What's on

01
February, 2024
8:00 pm, Thur
02
February, 2024
7:00 pm, Fri
Acid Hasid
Byzantine ornament
Romanian, Bulgarian, Serbian Greek, Macedonian, Moldavian melodies
Organizers: Acid Hasid
03
February, 2024
8:00 pm, Sat
Love Jazz
Chigadaev Big Band
Artistic director, piano - Stanislav Chigadaev
Gershwin: Summertime from the opera "Porgy and Bess", Rhapsody in blue, "The Man I Love"; Armstrong: "What a wonderful world"; Velasquez: "Besame mucho"; Howard: "Fly me to the moon"; Youmans: "Tea for two"
And other famous jazz compositions about love
03
February, 2024
7:00 pm, Sat
From Vivaldi to Piazzolla
Classic masterpieces
Gennady Nikonov - trumpet, countertenor; Yanina Prokopenko - soprano; Togriy Bazhakin - baritone; Saltanat Kadirseitova - violin; Yerlan Yergaliev - violin; Khamit Erasyl - violin; Margarita Vaganova - piano; Konstantin Zeliger - piano
Offenbach: Barcarolle from "The Tales of Hoffman"; Lloyd Webber: Duet "Pie Jesu"; Rossini: Rosina and Figaro Duet from "The Barber of Seville"; Mozart: Hallelujah from the motet "Exsultate jubilate", Rondo; Vivaldi: Hallelujah from the motet "In furore iustissimae irae", Presto from Concerto No. 2 "L'estate" from Le quattro stagioni; Bellini: Cavatina di Norma; Cilèa: Aria of Adrienne Lecouvreur from opera "Adriana Lecouvreur"; Varlamov: "Don't sing, dear girl"; Medtner: "Spanish Romance"; Rachmaninoff: "At my window"; Meyerbeer: Dinora's aria from the opera "Dinora"; Franck: "Panis Angelicus"; Schubert: "Ave Maria"; Saint-Sans: Delilah's Aria opera "Samson and Delilah"; Brahms: Hungarian Dance No. 2; Ysaÿe: Volin Sonata No. 6 in E-dur; Paganini: Caprice No 24 for solo Violin; Piazzolla: Libertango; Arban: The Carnival of Venice
Organizers: International Youth Center of Musical Art
04
February, 2024
8:00 pm, Sun
Tchaikovsky. Symphony No. 6 "Pathetique"
Tchaikovsky: Piano Concerto No 1, Symphony No 6 "Pathétique"
04
February, 2024
7:00 pm, Sun
Georgii Dolgov (flute) and Ekaterina Semion (harp)
J.-S. Bach: Sonata in E-flat major for Harp & Flute; Beethoven: Andante; Schumann: Three Romances for flute and harp; Marais: Variations on a Spanish Folia; Saint-Sans: Fantasia; Françaix: Five Little Duets for Flute and Harp; Takemitsu: To the Sea for flute and harp; Damase: "Early Morning", variations for harp
05
February, 2024
7:00 pm, Mon
Benjamin Britten
Boys choir of the Glinka choral college
Artistic director and conductor - Vladimir Begletsov
Alexei Goribol - piano; Olesya Petrova - mezzo-soprano; Nail Bakiyev - viola; Rustam Komachkov - cello; Ivan Sizov - baritone; Andrey Storozhev - tenor
Britten: Lachrymae for Viola and Piano, Cello Sonata, Charm of Lullabies, The Golden Vanity, Aria of Billy Budd from Billy Budd; Desyatnikov: "The Secret Land"
06
February, 2024
8:00 pm, Tue
"Black magic and its exposure"
Conductor - Alexey Nyaga
Pavel Raykerus - piano; Yuri Vlasov - bass; Andrey Urgant - reader of fragments of the novel
Schubert: "Rosamunde", Interlude from the III Act, "Aufenthalt" from "Schwanengesang"; Liszt: Mephisto Waltze No 1, Totentanz; Tchaikovsky: Polonaise from Eugene Onegin, ; Gounod: Mephistopheles' Couplets from "Faust"; Rimsky-Korsakov: Scenes from symphonic picture "Night on Mount Triglav"; Stravinsky: "The Filthy Dance of Kashcheev's Kingdom" from the ballet "Firebird"; Shostakovich: Bolt, Suite from the ballet, March from Jazz Suite No. 2
06
February, 2024
7:00 pm, Tue
Magic Cellos Band
World rock hits on cellos
Bach: Prelude for cello solo; Zdob și Zdub: "We saw the night"; Metallica: "Nothing Else Matters", "Enter Sandman"; Deep Purple: "Smoke on the Water"; The Cranberries: "Zombie"; AC/DC: "Highway To Hell", "Thunderstruck"; Nirvana: "Smells like Teen Spirit"; Rammstein: "Mein Herz brennt", "Sonne"; Queen: "We will Rock You", "Bohemian Rhapsody", "The Show Must Go On", "We Are The Champions"; Europe: "Final Countdown"; J. Strauss Sr.: Radetzky March
Organizers: International Youth Center of Musical Art
08
February, 2024
7:00 pm, Thur
Waltzes. Polkas. Tango
State Russian concert orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Albert Khatmullin - bayan
Strauss; Andreev; Baynes; Waldteufel; Petrov; Piazzolla; Gardel; Belyaev
Organizers: State Russian Concert Orchestra
09
February, 2024
8:00 pm, Fri
Slonimsky. Symphony No. 26
World premiere
Conductor - Andrei Anikhanov
Glazunov: Symphony No 5; Slonimsky: Symphony No. 26; Tchaikovsky: Francesca da Rimini
09
February, 2024
7:00 pm, Fri
"Voices of the Academy"
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Artistic director - Ildar Abdrazakov
Organizers: Elena Obraztsova Musical Academy
10
February, 2024
8:00 pm, Sat
Ilia Papoian
Piano evening
Scriabin: 24 Preludes; Medtner: Piano Sonata in a minor; Rachmaninoff: Sonata No. 1 in D minor
10
February, 2024
7:00 pm, Sat
"Russian souvenir"
Piano evening
PetRo Duet
Anastasia Rogalyova (piano)
Dmitry Petrov (piano)
Arensky: Suite No. 1; Artemyev: "Lubki", cycle for two pianos; BorodinRogalev: Polovtsian Dances from the opera Prince Igor; Stravinsky: Three fragments from the ballet Petrushka (version for two pianos by V.Babin)
11
February, 2024
8:00 pm, Sun
Concert was rescheduled to
11
February, 2024
8:00 pm, Sun
Scriabin Piano Concerto
Soloist Boris Berezovsky
Conductor - Andrei Anikhanov
Boris Berezovsky - piano
Glière: "The Sirens", symphonic poem; Scriabin: Piano Concerto; Rachmaninoff: Symphony No 3
11
February, 2024
3:00 pm, Sun
The story and the novel on the opera stage
Choir studio "Harmony"
Artistic director and conductor - Svetlana Englina
Yekaterina Fenina - soprano; Igor Barbakov - tenor; Dinar Dzhusoev - bass; Dmitri Podrazhanin - baritone; Anna Kantor - piano
Alexander Galitsky - presenter
Mussorgsky; Tchaikovsky; Prokofiev
11
February, 2024
7:00 pm, Sun
Chamber music evening
Denis Gonchar - viola; Stanislav Soloviev - piano
J.-S. Bach: Sonata for Viola da Gamba and Clavier in G Minor; Beethoven: Sonata No 1 for Cello and Piano; Bloch: Suite for Viola and Piano
13
February, 2024
8:00 pm, Tue
"The severed head of Berlioz"
Conductor - Maxim Alexeev
Alexander Galibin - reader of fragments of the novel
Berlioz: Symphonie fantastique; Petrov: "Master and Magarita" Symphony-Fantasy; Schnittke: "The Master and Margarita", excerpts
13
February, 2024
7:00 pm, Tue
Chamber music evening
Trio "Anima"
Faure: Piano Trio in D minor; Haydn: Piano Trio in C major; Brahms: Piano Trio No. 2 in C major
14
February, 2024
8:00 pm, Wed
Ofrr. Carmina Burana
Mikhailovsky Theatre Orchestra
Mikhailovsky Theatre Choir
"Perezvony" Choir
Conductor - Alexander Soloviev
Svetlana Moskalenko - soprano; Damir Zakirov - tenor; Alexander Shakhov - baritone
14
February, 2024
7:00 pm, Wed
Concert was rescheduled to
15
February, 2024
7:00 pm, Thur
Dinosaur Carnival
Family concert for children and their parents
Dmitry Murashev
Britten: Young Person's Guide to the Orchestra; Woods: "The Carnival of the Dinosaurs"
Organizers: "Tchaikovsky" Musical Culture Center
16
February, 2024
8:00 pm, Fri
"Frau Organ"
Natalya Baginskaya - organ
J.-S. Bach: Toccata and Fugue in D minor, "Wachet auf, ruft uns die Stimme", Choral Prelude, "Dies sind die heilgen zehn Gebot" Choral Prelude, "Wir glauben all' an einen Gott" Choral Prelude, Prelude and Fugue in d major; Hakim: Bach'orama, fantasy on themes of J.S.Bach; Liszt: "Ave maris stella", "Nun danket alle Gott"), horal prelude; Wagner: "Pilgerchor" from 3. Akt from the opera "Tannhäuser"; Pincemaille: Prelude et fugue sur A.R.I.S.T.I.D.E.; Duruflé: "Chant donné"; Mulet: Carillon-Sortie
17
February, 2024
8:00 pm, Sat
Bruckner. Symphony No. 3
Conductor - Felix Korobov
Wagner: Prelude to Act 1 of "Parsifal", "Waldweben" from "Siegfried", "Walkürenritt" from the music drama "Die Walküre"; Bruckner: Symphony No 3
18
February, 2024
3:00 pm, Sun
"The Tale of the Fisherman and the Fish"
Conductor - Anatoly Rybalko
Anna Mikhalkova - presenter
Tcherepnin: Six musical illustrations for "The Tale of the Fisherman and the Fish" by Pushkin; Tchaikovsky: Excerpts from the "Sleeping Beauty"
18
February, 2024
8:00 pm, Sun
Hibla Gerzmava
Vocal evening
Hibla Gerzmava - soprano; Ekaterina Ganelina - piano
Glinka: "I remember the wonderful moment", Romance "Tell Me Why", "Venetian Night", "I`m here Inesilla"; Ippolitov-Ivanov: Five Japanese Poems; Myaskovsky : "Madrigal", suite for voice and piano; Prokofiev: Five poems by Anna Akhmatova; Rachmaninoff: At night in my garden..., "To her", "Daisies", "Pied Piper", "A Dream", "A-oo!", "Lilac", "Migratory wind", "Twilight", "Child! Like a flower, you are beautiful...", "They answered"
18
February, 2024
3:00 pm, Sun
Gioachino Rossini
Symphony Orchestra of the Special Music School of St Petersburg Conservatory
Conductor - Arkady Steinlucht
Larisa Pominova - mezzo-soprano; Victoria Churkina - mezzo-soprano; Ivan Vasiliev - baritone; Alexei Sazonov - bass-baritone; Natalia Entelis - presenter
18
February, 2024
3:00 pm, Sun
Concert was rescheduled to
18
February, 2024
7:00 pm, Sun
Alexander Kashpurin
Piano evening
Liszt: 12 Transcendental Etudes; Rachmaninoff: Sonata No. 1 in D minor
20
February, 2024
8:00 pm, Tue
In memoriam of Elena Obraztsova
Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Conductor - Mikhail Golikov
Elena Makarova - mezzo-soprano; Evgeny Akimov - tenor
Bizet; Verdi; Puccini; Bellini; Ponchielli; Strauss; Tchaikovsky; Rimsky-Korsakov; Prokofiev
Scenes and arias from the opera
Organizers: Elena Obraztsova Musical Academy
20
February, 2024
7:00 pm, Tue
Alexei Massarsky (cello) and Stanislav Soloviev (piano)
Brahms: Sonata No 1 for Cello and Piano, Vier ernste Gesänge (version for cello and piano by A.Massarsky); R. Strauss: Cello Sonata in F major; Mendelssohn: Sonata No. 2 for Cello and Piano
21
February, 2024
8:00 pm, Wed
"Three Great Venetians"
New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Marianna Murzina - flute; Anna Savkina - violin, soloist of the Saint Petersburg Music House; Yaroslav Timofeev - presenter
Albinoni: Adagio for organ and strings, Concerto in F major, Op. 5 No. 8; Nono: Epitaffio a Federico García Lorca Part 2; Vivaldi: Le quattro stagioni
22
February, 2024
8:00 pm, Thur
"Glorious sea, sacred Baikal"
Choral concert-performance
St. Petersburg Choral Collegium
Artistic director - Nikolai Romanov
Nikolay Burov - reader of fragments of the novel
Schubert: Choir of Angels (on a text from Goethe's Faust), "Love and Wine"; Berlioz: Veni, creator; Rimsky-Korsakov: "Before crucifixion"; Stravinsky: Three spiritual choirs; Fucik: "Old Grumbler", polka (arrangement for bassoon and mixed choir); Dashkevich: Fragments of music for the film "Heart of a Dog"; Anonymous: "The Glorious Sea Sacred Baikal", Russian romance; Kornelyuk: Fragments of music for series "The Master and Margarita"
22
February, 2024
7:00 pm, Thur
Johann Strauss and his family
Orchestra of the Theater of Musical Comedy
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
Waltzes, polkas, gallops; Arias and duets from operettas
23
February, 2024
8:00 pm, Fri
Evening of popular symphonic miniatures
Conductor - Murtuza Byulbyul
J. Strauss II: "Tric-trac" Polka; Tchaikovsky: "Waltz of the Flowers" from the Nutcracker; Brahms: Hungarian Dance No 1, Hungarian Dance No 5; Suppé: Overture to "Leichte Kavallerie" ("Light Cavalry"); Grieg: "Nocturne"; Glinka: Waltz Fantasy, Overture from Ruslan and Ludmila; Glazunov: Intermission to the 2nd scene of the ballet Raymonda, "Spanish Dance" from the ballet "Raymonda"; Mussorgsky: Sunrise on the Moscow River; Weber: "Invitation to the Dance"; Berlioz: "Rákóczi March" from "La damnation de Faust"
23
February, 2024
3:00 pm, Fri
Festive concert
Conductor - Alexander Kantorov
Tchaikovsky: "The Year 1812", festival overture; Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Mussorgsky: Sunrise on the Moscow River; Borodin: Polovtsian Dances
Organizers: "Klassika" St. Peterburg State Symphony Orchestra
23
February, 2024
7:00 pm, Fri
"Trumpets of Victory"
Orchestra of the Marine Corps of Peter the Great
Conductor - Sergei Volsky
Kozlovsky; A. Rimsky-Korsakov; Riedel; Glinka; Khalilov; Stahl; J.Strauss I; Alexandrov; Volkov; Ivanov-Radkevich; Molchanov; Chernetsky; N. Rimsky-Korsakov V. Runov; Agapkin
24
February, 2024
8:00 pm, Sat
Piano evening
Boris Berezovsky
Beethoven: Sonata No 7, Sonata No 8, Sonata No. 9, Sonata No. 10, Sonata No. 11; Lyapunov: Lezginka; Balakirev: Islamey, Two Scherzos
24
February, 2024
3:00 pm, Sat
From Russian Baroque to Russian Rock
"Pushkin-quartet"
Ekaterina Nagornaya (violin)
Natalia Reshetnikova (violin)
Tatiana Komissarova (viola)
Lyudmila Gutsevich (cello)
Tchaikovsky: "Melody" from the series "Memories of a dear place", String Quartet No. 1, Russian Dance from the ballet "Swan Lake"; Rachmaninoff: Vocalise; Shostakovich: Waltz from Jazz Suite No 2; Khandoshkin: Variations on the Russian folk song There was a birch tree in the field, arranged for violin and viola; Andersen: "Syncoping Clock"; Terentyev: Paradise Lost, Careless Angel from the repertoire of the rock group Aria; May: "We will rock you" from the repertoire of the group "Queen"; Mercury: "We are the champions"; Knyazev: Ill Jump from a Cliff, Sorcerers Doll from the repertoire of the group The King and the Clown
Organizers: "Pushkin-quartet"
24
February, 2024
7:00 pm, Sat
Dedication to Django Reinhard
Ildar Kazakhanov - guitar; Gasan Bagirov - guitar; Victor Rapotikhin - violin; Vladimir Kozlov - double bass
25
February, 2024
3:00 pm, Sun
Grieg. "Peer Gynt"
Conductor - Vyacheslav Valeyev
Natalia Entelis - presenter
Grieg: Peer Gynt, fragments; Bizet: L'Arlésienne, fragments from suites; Shostakovich: The Gadfly Suite, Hamlet Incidental Music
25
February, 2024
8:00 pm, Sun
Rachmaninoff. Piano Concerto No. 2
Prokofiev. Symphony No. 7
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Titov
Oleg Vainstein - piano
25
February, 2024
3:00 pm, Sun
Journey to the country of musical instruments
Litseist Ensemble
Eugeny Burulev (director)
Artistic director - Mark Zvonarev
Grigory Bazhanov (piano)
Mikhail Delazary (percussion)
Konstantin Koptev - violin; Mikhail Vasiliev - cello; Timofey Fedorov - double bass; Polina Afanasyeva - piano; Alexandra Zhilina - piano; Ekaterina Drey - piano
25
February, 2024
7:00 pm, Sun
Alexei Tatarintsev
Vocal evening
Alexei Tatarintsev - tenor; Alexander Pokidchenko - piano
Mozart: Tamino's aria from "Die Zauberflöte"; Rossini: Aureliano's aria from "Aureliano in Palmira"; Donizetti: Marcello's aria from "Le Duc d'Albe"; Gounod: Romeo Cavatina from "Roméo et Juliette"; Puccini: Aria Donna non vidi mai from "Manon Lescaut" (Des Grieux); Thomas: Wilhelm Romance from "Mignon"; Faure: Mazurka; Verdi: "La donna è mobile" from the opera "Rigoletto"; Bellini: Six Ariettas; Rossini: "Danse sibérienne", "La promessa", canzonetta, "L'esule", "L'Orgia"; Tellaeche: "Bella enamorada"; Sorozabal: "No puede ser"
26
February, 2024
8:00 pm, Mon
"Shostakovich Gala"
Conductor - Maxim Alexeev
Daniil Svidler - piano
Shostakovich: Ballet Suite No 2, Piano Concerto No 2, The Gadfly Suite, New Babylon, fragments of a suite from the music for the film
Organizers: "Tchaikovsky" Musical Culture Center
26
February, 2024
7:00 pm, Mon
Secret Music
Brahms. Selected piano miniatures
Peter Laul - piano, comments
Brahms: 7 Fantasies Op.116, 3 Intermezzi, Op.117, 6 Pieces Op.118, Four Pieces for Piano Op. 119
Organizers: Philharmonic Society
27
February, 2024
8:00 pm, Tue
"Heroes of Might and Magic"
Alexander Maslov's Jazz Trio
Ivan Myasnikov (double bass)
Pavel Chizhik (percussion)
Conductor - Petr Maximov
Alexander Malich - presenter
TchaikovskyMaslov: Suite from the ballet "The Nutcracker" (in jazz arrangement); Paul Anthony Romero: Music for the computer game Heroes Of Might And Magic III (arranged by I.Mishchenkov)
27
February, 2024
7:00 pm, Tue
"Carmen"
Ilia Kozlov - violin; Pelageya Tikhonova - mezzo-soprano (Carmen); Mikhail Kuznetsov - baritone (Jose Navarro, Prosper Mérimée); Boris Nikonov - percussion (Don Jose); Alexander Kashpurin - piano, musical director of the project; Nadezhda Rogozhina - author of staging and director
Ysaÿe: Sonata for solo violin No. 5 in G major; Wieniawski: Fantasia on Themes from Gounod's "Faust" for Violin and Orchestra; Paganini: Variation on G string on the theme from Rossini's opera Moise; Kreisler: "La Gitana"; Waxman: Carmen Fantasie; Piazzolla: Tango "Oblivion", "Summer" from "Four Seasons in Buenos Aires", "Winter" from "Four Seasons in Buenos Aires"; Albéniz: "Asturias" from "Suite española", Malagueña from Suite "España", op. 165; Sarasate: Zigeunerweisen; Shchedrin: "In Imitation Albenis"; Obradors: "El Vito"; HawkinsPetrov: "I put a spell on you" arrangement
Supported by: Committee for Culture of St. Petersburg,
Organizers: "Enterpriserusart"
28
February, 2024
8:00 pm, Wed
To Defender of the Fatherland Day
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Vladislav Kuprianov - baritone; Irina Mataeva - soprano
Andreev; Pakhmutova; Basner; Solovyov-Sedoy; Bogoslovsky; Molchanov
Organizers: Andreyev State Russian Orchestra
28
February, 2024
7:00 pm, Wed
Violin in ensembles
Lev Klychkov - violin; Anna Makarova - harp; Ilia Kozlov - violin; Alsu Ibragimova - violin; Denis Gonchar - viola; Evgenii Ryzhkov - double bass; Olesia Tertychnaia - flute; Oleg Skrotskiy - french horn; Viacheslav Dmitrov - ornet
Vierdanck: Two capriccios for two violins and kornett; Beethoven: Serenade in D Major Op. 25 for Flute, Violin and Viola; Dvořák: Terzetto in C major for two violins and viola; Bartók: 6 Romanian Folk Dances; Brahms: Horn Trio; Bottesini: Gran Duo Concertante for violin, double bass and orchestra
29
February, 2024
7:00 pm, Thur
Philipp Kopachevsky
Piano evening
C. P. E. Bach: Andante con tenerezza; Beethoven: Sonata No. 14; Grieg - Ginzburg: "Peer Gynt", Suite; Liszt: Sonata h-moll
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia