and friends


Andrey Kazakov - clarinet
Dmitry Lupachev - clarinet
Alexander Vasiliev - clarinet
Egor Bobnev - clarinet
Nikita Liutikov - clarinet
Vladislav Zaporozhets - clarinet
Damir Valiev - clarinet
Denis Sukhov - clarinet
Evgeny Kultygin - clarinet
Stanislav Skornyakov - clarinet
Anna Ter-Abramyan - clarinet
Dina Roynberg - piano
Pavel Elyashevich - piano
Elena Serova - piano
Irina Sukhova - violin
Victoria Misailidi - violin
Tatiana Kozub - violin
Dmitry Platonov - viola
Ruslan Nabiyev - cello
Artem Chirkov - double bass
Mozart; Weber; Glinka; Bruch; Debussy; Stravinsky; Poulenc; Widmann


31 May, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Joshua Bell (violin) and Peter Dugan (piano)
Chamber Music Evening

15th International Festival "Musical Collection"

Beethoven: Sonata No. 2 for Violin and Piano; Bloch: Nigun; Brahms: Violin Sonata No 1 in G major; Ravel: Sonata No. 2 for Violin and Piano


31 May, Monday 7:00 pm
Small Hall
Miroslav Kultyshev
Piano Recital

15th International Festival "Musical Collection"

Wagner: Sonata No 3; Wagner - Gould: Siegfried Idyll; Tchaikovsky: Six Pieces op. 51; Liszt


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia