What's on

13
April, 2023
8:00 pm, Thur
Johann Sebastian Bach and organ music of France in the 17th-20th centuries
Alexander Fiseysky - organ
J.S. Bach: Toccata and Fugue in D minor, Chorale partita "O Gott, du frommer Gott", Alla breve in D major, Choral adaptations of "Nun komm', der Heiden Heiland"; "An Wasserflussen Babylon"; "Komm, Gott Schöpfer, heiliger Geist", Prelude and Fugue in D Major; Couperin: "Offertoire" from Mass for the Parishes; Franck: Pastoral; Messiaen: Two parts from the Organ Mass - "Birds and Springs", "Blow of the Spirit"; Boëllmann: Suite Gothique
13
April, 2023
7:00 pm, Thur
Alicia Levina
Piano evening
Beethoven: Sonata No. 17; Schumann: Arabesque; Chopin: Etude Op. 10 No. 1, Etude révolutionnaire op. 10 No. 12; Tchaikovsky: Dumka; Rachmaninoff: Moments musicaux
Organizers: The Foundation For Music Education Support
14
April, 2023
8:00 pm, Fri
Black or white
Film music and rock hits
Olympic Brass Ensemble
Artistic director - Alexei Stepanov
Lloyd Webber: "Jesus Christ Superstar", composition on the themes of a rock opera; Ruiz: "Sway"; Jobim: "The Girl From Ipanema"; Shearing: "Lullaby of Birdland"; "The Beatles": "Back In The USSR"; Ellington: "It Don't Mean A Thing"; Celentano : "Amore no"; Wonder - Gibb: "Superstition", "Stayin Alive"; Hebb: "Sunny"; Jackson: "Smooth Criminal", "You are not alone", "Black or white", "Billie Jean", "Thriller"; Parker Jr.: "Ghostbusters", music from the film; "Royal Crown Revue": "The Mask", music from the film
14
April, 2023
7:00 pm, Fri
Parallel worlds
Albert Zhalilov - baritone; Elizaveta Bokova - soprano; Mikhail Gavrilov - baritone; Mikhail Velikanov - baritone; Maria Mukupla - soprano; Elena Tatyanok - soprano; Sergey Larionov - tenor; Gevorg Ambartsumyan - baritone; Elena Zastavnaya - soprano; Natalya Zyskunova - percussion
Georgii Belokonev - piano; Yaroslava Serdobolskaya - piano; Igor Mikhailov - piano; Ilya Chirskov - piano; Mikhail Nemits - piano; Irina Sharapova - piano, comments on the concert
J. Strauss II; Kálmán; Dunaevsky; Milyutin; Gershwin; Bernstein; Lloyd Webber; Sinatra; Holiday; Cole; Mercury
15
April, 2023
8:00 pm, Sat
Vivaldi
"Quantum Satis" Chamber Orchestra
Artistic director - Sergey Filchenko
Mila Frayonova - soprano, baroque violin
Vivaldi: Concerto for Strings in G minor, RV 157, "Rosa quae moritur", "Alleluia" from "O qui coeli terraeque serenitas", Concerto in D minor for 2 violins, cello, strings, continuo, RV 565, Concerto for solo violin, solo oboe and orchestra, "Amato ben tu sei", aria from the opera La verita in cimento, "La Primavera", Concerto In E Major for Violin, String Orchestra and Continuo, "Nasche rosa", aria from the opera Bajazet, Viola d'amore Concerto in D minor, RV 393, Bassoon Concerto in E-flat major, RV 483, "Sovente il sole", aria from the opera "Andromeda liberata"
15
April, 2023
7:00 pm, Sat
Evening of saxophone music
Sergey Kolesov - saxophone; Alexander Kashpurin - piano
Rachmaninoff: Vocalise; Khachaturian : Lezginka from ballet "Gayane"; Piazzolla: Tango "Oblivion", Libertango; Yoshimatsu: Sonata "The Fluffy Bird"; Born: Fantasy on themes of Bizet's Carmen; Bozza: Aria; Matita: "Devil's Rag"
16
April, 2023
3:00 pm, Sun
"Peter and the Wolf"
Conductor - Dushan Vilich
Nikolay Burov - presenter and reciter; Marina Sosnina - illustrations on glass in the technique of "Revived painting"; Eva Sosnina - sand animation
Mozart: Overture to Die Zauberflöte, Symphony No. 1; Haydn: The Toy Symphony; Prokofiev: Peter and the Wolf, a children's story
16
April, 2023
3:00 pm, Sun
Petersburg in the sunlight and on a white night
Orchestra of the Theater of Musical Comedy
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
Natalia Entelis - presenter
Borodin; Tchaikovsky; Bibergan; Schwartz; Dunaevsky; Petrov; Firtich
16
April, 2023
7:00 pm, Sun
Skomorokhi Chamber Russian Orchestra
Skomorokhi Chamber Russian Orchestra
Conductor - Victor Akulovich
Oleg Vainstein - piano; Yuri Shishkin - bayan; Nikolay Belyaev - balalaika
Shostakovich: Jazz Suite No. 2; Tsfasman: "Waltz" from the jazz suite "Snowflakes"; Schwartz: Concert suite from music to the film "Melodies of the White Night"; Bibergan: Promenade Suite; Petrov, Gavrilin: Instrumental miniatures
17
April, 2023
8:00 pm, Mon
Andreyev State Russian Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Artistic director and conductor - Dmitry Khokhlov
Svetlana Moskalenko - soprano; Denis Zakirov - tenor
Andreev: Waltz-Impromptu; Dargomyzhsky: "Tuchki nebesnyye"; Glinka: Lyudmila's cavatina from "Ruslan and Lyudmila"; Bulakhov: "My Bells", "Troika"; Varlamov: "Along the Street Snowstorm Sweeps"; Rimsky-Korsakov: Tsarevna Swan-Bird's Aria from The Tale of Tsar Saltan; Arensky: Song of the singer behind the stage from the opera "Raphael"; Grechaninov: "Light is quiet"; Bizet: Nadir's Romance from "The Pearl Fishers"; Verdi: Bolero di Elena, "Vespri Siciliani"
Organizers: Andreyev State Russian Orchestra
17
April, 2023
7:00 pm, Mon
Music of Broadway and Hollywood
Conductor - Maxim Alexeev
Webber; Rogers; Loewe; Kander; Chaplin; Gershwin; Williams
Organizers: "Tchaikovsky" Musical Culture Center
18
April, 2023
7:00 pm, Tue
19
April, 2023
8:00 pm, Wed
Mikhailovsky Theatre Orchestra
Rossini, Paganini, Mendelssohn
Conductor - Alexander Soloviev
Olga Volkova - violin
Rossini: Overture from "The thieving magpie"; Paganini: Violin Concerto No 1; Mendelssohn: Symphony No. 4 "Italian"
Cancelled concert
19
April, 2023
7:00 pm, Wed
Artists of St.Petersburg Symphony Orchestra
Mariia Avvakumova (flute)
Iurii Novichenkov (oboe)
Renat Rakov (clarinet)
Andrei Kuniavskii (bassoon)
Dmitrii Sorokin (french horn)
Percussion Ensemble of St.Petersburg Symphony Orchestra
Timur Fyodorov (percussion)
Alexander Smirnov (marimba)
Ivan Chernobaev (bells)
Pavel Chizhik (percussion)
Nikolai Ryzhov
Anton Regonen (xylophone)
Petr Gogitidze (bas-guitar)
Nikolai Mazhara - piano; Victoria Zimina - piano; Olga Iarkina - harp; Mikhail Krutik - violin; Vladimir Genttcelt - violin; Viktoriia Velkova - violin; Viktor Lisniak - violin; Dmitrii Chernyshenko - viola; Elena Gurkina - cello; Georgii Dolgov - flute; Iurii Novichenkov - oboe; Aleksei Polagaev - bassoon
Reger: Serenade for flute, violin and viola; Cambini: Trio No. 1 for flute, oboe and bassoon; Watkins: Suite for harp solo; Chopin: Lullaby, Fantaisie-Impromptu; Ligeti: Six Bagatelles for Wind Quintet; Milhaud: Suite for violin, clarinet and piano; Mozart: String Quartet in D Major; "Percussion Classic": Medley
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia