What's on

Repertoire

Grand Hall
November 2022
Mikhailovskaya st., 2
www.philharmonia.spb.ru


02 November, Wednesday 8:00 pm
Konstantin Raikin
Recital


Pushkin; Samoilov


03 November, Thursday 8:00 pm
Closing of the Silver Lyre International Festival of Chamber Music
Evening of Jazz standards


Andrey Kondakov - piano
Konstantin Khazanovich - piano
Dina Sineglazova - piano
Valeriy Skvortsov - piano
Filipp Meshcheryakov - piano
Garry Bagdasaryan - piano


04 November, Friday 8:00 pm
Gala concert of Russian music


Conductor - Maxim Fedotov
Glinka; Tchaikovsky; Rimsky-Korsakov; Lyadov; Glière; Prokofiev; Shostakovich; Khachaturian ; Dunaevsky; Khrennikov; Sviridov; Pakhmutova; Artemyev


05 November, Saturday 8:00 pm
Mozart. Eine kleine Nachtmusik
Conductor - Leo Kraemer


St Petersburg Philharmonic Orchestra (chamber orchestra)
Conductor - Leo Kraemer (Germany)
Olesia Tertychnaia - flute
Mozart: Eine kleine Nachtmusik, Flute Concerto No. 1 for Flute in G major; Schubert: Symphony No.9


06 November, Sunday 8:00 pm
Opera Gala Tchaikovsky

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Dmitri Jurowski
Daria Terekhova - soprano
Elena Bezgodkova - soprano
Olga Maslova - soprano
Ramiz Usmanov - tenor
Vladislav Kuprianov - baritone
Gleb Peryazev - bass
Tchaikovsky; Rimsky-Korsakov; Rossini; Verdi; Puccini


08 November, Tuesday 8:00 pm
Slonimsky. "Petersburg's Visions"
Symphony No. 21

To the 90th anniversary of the composer's birth


Conductor - Maxim Alexeev
Irina Shishkova - mezzo-soprano
Slonimsky: "Petersburg Visions", Symphony No 21 from "Faust" Goethe; Liszt: Les Préludes, symphonic poem; Tchaikovsky: Francesca da Rimini


09 November, Wednesday 8:00 pm
Viktor Pleshak. "Nekrasov. Melody of the Heart"

Andreyev State Russian Orchestra
Artistic director and conductor - Dmitry Khokhlov
Concert Choir of the St. Petersburg State University of Culture
Sergey Ekimov - artistic director
Larissa Yarutskaya - artistic director
Men's choir of the Rimsky-Korsakov St. Petersburg State Conservatory
Sergey Ekimov - artistic director
"Perezvony" Choir
Larissa Yarutskaya - artistic director
Maria Lyudko - soprano
Natalia Vorobyova - mezzo-soprano
Boris Stepanov - tenor
Alexander Shakhov - baritone
Anton Oleinikov - reciter


10 November, Thursday 8:00 pm
National Youth Folk Instruments Orchestra of Russia

National Youth Folk Instruments Orchestra of Russia
Conductor - Andrey Dolgov
conductor - Evgeny Aleshnikov
conductor - Anton Zhukov
conductor - Linar Davletbayev
Mikhail Dzyudze - balalaika-double bass
Galina Zolnikova - soprano
Veronika Praded - cymbals
Timur Khaliullin - organ
Konstantin Zakharato - balalaika
Arslan Umurzakov - kuraj
Munkhbayar Erdenebaatar - double bass
Ilya Finkelstein - soprano
Andrei Merzlikin - morin huur
Petrov; Slonimsky; Tsygankov; Tchaikovsky; Tanonov; Ravel; Golskij; Enkhbayar; Ahmetov; Vartiainen; WinterPokrovskij


11 November, Friday 8:00 pm
Conductor - Nikolay Alexeev
Soloist - Narek Hakhnazaryan


Dvořák: Cello Concerto; Brahms: Symphony No 1


12 November, Saturday 8:00 pm
Verdi. Requiem
Conductor - Teodor Currentzis


MusicAeterna orchestra
MusicAeterna Chior
Conductor - Teodor Currentzis
Zarina Abaeva - soprano
Andrey Nemzer - contratenor
Alexei Tatarintsev - tenor
Alexey Tikhomirov - bass
Verdi: Requiem for soloists, choir and orchestra


13 November, Sunday 3:00 pm
"Incredible stories"


Conductor - Nikolay Vinokurov
Nikolay Burov - presenter
Lyadov: "The Enchanted Lake", "Baba-Yaga"; Radvilovich: "Incredible stories"; Tchaikovsky: Children's Album


14 November, Monday 7:00 pm
Anniversary of Elena and Valery Zaryadnov
Charity concert

Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Yulia Mazurova
Konstantin Brzhinsky
Valery Zaryadnov
Elena Zaryadnova
Yuri Zaryadnov
Alexander Zaryadnov
Viktoriya Romanova
Natalia Eremenko


16 November, Wednesday 8:00 pm
New Orleans Love Melodies
To the 100th anniversary of Russian jazz

Kuvaytsev Jazz Band
Alexander Kiakhidi - trumpet
Fedor Kuvaytsev - clarinet
Alexander Kozlov - trombone
Vladimir Kozlov - double bass
Valeriy Skvortsov - piano
Konstantin Kuvaytsev - percussion
Armstrong; Gershwin; Ellington; Sinatra


18 November, Friday 8:00 pm
Conductor - Nikolay Alexeev
Soloist - Dmitry Shishkin


Prokofiev: The Love for Three Oranges, excerpts from suite, Piano Concerto No 3; Shostakovich: Symphony No.5


19 November, Saturday 8:00 pm
Conductor Dmitry Liss
Soloist Nikolay Lugansky


Ural Philharmonic Orchestra
Chopin: Piano Concerto No 2; Prokofiev: Symphony No 2


20 November, Sunday 8:00 pm
Johannes Brahms
Conductor Vladimir Altschuler


Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Concert Choir of the St. Petersburg State University of Culture
Brahms: Academic Festival Overture, Love-Song Waltzes, Symphony No.2


21 November, Monday 7:00 pm
The Honorary Citizens of St. Petersburg festival's 20th anniversary

Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Agunda Kulaeva - soloist
Olga Vasileva - soloist
Elena Volikova - soloist
Sergey Zykov - soloist


22 November, Tuesday 8:00 pm
Rossini, Verdi, Puccini, Leoncavallo, Mascagni


Conductor - Anatoly Rybalko
Alexander Malich - presenter
Rossini: William Tell Overture; Verdi: Ouverture from "La forza del destino" ("The Force of Destiny"); Puccini: Intermezzo from "Manon Lescaut", "La Tregenda", symphonic picture from the opera "Le Villi"; Leoncavallo: Intermezzo from "Pagliacci"; Mascagni: Intermezzo from "Cavalleria Rusticana"


23 November, Wednesday 8:00 pm
Waltz Evening

"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Glinka: Waltz Fantasy; Glazunov: Concert Waltz No 1; Rubinstein: Waltz-Caprice; Tchaikovsky: Waltz from The Sleeping Beauty; Sviridov: Waltz from the musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Khachaturian : Waltz from Masquerade; Petrov: Waltz From The Television Series "Petersburg Secrets"; Dunaevsky: Concert Waltz; Waldteufel: "The Ice Skaters", Waltz, "L'Estudiantina" Waltz, "Les Sirènes" Waltz; J. Strauss II: "Voices of Spring" Waltz, "Roses From The South", "1001 Nacht" Waltz, "Tales From The Vienna Woods" Waltz


24 November, Thursday 8:00 pm
Luka Gadeliya
Organ evening


J.-S. Bach: Prelude and Fugue in E minor; Vivaldi: Aria of Zanaida from the opera "Argippo", Fragments from "Le quattro stagioni"; Beethoven: Symphony No.5; Liszt: Fantasy and Fugue on the Theme B-A-C-H, Sonetto 104 del Petrarca; Rossini: "Giusto Ciel, in tal periglio" ("L'assedio di Corinto"); Gershwin: Clara's Lullaby from the opera "Porgy and Bess"


25 November, Friday 8:00 pm
Rachmaninoff. Piano concertos No. 1 and No. 4
"The Rock" and Vocalise


Conductor - Arsenty Tkachenko
Alexander Ghindin - piano


26 November, Saturday 8:00 pm
Chopin
Oleg Vainstein
Piano evening


Chopin: 3 Nocturnes, , Polonaise-Fantaisie, Barcarole, Prelude in sharp minor, Scherzo No 2, Ballade No. 1, Ballade No. 4


27 November, Sunday 3:00 pm
Mozart. Requiem


Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Conductor - Pavel Bubelnikov
Zhanna Dombrovskaya - Soprano
Alexander Timchenko - Tenor
Petr Migunov - Bass
Yekaterina Sergeeva - Mezzo-soprano
Natalia Entelis - Presenter
Mozart: Requiem, Don Giovanni, Overture, Maurerische Trauermusik


27 November, Sunday 8:00 pm
Jazz and choir
To the 100th anniversary of Russian jazz

St. Petersburg State University Students Choir
Lev Tyvin - director
Concert Choir of the St. Petersburg State University of Culture
Jazz Philharmonic Messengers
Yuri Bogatyrev - tenor-saxophone
Evgeny Sokolov - trumpet
Alexander Kozlov - trombone
Roman Salmasov - double bass
Conductor - Edward Krotman
Elizaveta Bokova - soloist
Ksenia Popova - piano
Vladimir Feyertag - presenter
Chilcott: A Little Jazz Mass; Todd: Missa Brevis, Tantum Ergo, What Sweeter Music, Passion music


30 November, Wednesday 8:00 pm
Armenian National Philharmonic Orchestra

Armenian National Philharmonic Orchestra
Conductor - Eduard Topchjan
Dali Gutseriyeva - cello
Spendiayan: "Three Palms", Symphonic poem; Tchaikovsky: Variations on a Rococo Theme; Sibelius: Symphony No.2


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia