What's on

Repertoire

April 2021
www.philharmonia.spb.ru


01 April, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Terem Quartet

Terem-Quartet


01 April, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Violin Music Evening

Mikhail Gantvarg - violin
Inga Dzektser - piano
Handel: Sonata for Violin and Piano in G minor; Beethoven: Sonata No. 7 for Violin and Piano; Brahms: Violin Sonata No 1 in G major; Ravel


02 April, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Nikolay Alexeev
Soloist - Sergey Dogadin


Prokofiev: Violin Concerto No 2; Shostakovich: Symphony No 4


03 April, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Miroslav Kultyshev
Piano Recital


Chopin: 24 Preludes, Four Ballades


03 April, Saturday 3:00 pm
Small Hall
Why Mozart needed a red coat with carved buttons

Auerquartet
Elina Drukh - violin
Sandra Patrikeeva - violin
Nadezhda Chumovitskaya - viola
Tatiana Tutynina - cello
Nikolai Mazhara - piano
Anastasia Korotenko - soprano
Anastasia Vasilieva - soprano
Olga Zemskova - mezzo-soprano
Togriy Bazhakin - baritone
Alexander Minchenko - bass

Natalia Entelis - presenter


04 April, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Baroque Masters

Quantum Satis Ensemble
Sergey Filchenko - artistic director
Daria Telyatnikova - mezzo-soprano


04 April, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Tchaikovsky
Rachmaninoff


Choir studio "Harmony"
Artistic director and conductor - Svetlana Englina
Alexander Nikitin - baritone
Ivan Evchenko - tenor
Natalia Steyt - piano
Igor Petrov - piano
Irina Sharapova - piano
Alyona Muzaleva - piano
Alexander Galitsky


04 April, Sunday 7:00 pm
Small Hall
New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra

New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Nikita Zubarev - cello
Mozart: Divertisment No. 3; Grieg: From Holberg's Time; Tchaikovsky: Elegy "In Memory of Samarin" for Strings


06 April, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky and Penderecki
In Memoriam Krzysztof Penderecki


Conductor - Vladimir Altschuler
Philipp Kopachevsky - piano


06 April, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Mozart, Schnittke, Stravinsky

Alexander Kashpurin - piano
Ksenia Gavrilova - piano
Boris Nikonov - percussion
Mikhail Yemelyanov - percussion
Mozart: Overture to Die Zauberflöte; Schnittke: Suite from music to performance Taganka Theater "The Census List"; Mozart: Piano Sonata in B Major; Stravinsky: The Rite of Spring


07 April, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Alexander Kantorov

"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro; Beethoven: Egmont Overture; Wagner; Liszt: Les Préludes, symphonic poem; Rossini: Overture from Il Barbiere di Siviglia; Dvořák: Slavonic Dance No. 16; Brahms: Hungarian Dance No 1; Saint-Sans: Introduction and Rondo Capriccioso; Suppé: "Die schöne Galathee"; J. Strauss II: "Im Pavlovskerwalde" Polka, "Perpetuum mobile" Polka


07 April, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Soloists of Mikhailovsky Theatre Orchestra

Shushan Shamirian - violin
Aleksei Vasilev - violin
Kristina Vasilieva - viola
Victor Rogatin - viola
Evgeny Pilipchuk - cello
Ivan Korenev - cello
Alexander Petrov - flute
Katrin Attiye - flute
Andrei Zhuravsky - clarinet
Pyotr Danilov - oboe
Georgy Radzevich - bassoon
Daniil Krasnov - bassoon
Tatiana Repnikova - harp
Tchaikovsky: "Souvenir de Florence"


08 April, Thursday 8:00 pm
Small Hall
"1926"

Elizaveta Boyarskaya - actress
Anatoly Bely - actor
Dmitry Sinkovsky - violin, contratenor
Valery Galendeev - artistic director
Alla Damsker - scriptor and director
Alina German - dress designer
Gleb Filshtinsky - lighting designer


09 April, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Rachmaninoff. Rhapsody on a Paganini Theme for Piano and Orchestra
Stravinsky. "The Rite of Spring"


Conductor - Charles Dutoit
Alexander Ghindin - piano
Rimsky-Korsakov: Russian Easter Festival Overture; Rachmaninoff: Rhapsody on a Paganini Theme for Piano and Orchestra; Stravinsky: The Rite of Spring


09 April, Friday 8:00 pm
Small Hall
"1926"

Elizaveta Boyarskaya - actress
Anatoly Bely - actor
Dmitry Sinkovsky - violin, contratenor
Valery Galendeev - artistic director
Alla Damsker - scriptor and director
Alina German - dress designer
Gleb Filshtinsky - lighting designer


10 April, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Vladimir Samsonov
Vocal Evening


Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Vladimir Samsonov - baritone


10 April, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Vocal Evening

Nikolay Kamensky - bass
Alexei Lavrov - baritone
Pelageya Kurennaya - soprano
Yekaterina Fenina - soprano
Artem Savchenko - baritone
Vera Kravchuck - mezzo-soprano
Victor Pogudin - baritone
Artem Arutynov - tenore
Alexandra Dyachkova - mezzo-soprano
Polina Novikova - mezzo-soprano
Valentina Arkhipova - soprano
Artem Volkhovsky - producer
Olga Guseva - producer
Dina Orlova - producer
Yulia Ruleva - producer
Alexander Larionov - piano
Anatoly Stepanov - piano
Polina Vasilieva - piano
Yulia Grauman - piano
Nikita Arkhipov - piano
Georgy Kvarazchelia - piano
Irina Sharapova - presenter
Mozart; Donizetti; Massenet; Thomas; Borodin; Tchaikovsky; Rachmaninoff


11 April, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
"Sounds of the Galaxy"
To the 60th Anniversary of the first Space Flight 


Concert Choir of the St. Petersburg State University of Culture
Sergey Ekimov - artistic director
Larissa Yarutskaya - artistic director
Conductor - Anatoly Rybalko
Holst: The Planets; Williams: Star Wars Suite


12 April, Monday 7:00 pm
Small Hall
Vivaldi
Dvořák


St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev


13 April, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Music from Ballet

Galina Zhukova - piano
Tchaikovsky - Pletnev: Concert Suite from "Nutcracker"; Prokofiev: Three Pieces from "Romeo and Juliet"; Khachaturian - Sarkisyan: Concert Suite from "Gayane" and "Spartacus" Ballets; Gavrilin


14 April, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Dukas. L'Apprenti sorcier
Ravel. Bolero


Conductor - Emmanuel Leducq-Barome (France)
Lev Klychkov - violin
Dukas: L'Apprenti sorcier; Barber: Violin Concerto; Debussy: Ibéria from Images for Orchestra; Ravel: Boléro


14 April, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Vocal Evening

Russian Early Music Ensemble
Vladimir Shulyakovsky - artistic director
Igor
Victoria Evtodieva
Gesualdo; Monteverdi; Pergolesi; Handel; Paisiello; Purcell


15 April, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Andreyev State Russian Orchestra

Conductor - Dmitry Khokhlov
Anastasia Fedoseenko - domra
Alexandra Eshchyova - domra
Ekaterina Shirokova - domra
Lyubov Gorodnaya - domra
Svetlana Smolyar - domra alto
Natalia Churina - domra alto
Ekaterina Lomova - domra alto
Lydmila Nikolaeva - domra bass
Natalia Sapunova - oboe
Sergey Gamarts - flute
Natalia Nemchenko - domra bass
Tatyana Bulygo - double bass balalaika
Nikita Yakovlev
Sergey Fedoseenko
Andreev; Rimsky-Korsakov; Wieniawski; Paganini; Albéniz; Cassado; Dvořák; Saint-Sans; Slonimsky; Belov


15 April, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening

Sergey Dogadin - violin
Peter Laul - piano


16 April, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Strauss II
Schubert
Brahms


Conductor - Fedor Lednev
Nikolai Mazhara - piano
Artem Vargaftik - presenter


16 April, Friday 7:00 pm
Small Hall
Strauss Gala

"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov


17 April, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Russian Saxophone Quartet

Russian Saxophone Quartet
Vladimir Koznov - soprano-saxophone
Gannady Poluyaktov - alto-soprano
Stanislav Pyalov - tenor-saxophone
Ilya Bogomol - baritone-saxophone


17 April, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening

Olesia Tertychnaia
Oleg Vainstein
Artem Isaev
Nikita Liutikov
Mark Kreshchenskyi
Igor Karzov
Schumann: Three Romances for Violin and Piano


18 April, Sunday 7:00 pm
Grand Hall
Beethoven
Five Piano Concertos


Conductor - Felix Korobov
Peter Laul - piano
Beethoven: Piano Concerto No 1, Piano Concerto No 2, Piano Concerto No 3, Piano Concerto No 4, Piano Concerto No. 5


18 April, Sunday 3:00 pm
Small Hall
New Year Concert


Sergey Yefaev
Alexander Galitsky - presenter
J.-S. Bach; Handel; Vivaldi; Paganini; Rossini; J. Strauss I; J. Strauss II; Massenet; Tchaikovsky


18 April, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Virtuos Pieces for Violin and Piano

Lydia Kovalenko - violin
Inga Dzektser - piano
Wieniawski: Polonaise de concert No 1, "Legende", , Scherzo tarantella; Kreisler: "Vienna Caprice", , "Chinese tambourine"; Vieuxtemps: Fantasia appassionata


19 April, Monday 7:00 pm
Small Hall
Voices of Academia"

Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director


20 April, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Bizet
Gershwin


Conductor - Georgy Albegov
Sergei Pechatin - cello
Timur Fyodorov - percussion
Bizet: "Carmen", Suite No 1; Saint-Sans: Cello Concerto No 1; Milhaud: Percussion Concerto; Gershwin: American in Paris, tone poem


20 April, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Beethoven


Taras Trepel - cello
Oksana Shevchenko - piano
Beethoven: Sonata No. 2 for Cello and Piano, , Sonata No. 4 for Cello and Piano,


21 April, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
New Chamber Philharmonic Orchestra


New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Dvořák: Serenade for Strings; Silvestrov: Silent Music for string orchestra; Bartók: Divertisment; Bibergan: Partita for five solo Instruments and String Orchestra


24 April, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Boris Berezovsky
Piano Recital


Beethoven: Sonata No 1, Sonata No 2, Sonata No 3; Tchaikovsky: The Seasons


24 April, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Piazzolla
Manukyan


Orchestra of the Theater of Musical Comedy
Conductor and soloist - Andrey Alexeev
Igor Romanyk - violin
Olga Alexeeva - piano


25 April, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
"In the Land of Toys and Animals"


PetRo Duet
Anastasia Rogalyova - piano
Dmitry Petrov - piano
Conductor - Dushan Vilich
Marina Sosnina - sand animation
Eva Sosnina - sand animation
Nikolay Burov - presenter
Ravel: Pavane pour une infante defunte; Debussy: "Le Coin des enfants", excerpts from the suite; Dukas: L'Apprenti sorcier; Saint-Sans: Le carnaval des animaux


25 April, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Bach and Jazz
Organ Evening


Lada Labzina - organ


25 April, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Rachmaninoff
Rimsky-Korsakov
Khachaturyan


Alexander Maslov - piano


27 April, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Anatoly Nikitin Cello Ensemble

St. Petersburg Cello Ensemble of Anatoly Nikitin
Rastrelli cello quartet
Kirill Kravtsov - artistic director, cello

Dmitrii Khrychev - cello

Conductor - Yaroslav Cherenkov
Anton Andreev - cello
Lev Bespalov - cello
Alexei Vasiliev - cello
Dmitry Ganenko - cello
Dmitry Eremin - cello
Andrei Efimovskii - cello
Alexei Zhilin - cello
Alexei Massarsky - cello
Igor Mnatsakanov - cello
Natalia Neskoromnaya - cello
Ivan Sendetsky - cello
Sergey Slovachevsky - cello
Evgeny Pilipchuk - cello
Nikolay Vasiliev - cello
Mikhail Vasiliev - harp
Anna Makarova - piano
Inga Dzektser
Artem Vargaftik - presenter


28 April, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Excerpt

Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist
Nikolai Mazhara - piano
Mikhail Khasin - trumpet
Alisa Ten - vocal
Martynov: "L'après midi du Bach"; Pelecis: "Revelation" for Voice, Piano, Trumpet and Strings


29 April, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Glinka
Lalo
Tchaikovsky


Conductor - Pavel Bubelnikov
Pavel Popov - violin


29 April, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Ferenz Liszt

Oleg Vainstein - piano
Alexander Kashpurin - piano
Timofei Kalmykov - piano


30 April, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. Piano Concerto No. 2
Sibelius. Symphony No. 1


Conductor - Mikhail Shcherbakov
Stanislav Soloviev - piano


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia