What's on

Repertoire

November 2020
www.philharmonia.spb.ru


01 November, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Chizhik Jazz Quartet

Chizhik-Jazz-Quartet
Alexei Chizhik


Pyotr Miheev - percussion
Bizet: Overture to "Carmen"; Tchaikovsky: , Dance of the sugar plum fairy from Nutcracker; Mozart: Overture from The Marriage of Figaro, ; Vivaldi: "Gelido in ogni Vena" from "Farnace", Aria "S'a voi Penso, o Luci Belle" from "Scanderbeg"


02 November, Monday 7:00 pm
Small Hall
Bessonov Brothers

Ivan Bessonov - piano
Daniil Bessonov - violin
Nikita Bessonov - violin
Debussy: "Suite bergamasque"; Chopin: Fantaisie Impromptu, Waltzes; Mozart: Piano Sonata No 8 in A minor; Saint-Sans: Introduction and Rondo Capriccioso; Bizet - Waxman: Fantasy on the themes of Carmen; Paganini - Kreisler: "La campanella"; Paganini: Caprice No 24 for solo Violin; Khachaturian : Sabre Dance from ballet "Gayane"; Rimsky-Korsakov: "Flight of the Bumblebee"; Tchaikovsky: Trepak (Russian dance) from the "Nutcracker" ballet; Elgar: Salut damour; Wieniawski; Paganini: Caprice No 13; I.Bessonov: Waltz Trio; Gade: Jalousie tango


03 November, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky


Conductor - Dmitry Liss


03 November, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening

Stanislav Soloviev - piano
Ekaterina Tarasova - violin
Alexey Osipov - violin
Nikita Zubarev - cello
Tchaikovsky: Piano Trio "In Memory Of The Great Artist"; Rachmaninoff: Trio Élègiaque "In Memory of a Great Artist"


04 November, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Soloist - Boris Berezovsky


Tchaikovsky: Piano Concerto No 2; Prokofiev: Piano Concerto No 1; Shostakovich: Piano Concerto No 2


04 November, Wednesday 3:00 pm
Small Hall
"The King of the Elves"

Vera Maslova - soprano
Oleg Mitsov - tenor
Petr Gaydukov - tenor
Togriy Bazhakin - bass-baritone
Alexander Kashpurin - piano, harpsichord
Yulij Tofan - flute
Kristina Kazankina - cello
Nadezhda Rogozhina
Nikolay Popov
Varvara Soboleva
Konstantin Kozlov
J.-S. Bach; Beethoven; Brahms; Weber; Schubert; Schumann; Rachmaninoff


04 November, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening

Alexei Zhilin - cello
Inga Dzektser - piano


05 November, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Ilya Papoyan
Piano Recital


Schumann: Arabesque, Kreisleriana; Liszt: Hungarian Rhapsody No 12; Medtner: , Sonata-Reminiscenza; Ravel: La valse


06 November, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Closing of the 11th International Festival of Chamber Artists and Ensembles "Silver Lyre"

Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist
Lydia Kovalenko - violiin
Yana Ivanilova - soprano
Vivaldi: Le quattro stagioni, Concerto for two Violins and Strings in A major, Concerto for two Violins and Strings in D minor, MotetMotet "In furore iustissimae irae" for Soprano, Strings and Continuo, O qui coeli terraeque serenitas for Soprano and Strings, Aria of Costanza "Ombre Vane" from "Griselda", Aria of Vagaus "Armatae face et anguibus" from "Juditha triumphans"


07 November, Saturday 7:00 pm
Grand Hall
Conductor - Vladimir Jurowski
State Academic Symphony Orchestra of Russia "Evgeny Svetlanov"


State Academic Symphony Orchestra of Russia "Evgeny Svetlanov"
Wagner: Siegfried Idyll, "Götterdämmerung", excerpts; Beethoven: Symphony No.7


07 November, Saturday 7:00 pm
Small Hall
"Northern Sinfonietta"

The St. Petersburg Northern Sinfonietta Chamber Orchestra of the Music Hall Theatre
Artistic director and conductor - Fabio Mastrangelo
Britten: Simple Symphony; Bartók: Divertisment; Britten; Elgar


09 November, Monday 8:00 pm
Grand Hall
World Stars of Russian Opera
St.Petersburg vs Moscow


St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Tatarnikov
Anna Aglatova - soprano
Yulia Matochkina - mezzo-soprano
Elena Stikhina - soprano
Oleg Dolgov - tenor
Vladislav Sulimsky - baritone
Alexei Tikhomirov - bass
Tchaikovsky: Polonaise from Eugene Onegin; Offenbach; Rossini: Basilio's Aria from "The Barber of Seville"; Handel; Puccini: Aria Donna non vidi mai from "Manon Lescaut" (Des Grieux); Verdi; Puccini: Cio-Cio San aria from "Madama Butterfly"; Borodin; Saint-Sans: Delilah's Aria opera "Samson and Delilah"; Verdi: Duet of Don Carlos and Rodrigo from "Don Carlos"; Tchaikovsky: Introduction from "Pique Dame"; Verdi: Aria "O don fatale..." of Eboli from "Don Carlos"; Bizet; Vivaldi: Aria "Siam navi" of Aminta from "L'Olimpiade"; Verdi: Aria of Montfort from "The Sicilian Vespers"; Puccini: Tosca Aria, "Tosca"; Gounod: Mephistopheles' Couplets from "Faust"; Puccini: Calaf aria, "Turandot"; Verdi: Duet of count di Luna and Leonora from "Il Trovatore"


09 November, Monday 7:00 pm
Small Hall
State Russian Concert Orchestra

State Russian Concert Orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Borodin: Polovtsian Dances; Ponchielli: Dance of the Hours from La Gioconda


10 November, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Beethoven


Conductor - Vladimir Begletsov
Peter Laul - piano
Beethoven: Leonora Overture No 2, Piano Concerto No 3, Symphony No.2


11 November, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Violin Music Evening

Maria Shalgina - violin
Oleg Weinstein - piano


12 November, Thursday 6:00 pm
Small Hall
"National Collection" Festival


Conductor - Yaroslav Zaboyarkin

Artistic director and conductor - Andrey Dolgov
"Four Quintet"
Evgeny Petrov - button accordion
Georgy Nefedov - babalaika
Vladimir Kovpaev - domra-bass
Artistic director and conductor - Andrey Dolgov

Lev Klychkov
Ilia Kozlov
Artem Chirkov
Alexander Boldachev (Russia-Switzerland)
Mikhail Dzyudze
Georgy Nefedov
Maxim Rubtsov
Veronika Kozhukharova
Vitaly Pogosyan
Ilya Gindin
Mikhail Totsky
Veronika Praded
Dimitry Khristov
Peyo Peev
Varvara Kotova
Irina Krutova
Rameau; Vivaldi; Mussorgsky; Tchaikovsky; Albéniz


13 November, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Bach and Jazz

Yulia Glazkova - organ


13 November, Friday 7:00 pm
Small Hall
Dobranoch Ensemble

Dobranotch Ensemble
Dmitry Khramtsov - artistic director and soloist (violin)
Ilya Gindin - clerinet, saxophone
Sergey Zavarykin - trumpet
Maxim Karpychev - saxophone
Evgeny Lizin - percussion
Alexei Stepanov - tuba
Roman Shinder - banjo


14 November, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Russian Saxophone Quartet

Russian Saxophone Quartet
Vladimir Koznov - soprano-saxophone
Gannady Poluyaktov - alto-soprano
Stanislav Pyalov - tenor-saxophone
Ilya Bogomol - baritone-saxophone


15 November, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
Legends about Beauty, Friendship and Love


Conductor - Fedor Lednev
Aleksandr Shustin - violin
Nikolai Burov - presenter
Pelecis: "Blooming Jasmine"; Grieg: "Peer Gynt", Two Suites


15 November, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Peter Laul
Piano Recital


J.-S. Bach: English Suite No 2; Schumann: , Novelette No 1, Novelette No 8; Brahms: Sonata No. 3


17 November, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening

Ivan Stolbov - clarinet
Ryu Hee Yoon - violin (South Korea)
Kim Ja Ran - piano (South Korea)


18 November, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
In Memoriam
Piano Recital


Lev Vinocour - piano
Liszt: "La lugubre gondola"; Beethoven: Sonata No. 12; Scriabin: Piano Sonata No 1; Rachmaninoff: Vocalise, Variations on a Theme of Corelli


18 November, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening
Antonio Vivaldi


"Young lassics" Chamber Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov


19 November, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
To Pyotr Tchaikovsky

David Goloschekin
Igor Zolotarev - violin
Nikita Zubarev - cello
Miroslav Kultyshev - piano
Peter Laul - piano
Dmitry Pavliy - piano
Olesya Petrova - mezzo-soprano
Stanislav Soloviev - piano
Tchaikovsky: Piano, Violin, Vocal and Chamber Music


19 November, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Vocal Evening
To the 180th Anniversary of the birth of Tchaikovsky

Evelina Agabalaeva - mezzo-soprano
Dmitry Voropaev - tenor
Anna Kantor - piano


20 November, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Alexey Arkhipovsky

Alexey Arkhipovsky - balalaika


21 November, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Mussorgsky and Tchaikovsky


Stanislav Kochanovsky - violin
Philipp Kopachevsky - piano


21 November, Saturday 3:00 pm
Small Hall
St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Andrey Gugnin - piano
Tchaikovsky: Francesca da Rimini; Shore: "Childhood memories" for piano and symphony orchestra


21 November, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening

Maxim Fedotov - violin
Galina Petrova - piano
Tartini - Kreisler; Beethoven: Sonata No. 7 for Violin and Piano; Shostakovich; Bartók: Romanian Folk Dances; Grieg: Sonata No. 3 for Violin and Piano


22 November, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
Songs without Words


Conductor - Andrey Danilov
Aleksandr Shustin - violin
Natalia Entelis - presenter
Sibelius: Romance for String Orchestra in C major; Tchaikovsky: Serenade for string orchestra; Beethoven: Violin Romance No 2; Tchaikovsky: Melody


22 November, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Gershwin
Bach


Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Conductor - Valentin Lyashchenko
Aleksei Ivanov
J.-S. Bach: Toccata and Fugue in D minor; Handel: Oboe Concerto No 3 in G minor; Brahms: Variationen über ein Thema von Jos. Haydn; Gershwin: Rhapsody in blue


23 November, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Teodor Currentzis
Soloist - Vadim Kholodenko


MusicAeterna orchestra
Brahms: Piano Concerto No 2, Symphony No 4


24 November, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Vivaldi. "The Four Seasons"
Glass. "American Four Seasons"


Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic direcor and soloist


25 November, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Cello Music Evening

Dmitry Eremin - cello
Anna Rychkova - piano
Tchaikovsky; Rachmaninoff; Glazunov; Schumann; Martinů; Hindemith


26 November, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Vocal Evening


Irina Sharapova - comments
Vivaldi: "Griselda"; Rossini: "La donna del lago"; Wagner: "Die Meistersinger von Nürnberg"; Mascagni: "Lamico Fritz"; Donizetti: "L'elisir d'amore"


27 November, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Mozart. Symphony No. 40
Tchaikovsky. Symphony No. 6 "Pathétique"


Conductor - Andrei Anikhanov
Mozart: Symphony No.40; Tchaikovsky: Symphony No 6 "Pathétique"


27 November, Friday 7:00 pm
Small Hall
Anna Sheludko
Piano Recital


Beethoven: 32 Variations; Chopin: Variations Brilliante; Mendelssohn: Variations sérieuses; Schumann: The Variations on the name "ABEGG"; Rachmaninoff: Variations on a Theme of Corelli


28 November, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Nikolay Alexeev


Mendelssohn: Symphony No 3 "Scottish"; Brahms: Symphony No 1


28 November, Saturday 7:00 pm
Small Hall
We are the Champions
Olympic Brass Ensemble


Olympic Brass Orchestra
Alexei Stepanov - artistic director


29 November, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Movie Music

"Marimbamix" Ensemble
Stanislav Grigorenko - artistic director
Timur Fedorov
Nikolai Ryzhov
Pavel Chizhik - percussion
Ivan Chernobaev
Alexander Smirnov
Dmitry Sverbikhin
Pyotr Gogitidze - double bass
Alexander Malich - presenter
Morricone: "Il Buono, il brutto, il cattivo" Suite from Music from films; Mancini: Music from "The Pink Panther", "Moon River"; Williams: Music from the "Star Wars"; Elfman: Music from the "Mission: Impossible"; Badelt - Zimmer: Music from the "Pirates of the Caribbean"; Petrov: Music from "Amphibian Man", Music from "Office Romance"; Mokrousov: Music from "The Elusive Avengers"; Gladkov: Composition on "Gentlemen of Fortune" Theme


29 November, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Arkady Ivannikov
Guitar Music Evening


Purcell: Two Grounds


30 November, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Opera Gala


Conductor - Evgeny Khokhlov
Olesya Petrova - mezzo-soprano
Vladislav Sulimsky - baritone
Evelina Smolina - soprano
Alexei Tatarintsev - tenor
Evgenia Muravieva - soprano
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila, Gorislavas Aria from "Ruslan and Ludmila"; Rimsky-Korsakov: , Lullaby of the Volkhova from "Sadko"; Borodin: Konchackovna's Cavatina from "Prince Igor", , Duet of Vladimir and Konchakovna from "Prince Igor"; Tchaikovsky: Polonaise from Eugene Onegin, ; Verdi: Duet of Amelia and Renato from "Un ballo in maschera"; Bizet: Entr`acte Act III from "Carmen"; Gounod: Poison Aria of Julietta from "Roméo et Juliette", ; Saint-Sans: Delilah's Aria opera "Samson and Delilah"; Delibes: "Flower Duet" from "Lakmé"; Mozart: Duettino (Don Giovanni, Zerlina) "Là ci darem la mano" from "Don Giovanni"; Verdi: , Quartet from "Rigoletto"


St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002021
Saint-Petersburg Philharmonia