What's on

Repertoire

Grand Hall
February 2019
Mikhailovskaya st., 2
www.philharmonia.spb.ru


01 February, Friday 8:00 pm
Rachmaninoff. "The Rock"
Scriabin. "Poème de l'extase"


Conductor - Andrei Anikhanov
Alexander Yakovlev - piano
Rachmaninoff: "The Rock", Fantasia for Orchestra; Medtner: Piano Concerto No. 3; Scriabin: "Poème de l'extase"


02 February, Saturday 8:00 pm
"Opera. Jazz. Classic"
Hibla Gerzmava


Yakov Okun Trio


03 February, Sunday 8:00 pm
Gavrilin, Sviridov, Petrov, Schwartz
In Memoriam Stanislav Gorkovenko

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Olga Kotliarova - piano
Gavrilin: "Anyuta", "House on the road", fragments from ballet music, ; Sviridov: "Time, Forward!" Suite; Petrov: "Brilliant Saint Petersburg", music for symphony orchestra; Schwartz: "Melodies of the White Night", suite


04 February, Monday 8:00 pm
Conductor - Teodor Currentzis
Soloist - Aylen Pritchin


MusicAeterna orchestra of the Perm Opera and Ballet theatre
Tchaikovsky: Violin Concerto, Symphony No 4


05 February, Tuesday 8:00 pm
To the International Holocaust Remembrance Day


Conductor - Vladimir Altschuler
Polina Osetinskaya - piano
Elena Revich - violin
Olesya Petrova - mezzo-soprano
Gleb Filshtinsky -
Shostakovich: Chamber Symphony; Desyatnikov: Sketches to Sunset; Mahler: "The Farewell" from "The Song of the Earth" Symphony


06 February, Wednesday 8:00 pm
To the 80th Anniversary of Elena Obraztsova

"Silver Strings" Russian Orchestra
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director
Conductor - Aleksandr Afanasiev


07 February, Thursday 8:00 pm
Strauss Concert

The Rimsky-Korsakov Central Navy Band of Russia
Artistic director and conductor - Alexei Karabanov
Natalia Shmitt - soprano
Irina Reynard - mezzo-soprano
Dmitry Khromov - tenor
Maxim Perebeynos - baritone
J. Strauss II: Indigo-Marsch, "Voices of Spring" Waltz, "Perpetuum mobile" Scerzo, "Tric-trac" Polka, Egyptian March, On The Beautiful Blue Danube, "Train of Pleasures", fast polka, Bandits' Galop, " Long live the Hungarian!" Polka, "Viennese Blood", Waltz, Polka "On the Hunt", "Fledermaus"


08 February, Friday 8:00 pm
Russian Saxophone Quartet

Russian Saxophone Quartet
Vladimir Koznov - soprano-saxophone
Gannady Poluyaktov - alto-soprano
Stanislav Pyalov - tenor-saxophone
Ilya Bogomol - baritone-saxophone
Mozart; Prokofiev: Scherzo and March from "Love for Three Oranges"; Gershwin: Three Preludes; Piazzolla: "Café 1930", "Concert daujourdhui; Nyman: "Song for Tony"


09 February, Saturday 7:00 pm
Conductor - Mariss Jansons
Soloist - Denis Matsuev


Nikolay Burov - presenter
Beethoven: Symphony No.5; Prokofiev: Piano Concerto No 2


10 February, Sunday 3:00 pm
"Visiting a Fairy Tale"

St.Petersburg Symphony Orchestra
Conductor - Evgeny Khokhlov
Nikolay Burov - presenter and reciter
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila, March of Chernomor from "Ruslan and Liudmila"; Rimsky-Korsakov: "The Tale of Tsar Saltan" Suite, "Flight of the Bumblebee"; Prokofiev: Peter and the Wolf, a children's story


10 February, Sunday 8:00 pm
Konstantin Raykin
Poetical Evening



11 February, Monday 8:00 pm
"Renaissance percussion" Ensemble


Dmitry Ganenko - cello
Yuri Vorobiev - bass


14 February, Thursday 8:00 pm
Valentine's Day

Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Alexey Sokolov - saxophone
Mancini: "Moon River"; Williams: The soundtrack to "Indiana Jones"; Tariverdiev: Waltz from The Irony of Fate, or Enjoy your Banya!; Petrov: "Morning" from "Office Romance"; Tiersen: "Valse D'Ameli"; Horner: Fragments from "Titanic"; Marquez: Danzon No.2; Villa-Lobos: Fantasy for Saxophone and Orchestra; Dyubenko: "Brazilia" Fantasy, "Tico-tico" Fantasy; Bernstein: "Mambo" from "West Side Story"; Cosma; Previte


15 February, Friday 8:00 pm
Conductor - Ivan Demidov
The Finalist of the 55th Besançon International Competition for Young Conductors


Conductor - Ivan Demidov
Stanislav Soloviev - piano
Weber: Der Freischütz Overture; Chopin: Piano Concerto No 2; Schumann: Symphony No 3 "Rhenish"


16 February, Saturday 8:00 pm
Bach and Mozart

Bernard Gfrerer - organ (Austria)


17 February, Sunday 8:00 pm
Conductor - Nikolay Alexeev
Soloists - Sergey Dogadin, Narek Hakhnazaryan (Armenia)


Schubert: Six German Dances, Symphony No 5; Brahms: Double Concerto for violin and cello


18 February, Monday 8:00 pm
Andreyev State Russian Orchestra

Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Svetlana Monchak - soprano
Akhmed Agadi - tenor
Andreev; Varlamov; Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky; Lyadov; Rachmaninoff; Gounod; Verdi; Delibes; Leoncavallo; Curtis; Di Capua


19 February, Tuesday 8:00 pm
Italy


Conductor - Anatoly Rybalko
Tchaikovsky: "Souvenir de Florence"; R. Strauss: Aus Italien


20 February, Wednesday 8:00 pm
Boris Berezovsky
Piano Recital


Rachmaninoff: Preludes op. 32, 6 Musical Moments; Tchaikovsky: Variations in F major, "At the Countryside" ("Au Village"), Dumka; Stravinsky: "Petrushka", three excerpts from the ballet


21 February, Thursday 8:00 pm
"In uniform and jeans"
Military Music and Jazz


Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Conductor - Valentin Lyashchenko
Alexandr Duchov - clarinet
Maria Goriacheva - trombone
Vadim Dovbyk - oboe
Nikolay Bogdanov - clarinet
Rimsky-Korsakov: Concerto For Trombone and Military Band, Concerto For Clarinet And Military Band, Variations on a Theme of the song "What a Young Beauty" by Glinka; Loewe: "My Fair Lady" Suite; Bernstein; Spark; Brahms


22 February, Friday 8:00 pm
onductor - Vassily Sinaisky
Soloist - Alexei Volodin


Artem Vargaftik - presenter
Beethoven: Leonora Overture No 3, Piano Concerto No 4, Symphony No.7


23 February, Saturday 8:00 pm
Conductor - Vassily Sinaisky
Soloist - Lev Klychkov


Mozart: Symphony No.25; Schubert: Pieces for Violin and Orchestra; Beethoven: Symphony No.7


24 February, Sunday 8:00 pm
"Spartacus" and "Cinderella"

St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Titov
Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol; Tchaikovsky: Italian Capriccio; Khachaturian : Spartacus, Excerpts from ballet; Prokofiev: "Cinderella", Excerpts from Ballet


25 February, Monday 8:00 pm
"The American Four Seasons"


Conductor - Fedor Lednev
Mikhail Yakovlev - violin
Mikhail Chernyack - reciter


27 February, Wednesday 8:00 pm
"Camerata" Festival Opening

Orchestra St.Petersburg Camerata
Conductor - Mikhail Simonyan
Sergei Nakariakov - trumpet
Gediminas Gelgotas - piano
Maria Meerovich - piano
Augusta Jusionyte - violin
Sandra Shinder - violin
Dmitri Jakubovsky - viola
Vytautas Sondeckis - cello (Germany)
David Geringas - cello (Lithuania - Germany)
J.-S. Bach: Chaconne; Mozart: Sinfonia Concertante for Violin, Viola and Orchestra; Schumann: "Fantasiestücke" ("Fantastic pieces"); Tchaikovsky: Serenade for string orchestra; Bruch: "Kol Nidrei"; Gelgotas: "To Heaven" for solo cello\, Allegro from Symphony No.1 for violin, cello, piano and string orchestra


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia