What's on

01
February, 2020
8:00 pm, Sat
Popular Symphonic Miniatures Evening
Conductor - Alexander Kantorov
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro; Beethoven: Egmont Overture; Weber: Overture to Oberone; Dvořák: Slavonic Dance; Brahms; Suppé: "Die schöne Galathee"; Waldteufel: "Spain" Waltz, "L'Estudiantina" Waltz, "The Ice Skaters", Waltzs, , "Dolorès"; J. Strauss II: , Polka "Unter Donner und Blitz"
01
February, 2020
2:00 pm, Sat
Piano &Piano
Piano Duet Day
Piano Duo
Irina Vasilieva
Olga Yermakova
Yulia Yurchenko - piano; Mavzhida Gimaletdinova - piano
Schubert; Mendelssohn; Ravel; Rachmaninoff; Holst
01
February, 2020
7:00 pm, Sat
Nostalgia
Alexander Kashpurin - piano; Alexandra Korobkina - violin; Alexey Osipov - violin; Aleksandr Chizhov - viola; Dmitry Eremin - cello
Stravinsky: Italian Suite for Violin and Piano; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition; Rachmaninoff; Schnittke: Piano Quintet
Organizers: "Enterpriserusart"
02
February, 2020
8:00 pm, Sun
Conductor - Alewey Nyaga
Soloist - Denis Shapovalov
Alexander Malich - presenter
Tchaikovsky: Variations on a Rococo Theme; Bach-Walton: "Wise Virgins", ballet music; Shapovalov: "Rock-Variations on a Rococo Theme of Tchakovsky" for electric cello and Orchestra; Nyman: Music from "The Draughtmans Contract" and "Drowning by Numbers"
02
February, 2020
3:00 pm, Sun
"Sailing the piano" The art of the ensemble, the power of the metronome, agogy and pedagogy
PetRo Duet
Dmitry Petrov (piano)
Anastasia Rogalyova (piano)
Elena Zastavnaya - soprano; Anna Zilberbord - violin; Ulyana Degtyareva - piano; Igor Petrov - piano; Arina Petrova - piano
Elena Popova - presenter
Beethoven; Schubert; Glinka; Brahms; Tchaikovsky; Strauss; Rogalev
02
February, 2020
7:00 pm, Sun
Gideminas Gelgotas and New Ideas Chamber Orchestra
New Ideas Chamber Orchestra (NICO)
Augusta Jusionyte (violin)
Dalia Simashka (violin)
Julija Ivanova (violin)
Liudvikas Silickas (cello)
David Dumčius (cello)
Vincas Bačius (double bass)
Conductor, piano - Gediminas Gelgotas
Bach-Gelgotas: Sanctifaction, To the Skies, Never Ignore the Cosmic Ocean; Mozart-Nymann: Triesting Fields; Vivaldi-Richter: Winter from the Four seasons, Summer from the Four seasons; Gelgotas: Sacred unreligious soul, Transitory, Unknown 21, Free, Whats Unrobotizable, Extracadenza
Supported by: Consulate General of the Republic of Lithuania in St. Petersburg,
Organizers: "Enterpriserusart"
04
February, 2020
7:00 pm, Tue
World Flute Masterpieces of the XX-XXI Centuries
Olesia Tertychnaia - flute; Oleg Weinstein - piano
Anna Makarova - harp; Artem Isaev - oboe; Aleksei Bogorad - viola; Taras Trepel - cello
Debussy: Prelude to the Afternoon of a Faun, the prelude to the Mallarmé`s eclogue
05
February, 2020
8:00 pm, Wed
Weber, Schumann, Dvořák
Conductor - Eugene Song
Philipp Kopachevsky - piano
Weber: Overture to Oberone; Schumann: Piano Concerto; Dvořák: Symphony No 7
06
February, 2020
8:00 pm, Thur
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Evgeny Khokhlov
Tatiana Larina - soprano; Mikhail Gubsky - tenor
Glinka; Tchaikovsky; Rimsky-Korsakov; Rachmaninoff; Grechaninov; Russian and Neapolitan Songs
06
February, 2020
7:00 pm, Thur
Matvey Blumin
Violin Music Evening
Artem Vargaftik - presenter
Paganini: Caprice No 24 for solo Violin, "La campanella"; Tartini; Glazunov: Grand Adagio from "Raymonda", for violin and piano; Wagner; Wieniawski; Sarasate: Zigeunerweisen; Paganini: Sonatina in E minor
07
February, 2020
8:00 pm, Fri
Beethoven and Brahms
Conductor - Vladimir Altschuler
Anna Laukhina - violin ; Inga Dzektser - piano; Dmitrii Khrychev - cello
Beethoven: Concerto for Piano, Violin and Cello; Brahms: Symphony No 1
07
February, 2020
7:00 pm, Fri
Tsvetana Omelchuk
Vocal Evening
Barocco Concertato Ensemble
Tsvetana Omelchuk - mezzo-soprano; Alexei Tikhomirov - piano
Handel; Rimsky-Korsakov; Shostakovich; Desyatnikov; Berezovsky
Organizers: Philharmonic Society
08
February, 2020
8:00 pm, Sat
Russian Saxophone Quartet
Russian Saxophone Quartet
Vladimir Koznov (soprano-saxophone)
Gannady Poluyaktov (alto-soprano)
Stanislav Pyalov (tenor-saxophone)
Ilya Bogomol (baritone-saxophone)
08
February, 2020
7:00 pm, Sat
"Memories of Tango"
Youth Chamber Orchestra of the St. Petersburg State University
Artisric director, conductor and soloist - Andrey Alexeev
Piazzolla; Rodriguez; Lehár
09
February, 2020
3:00 pm, Sun
Maurice Ravel
Alexandra Korobkina - violin; Alexander Kashpurin - piano; Ksenia Gavrilova - piano; Anna Smirnova - mezzo-soprano; Elena Spist - piano
Natalia Entelis - presenter
09
February, 2020
7:00 pm, Sun
Yulia Muzychenko
Vocal Evening
Yulia Muzychenko - soprano; Dmitry Pavliy - piano
Verdi: Aria of Gilda from Rigoletto; Puccini: , Lauretta Aria, "Gianni Schicchi"; Donizetti; Arditi: Il Bacio; Liszt; Gounod: Poison Aria of Julietta from "Roméo et Juliette"
10
February, 2020
8:00 pm, Mon
Strauss-Gala
The Rimsky-Korsakov Central Navy Band of Russia
Conductor - Alexei Karabanov
Natalia Shmitt - soprano; Irina Reynard - mezzo-soprano; Dmitry Khromov - tenor; Maxim Perebeynos - baritone
J. Strauss II: Indigo-Marsch, ; Mozart: Rondo alla turca; J. Strauss II: The Persian March, Egyptian March; Verdi: Triumphal March from "Aida"; J. Strauss II: "Der Zigeunerbaron", Overture, Barinkay Couplets from "The Gypsy Baron"; Minkus: Gipsy Dance from "Don Quixote"; J. Strauss II: Polka "On the Hunt", Die Fledermaus, Overture, Finale from Act II of "Die Fledermaus", Polka "Unter Donner und Blitz"
Organizers: Troyka Music Company
11
February, 2020
8:00 pm, Tue
Finland
Sibelius: "Finland", symphonic poem, Valse Triste, 6 Humoresques for Violin and Orchestra, "Lemminkäinen", four Legends from the Kalevala
11
February, 2020
7:00 pm, Tue
Artem Chirkov
Double Bass Music Evening
Chamber Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Artem Chirkov - double bass
J.-S. Bach; Pergolesi; Bottesini; Ditters
12
February, 2020
8:00 pm, Wed
Rachmaninoff. "Spring", Three Russian Songs, "The Bells"
Mikhailovsky Theatre Orchestra
Mikhailovsky Theatre Choir
Conductor - Alexander Vedernikov
Anastasia Moskvina - soprano; Giorgi Sturua - tenor; Boris Pinkhasovich - baritone
13
February, 2020
7:00 pm, Thur
Rachmaninoff
Pavel Raykerus - piano
Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 2, Prelude Op. 23 No 3, Prelude Op. 32 No 5, Prelude Op. 32 No 10, Prelude Op. 32 No 12, Sonata No. 2, Études-Tableaux
14
February, 2020
8:00 pm, Fri
Conductor - Charles Dutoit (Switzerland)
Conductor - Charles Dutoit
Ilia Kozlov - violin; Dmitrii Khrychev - cello; Pavel Sokolov - oboe; Mark Kreshchenskyi - bassoon; Daniel Zaretsky - organ
R. Strauss: "Don Juan", Symphony Poem; Haydn: Sinfonia Concertante for Violin, Cello, Oboe and Bassoon; Saint-Sans: Symphony No 3 "Organ"
14
February, 2020
7:00 pm, Fri
Favorite melodies
Movie Music
"Marimbamix" Ensemble
Artistic director - Stanislav Grigorenko
Bizet: Entr`acte Act IV from "Carmen"; Grieg: "In the Hall of the Mountain King"; Rimsky-Korsakov; Strauss; Anderson: "Typewriter", "Sandpaper Ballet"; Mancini: "Pink Panther"
15
February, 2020
8:00 pm, Sat
Trio HLK with Evelyn Glennie Jazz Evening
Richard Harrold (piano)
Ant Law (guitar)
Richard Kass (percussion)
Evelyn Glennie - percussion (Great Britain)
Jazz Improvisations
Supported by: The UK - Russia Year of Music 2019, British Council, British Embassy Moscow,
15
February, 2020
7:00 pm, Sat
Igor Vorobiev
"Offering to friends"
PetRo Duet
Anastasia Rogalyova (piano)
Dmitry Petrov (piano)
Artistic director - Alexander Shilo
ASTro-trio
Sergei Tiutiunik (violin)
Stanislav Lyamin (cello)
Trofim Konvisarov (piano)
Elena Zastavnaya - soprano; Karolina Shapovalova - soprano; Anna Smirnova - mezzo-soprano; Egor Chubakov - baritone; Anton Andreev - bass-baritone; Alevtina Nikitina - accordion; Anna Druchek - piano; Ekaterina Knyazeva - piano; Trofim Konvisarov - piano; Anatoly Stepanov - piano
Bogdan Kochurov; Arina Manoshkina; Viktoria Kargina; Maria Shilo; Artem Volkhovsky
16
February, 2020
8:00 pm, Sun
Conductor - Charles Dutoit
Soloist - Nikolai Lugansky
Daniel Zaretsky - organ
R. Strauss: "Don Juan", Symphony Poem; Mozart: Piano Concerto No 20; Saint-Sans: Symphony No 3 "Organ"
16
February, 2020
3:00 pm, Sun
Taneev, Rachmaninoff, Scriabin Two students of one teacher
Piano Trio
Maria Provotorova
Andrey Prokazin
Vsevolod Dolganov
Ilya Chirskov - piano; Evelina Agabalaeva - mezzo-soprano; Anna Kantor - piano; Anna Shulgina - soprano
Alexander Galitsky - presenter
16
February, 2020
7:00 pm, Sun
Taras Shtonda
Vocal Evening
Rachmaninoff: Aleko's Cavatina; Dargomyzhsky: "I am sad because I love you" (M.Lermontov), , ; Rossini: Basilio's Aria from "The Barber of Seville"; Wagner: Hagen's Song from "Götterdämmerung"; Mussorgsky: Songs and Dances of Death; Glinka: , , "From Molly", , ; Tchaikovsky: , Don Juan's Serenade; Rimsky-Korsakov
17
February, 2020
8:00 pm, Mon
"Voices of Academia"
Tauric Symphony Orchestra
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Artistic director - Ildar Abdrazakov
Conductor - Mikhail Golikov
Vladimir Samsonov - baritone; Vladimir Vaneev - bass; Elena Rubin - mezzo-soprano; Elena Makarova - mezzo-soprano, presenter
Rossini; Bellini; Donizetti; Puccini; Mozart; Offenbach; Dvořák
Organizers: Elena Obraztsova Musical Academy
17
February, 2020
7:00 pm, Mon
Alexei Vasiliev and Alexandra Zhilina
Chamber Music Evening
Beethoven; Schnittke: Sonata No. 1 for Cello and Piano; Rachmaninoff
18
February, 2020
8:00 pm, Tue
18
February, 2020
7:00 pm, Tue
Humor and Satire in Music Scenes from popular musicals
Participants of the youth project "Opera class"
Leonty Saliensky - tenor; Maria Bochmanova - soprano; Elizaveta Bokova - soprano; Mikhail Velikanov - baritone; Diana Nosyreva - soprano; Ivan Sizov - baritone; Anastasia Mikhalevskaya - mezzo-soprano; Nelia Gafiyattulina - soprano; Anton Andreev - bass-baritone; Petr Gaydukov - tenor; Vladimir Rozanov - bayan
Irina Sharapova - piano and presenter; Artur Tserr - piano; Ekaterina Zerr - piano; Anna Kurganova - piano; Semen Zaborin - piano; Kirill Pavlov - piano; Aleksandra Shilko - piano; Alexander Kustanovich - piano; Veronika Solntseva - piano; Fedor Fedorov - director; Eugeny Goncharov - director; Denis Lavrentiev - director
19
February, 2020
8:00 pm, Wed
In memory of the first mayor of St.Petersburg Anataly Sobchak
The National Philharmonic Orchestra of Russia
Artistic director and conductor - Vladimir Spivakov
Ivan Bessonov - piano
Tchaikovsky: Romeo and Juliet, Overture-Fantasia; Rachmaninoff: Piano Concerto No 2, Symphonic Dances
Organizers: Anatoly Sobchak Foundation
19
February, 2020
7:00 pm, Wed
"Six"
Ilya Ioff - artistic director and soloist
Rossini: Sonata No. 6 for Strings ("Storm"); Jose Mestre: ViolinTango; Schoenberg: Verklärte Nacht
20
February, 2020
8:00 pm, Thur
Batagov. "16+"
Nadine Koutcher - soprano (Belarus); Anton Batagov - piano
20
February, 2020
7:00 pm, Thur
Llŷr Williams
Piano Recital
Beethoven: Sonata No 5, Sonata No. 11, Sonata No. 22, Sonata No. 21 "L'Aurora"
Organizers: Ildar Bakeyev Concert Foundation
21
February, 2020
8:00 pm, Fri
Marco D'Avola
Bach. Toccata and Fugue in D minor
J.-S. Bach: Toccata and Fugue in C major, Toccata and Fugue in D minor (dorian), Toccata and Fugue in D minor; Dubois: Triumphal March; Franck: Choral in A major; Boëllmann: Gothic Suite; D'Avola : Sicilian Suite; Elgar: Pomp and Circumstance March
21
February, 2020
7:00 pm, Fri
Richard Strauss
Arnold Schoenberg
Paul Hindemith
Ludwig van Beethoven
Dmitrii Petrov - violin; Daria Shaposhnikova - piano; Iosif Nurdaev - viola; Dmitrii Khrychev - cello
R. Strauss: Piano Quartet; Schoenberg: Songs; Hindemith : Sonata for Viola and Piano; Beethoven: Sonata No. 8 for Violin and Piano
22
February, 2020
8:00 pm, Sat
Conductor - Mikhail Jurowski
Haydn. Symphony No. 104
Artem Vargaftik - presenter
Haydn: Symphony No 104; Bruckner: Symphony No 8
22
February, 2020
5:00 pm, Sat
Mozart and Salieri
Chamber Orchestra of the Mussorgsky Music College
Concert Choir of Mussorgsky Music College
Conductor, presenter - Yuri Serov
Yekaterina Shimanovich - soprano; Mila Shkirtil - mezzo-soprano; Boris Stepanov - tenor; Yuri Monchak - bass
Salieri: Requiem for soloists, choir and orchestra; Mozart: Requiem
Organizers: "St Petersburg Impresario"
23
February, 2020
3:00 pm, Sun
About the three Musical Offerings
Conductor - Nikolay Vinokurov
Natalia Entelis - presenter
Stravinsky: Divertisment from "Le Baiser de la fee" (The Fairy's Kiss); Ravel: "Le tombeau de Couperin", Suite; Prokofiev: Symphony No 1 "Classical"
23
February, 2020
8:00 pm, Sun
"Classics of the genre"
Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Conductor - Valentin Lyashchenko
Mozart: March from "Le nozze di Figaro", Rondo alla turca; Beethoven: March; Schubert: "Marche militaire"; Mendelssohn
23
February, 2020
3:00 pm, Sun
Russian folk tales Sivka-Burka, Leshy, Emelya, Ognevushka-poskakushka and other heroes of Russian folk tales
Skomorokhi Chamber Russian Orchestra
Artistic director and conductor - Victor Akulovich
Irirna Smuckul - presenter
Boyashov: The Little Humpbacked Horse, a musical composition on the tale of P.P.Ershov
23
February, 2020
7:00 pm, Sun
Holiday concert
Olympic Brass Orchestra
Artistic director - Alexei Stepanov
Artemyev; Zatsepin; Gladkov; Kancheli; Miller; Elfman; Mancini; Perkins
24
February, 2020
8:00 pm, Mon
Conductor - Leif Segerstam
Shostakovich, Sibelius
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Shostakovich: Symphony No 1; Sibelius: Symphony No.1
Organizers: St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
24
February, 2020
3:00 pm, Mon
"Stories of Love"
"Pushkin-quartet"
Ekaterina Nagornaya (violin)
Natalia Reshetnikova (violin)
Tatiana Komissarova (viola)
Vladimir Virok-Stoletov (cello)
Vivaldi: "Summer", "Spring" from "The Seasons"; Mozart: Eine kleine Nachtmusik; Borodin: String Quartet No. 2; Tchaikovsky
Organizers: "Pushkin-quartet"
24
February, 2020
7:00 pm, Mon
"Musical Cosmogony"
Vladimir Volkov (double bass)
Garry Bagdasaryan (percussion)
Stanislav Chigadaev (piano)
Alexei Chizhik - vibraphone; Vladimir Volkov - doubble bass
Yuri Elick - vj
J.-S. Bach; Rachmaninoff; Scriabin
27
February, 2020
7:00 pm, Thur
Sergei Leiferkus
Vocal Evening
Sergei Leiferkus - baritone; Semen Skigin - piano
Glinka: "A Farewell to Saint Petersburg"; Mussorgsky: Songs and Dances of Death, "Rayok" Cycle
28
February, 2020
8:00 pm, Fri
Conductor - Alexander Liebreich
Soloist - Alexei Massarsky
Beethoven: Symphony No 1; Schumann: Cello Concerto; R. Strauss: Till Eulenspiegels lustige Streiche
28
February, 2020
7:00 pm, Fri
Masterpieces of French Chamber Music
Ekaterina Tarasova - violin; Karina Sposobina - piano; Nadezda Khadzheva - mezzo-soprano
Dmitry Eremin - cello; Igor Zolotarev - violin; Alexey Osipov - violin; Iosif Nurdaev - viola; Nikita Zubarev - cello
Chausson: "Chanson perpétuelle"; Saint-Sans: "Violons dans le soir"; Faure; Massenet: "On dit!"; Ravel: "Vocalise-Etude en forme de Habanera" for voice and piano, "Gypsy", Rhapsody for Violin and Piano; Chausson: Concerto for Violin, Piano and Strings; Debussy: Moonlight from the suite bergamasque
29
February, 2020
8:00 pm, Sat
"Reset"
Grad Quartet
Gennady Belov (balalayka)
Andrey Vanchugov (alto domra)
Alexander Soshnikov (accordion)
Andrey Antipov (double-bass-balalaika)
Olga Pudova - soprano; Ilya Rimar - tenor; Mikhail Mineev - saxophone
Strauss; Vivaldi; Piazzolla; Rota; Velázquez; Albéniz; Mancini
29
February, 2020
7:00 pm, Sat
Cello Ensemble of St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Handel; Tchaikovsky; Weber; Glazunov; Rimsky-Korsakov; Debussy; Marais; Piazzolla; Tishchenko
St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002021
Saint-Petersburg Philharmonia