What's on

17
February, 2014
7:00 pm, Mon
18
February, 2014
7:00 pm, Tue
Shostakovich, Gladkov.
Conductor - Alexey Bogorad
Season Ticket No 10-th «Concerts in tailcoats and jeans»
Concert Choir of the St. Petersburg State University of Culture
Conductor - Alexey Bogorad
Alexander Malich - presenter
Shostakovich; Gladkov; Shostakovich: Bolt, Suite from the ballet; Gladkov: Music from Formula of Love, Fantasies of Swift based on music from The House That Swift Built, Samba from The Twelve Chairs
18
February, 2014
7:00 pm, Tue
Rock and Baroque Bach, Purcell, Monteverdi and Buxtehude in original sound and at contemporary arrangement
Season Ticket No 8-th «Not only Baroque»
Grigory Voskoboynik - bass guitar; Alexander Gorbunov - electric violin; Vladimir Radchenkov - keyboard; Victoria Evtodieva - soprano
Purcell; Monteverdi; J.-S. Bach; Buxtehude
19
February, 2014
7:00 pm, Wed
Opera-Gala.
Julia Novikova, Sébastien Guèze
Mikhailovsky Theatre Orchestra
Gounod; Massenet; Verdi; Donizetti; Gounod: , , , ; Massenet: "Méditation" for Violin and Orchestra from "Thaïs", , , ; Verdi: , Aria of Gilda from Rigoletto, ; Donizetti: , ,
Supported by: Grand Hotel Europe, ,
Organizers: National Opera Centre
20
February, 2014
7:00 pm, Thur
Gubaidulina, Brahms Chamber music Evening
Season Ticket No 2-th «Chamber music Evenings»
Hugo Ticciati - violin; Dmitry Eremin - cello; Henrik Måwe - piano (Sweden); Semen Klimashevskiy - violin; Victor Rogatin - viola
Schnelzer; Auerbach; Brahms; Gubaidulina; Schnelzer; Auerbach; Brahms; Gubaidulina
21
February, 2014
7:00 pm, Fri
My French Spring. Jazz Evening
St.Petersburg Symphony Orchestra's Soloists Ensemble
conductor - Anatoly Schura (Estonia)
Andrey Kondakov - piano; Olivier Ker-Ourio - blues harp (France); Vladimir Volkov - double-bass; Garry Bagdasaryan - percussion; Vyacheslav Gayvoronsky - trumpet; Kseniya Rappoport - vocals; Leonid Sendersky - saxophones
21
February, 2014
7:00 pm, Fri
Russian romance evening
Soloists Ensemble of the Andreyev State Russian Orchestra
Artistic director - Vladimir Fonin
Nikolai Shamov; Sergey Kochetov
Glinka; Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky; Mussorgsky; Zubov; Petrov; Dubuque; Varlamov; Obukhov; Steinberg; Malashkin; Prigozgin; Sheremetev; Bulakhov
22
February, 2014
7:00 pm, Sat
Two centuries of Russian Waltz
Conductor - Maxim Fedotov
Tchaikovsky; Rubinstein; Glazunov; Sviridov; Prokofiev; Ovchinnikov; Tariverdiev; Shostakovich; Khachaturian ; Tchaikovsky: Waltz from The Sleeping Beauty, Waltz from Eugene Onegin, Final Waltz from The Nutcracker; Rubinstein: Waltz-Caprice; Glazunov: Concert Waltz No 1, Waltz from Raymonda; Sviridov: Waltz from the musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Prokofiev: Waltz from the War and Peace, Big Waltz, Final Waltz and The Clock from Cinderella; Ovchinnikov: Waltz from War and Peace film; Tariverdiev: Waltz from The Irony of Fate, or Enjoy your Banya!; Shostakovich: Waltz from Jazz Suite No 2; Khachaturian : Waltz from Masquerade
22
February, 2014
3:00 pm, Sat
22
February, 2014
7:00 pm, Sat
Krzysztof Penderecki To the 80th anniversary of composer
Season Ticket No 10-th «Anniversary»
Ilya Ioff - violin; Lydia Kovalenko - viola; Anton Andreev - cello; Evgenii Krivoshein - clarinet; Alexei Glazkov - piano; Vyacheslav Lebedev - French horn
Penderecki: , , , ,
23
February, 2014
3:00 pm, Sun
Two centuries of Russian Waltz
Season Ticket No 11-th «Family concert»
Conductor - Maxim Fedotov
Natalia Entelis - presenter
Tchaikovsky; Rubinstein; Glazunov; Sviridov; Prokofiev; Ovchinnikov; Tariverdiev; Shostakovich; Khachaturian ; Tchaikovsky: Waltz from The Sleeping Beauty, Waltz from Eugene Onegin, Final Waltz from The Nutcracker; Rubinstein: Waltz-Caprice; Glazunov: Concert Waltz No 1, Waltz from Raymonda; Sviridov: Waltz from the musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Prokofiev: Waltz from the War and Peace, Big Waltz, Final Waltz and The Clock from Cinderella; Ovchinnikov: Waltz from War and Peace film; Tariverdiev: Waltz from The Irony of Fate, or Enjoy your Banya!; Shostakovich: Waltz from Jazz Suite No 2; Khachaturian : Waltz from Masquerade
23
February, 2014
7:00 pm, Sun
Russian Horn Capella
Russian Horn Capella
Artistic director - Sergey Peschansky
Beethoven; Grieg; Bortnyansky; Tchaikovsky; Caccini; Rossini; Purcell; Weber; Lloyd Webber; Alyabyev; Sviridov; Glière; Glinka; Beethoven: “Ode to Joy” (part 4) from Symphony No. 9; Bortnyansky; Tchaikovsky; Caccini: "Ave Maria"; Rossini; Purcell; Beethoven; Weber; Lloyd Webber; Alyabyev; Sviridov; Glière: "Hymn to the Great City" from "The Bronze Horseman"; Glinka; Grieg
23
February, 2014
3:00 pm, Sun
Baba Yaga.
Musical ghost stories
Lecture-concert
Season Ticket No 13-th «Big music for the smallest children»
Rondo Children Theatre
Svetlana Serval (director)
Blockflute Ensemble (Art School in the Petrogradskaya station)
Alexander Kiskachi (flute)
Students of the St. Petersburg State Conservatory Secondary Special Music School, St.Petersburg Art Lyceum and the St. Petersburg Lyceum of Music
Natalia Nezhuta - mezzo-soprano; Yuri Vlasov - bass; Dmitry Zhuchenko - piano
Yulia Minkina - presenter; Valentina Titova - choreografer; Alina Komarkova - piano part; Anna Braginskaya - piano part; Victoria Starovoytova - piano part; Evgeny Morozov - piano part
Grieg; Glinka; Mussorgsky; Saint-Saёns; Cassado; Sapgir; Nakada; Tseslyukevich; Zhuchenko
23
February, 2014
7:00 pm, Sun
Jazz Music Evening Dedicated to Karl Mingus
St. Petersburg Jazz Ensemble
Evgeny Ponomarev (piano)
Grigory Voskoboynik (double bass)
Igor Timofeev (viola/tenor saxophones)
Andrey Polovko (saxophone)
Conductor - Sergey Bogdanov
Sergey Dolzhenkov (thrombone)
Pyotr Miheev (percussion)
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 2000—2024
«Saint-Petersburg Philharmonia»