What's on

Repertoire

January 2021
www.philharmonia.spb.ru


12 January, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Strauss Gala


Conductor - Vladimir Altschuler


13 January, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Andreyev State Russian Orchestra

Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Evgeny Khokhlov
Andreev; Glinka; Rimsky-Korsakov; Glazunov; Shostakovich; Garayev


13 January, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
"Symmetrio" Ensemble

"Symmetrio" Ensemble
Arthur Adrshin - bayan
Vladimir Stupnikov - bayan
Arkady Shkvarov - bayan
Boëllmann: Menuet and Toccata from Gothic Suite; Mozart: Rondo from "Eine Kleine Nachtmusik"; Mussorgsky; Tchaikovsky: March from "The The Nutcracker", Dance of the sugar plum fairy from Nutcracker, Trepak (Russian dance) from the "Nutcracker" ballet


14 January, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Prokofiev, Chausson
Chamber Music Evening


Taneyev Quartet
Ilia Kozlov - violin
Dmitrii Koriavko - artistic director
Denis Gonchar - viola
Dmitry Eremin - cello
Lev Klychkov - violin
Oleg Weinstein - piano
Prokofiev: Five Melodies for Violin and Piano, Sonata No 1 for Violin and Piano; Chausson: Concerto for Violin, Piano and Strings


15 January, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Waltz Evening

"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Ksenia Grigorieva - mezzo-soprano
Vladimir Sadkov - baritone
Glinka: Waltz from "A Life for the Tsar"; Glazunov: Concert Waltz No 1; Tchaikovsky: Waltzes from "Swan Lake", "Sleeping Beauty" and "Nutcracker"; Shostakovich: Waltz No. 2 from Jazz Suite; Dunaevsky: Concert Waltz; Berlioz: Waltz from Symphonie fantastique; Sibelius: Valse Triste; Kálmán: Silva and Edvin's Duet from "Silva" Operetta; Waldteufel: Sirens, Waltz, "The Ice Skaters", Waltzs, "Spain" Waltz


16 January, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Gershwin and Bernstein


Conductor - Alexander Titov
Ilya Yakushev - piano
Gershwin: Cuban Overture, Piano Concerto in F major; Bernstein: Prelude, Fugue and Riffs, West Side Story, symphonic dances


17 January, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
"Wanderlust"


Conductor - Valery Ovsyanikov
Natalia Entelis - presenter
Mendelssohn: Meeresstille und glückliche Fahrt; Honegger: Pacific 231; Adams; Tchaikovsky: Symphony No 1 "Winter Daydreams"


17 January, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Quintet of Four

"Four Quintet"
Evgeny Petrov - button accordion
Georgy Nefedov - babalaika
Vladimir Kovpaev - domra-bass
Artistic director and conductor - Andrey Dolgov


20 January, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Soloists of St.Petersburg Ensemble
Artistic director and soloist - Mikhail Gantvarg


Soloists of St.Petersburg Ensemble
J.-S. Bach: Brandenburg Concerto No 3; Schubert: "Death and the Maiden", String Quartet No 14; Haydn: Violin Concerto in C Major; Schnittke: Suite in the Old Style (Orch. by G. Korchmar); Bartók: 6 Romanian Folk Dances


21 January, Thursday 7:00 pm
Small Hall
"Voices of the Academia"

Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director


22 January, Friday 7:00 pm
Small Hall
Flute and Piano Music Evening

Denis Lupachyov - flute
Peter Laul - piano


23 January, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Masterpieces of Russian symphonic music


Conductor - Maxim Fedotov
Mussorgsky: Night on Bald Mountain, Sunrise on the Moscow River; Glinka: Kamarinskaya, Waltz Fantasy; Tchaikovsky: Romeo and Juliet, Overture-Fantasia; Rachmaninoff: "The Rock", Fantasia for Orchestra, Vocalise; Lyadov: 'Kikimora"; Rimsky-Korsakov: Three Miracles from The Tale of Tsar Saltan; Borodin: Polovtsian Dances


23 January, Saturday 7:00 pm
Small Hall
PetRo Duet

PetRo Duet
Anastasia Rogalyova - piano
Dmitry Petrov - piano
Grieg: Norwegian Dances; Dvořák: , Slavonic Dances; Brahms: Hungarian Dances; Rogalev: Jewish Dances


24 January, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Organ Music Evening
Yury Semenov


J.-S. Bach: Fantasia and Fugue "Great" in G minor, "Vater unser im Himmelreich Choral, Passacaglia and Fugue in c minor, BWV 582, Choral Prelude "Von Gott will ich nicht laßen", Prelude and Fugue in E flat major; Mozart; Liszt; Franck: Choral No. 1


24 January, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Christmas Fairy Tales


Alexei Chizhik - percussion
Dmitry Bratukhin - piano
Irina Chizhik - reciter
Julia Labutina - send animation
Tchaikovsky: "The Nutcracker"


24 January, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Cello Music Evening

Alexander Knyazev - cello
J.-S. Bach: Cello suite No 3, Cello suite No 5, Cello suite No 4


25 January, Monday 7:00 pm
Small Hall
Grieg, Ravel, Debussy, Messiaen

Aleksandr Shustin - violin
Evgeny Izotov - piano
Grieg: Sonata No. 3 for Violin and Piano


26 January, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
To the International Holocaust Remembrance Day


Conductor - Vladimir Altschuler
Kseniya Rappoport - reciter
Polina Osetinskaya - piano
Anna Zilberbord - violin
Valery Galendeev - director
Denis Kolosov - lighting designer
Schwartz: "Yellow Stars, Purimspiel in a Ghetto"


27 January, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Leningrad - Stalingrad
Military stanzas


Volgograd Symphony Orchestra
Conductor - Andrei Anikhanov
Andrey Gugnin - piano
Natalia Dmitrievskaya - soprano
Glazunov: Ouverture Solennelle for Symphony Orchestra; Rachmaninoff: Rhapsody on a Paganini Theme for Piano and Orchestra; Glière: Concerto for Coloratura and Orchestra; Shostakovich: Symphony No.9


27 January, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Austria

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Mozart: Eine kleine Nachtmusik; Beethoven: Symphony No 8; Haydn: Symphony No.45 "Farewell"


28 January, Thursday 7:00 pm
Small Hall
"Silent Night. Remembering Christmas"

Taneyev Quartet
Ilia Kozlov - violin
Dmitrii Koriavko - artistic director
Denis Gonchar - viola
Dmitry Eremin - cello
Sofia Kiprskaya - harp
Irma Gzhigolaty - soprano
Yuri Bogatyrev - saxophone
Ilia Kozlov - violin
Dmitry Eremin - cello
Vladimir Maslov - percussion
Mikhail Vedunkin - percussion
Debussy; Williams; Massenet; Kiprsky; Rostovskaya


29 January, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Saint-Saëns
Bizet
Tchaikovsky


Conductor - Felix Korobov


30 January, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Best Baroque Opera Arias

Quantum Satis Ensemble
Sergey Filchenko - artistic director
Daria Telyatnikova - mezzo-soprano
Lyubov Sharomova - soprano


30 January, Saturday 2:00 pm
Small Hall
Crescendo Music Competition


31 January, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Bizet
Schumann
Dvořák


Conductor - Vassily Sinaisky
Nikita Mndoyants - piano


31 January, Sunday 3:00 pm
Small Hall
New Year Concert

State Russian Concert Orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
conductor - Alexander Chernobaev
Natalia Entelis
Offenbach; Strauss; Milhaud


31 January, Sunday 7:00 pm
Small Hall
"Christmas Eve"
Opera buff based on Cherevichki by P.Tchaikovsky


Irina Muliarchik - soprano
Olga Shokel - mezzo-soprano
Igor Chikishev - tenor
Vyacheslav Kuznetsov - bass-baritone
Sergey Chepurcko - bass-baritone
Alexander Kashpurin - piano
Eugenia Sadovnikova - violin
Nadezhda Rogozhina
Varvara Soboleva
Konstantin Kozlov
Dmitry Prokopiev


St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002021
Saint-Petersburg Philharmonia