What's on

Repertoire

Small Hall
February 2023

www.philharmonia.spb.ru


02 February, Thursday 7:00 pm
"Dialogues in Rhythm"

Yoel Gonzalez - percussion (Cuba)
Sergey Manukyan - piano, vocal


05 February, Sunday 7:00 pm
Piano duet
Nika Melnikova and Olesya Morozova


Piano duet
Nika Melnikova - piano
Olesya Morozova - piano
Ravel: Rapsodie espagnole, "Ma mère l'oye"; Stravinsky: "Petrushka", three excerpts from the ballet; Rachmaninoff: Suite No. 1 for Two Pianos


07 February, Tuesday 7:00 pm
At the crossroads of century

St.Petersburg Symphony Orchestra
Artistic director and chief conductor - Sergey Stadler
Conductor - Mikhail Leontiev
conductor - Kristina Gonchar
Prokofiev: Overture on Hebrew Themes; Stravinsky: Concerto in E-flat "Dumbarton Oaks"; Prokofiev: Symphony No 1 "Classical"; Debussy: Prelude to the Afternoon of a Faun, the prelude to the Mallarmé`s eclogue; Ravel: Introduction et allegro pour harpe, flûte, clarinette et quatuor à cordes; Debussy: Petite Suite


08 February, Wednesday 7:00 pm
St Petersburg Symphony Chamber Orchestra

St Petersburg Symphony Chamber Orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Altschuler
Shostakovich: Five pieces for two violins and chamber orchestra; Vanhal: Concerto in F major 2 Bassoons and Orchestra; Shpohr: Concertante for Violin, Harp & Orchestra No. 1; J.-S. Bach: The Concerto for Oboe, Violin and Chamber Orchestra; Vivaldi: Concerto for 2 trumpets in C; Saint-Sans: Tarantelle; Tchaikovsky: Serenade for string orchestra; Petrov; Peter


09 February, Thursday 7:00 pm
"From Mozart to Schnittke"

Viktoriya Romanova - soprano
Togriy Bazhakin - baritone
Alexandra Korobkina - violin
Alexander Kashpurin - piano
Ksenia Gavrilova - piano
Boris Nikonov - percussion
Nadezhda Rogozhina - stage manager
Alexander Kashpurin - music director
Mozart: Overture to Die Zauberflöte; Schubert: Violin Sonata in D major, op.137 No. 1; Bruch: Romanze for viola and orchestra; Frolov: Fantasia on Themes from Gershwin's Porgy and Bess for Violin and Orchestra; Schnittke: Suite in the Old Style, Suite from music to performance Taganka Theater "The Census List", "Flight" from the movie "Fairy Tale of wanderings"


10 February, Friday 7:00 pm
Vocal evenig

Anastasia Kalagina - soprano
Maria Day Ann Krivchenya - mezzo-soprano
Dmitry Voropaev - tenor
Pavel Stasenko - baritone
Denis Begansky - bass
Yekaterina Venchikova - piano
Sviridov: "Russia Cast Adrift" Cantata; Rachmaninoff; Medtner; Shostakovich


11 February, Saturday 7:00 pm
Chamber music evening
Piano trios


Anton Ilyunin - violin
Dmitry Eremin - cello
Anna Rychkova - piano
Alyabyev: Piano Trio in E-flat major; Rachmaninoff; Arensky: Piano Trio in D minor; Tchaikovsky: Nocturne Op. 19 No. 4


12 February, Sunday 3:00 pm
"The New Century is coming"
Sergei Rachmaninoff and Alexander Scriabin


Choir studio "Harmony"
Artistic director and conductor - Svetlana Englina
Mikhail Benediktov - piano
Egor Chubakov - baritone
Maria Chernova - piano
Marina Beschastnykh - violin
Elizaveta Ukrainskaya - piano
Alexander Galitsky - presenter


12 February, Sunday 7:00 pm
Evening of music for cembalo

Dmitry Zubov - cembalo
J.-S. Bach: Goldberg Variations


13 February, Monday 7:00 pm
Georgy Sviridov and sacred music of the 20th century

Optina Pustyn Male Choir
Alexander Semyonov - artistic director
Sacred chants of the XX century
Chesnokov; Kedrov; Kastalsky; Rachmaninoff; Sviridov


14 February, Tuesday 7:00 pm
Bis-Quit Ensemble

Bis-Quit Ensemble
Andrey Antipov - double-bass-balalaika
Bernstein: West Side Story, suite from musical; J.-S. Bach; Piazzolla: Tango; Mancini: "Pink Panther"; Sting: Fragile; Tiersen; Bis-Quit


16 February, Thursday 7:00 pm
State Russian Concert Orchestra

State Russian concert orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Vladimir Samsonov - baritone
Rubinstein; Bizet; Rachmaninoff; Gounod; Russian romances; Russian folk songs


17 February, Friday 7:00 pm
Soloists of Mikhailovsky Theatre orchestra

Soloists of Mikhailovsky Theatre orchestra
Konstantin Stukov - trumpet
Dmitry Chernolikhov - trumpet
Timur Shtukmeister - trumpet
Maxim Volkov - clarinet
Alexey Pavlenko - trombone
Maxim Pavlov - bass trombone
Pavel Vasileshnikov - tuba
Andrey Sidelnikov - percussion
Alexander Beschastny - bass guitar
Sergey Davydov - guitar
Pavel Glazyrin - cello
Boris Zilbergerts - corni
Vyacheslav Lebedev - corni
Oleg Korenchuk - corni
Ivan Vasiliev - corni
Anatoly Sakharov - trumpet
Alexander Petrov - corni
Katrin Attiye - flute
Alexander Korolev - trombone
Ilya Belsky - trombone
Mikhailovsky Theatre Chamber Orchestra
Conductor - Alexey Repnikov
Andrey Telkov - piano
Glazunov; Hummel; Cherubini; Saletti; Rosauro; Danielsson; Mozart; Bonnie; The Beatles; Stukov Band - Basie; Mancini; Gillespie; Stukov; Nirvana


18 February, Saturday 7:00 pm
From Monteverdi to Vivaldi

Russian Early Music Ensemble
Vladimir Shulyakovsky - artistic director
Victoria Evdotieva - soprano
Elena Chupakhina - chembalo
Fedor Shulyakovsky - block-flute
Vivaldi: Concerto for strings, Concerto for block-flute and strings, Concerto for violin, harpsichord and strings; Monteverdi: Overture and scenes from the opera "Orpheus", Psalms and madrigals; Castello: Sonatas for two violins, recorder and basso continuo; Uccellini: Sonatas for strings


19 February, Sunday 3:00 pm
Mikhail Glinka

Symphony Orchestra of the Special Music School of St Petersburg Conservatory
Artistic director and conductor - Arkady Steinlucht
Diana Nosyreva - soprano
Savva Khastaev - tenor
Joseph Piliev - bass
Elizaveta Ukrainskaya - piano
Irina Sharapova - piano
Vitaly Sinelnikov - piano


21 February, Tuesday 7:00 pm
Amazing Czech

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Dvořák: Carnival, concert overture, Serenade for Strings; Smetana: "Vltava" from Cycle of Symphonic Poems "My Country"; Mozart: Symphony No 38 "Prague"


22 February, Wednesday 7:00 pm
Artists of St.Petersburg Symphony Orchestra

Percussion Ensemble of St.Petersburg Symphony Orchestra
Timur Fyodorov - percussion
Alexander Smirnov - marimba
Ivan Chernobaev - bells
Pavel Chizhik - percussion
Nikolai Ryzhov
Anton Regonen - xylophone
Petr Gogitidze - bas-guitar
Nikolai Mazhara - piano
Viktoriia Velkova - violin
Mariia Avvakumova - flute
Anastasia Kostenko - piano
Ekaterina Semion - harp
Olga Iarkina - harp
Nataliia Stetckaia - violin
Anastasiya Razumets - violin
Arsenii Kopnev - violin
Sergey Stolpovskikh - violin
Igor Bereznev - viola
Elena Gurkina - cello
Nataliia Zelikova - cello
Enver Makhauri - double bass
Ivan Myasnikov - double bass
Sergei Zarubin - viola
Renat Rakov - clarinet
Alexandra Meshcheryakova - piano
Elena Matyshina - violin
Ilja Jelagin - viola
Roman Kiselev - cello
Dmitry Blagov - trumpet
Dmitrii Bondarevskii - trumpet
Vyacheslav Nikolaev - corni
Severian Bogdanov - trombone
Vyacheslav Sukhov - tuba
Liszt: Mephisto Waltz; Ibert; Ravel: "Le tombeau de Couperin", Suite; Holst: St. Paul's Suite; Hindemith : "Musikalisches Blumengartlein und Leyptziger Allerley"; Tchaikovsky: "Souvenir de Florence"; Bernstein: "West Side Story"; "Percussion Classic": Medley


23 February, Thursday 3:00 pm
Festive concert

"Pushkin-quartet"
Ekaterina Nagornaya - violin
Natalia Reshetnikova - violin
Tatiana Komissarova - viola
Lyudmila Gutsevich - cello
Pavel Reshetnikov - clarinet
Vivaldi: "Spring" and "Summer" from "The Seasons"; Weber: Quintet for clarinet and strings; Vivaldi: "Autum" and "Winter" from "The Seasons"; Smetana: String Quartet No. 1


23 February, Thursday 7:00 pm
Festive concert
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra


"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Mussorgsky: Sunrise on the Moscow River; Borodin: Polovtsian Dances; Tchaikovsky: "The Year 1812", festival overture


24 February, Friday 7:00 pm
Pleiades
"Ave tenor"
In memory of Yuri Marusin


Ilya Selivanov - tenor
Roman Shirokikh - tenor
Ivan Evchenko - tenor
Alexander Garshin - tenor
Yekaterina Shimanovich - soprano
Ivan Vasiliev - baritone
Alexandra Aksenova - soprano
Tikhon Selivanov - piano
Kirill Pavlov - piano
Nikita Arkhipov - piano
Irina Sharapova - piano, comments on the concert


25 February, Saturday 7:00 pm
Bach, Mendelssohn, Wagner, Schnittke

Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist
Lydia Kovalenko - violin, viola
Mikhail Blekher - piano, chembalo
J.-S. Bach: Concerto for Two Violins in D minor; Mendelssohn: Two Concert Pieces; Wagner: Prelude and Love Death from Tristan und Isolde; Schnittke: Concerto Grosso 3


26 February, Sunday 3:00 pm
Fairy tale in music

Skomorokhi Chamber Russian Orchestra
Victor Akulovich - Artistic director
Shostakovich: "The Tale of the Stupid Mouse", Music for Cartoon


26 February, Sunday 7:00 pm
Evgeny Izotov
Piano evening


Tchaikovsky: The Seasons; Rachmaninoff: Five preludes, Sonata No. 2


27 February, Monday 7:00 pm
"Voices of the Academy"

Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director


28 February, Tuesday 7:00 pm
Albert Zhalilov
Vocal evening


Terem-Quartet
Albert Zhalilov - baritone
Oleg Vainstein - piano
Sviridov: "Russia Cast Adrift" Cantata; Russian folk songs; Italian folk songs; Romances


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia