What's on

04
February, 2020
7:00 pm, Tue
World Flute Masterpieces of the XX-XXI Centuries
Olesia Tertychnaia - flute; Oleg Weinstein - piano
Anna Makarova - harp; Artem Isaev - oboe; Aleksei Bogorad - viola; Taras Trepel - cello
Debussy: Prelude to the Afternoon of a Faun, the prelude to the Mallarmé`s eclogue
05
February, 2020
8:00 pm, Wed
Weber, Schumann, Dvořák
Conductor - Eugene Song
Philipp Kopachevsky - piano
Weber: Overture to Oberone; Schumann: Piano Concerto; Dvořák: Symphony No 7
06
February, 2020
8:00 pm, Thur
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Evgeny Khokhlov
Tatiana Larina - soprano; Mikhail Gubsky - tenor
Glinka; Tchaikovsky; Rimsky-Korsakov; Rachmaninoff; Grechaninov; Russian and Neapolitan Songs
06
February, 2020
7:00 pm, Thur
Matvey Blumin
Violin Music Evening
Artem Vargaftik - presenter
Paganini: Caprice No 24 for solo Violin, "La campanella"; Tartini; Glazunov: Grand Adagio from "Raymonda", for violin and piano; Wagner; Wieniawski; Sarasate: Zigeunerweisen; Paganini: Sonatina in E minor
07
February, 2020
8:00 pm, Fri
Beethoven and Brahms
Conductor - Vladimir Altschuler
Anna Laukhina - violin ; Inga Dzektser - piano; Dmitrii Khrychev - cello
Beethoven: Concerto for Piano, Violin and Cello; Brahms: Symphony No 1
07
February, 2020
7:00 pm, Fri
Tsvetana Omelchuk
Vocal Evening
Barocco Concertato Ensemble
Tsvetana Omelchuk - mezzo-soprano; Alexei Tikhomirov - piano
Handel; Rimsky-Korsakov; Shostakovich; Desyatnikov; Berezovsky
Organizers: Philharmonic Society
08
February, 2020
8:00 pm, Sat
Russian Saxophone Quartet
Russian Saxophone Quartet
Vladimir Koznov (soprano-saxophone)
Gannady Poluyaktov (alto-soprano)
Stanislav Pyalov (tenor-saxophone)
Ilya Bogomol (baritone-saxophone)
08
February, 2020
7:00 pm, Sat
"Memories of Tango"
Youth Chamber Orchestra of the St. Petersburg State University
Artisric director, conductor and soloist - Andrey Alexeev
Piazzolla; Rodriguez; Lehár
09
February, 2020
3:00 pm, Sun
Maurice Ravel
Alexandra Korobkina - violin; Alexander Kashpurin - piano; Ksenia Gavrilova - piano; Anna Smirnova - mezzo-soprano; Elena Spist - piano
Natalia Entelis - presenter
09
February, 2020
7:00 pm, Sun
Yulia Muzychenko
Vocal Evening
Yulia Muzychenko - soprano; Dmitry Pavliy - piano
Verdi: Aria of Gilda from Rigoletto; Puccini: , Lauretta Aria, "Gianni Schicchi"; Donizetti; Arditi: Il Bacio; Liszt; Gounod: Poison Aria of Julietta from "Roméo et Juliette"
10
February, 2020
8:00 pm, Mon
Strauss-Gala
The Rimsky-Korsakov Central Navy Band of Russia
Conductor - Alexei Karabanov
Natalia Shmitt - soprano; Irina Reynard - mezzo-soprano; Dmitry Khromov - tenor; Maxim Perebeynos - baritone
J. Strauss II: Indigo-Marsch, ; Mozart: Rondo alla turca; J. Strauss II: The Persian March, Egyptian March; Verdi: Triumphal March from "Aida"; J. Strauss II: "Der Zigeunerbaron", Overture, Barinkay Couplets from "The Gypsy Baron"; Minkus: Gipsy Dance from "Don Quixote"; J. Strauss II: Polka "On the Hunt", Die Fledermaus, Overture, Finale from Act II of "Die Fledermaus", Polka "Unter Donner und Blitz"
Organizers: Troyka Music Company
St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002021
Saint-Petersburg Philharmonia