What's on

Repertoire

February 2021
www.philharmonia.spb.ru


01 February, Monday 7:00 pm
Small Hall
Brass Concert

Soloists of Mikhailovsky Theatre orchestra


02 February, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. "The Four Seasons"
Sviridov. "Blizzard"


Conductor - Mikhail Leontiev
Mikhail Chernyack - reciter


03 February, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
"Soloists of Baltica" International Festival

Oleg Vainstein - piano
Alexander Kashpurin - piano
Tchaikovsky; Prokofiev


04 February, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Baroque and Tango

VivaMuse Ensemble
Liudmila Sidenko - mezzo-soprano
Evgeniya Klevtsova - violin, artistic director
Nataliya Grinuk - violin
Alexei Andreev - viola
Natalia Neskoromnaya - cello
Vitaly Shumkin - piano
Vivaldi; Handel; Corelli; Piazzolla


05 February, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Vasily Petrenko
Soloist - Alexander Ramm


Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Shostakovich: Cello Concerto No 1; Rimsky-Korsakov: Scheherazade


05 February, Friday 7:00 pm
Small Hall
Taneev Quartet
Chamber Music Evening


Taneyev Quartet
Ilia Kozlov - violin
Dmitrii Koriavko - violin
Denis Gonchar - viola
Dmitry Eremin - cello
Beethoven: String Quartet No 8; Tchaikovsky: String Quartet No. 1


06 February, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Bis-Quit Ensemble

Bis-Quit Ensemble
Andrey Antipov - double-bass-balalaika
Rimsky-Korsakov; Strauss; Velázquez; Monti; Rota; Piazzolla; Mancini


06 February, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Sergei Leiferkus
Vocal Evening


Rachmaninoff; Mussorgsky; Dargomyzhsky; Rubinstein: Romances


07 February, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Nikolay Alexeev
Soloist - Philipp Kopachevsky


Rachmaninoff: Piano Concerto No 2; Shostakovich: Symphony No.5


08 February, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Alexander Soloviev
Solist - Nikolai Lugansky


Mikhailovsky Theatre Orchestra
Rachmaninoff: Piano Concerto No 1, Symphonic Dances


08 February, Monday 7:00 pm
Small Hall
Harp, Viola and Flute Music Evening

Maria Krushevskaya - harp
Yuri Afonkin - viola
Alexander Marinesku - flute


09 February, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Mozart

"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov
Mozart: Symphony No.40, Symphony No. 41


10 February, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Great Britain

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Mendelssohn: Symphony No 3 "Scottish"; Purcell; Elgar: "Enigma", variations on an Original Theme


11 February, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Mozart, Debussy
Tailleferre, Prokofiev


Georgii Dolgov - flute
Bagrat Lappo - cello
Natalia Popova - piano
Olesya Babenkova - cello
Nikolai Mazhara - piano
Viktoriia Velkova - violin
Dmitrii Chernyshenko - viola
Ilya Semion - viola
Ekaterina Semion - harp
Evgenia Dolgova - piano
Mozart; Debussy: Sonata for Cello and Piano, Sonata for Flute, Viola and Harp; Prokofiev: Flute Sonata No 1


12 February, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Beethoven and Bruckner


Conductor - Vladimir Altschuler
Alexander Kashpurin - piano
Beethoven: Piano Concerto No 2; Bruckner: Symphony No 3


12 February, Friday 7:00 pm
Small Hall
Piano Trio and Duets

"Ultimum Trio" (Piano Trio of the St.Petersburg Philharmonic Society)
Dmitry Pavliy - piano
Igor Zolotarev - violin
Nikita Zubarev - cello
Elena Semishina - piano
Sergey Uryvaev - piano
Evgeny Izotov - piano
Anna Sheludko - piano
Prokofiev; Borodin: Three Pieces for Piano for 4 Hands; Tchaikovsky: Piano Trio "In Memory Of The Great Artist"


13 February, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Mahler. Symphony No. 9


Conductor - Nikolay Alexeev


13 February, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening

Arseny Chubachin - cello
Alexander Ghindin - piano
Grieg: Sonata for Cello and Piano in A minor; Bartók: Romanian Folk Dances; Franck: Sonata in A major for Violin and Piano; Brahms: Hungarian Dance No 1, Hungarian Dance No. 2


14 February, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
All you need is love

Olympic Brass Ensemble
Alexander Golikov - trumpet
Konstantin Stukov - trumpet
Ivan Vasiliev - trumpet
Sergey Zavarykin - trumpet
Dmitrii Sorokin - french horn
Dmitri Krylov - trombone
Alexei Stepanov - tuba
Evgeny Lizin - percussion


14 February, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Franz Liszt

Pavel Raykerus
Natalia Entelis


14 February, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Good Evening Trio

"Good Evening" Jazz Trio
Stanislav Chigadaev - artistic director, piano
Grigory Voskoboynik - double bass
Artem Teklyk - percussion


15 February, Monday 7:00 pm
Small Hall
Alexander Scriabin
To the 150th Anniversary


Peter Laul - piano


16 February, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
"We are violinists"


17 February, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Dances from Russian Operas and Ballets

Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Evgeny Khokhlov
Andreev; Glinka; Mussorgsky; Borodin; Glazunov; Rachmaninoff; Tcherepnin


17 February, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Vocal Evening

Tatiana Pavlovskaya - soprano
Yulia Matochkina - mezzo-soprano
Anatoly Kuznetsov - piano
R. Strauss; Berg; Puccini; Cilèa


18 February, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Baltic Chamber Orchestra

St. Petersburg Chamber Baltic Orchestra
Conductor - Emmanuel Leducq-Barome (France)
Andrei Korobeinikov - piano
Schnittke: Concerto for Piano and String Orchestra; J.-S. Bach: Piano Concerto in D minor; Schoenberg: Verklärte Nacht


19 February, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Mozart, Schubert
Two Great Last Symphonies


Conductor - Dmitri Jurowski
Mozart: Symphony No. 41; Schubert: Symphony No.9


19 February, Friday 7:00 pm
Small Hall
Felix Mendelssohn

Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist
Lydia Kovalenko - viola
Vera Chekanova - soprano
Stanislav Soloviev - piano
Mendelssohn: Two Concert Pieces, Concerto for Violin, Piano and String Orchestra, Symphony No 9 for String Orchestra, "Salve Regina" for soprano and strings


20 February, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Svetlana Krychkova
Poetic Evening


Alexander Krychkov - guitar


21 February, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Mikhail Glinka

Stepanida Shevchenko
Larisa Pominova
Ivan Sapunov
Gevorg Grigoryan
Alexei Koptev
Alisa Bratslavskaya
Semen Zaborin
Alexander Galitsky - presenter


22 February, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Classic and Jazz

Mussorgsky Jazz Orchestra
Conductor - Sergey Bogdanov
Vladimir Feyertag - presenter
Tchaikovsky: "The Nutcracker"; Grieg: Peer Gynt, fragments; Gershwin: Porgy and Bess, symphonic suite; Brahms: Hungarian Dance No 5; Rimsky-Korsakov: Scheherazade


22 February, Monday 3:00 pm
Small Hall
Schumann. Robert and Klara
Poem Concert


Alexander Kashpurin - piano
Ksenia Gavrilova - piano
Alexandra Korobkina - violin
Ksenia Krylnikova - viola
Igor Bobovich - cello
Nadezhda Rogozhina
Schumann: , , , Piano Quartet in E flat major, Symphonic Etudes, "In der Nacht" from "Phantasiestücke"; Clara Schumann: Scherzo in C minor; Schumann


22 February, Monday 7:00 pm
Small Hall
State Russian Concert Orchestra

State Russian Concert Orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Denis Yakovlev - baritone
Khrennikov; Schwartz; Petrov


23 February, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Old Military Marches and Waltzes

Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Valentin Lyashchenko
Conductor - Nikita Ignatov
conductor - Valentin Lyashchenko


23 February, Tuesday 3:00 pm
Small Hall
2+3

"Pushkin-quartet"
Ekaterina Nagornaya - violin
Natalia Reshetnikova - violin
Tatiana Komissarova - viola
Vladimir Virok-Stoletov - cello
Pavel Reshetnikov - clarinet
Vivaldi: "Winter" from "The Seasons"; Mozart: Quintet for Clarinet and Strings; J. Strauss II: Pizzicato Polka, "Im Pavlovskerwalde" Polka; Dvořák: Violin Concerto No.12 "American"


23 February, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Jazz Evening Music

Stanislav Chigadaev Trio
Stanislav Chigadaev - artistic director, piano
Grigory Voskoboynik - double bass
Artem Teklyk - percussion
Evelina Agabalaeva - mezzo-soprano


24 February, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Brahms. Violin Concerto
Rachmaninov. Symphony No. 3


Conductor - Maxim Alexeev
Nikita Borisoglebsky - violin


25 February, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Glass Harp and the Magic Flute


Conductor - Alexey Nyaga
Georgii Dolgov - flute
Alexander Lemeshev - glass harp
Mozart: Overture to Die Zauberflöte, Flute Concerto No. 1 for Flute in G major


25 February, Thursday 7:00 pm
Small Hall
"Voices of Academia"

Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director


26 February, Friday 8:00 pm
Grand Hall
In Memoriam Sergey Slonimsky

New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Ilia Kozlov - violin
Georgy Prazdnikov - presenter
Hindemith : Five Pieces for String Orchestra; Slonimsky: Violin Concerto "Spring"; Kalinnikov: Serenade for String Orchestra; Sviridov: Music for Chamber Orchestra


27 February, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Vladimir Korolevsky
Organ Evening


Bruns: Prelude in G major


27 February, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Evgeny Izotov
Piano Recital


Schubert: Three Piano Pieces; Debussy: , The Happy Island; Ravel: Sonatine, Pavane pour une infante defunte, La valse


28 February, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Bizet
Sarasate
Ravel
Chabrier
De Falla


Conductor - Anatoly Rybalko
Ilia Kozlov - violin
Natalia Entelis - presenter
Bizet: "Carmen", Suite No 1; Sarasate: Zigeunerweisen; Ravel: "Gypsy", Rhapsody for Violin and Piano; Chabrier: España, rhapsody for orchestra; de Falla: Three-Cornered Hat, Suites


28 February, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Vocal Evening
Berg, Schumann, Sviridov


Eleni Gvritishvili - soprano
Evelina Smolina - soprano
Daria Telyatnikova - mezzo-soprano
Efim Zavalny - baritone
Rebekka Magomedova - piano
Berg; Schumann: "Frauen-Liebe und Leben ("A Woman's Love and Life"); Sviridov


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia