What's on

Repertoire

June 2024
www.philharmonia.spb.ru


01 June, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Evening of symphonic miniatures


Conductor - Alexander Kantorov
Glinka: "Ruslan and Lyudmila", symphonic excerpts from the opera, Waltz Fantasy, Jota Aragonesa, Souvenir d'une nuit d'été à Madrid; Tchaikovsky: Serenade for string orchestra, "Waltz of the Flowers" from the Nutcracker, Spanish dances from the "Swan Lake" ballet


01 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
World masterpieces on 12 saxophones

Grand saxophone ensemble NOVO 12
J.-S. Bach: Toccata and Fugue in D minor; Vivaldi: Presto from Concerto No. 2 "L'estate" from Le quattro stagioni; Tchaikovsky: Concert Suite from "Nutcracker"; Bellini: Cavatina di Norma; Borodin: Polovtsian Dances; Marquez: Danzon No. 2; Molinelli: Concerto for saxophones "Four pictures from New York"; Villa-Lobos: Bachianas brasileiras No. 5; Bizet: "Carmen", Suite


02 June, Sunday 7:00 pm
Grand Hall
Sergey Ekimov. Choral and sacred music

Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Concert Choir of the St. Petersburg State University of Culture
"Nizhny Novgorod" Chamber Choir

"Perezvony" Choir
Conductor - Sergey Ekimov
conductor - Alexey Umnov
conductor - Larissa Yarutskaya
conductor - Ivan Stolnikov
Olga Bestuzheva - organ
Evgenia Krivitskaya - organ
Vladimir Miller - bass profundo
Alexei Vasiliev - cello
Svetlana Kryuchkova - artistic word
Ekimov: "Te Deum", Fragment from the symphony of prayers Speech the Lord, Concert for choir on poems by G.Narekatsi, Peter I through the eyes of Russian poets of the 19th-20th centuries, concert for male choir, "Little white dying swan" for choir, cello and organ, Last dedication, concert for reader and mixed choir based on poems by A. Akhmatova, "Many years"


03 June, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Schwartz. "Melodies of the White Night"
Conductor Mikhail Golikov


Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Schwartz: "Melodies of the White Night", music from the film; Gavrilin: Suite-fantasy from the music for the ballet Anyuta, Suite from the ballet "The Marriage of Balzaminov"; Shchedrin: Naughty Limericks, Concerto No 1 for Orchestra


04 June, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Bruckner. Symphony No. 9
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Leo Kraemer (Germany)
Mozart: Symphony No.40; Bruckner: Symphony No.9


05 June, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Konstantin Raikin
Recital

17th International Festival "Musical Collection"


05 June, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Chamber music evening

Marianna Vasileva - violin
Stanislav Soloviev - piano
Schumann: Sonata No 1 in A minor for Violin and Piano; Brahms: Violin Sonata No 2; Franck: Sonata in A major for Violin and Piano; Bartók: 6 Romanian Folk Dances; Milshtein: "Paganiniana" for solo violin


07 June, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Gala concert
To the 225th anniversary of the birth of A.S.Pushkin

17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Andrey Danilov
Zhanna Dombrovskaya - soprano
Vladimir Tselebrovsky - baritone
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Rimsky-Korsakov: Three Miracles from The Tale of Tsar Saltan; Lyadov: "In memory of A.S.Pushkin", Polonaise; Prokofiev: Pushkin's Waltzes; Glière: Meeting from the music for the ballet The Bronze Horseman, "Hymn to the Great City" from "The Bronze Horseman"; Tchaikovsky: Polonaise from Eugene Onegin, , Introduction from "Queen of Spades", Ballad of Tomsky from the opera "Pique Dame" ("Queen of Spades"); Rachmaninoff: "Dance of the Gypsies" from the opera "Aleko", Zemfira's Romance from the opera "Aleko", Aleko's Cavatina


08 June, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
9th St. Petersburg International New Music Festival "reMusik.org"
Closing of the festival



08 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Acid Hasid
Byzantine ornament


Acid Hasid
Victor Rapotikhin - violin
Sergey Zavarykin - trumpet
Andrey Antonenko - accordion
Maxim Karpychev - saxophone
Alexei Stepanov - tuba
Vladimir Pavlichenko - percussion
Romanian, Bulgarian, Serbian Greek, Macedonian, Moldavian melodies


09 June, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor Felix Korobov
Soloist Boris Berezovsky

17th International Festival "Musical Collection"


Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3; Lutoslawski: Concerto for Orchestra


09 June, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Baroque music

"Pushkin-quartet"
Ekaterina Nagornaya - violin
Olga Chernova - violin
Tatiana Komissarova - viola
Lyudmila Gutsevich - cello
Ekaterina Nagornaya - violin
Olga Chernova - violin
Tatiana Komissarova - viola, soprano
Konstantin Sobolevsky - viola
Lyudmila Gutsevich - cello
Andrey Tsarev - double bass, lute
Margarita Vaganova - harpsichord
Pachelbel: Canon; Dowland: "Forlorn Hope Fancy"; Caldara: "Sebben, crudele", "Alma del core from the opera La costanza in amor vince l'inganno"; Rameau: Fifth Concert in D minor for clavecin; J.-S. Bach: Aria, Bourrée from Orchestral Suite No. 3, "Joke" from Suite for Flute and String Orchestra; Telemann: Viola Concerto in G major; Vivaldi: Sinfonia/Concerto for Strings in G major, Concerto No. 2 "Summer" in G minor, Op. 8


09 June, Sunday 7:00 pm
Small Hall
The magic of duduk


Arsen Grigoryan

Evgenii Strelnikov


10 June, Monday 7:00 pm
Small Hall
Tchaikovsky. Piano Trio "In Memory Of The Great Artist"

Dmitrii Petrov - violin
Daria Shaposhnikova - piano
Dmitrii Khrychev - cello
Franck: Sonata in A major for Violin and Piano; Tchaikovsky: Piano Trio "In Memory Of The Great Artist"


11 June, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Golden Sax
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Anatoly Rybalko
Federico Mondelci - saxophone
Alexander Malich - presenter
Ravel: Alborada del gracioso; Maurice: "Tableaux de provence" for saxophone and orchestra; Milhaud: "Scaramouche", Suite for Saxophone and Orchestra; Ray Charles: Symphonic arrangements of songs for saxophone and orchestra; Stevie Wonder: Symphonic adaptations of songs for saxophone and orchestra


11 June, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
"Classic. New Sound"


Artistic director, conductor - Aleksandr Afanasiev
Oleg Vainstein - piano
Maria Shalgina - violin
Aglaya Shuplyakova - piccolo flute
Grigory Maliev - clarinet
Togriy Bazhakin - baritone
Nadezhda Rezheninova - piano
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Vivaldi: Concerto No. 2 "Summer" in G minor, Op. 8; Rossini: Cavatina Figaro from the opera "Il barbiere di Siviglia"; Mendelssohn; Rachmaninoff: Prelude in C sharp minor, Op. 3 No. 2; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition; Saint-Sans: Bacchanale from "Samson and Delilah", "Le Carnaval des animaux"; Sarasate: Zigeunerweisen; Gershwin: Rhapsody in blue; Balleron


12 June, Wednesday 7:00 pm
Grand Hall
"Oriental fairy tale"
Conductor Alexander Titov


St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Alexander Maslov's Jazz Trio
Rimsky-Korsakov: Fragments from "Scheherazade" suite; Shillinger: March of the Orient; Glière: "Feast in Fergana", overture; Ippolitov-Ivanov: "Cortege du Sardar" from "Caucasian Sketches" suite No. 1; Borodin: Polovtsian Dances; Jazz fantasies by A. Maslov on themes by Borodin, Rimsky-Korsakov, Tchaikovsky, Menken


12 June, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Duet "Domiano" and trio "Resonance"

Duet "Domiano"
Evgenia Petrova - domra
Alina Nikitinko - piano
Trio "Resonance"
Mikhail Kasheutov - guitar
Evgenia Petrova - domra
Daria Ustimenko - accordion


13 June, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Dmitry Shishkin
Piano evening

17th International Festival "Musical Collection"

J.-S. Bach: Choral Prelude; Franck: Prélude, Fugue et Variations; Tchaikovsky: Dumka, Scherzo à la russe; Liszt: Hungarian Rhapsody No 2; Scriabin: Sonata No. 2; Rachmaninoff: Seven Preludes; Prokofiev: Sonata No. 2


13 June, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Secret Music
Beethoven. Three last sonatas


Peter Laul - piano, comments
Beethoven: Sonata No. 30, Sonata No. 31, Sonata No 32


14 June, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Grieg. Piano Concerto
Dvořák. The Symphony No. 9, "From the New World"

17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Valery Borisov
Philipp Kopachevsky - piano
Smetana: "Vltava" from Cycle of Symphonic Poems "My Country"; Grieg: Piano Concerto; Dvořák: The Symphony No. 9, "From the New World"


14 June, Friday 7:00 pm
Small Hall
Yulia Muzychenko
Vocal evening

To the 75th anniversary of the Small Hall

Yulia Muzychenko - soprano
Dmitry Pavliy - piano
Arias from operas, romances
Puccini; Verdi; Donizetti; Rimsky-Korsakov; Delibes; Villa-Lobos


15 June, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
To the 85th anniversary of the birth of V.Gavrilin

Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Gavrilin; Shostakovich; Sviridov; Petrov


15 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
"From Piazzolla to Carmen"

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Anton Torbeev


16 June, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. Symphony No. 4
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Felix Korobov
Boris Andrianov - cello
Tchaikovsky: Symphony No 4; Saint-Sans: Cello Concerto No 1; Offenbach: Ballet suite from the opera "Le voyage dans la lune"


17 June, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Volgograd Symphony Orchestra

Volgograd Symphony Orchestra
Conductor - Andrei Anikhanov
Arseny Tarasevich-Nikolaev - piano
Beethoven: Piano Concerto No 4; Tchaikovsky: "The Year 1812", festival overture


19 June, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
"Under the arches of the cathedrals"
Organ music from Holland, Germany, England, Italy, Austria, Spain, France, Russia

17th International Festival "Musical Collection"

Timur Khaliullin - organ
Sweelinck; Purcell; Buxtehude; J.-S. Bach; Handel; Mozart; Liszt; Franck; Albéniz; Balbastre; Vierne; Tchaikovsky; Fletcher; Odoevsky


20 June, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Bruckner. Symphony No. 7
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Dmitri Jurowski
Miroslav Kultyshev - piano
Chopin: Piano Concerto No 2; Bruckner: Symphony No.7


20 June, Thursday 7:00 pm
Small Hall
François Couperin and the Music of the French Court

Russian Early Music Ensemble
Vladimir Shulyakovsky - artistic director
Vocal and instrumental compositions
Couperin


21 June, Friday 8:00 pm
Grand Hall
"Alchemy of Russian Nostalgia"
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Yuri Lebedev
Miroslav Kultyshev - piano
Nastasya Khrushcheva - piano
Yaroslav Timofeev - presenter
Khrushcheva: "The Book of Melancholy" for piano and orchestra; Tchaikovsky: Piano Concerto No 1


21 June, Friday 7:00 pm
Small Hall
Chamber music evening

Dmitry Eremin - cello
Anna Rychkova - piano
J.-S. Bach: Sonata No 3 for Viola da gamba and Clavier; Beethoven: Cello Sonata No. 3; Chopin: Cello Sonata in G minor, Op. 65


22 June, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Leningrad Military District Navy Admiralty Band

Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Conductor - Nikita Ignatov
Irina Korchuganova - soprano
Sergey Zykov - baritone
Marina Nikola - piano


22 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Yuri Polosmakov
Piano evening


Chopin: Scherzo No 3, Mazurka in cis minor, Barcarole; Liszt: , ; Scriabin: Sonata No. 6, Sonata No. 8, Sonata No. 9, Sonata No. 10


23 June, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor Alexander Rudin
Beethoven. S

17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Alexander Rudin
Pavel Popov - violin
Weber: "Invitation to the Dance"; Vieuxtemps: Violin Concerto No. 5; Beethoven: Symphony No.5


23 June, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Austria


Conductor - Boris Barinov
J. Strauss II: "Tales From The Vienna Woods" Waltz, "Voices of Spring" Waltz, Kaiser-Waltzer, Champagne Polka, Polka "On the Hunt", "Tric-trac" Polka, Polka "Unter Donner und Blitz"; Lehár: Walz "Gold und Silber"; Leghar: Waltz Mary


23 June, Sunday 7:00 pm
Small Hall
From classical to jazz


Alexei Baev - violin
Roman Tentler - double bass
Igor Zotochev - guitar, saxophone
Maximilian Grushvitsky - guitar

Oleg Vainstein - piano
Alexei Baev - violin
Franck: Sonata in A major for Violin and Piano; Ravel: Sonata No. 2 for Violin and Piano; Gershwin: "The Man I Love", "Lady Be Good"; Creamer: "After You're Gone"; Rogers: "Blue Moon"; Pinkard: "Sweet Georgia Brown"; McHugh: "I can't Give You anything but Love", "On The Sunny Side"; Snyder: "Sheikh of Araby"; Reinhard: "Nuages", "A-minor Swing"; Young: "Sweet Sue Just You"


24 June, Monday 7:00 pm
Small Hall
Evening of instrumental concerts
To the 75th anniversary of the Small Hall

New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin

J.-S. Bach; Vivaldi; Boccherini; Mozart


25 June, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Closing of the St.Petersburg Symphony Orchestra Season
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Vladimir Altschuler
Haik Kazazyan - violin
Tchaikovsky: Violin Concerto; Rachmaninoff: Symphony No.2


25 June, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Le quattro stagioni
To the 75th anniversary of the Small Hall

Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director, violin
Vivaldi: Le quattro stagioni; Glass: Violin Concerto No. 2, "The American Four Seasons"


27 June, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
"MarimbaMix"

"Marimbamix" Ensemble
Stanislav Grigorenko - artistic director
Mikhail Chernyack - presenter
Tchaikovsky: Children's Album; Bizet: Entr`acte Act IV from "Carmen"; J. Strauss II: The Persian March; Strauss: Blacksmith Polka; J. Strauss II: Polka "On the Hunt"; Brahms: Hungarian Dance No 5; Rimsky-Korsakov: Song of the Indian guest from the opera "Sadko"; Monti: Csardas; Piazzolla: Libertango; Khachaturian : Lezginka from ballet "Gayane"


27 June, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Miroslav Kultyshev
Piano evening

To the 75th anniversary of the Small Hall

Borodin: Small Suite for Piano; Prokofiev: Sonata No 9; Rachmaninoff: Études-Tableaux, Op. 39


28 June, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Closing of the festival and the season
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Nikolay Alexeev
Alexander Ramm - cello
Dvořák: Cello Concerto; Brahms: Symphony No. 3


29 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
The Beautiful Tomorrow of Romance
Young voices of the Mariinsky and Bolshoi theaters



Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia