What's on

Repertoire

June 2022
www.philharmonia.spb.ru


01 June, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
"Oblivion"
Tango


Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist
Vasily Solovyov - reciter
Piazzolla; Rodriguez; Gardel; Jose Mestre; Lorca; Requena; Guillen; Tarkovsky; Samoilov; Sosnora; Brodsky


01 June, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Charity concert

lover quartet
Grigory Tadtaev - violin
Lev Mikhailovskii - violin
Vladimir Shuliakovskii - viola
Igor Botvin - cello
Sofia Koltakova - violin
Inna Moiseeva - piano
Karina Sposobina - piano
Evgenii Ryzhkov - double bass
Alexander Mramornov - presenter
Glinka; Tchaikovsky: Reflection for Violin and Orchestra, Waltz-Scherzo; Rachmaninoff: Vocalise; Lyapunov: Sextet; Shostakovich: Suite for 2 pianos, op. 6


03 June, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Elisso Virsaladze
Piano recital


Beethoven: Sonata No 25, Sonata No 19, Sonata No 20; Schumann: Arabesque; Beethoven: Rondo a Capriccio "Die Wut Über Den Verlorenen Groschen"; Schumann: Kinderscenen; Beethoven: Sonata No 23 "Appassionata"


03 June, Friday 7:00 pm
Small Hall
Dobranoch Ensemble

Dobranotch Ensemble
Dmitry Khramtsov - artistic director and soloist (violin)
Ilya Gindin - clarinet
Sergey Zavarykin - trumpet
Andrey Antonenko - accordion
Maxim Karpychev - saxophone
Evgeny Lizin - percussion
Alexei Stepanov - tuba
Roman Shinder - banjo


04 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening
Antonio Vivaldi


Auerquartet
Elina Drukh - violin
Sandra Patrikeeva - violin
Nadezhda Chumovitskaya - viola
Tatiana Tutynina - cello
Vivaldi: Concerto No. 2 "Summer" in G minor, Op. 8, L'estro Armonico, Op. 3, Concerto No. 11 In D Minor, Symphony in G Major, Double Violin Concerto, Little Symphony, Violin Concerto in A major, Violin Concerto in G major


05 June, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Vladimir Altshuler
Soloist - Elisso Virsaladze


Beethoven: Piano Concerto No 3; Dvořák: The Symphony No. 9, "From the New World"


05 June, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Concert dedicated to Stanislav Gorkovenko

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Tchaikovsky: Waltz from The Sleeping Beauty, ; Glinka: Waltz Fantasy; Rimsky-Korsakov: , Three Miracles from The Tale of Tsar Saltan; Dunaevsky: "The Children of Captain Grant", ouverture; Petrov: "Morning" from "Office Romance", , Music from "Amphibian Man"; Khachaturian : "Spartacus" & "Gayaneh", Excerpts from music ballets; Gavrilin


06 June, Monday 7:00 pm
Small Hall
Jacques Offenbach and others

Anna Mikhaylova - soprano
Togriy Bazhakin - baritone
Elena Zastavnaya - soprano
Sergey Larionov - tenor
Elena Tatyanok - soprano
Gevorg Ambartsumyan - baritone
Katerina Kovanji - mezzo-soprano
Georgii Belokonev - piano
Yaroslava Serdobolskaya - piano
Anatoly Stepanov - piano
Artur Tserr - piano
Irina Sharapova - presenter
Offenbach; J. Strauss II; Suppé; Kálmán; Lehár


07 June, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
The reMusik.org Festival

Moscow Ensemble of Contemporary Music
Olga Vlasova - vocal
Ivan Bushuev - flute
Oleg Tantsov - clarinet
Gleb Hohlov - violin
Sergey Poltavsky - viola
Olga Diomina - cello
Mikhail Dubov - piano
Alexander Suvorov - percussion
Nikolai Khrust -
Russian premieres
Rannev: Wirk nicht voraus; Raeva: Marfusha's songs; Zhodlovsky: Lesson of Anatomy No 1; Newski: Wut; Hosseini: Sarukhani IV; Kourliandski: Hopeless acoustic situations


07 June, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
"OFF PISTE"

Artem Chirkov - double bass
Alexander Vasiliev - clarinet
Mavzhida Gimaletdinova - piano
Danil Prokopiev - percussion
Proto; Henrickson; Zimmer; Widmann; Tabakov; Walker; Meyer


08 June, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Moscow State Symphony Orchestra

Moscow State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Rudin
Alexander Knyazev - cello
Dvořák: Cello Concerto; Rachmaninoff: Symphony No.2


08 June, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
"Above Ararat"
Evening of music for duduk


Argishty - duduk (Armenia)
Artur Bochkivsky - guitar
Olga Pakhomova - cello
Cornelia Tikhonova - percussion
Armenian folk melodies; Argishti: "Maria"; Caccini Vavilov: "Ave Maria"


09 June, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Cinema Jazz
Hollywood music


Chigadaev Big Band
Stanislav Chigadaev - artistic director, piano
Mancini: "Breakfast at Tiffany's", "Pink Panther"; Barry Zimmer Norman: "James Bond"; Conti: "Rocky"; Elfman: "Mission Impossible"; Williams: "Star Wars"; Jazz Standards


10 June, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Masterpieces of Russian symphonic music


Conductor - Vyacheslav Valeyev
Rimsky-Korsakov: Excerpts from Legend of the Invisible City of Kitezh; Mussorgsky: Sunrise on the Moscow River, Pictures at an Exhibition; Tchaikovsky: Romeo and Juliet, Overture-Fantasia


10 June, Friday 7:00 pm
Small Hall
Schubert, Liszt, Verdi

Stanislav Soloviev
Schubert: Sonata in B major; Liszt: , Aprés une lecture du Dante (Fantasia quasi Sonata)


11 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Russian Waltz

Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Conductor - Nikita Ignatov
Irina Korchuganova - soprano
Sergey Zykov - baritone
Eduard Khil Jr. - baritone
Mikhail Chernyack - presenter
Glinka: Waltz Fantasy; Shatrov: "On the Manchurian Hills"; Dunaevsky: "Moon Waltz"; Shostakovich: Waltz from Jazz Suite No 2; Khachaturian : Waltz from Masquerade; Petersburski: "Blue handkerchief"; Blanter: "In the forest near the front"; Fradkin: "Chance Meeting Waltz"; Listov: "Sevastopol Waltz"; Sviridov: Waltz from the musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Petrov: Waltz from the film "Beware of the Car"; Pakhmutova: "Russian Waltz"


12 June, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Music of the Worlds


Alexei Chizhik - vibraphone
Andrey Kondakov - piano
Vladimir Volkov - double bass
Rameau; Pergolesi; Vivaldi; J.-S. Bach; Chizhik; Volkov


13 June, Monday 7:00 pm
Small Hall
"VivaldiMania"

Alexey Balashov - oboe
Anastasia Mazankina - piano, chembalo


14 June, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Evening of Piano Concertos
Soloist - Boris Berezovsky


Conductor - Maxim Alexeev
Boris Berezovsky - piano
Medtner: Piano Concerto No. 1; Rachmaninoff: Piano Concerto No 2


15 June, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. Symphony No. 4
Symphony No. 6 "Pathétique"


Conductor - Vladimir Altschuler


16 June, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Sides of classics

Evgenii Ryzhkov - double bass


Andrey Telkov
Zulfat Fakhraziev
Timur Gilyazutinov
Maxim Gonchar
Vasily Mikhaylov

J.-S. Bach; Biber; Liszt; Saint-Sans; Borodin; Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky; Rachmaninoff


17 June, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Daniel Zaretsky
Organ Evening


Daria Kotyukh - light projection artist
Stanislav Stepanov - video director
Dmitry Ermolin - video director
Vierne: Westminster Bells; Widor: Adagio fron Symphony for Organ No. 5, Toccata fron Symphony for Organ No. 5; Dubois: Toccata; Franck: Andantino, ; Boëllmann: Prière à Notre-Dame and Toccata from Gothic Suite for Organ


17 June, Friday 7:00 pm
Small Hall
"In honor of Paganini"

St.Petersburg Symphony Orchestra
Sergey Stadler
Schnittke: "A Paganini"; Beethoven: Cavatina from String Quartet No. 13 in B-flat, Three Country Dances; Schubert: Rondo for violin in A major; Rossini: "Un mot a Paganini"; Kreutzer: Romance; Sherling: Cadenza for solo violin; Paganini: Sonatas, Cantabile, Adagio, Polonaises, "Carnival of Venice" (arranged for violin and orchestra)


18 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
"Voices of the Academy"
Mozart. "Die Entführung aus dem Serail"

Opera in Concert

Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director
Gabbiano Orchestra
Philharmonic Society Children Choir


Olga Mukhortova - producer


19 June, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Brahms. Violin Concerto
Beethoven. Symphony No. 3 "Eroica"


Conductor - Stanislav Kochanovsky
Andrey Baranov - violin
Brahms: Violin Concerto; Beethoven: Symphony No. 3 "Eroica"


19 June, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Piano duets evening

Irina Vasilieva - piano
Olga Yermakova - piano
Mavzhida Gimaletdinova - piano
Dmitry Pavliy - piano
Saint-Sans: Duettino pour piano à quatre mains, Scherzo pour deux pianos; Debussy: La Petite suite; Ravel: Rapsodie espagnole, La valse; Milhaud: "Scaramouche", suite for Two Pianos


20 June, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Music of the Strauss family
Conductor - Alexander Kantorov


"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Waltzes; Polkas; Marches


20 June, Monday 7:00 pm
Small Hall
Tchaikovsky "Children's Album"
String Quartet No. 1


Stravinsky Quartet
Aleksandr Shustin - violin
Viktor Lisniak - violin
Daniil Meerovich - viola
Semyon Kovarsky - cello


21 June, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Rimsky-Korsakov. Capriccio Espagnol
Chopin, Mendelssohn


Conductor - Petr Maximov
Alexei Melnikov - piano
Anna Zilberbord - violin
Chopin: Piano Concerto No 1; Mendelssohn: Violin Concerto; Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol


21 June, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Bellini and Rossini

Anna Shulgina - soprano
Evelina Agabalaeva - mezzo-soprano
Vladimir Moroz - baritone
Dmitry Voropaev - tenor
Anna Kantor - piano
Rossini; Donizetti; Bellini; Giordano; Mascagni; Puccini


22 June, Wednesday 7:00 pm
Grand Hall
Rachmaninoff. "Vespers"

St. Petersburg Concert Choir
Conductor - Vladimir Begletsov


23 June, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Prokofiev. "Cinderella"
Khachaturian. "Spartacus", "Gayaneh"


Conductor - Pavel Bubelnikov


24 June, Friday 7:00 pm
Small Hall
A special program concert

Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist
Alisa Ten - vocal
Vera Chekanova - vocal
Lydia Kovalenko - violin, viola
Vladimir Volkov - double bass
Mikhail Blekher - keyboards
Khrushcheva; Kuryokhin: "Seasons"


25 June, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
"Russian Seasons"

Andreyev State Russian Orchestra
Artistic director and conductor - Dmitry Khokhlov
Andreev; Mussorgsky; Rimsky-Korsakov; Lyadov; Stravinsky


26 June, Sunday 7:00 pm
Small Hall
State Russian Concert Orchestra

State Russian concert orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Rachmaninoff; Stravinsky; Mussorgsky; Borodin: Polovtsian Dances


27 June, Monday 7:00 pm
Small Hall
Chamber music evening

Yuri Afonkin - viola
Nikita Vaganov - clarinet
Elena Abalyan - piano
Tatiana Frenkel - violin
Ekaterina Gribanova - violin
Vladimir Yunovich - cello
Mozart: Trio for Piano, larinet and Viola in Es-dur `Kegelstatt`; Bruch: 8 Pieces for Clarinet, Viola and Piano; Brahms: Piano Quintet


28 June, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Closing of the St.Petersburg Symphony Orchestra Season
Soloist - Ekaterina Mechetina


Conductor - Nikolay Alexeev
Ekaterina Mechetina - piano
Rachmaninoff: Piano Concerto No 3; Scriabin: Symphony No 3 The Divine Poem


28 June, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Ensemble of Violinists "Rhapsody"

Ensemble "Rhapsody"
Elina Drukh - artistic director
Nika Melnikova - piano
Vivaldi; Kreisler; Schumann; Saint-Sans; Dinicu; Brahms; Dvořák; Sibelius; Prokofiev; Grieg; Bizet; Debussy; Elgar; Rimsky-Korsakov; Shostakovich; Anderson; Gade; Piazzolla; Monti


29 June, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Evening of viloin music

Olga Artyugina - violin
Oxana Ralkina - piano
Paganini: Caprice No.17; Tchaikovsky: "Melody" from the series "Memories of a dear place", Waltz-Scherzo; Brahms: Violin Sonata No 2; Saint-Sans: Introduction and Rondo capriccioso; Debussy: Sonata for Violin and Piano; Massenet: "Méditation" for Violin and Orchestra from "Thaïs"; Rosenblatt: Fantasia on themes from Carmen; Dreznin: Fantasy for violin and piano on the themes of Dunaevsky (from the film "Circus")


30 June, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Closing of the Season


Conductor - Nikolay Alexeev
Alexander Ramm - cello
Prokofiev: Symphony-Concerto for Cello and Orchestra; Tchaikovsky: Symphony No.5


30 June, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Miroslav Kultyshev
Piano Recital


Chopin: Fantasie in f moll, Etudes, Bolero, Lullaby, Variations on the Theme "La ci darem la mano"; Brahms: Sonata No. 3


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia