What's on

01
December, 2019
3:00 pm, Sun
About Beethoven, fate and not only
Natalia Entelis - presenter
Weber: "Invitation to the Dance"; Liszt: Piano Concerto No 2; Beethoven: Symphony No.5
01
December, 2019
8:00 pm, Sun
Rudolf Buchbinder
Piano Recital
Schubert: Four Impromptus op.90, Sonata in B major
01
December, 2019
3:00 pm, Sun
"On the roads of hymns and songs"
About love to choral singing
Rimsky-Korsakov St. Petersburg state College mixed choir
"Choral Collegium Ensemble
Artistic director and conductor - Nikolai Romanov
Elena Popova - presenter
Monteverdi; Mozart; Schumann; Brahms; Tchaikovsky
01
December, 2019
7:00 pm, Sun
Dobranotch Ensemble
Dobranotch Ensemble
Artistic director and soloist (violin) - Dmitry Khramtsov
02
December, 2019
8:00 pm, Mon
"Onegin" National Opera Award
Tauric Symphony Orchestra
conductor - Mikhail Golikov; conductor - Alan Chircop
Sergei Leiferkus - baritone; Dmitry Korchak - tenor; Vasilisa Berzhanskaya - mezzo-soprano; Ivan Ozhogin - tenor; Oxana Shilova - soprano; Victor Krivonos - tenor; Natalia Savchenko - soprano; Gury Guriev - baritone
Mozart; Donizetti; Rossini; Verdi; Bizet; Puccini; Rimsky-Korsakov; Kálmán; Strauss
Supported by: Committee for Culture of St. Petersburg,
Organizers: "Kultura ryadom" National Opera Centre Onegin National Opera Award
03
December, 2019
8:00 pm, Tue
03
December, 2019
7:00 pm, Tue
Gold Collection
Piano Trio
Andrey Baranov - violin; Alexei Zhilin - cello; Inga Dzektser - piano
Tchaikovsky: Piano Trio "In Memory Of The Great Artist"; Schubert: Piano Trio No.1 in B-flat Major, D. 898
04
December, 2019
8:00 pm, Wed
Mikhailovsky Theater Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Vedernikov
Conductor - Alexander Vedernikov
Eugen Tichindeleanu - violin; Pavel Gomziakov - cello; Andrei Korobeinikov - piano
Beethoven: Concerto for Piano, Violin and Cello; R. Strauss: A Hero's Life (Ein Heldenleben), tone poem
04
December, 2019
7:00 pm, Wed
Alexander Grechaninov
Alfred Schnittke
St Petersburg Concert Choir
Artistic director and conductor - Vladimir Begletsov
Grechaninov: Sacred music; Schnittke: Penitential Verses for choir
05
December, 2019
8:00 pm, Thur
Bach and Franck
Organ Evening
Rubin Abdullin - organ
J.-S. Bach: Prelude in E flat major, Fugue in E flat major, Chorale Prelude "Jesus Christus, unser Heiland" Chorale Prelude", "Christ unser Herr zum Jordan kam", "Vater Unser Im Himmelreich", "Wir glauben all' an einen Gott", "Gott Vater in Ewigkeit", Excerpts from Organ Mass; Franck: Three Chorals for Organ
05
December, 2019
7:00 pm, Thur
06
December, 2019
8:00 pm, Fri
Conductor - Valery Ovsyanikov
Soloist - Dmitry Smirnov
Debussy: "Nuages" ("Clouds") Nocturn, "Fêtes" ("Holidays") Nocturn; Prokofiev: Violin Concerto No 1; Dvořák: Symphony No 6
06
December, 2019
7:00 pm, Fri
"Voices of the Academy"
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Artistic director - Ildar Abdrazakov
Organizers: Elena Obraztsova Musical Academy
07
December, 2019
8:00 pm, Sat
Haydn. Symphony No. 45
Cimarosa. Oboe Concerto
Mozart. Symphony No. 41
St Petersburg Philharmonic Orchestra (chamber orchestra)
Conductor - Leo Kraemer (Germany)
Artem Isaev - oboe
Artem Vargaftik - presenter
07
December, 2019
7:00 pm, Sat
"Invitation to travel"
Mila Shkirtil - mezzo-soprano; Yuri Serov - piano; Yuri Lazarev - reciter
Schubert; Schumann; Glinka; Rubinstein; Tchaikovsky; Arensky; Wolf; Liszt; Bizet; Duparc; Grieg; Granados; Sviridov
Organizers: "St Petersburg Impresario"
08
December, 2019
8:00 pm, Sun
Haydn
Sperger
Mozart
St Petersburg Philharmonic Orchestra (chamber orchestra)
Conductor - Leo Kraemer (Germany)
Artem Chirkov - double bass
Klaus Trumpf - presenter
08
December, 2019
3:00 pm, Sun
Ludwig van Beethoven
Peter Laul - piano; Tikhon Lukyanenko - violin; Olga Yermakova - piano; Nikolay Staatsyck - tenor; Irina Sharapova - piano; Alla Ostrovskaya - violin; Bagrat Lappo - cello
Natalia Entelis - presenter
08
December, 2019
7:00 pm, Sun
Oleg Weinstein and Dmitrii Khrychov
Chamber Music Evening
Rachmaninoff: , "Elegy", Sonata No. 2, "Melody", , ,
Organizers: "Enterpriserusart"
09
December, 2019
7:00 pm, Mon
Concert was rescheduled to
10
December, 2019
8:00 pm, Tue
Alfred Schnittke
On the 85th Anniversary of the birth of the composer
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Artistic director and conductor - Sergey Ekimov
Conductor - Felix Korobov
Nikolai Mazhara - piano; Yekaterina Krapivina - contralto; Arthur Vasiliev - contratenor; Oleg Losev - tenor; Petr Migunov - bass
Schnittke: "The History of Dr. Johann Faust", cantata for countertenor, contralto, tenor, bass, mixed chorus and orchestra, Piano Concerto, Suite from music to performance Taganka Theater "The Census List"
10
December, 2019
7:00 pm, Tue
Ilia Kozlov
Violin Music Evening
Taneyev Quartet
Ilia Kozlov (violin)
Artistic director - Dmitrii Koriavko
Denis Gonchar (viola)
Ilia Kozlov - violin; Elena Dyakova - piano
Saint-Sans: , Introduction and Rondo capriccioso; Debussy: Moonlight from the suite bergamasque, Valse; Ravel: "Gypsy", Rhapsody for Violin and Piano; Franck: Piano Quintet
11
December, 2019
8:00 pm, Wed
To the 20th Anniversary of the International Festival "Admiralty Music"
The Rimsky-Korsakov Central Navy Band of Russia
Conductor - Alexei Karabanov
Sergey Petrov - clarinet; Vladimir Viatkin - oboe; Dmitri Krylov - trombone; Petr Fedotov - violin
Rimsky-Korsakov: Concerto For Clarinet And Military Band, Variations on a Theme by Glinka for Oboe and Wind Orchestra, Concerto For Trombone and Military Band, Scheherazade; Zimbalist: Fantasia on themes from the opera "Golden Cockerel" by N.Rimsky-Korsakov
Organizers: Troyka Music Company
11
December, 2019
7:00 pm, Wed
St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Philipp Kopachevsky - piano
Shor: "Travel Notebook" Suite for piano and orchestra
12
December, 2019
8:00 pm, Thur
Pleshak. Passions for USSR
Andreyev State Russian Orchestra
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Conductor - Dmitry Khokhlov
Svetlana Moskalenko - soprano; Roman Arndt - tenor; Alexander Shakhov - baritone; Yuri Monchak - bass
Victor Pleshak - piano
Organizers: Andreyev State Russian Orchestra
12
December, 2019
7:00 pm, Thur
Vadim Monastyrsky
Piano Recital
Chopin: Two Nocturnes; Schubert: Six moments musicaux; Liszt: 3 Sonetti del Petrarca, Hungarian Rhapsody
13
December, 2019
7:00 pm, Fri
"Dances with double bass"
Taneyev Quartet
Ilia Kozlov (violin)
Artistic director - Dmitrii Koriavko
Denis Gonchar (viola)
Mikhail Dzyudze - balalaika-doubble bass; Artem Chirkov - doubble bass; Mavzhida Gimaletdinova - piano; Ilya Mishchenkov - violin
14
December, 2019
8:00 pm, Sat
Conductor - Charles Dutoit
Soloist - Leif Ove Andsnes
Festival Opening
Berlioz: "Le carnaval romain", Overture; Grieg: Piano Concerto; Rachmaninoff: Symphony No 3
Supported by: DELZELL FOUNDATION,
Media Partners of the Festival
General Sponsor of the Festival
Partners of the Festival
14
December, 2019
8:00 pm, Sat
"Unknown Friend" Performance based on works by Bunin, Tchaikovsky, Rachmaninov, Debussy
Valery Galendeev - director
Tchaikovsky: "Doll's illness" from "Children's Album"; Rachmaninoff: Polka; Tchaikovsky: "Sweet Dream" from Children's Album; Ravel: "Alborada del gracioso" from "Reflections"; Debussy: "Jardins Sous La Pluie" ("Gardens in the Rain"); Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 7; Faure: "Awakening"; Batagov: Letter of Sergei Rachmaninoff by Ludovico Einaudi; Karmanov: "Past Perfect"
Organizers: The Foundation For Music Education Support
15
December, 2019
8:00 pm, Sun
Conductor - Vassily Sinaisky
Soloist - Maria Dueñas
Elgar: "In the South" (Alassio); Bruch: Concerto No 1 for Violin and Orchestra; Berlioz: Symphonie fantastique
Media Partners of the Festival
General Sponsor of the Festival
Partners of the Festival
15
December, 2019
3:00 pm, Sun
Anton Rubinstein and Pyotr Tchaikovsky The first graduate of the St. Petersburg Conservatory
Polina Kokhnovich - soprano; Larisa Pominova - mezzo-soprano; Ivan Sapunov - baritone; Evgeny Nagovitsyn - tenor; Alla Ostrovskaya - violin; Natalia Steyt - piano; Semen Zaborin - piano; Irina Usova - piano
Alexander Galitsky - presenter
15
December, 2019
8:00 pm, Sun
"Unknown Friend" Performance based on works by Bunin, Tchaikovsky, Rachmaninov, Debussy
Valery Galendeev - director
Tchaikovsky: "Doll's illness" from "Children's Album"; Rachmaninoff: Polka; Tchaikovsky: "Sweet Dream" from Children's Album; Ravel: "Alborada del gracioso" from "Reflections"; Debussy: "Jardins Sous La Pluie" ("Gardens in the Rain"); Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 7; Faure: "Awakening"; Batagov: Letter of Sergei Rachmaninoff by Ludovico Einaudi; Karmanov: "Past Perfect"
Organizers: The Foundation For Music Education Support
16
December, 2019
8:00 pm, Mon
Media Partners of the Festival
General Sponsor of the Festival
Partners of the Festival
16
December, 2019
7:00 pm, Mon
Shostakovich
Tchaikovsky
Singolo Orchestra
Conductor - Iurii Ushchapovskii
Nikita Zubarev - cello
Shostakovich: Prelude and Scherzo op 11, Cello Concerto No 1; Tchaikovsky: Serenade for string orchestra
17
December, 2019
8:00 pm, Tue
Sergej Krylov and Boris Berezovsky
Chamber Music Evening
Grieg; Schnittke: Sonata No. 1 for Violin and PIano; Brahms: Violin Sonata No 1 in G major; Stravinsky: Divertisment for Violin and Piano
Media Partners of the Festival
General Sponsor of the Festival
Partners of the Festival
17
December, 2019
7:00 pm, Tue
Llŷr Williams
Piano Recital
Beethoven: Sonata No. 12, Sonata No. 9, Sonata No. 10, Sonata No. 13 ("Quasi una Fantasia"), Sonata No. 14
Organizers: Ildar Bakeyev Concert Foundation
18
December, 2019
8:00 pm, Wed
Cancelled concert
Media Partners of the Festival
General Sponsor of the Festival
Partners of the Festival
19
December, 2019
8:00 pm, Thur
Conductor - Felix Korobov
Soloist - Veronika Dzhioeva
Mozart: "Idomeneo" Overture; R. Strauss: The Four Last Songs for soprano and orchestra, "Morgen" op. 27; Verdi: Overure from "I vespri siciliani", Odabella's Aria from "Attila" (Santo di patria); Glinka: Gorislavas Aria from "Ruslan and Ludmila"; Dvořák: Rusalka's Aria from "Rusalka"; Verdi: Lady Macbeth's Aria from "Macbeth", "Il corsaro" Overture, Bolero di Elena, "Vespri Siciliani"
Media Partners of the Festival
General Sponsor of the Festival
Partners of the Festival
19
December, 2019
7:00 pm, Thur
Chamber Music Evening
Sergey Dogadin - violin, the Winner of 16th International Tchaikovsky Competition; Alexander Knyazev - cello; Plamena Mangova - piano
Rachmaninoff: Trio Élègiaque "In Memory of a Great Artist"; Shostakovich: Pino Trio No. 2
Media Partners of the Festival
General Sponsor of the Festival
Partners of the Festival
20
December, 2019
8:00 pm, Fri
Media Partners of the Festival
General Sponsor of the Festival
Partners of the Festival
21
December, 2019
3:00 pm, Sat
"Snow Queen"
Philharmonic Society Children Choir
Conductor - Mikhail Leontiev
Vladimir Koshevoy; Marina Sosnina - sand illustration; Olga Kaurova - illustrations on the water
Media Partners of the Festival
General Sponsor of the Festival
Partners of the Festival
21
December, 2019
8:00 pm, Sat
Elisso Virsaladze
Piano Recital
Tchaikovsky: Eight Pieces from "The Seasons"; Prokofiev: , ; Schumann: Arabesque, Fantasia
Media Partners of the Festival
General Sponsor of the Festival
Partners of the Festival
21
December, 2019
7:00 pm, Sat
The Maestro Temirkanov International Foundation for Cultural Initiatives
Taneyev Quartet
Symphony Orchestra of the Special Music School of St Petersburg Conservatory
Conductor - Alexander Golikov
Alexei Tishchenko - violin; Sofia Kiprskaya - harp; Ilia Kozlov - violin; Nikolai Dubrovin - french horn; Nikita Liutikov - clarinet; Elizaveta Ukrainskaya - piano; Arseny Alexeev - saxophone; Timofei Kalmykov
22
December, 2019
8:00 pm, Sun
"Moscow Soloists"
Artistic director and soloist - Yuri Bashmet
Mozart: Divertisment No. 3; Tchaikovsky: Nocturne for Viola and Strings in D minor, Elegy "In Memory of Samarin" for Strings; Grieg: Two Norwegian Melodies for Strings; Bruch: Romanze for viola and orchestra; Rossini: Sonata No 3 for Strings in C major; Brahms: Quintet for Clarinet and Strings
Supported by: RIVE GOSHE,
Media Partners of the Festival
General Sponsor of the Festival
Partners of the Festival
22
December, 2019
7:00 pm, Sun
Chamber Music Evening
Beethoven, Grieg, Shostakovich, Brahms
Anton Ilyunin (violin)
Dmitry Pitulko (viola)
Anna Gorelova (cello)
Gary Levinson - violin ; Baya Kakuberi - piano
Beethoven: Sonata No. 7 for Violin and Piano; Grieg: String Quartet; Shostakovich: Five Pieces for Two Violin and Piano; Brahms: Piano Quintet
23
December, 2019
8:00 pm, Mon
"Parallel Worlds of Russian Art. 20th Century" In collaboration with Russian Museum
"Moscow Soloists" Chamber Orchestra
Yuri Bashmet - artistic director and soloist; Sergey Dogadin - violin
Nikolai Burov - reciter
Art: Petrov-Vodkin, Filonov, Saryan, Aivazovsky, Chagall, Borisov-Musatov, Milloti, Golovin, Grigoriev, Rylov, Arefiev and other; Poetry: Pasternak, Antokolsky, Tvardovsky, Rubtsov, Asadov, Evtushenko and other; Music: Sviridov, Ledenyov, Weinberg, Mirzoyan, Shostakovich, Prokofiev
Supported by: RIVE GOSHE,
Media Partners of the Festival
General Sponsor of the Festival
Partners of the Festival
23
December, 2019
7:00 pm, Mon
Schubert
Schumann
Schubert: Three Impromptus, Sonata in a minor; Schumann: The Variations on the name "ABEGG", ,
24
December, 2019
8:00 pm, Tue
Conductor - Yuri Temirkanov
Soloist - Behzod Abduraimov
Tchaikovsky: Romeo and Juliet, Overture-Fantasia; Rachmaninoff: Rhapsody on a Paganini Theme for Piano and Orchestra; Dvořák: Symphony No.8
Supported by: DELZELL FOUNDATION,
Media Partners of the Festival
General Sponsor of the Festival
Partners of the Festival
25
December, 2019
8:00 pm, Wed
Grebenshchikov-Kurbatov. "2-12-85-06"
Conductor - Anatoly Rybalko
Alexander Malich - presenter
With cooperation: The Foundation For Music Education Support,
25
December, 2019
7:00 pm, Wed
Christmas concerto with lovely operetta pages
Participants of the youth project "Opera class"
"Signum"
Artistic director - Petr Gaydukov
Daria Ryabokon - mezzo-soprano; Togriy Bazhakin - bariton; Alexander Kulinkovich - tenor; Yekaterina Fenina - soprano; Polina Lapteva - soprano; Alexandra Kabanova - soprano; Anastasia Mikhalevskaya - mezzo-soprano; Konstantin Shcherbenko - tenor
Elena Gurina - piano; Yaroslava Serdobolskaya - piano; Kirill Pavlov - piano; Veronika Solntseva - piano; Vitaly Sinelnikov - piano; Irina Gaudasinskaya - director; Fedor Fedorov - director; Eugeny Goncharov - director; Denis Lavrentiev - director; Irina Sharapova - presenter
J. Strauss II: "Fledermaus"; Offenbach: "La Périchole"; Kálmán: "The Circus Princess", "Countess Maritza" ("Gräfin Mariza"), "Silva" Suite; Lehár: "The Merry Widow" ("Die lustige Witwe"); Alexandrov: "Wedding in Malinovka"; Milyutin: "Trembita"
26
December, 2019
8:00 pm, Thur
"Hollywood in New Year's St.Petersburg"
Singolo Orchestra
Conductor - Anton Gakkel
Igor Zolotarev - violin; Dmitry Ganenko - cello
Kander: "Chicago", fragments; Lloyd Webber: The Phantom of the Opera, fragments, Jesus Christ - Superstar, fragments; Bernstein: "West Side Story", fragments
Organizers: Producer Gakkel A.L.
26
December, 2019
7:00 pm, Thur
Chamber Music Evening
Mozart, Brahms, Shostakovich
Elena Abalyan - piano; Nikita Vaganov - clarinet; Olga Volkova - violin ; Ekaterina Gribanova - violin ; Yuri Afonkin - viola; Oleg Sendetsky - cello
Mozart: Kegelstatt-Trio for Clarinett, Viola and Piano; Brahms: Piano Quartet; Shostakovich: Piano Quintet
27
December, 2019
8:00 pm, Fri
Christmas Holiday Music
Daniel Zaretsky - organ
J.-S. Bach: Pastorale, Fantasia in G major; Purcell: "Trumpet tune"; Daquin: "Noel"; Dubois: Toccata in G major; Vierne: , Westminster Bells, Adagio and Finale from Organ Symphony No. 1; Jonson: "Trumpet tune"; Messiaen: Two meditations from "La Nativité du Seigneur"
27
December, 2019
7:00 pm, Fri
"Vien Music"
Ensemble of artists of the St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Elena Zastavnaya - soprano; Kirill Zharovin - baritone; Lev Klychkov - violin
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro, Duettino (Don Giovanni, Zerlina) "Là ci darem la mano" from "Don Giovanni", Duet (Duet Papageno and Papagena) from "Die Zauberflöte", Eine kleine Nachtmusik; Beethoven: Romance for Violin and Orchestra; J. Strauss II: "Voices of Spring" Waltz, On The Beautiful Blue Danube, , "Tric-trac" Polka, Tik-Tak Polka, Pizzicato Polka, The Persian March; Lehár: Aria "Meine Lippen sie kussen so heiss..."; Lumbye: Champagne Galop
28
December, 2019
8:00 pm, Sat
"Dancing passion"
Giampaolo Bandini - guitar (Italy); Cesare Chiachiaretta - bandoneon (Italy)
28
December, 2019
3:00 pm, Sat
"Christmas Eve"
Opera buff based on Cherevichki by P.Tchaikovsky
Irina Muliarchik - soprano; Olga Shokel - mezzo-soprano; Igor Chikishev - tenor; Vyacheslav Kuznetsov - bass-baritone; Sergey Chepurcko - bass-baritone; Alexander Kashpurin - piano; Fedor Abaza - piano; Eugenia Sadovnikova - violin
Nadezhda Rogozhina; Varvara Soboleva; Konstantin Kozlov; Dmitry Prokopiev
Supported by: Committee for Culture of St. Petersburg,
Organizers: "Enterpriserusart"
28
December, 2019
7:00 pm, Sat
Andrey Baranov and Inga Dzektszer
Chamber Music Evening
Andrey Baranov - violin ; Inga Dzektser - piano
Schubert: "Rondo brilliant" for violin and piano b moll; Enescu: Sonata for Violin and Piano No. 3; Kreisler: Praeludium and Allegro in the style of Pugnani, "Vienna Melody", "Vienna Caprice", "Chinese tambourine", "Syncopes"; Paganini: Cantabile, "La campanella"; Bartók: Romanian Folk Dances
29
December, 2019
3:00 pm, Sun
Respighi, Vivaldi, Ravel
Conductor - Iaroslav Zaboiarkin
Dmitry Terentyev - flute
Nikolai Burov - presenter
Vivaldi: Concerto for Flute and String "The Goldfinch"; Respighi: Birds, suite for small orchestra; Ravel: Mother Goose
29
December, 2019
8:00 pm, Sun
New Year Concert
Jazz Philharmonic Orchestra
Artistic director - Kirill Bubyakin
Vladimir Feyertag - presenter
Herrmann; Berlin; Coots; Gershwin; Miller; Melvin Torme
29
December, 2019
3:00 pm, Sun
Tale in the New Year
Rostovskaya. "New Year's Miracle"
Ensemble of soloists "Christmas"
Esse-Quintet
Kirill Yevseev (balalaika-prima)
Dmitry Gogolev (domra)
Daria Chernykh (balalaika)
Ksenia Evseeva (accordion)
Mikhai Krylov (accordion)
Artistic director and conductor - Olga Stupneva
Irirna Smuckul - presenter
29
December, 2019
7:00 pm, Sun
State Russian Concert Orchestra
State Russian Concert Orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Sergey Zykov - baritone
30
December, 2019
7:00 pm, Mon
"Vien Music"
Ensemble of artists of the St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Elena Zastavnaya - soprano; Kirill Zharovin - baritone; Lev Klychkov - violin
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro, Duettino (Don Giovanni, Zerlina) "Là ci darem la mano" from "Don Giovanni", Duet (Duet Papageno and Papagena) from "Die Zauberflöte", Eine kleine Nachtmusik; Beethoven: Romance for Violin and Orchestra; J. Strauss II: "Voices of Spring" Waltz, On The Beautiful Blue Danube, , "Tric-trac" Polka, Tik-Tak Polka, Pizzicato Polka, The Persian March; Lehár: Aria "Meine Lippen sie kussen so heiss..."; Lumbye: Champagne Galop
31
December, 2019
3:00 pm, Tue
31
December, 2019
3:00 pm, Tue
Alexander Lubyantsev
Piano Recital
Chopin: Polonaise-Fantaisie, Scherzo No 2, Andante spianato et Grande polonaise brillante, Ballade No. 1, Mazurkas op. 59, Sonata No 3
31
December, 2019
7:00 pm, Tue
New Year Concert
Youth Chamber Orchestra of the St. Petersburg State University
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
Strauss; Kálmán; Legrand; Piazzolla
St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00, 064
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 571-83-33, +7 (812) 571-42-37, 064
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002020
Saint-Petersburg Philharmonia