What's on

Repertoire

Grand Hall
March 2019
Mikhailovskaya st., 2
www.philharmonia.spb.ru


01 March, Friday 8:00 pm
Shostakovich
Cello Concerto No 2
Symphony No 10


Conductor - Alexander Titov
Boris Andrianov - cello


02 March, Saturday 8:00 pm
"Black, White and in Between"

Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist
Lydia Kovalenko - violin
Herrmann: Suite from "Psycho"; Brossé: "Black, White and in Between"; Karmanov: "Green DNK" for string ensemble; Martynov: "Well Tempered beauty"; Pärt: Tabula Rasa, double concerto for two solo violins, prepared piano, and chamber orchestra


03 March, Sunday 3:00 pm
Shainsky, Krylatov


Children's choir of TV and radio of St.Petersburg
Big Children's Choir (Moscow)
Conductor - Petr Maximov
Vladimir Tselebrovsky - baritone
Nikolay Burov - presenter and reciter
Shainsky, Krylatov: Music and Songs from movies and animated films


06 March, Wednesday 8:00 pm
Conductor - Nikolay Alexeev
Soloist - Dmitrii Khrychov


Walton: Cello Concerto; Tishchenko: Dante Symphony No. 5 ("Paradise")


07 March, Thursday 3:00 pm
Violin Recital
Edvin Marton (Hungary)



07 March, Thursday 7:00 pm
Violin Recital
Edvin Marton (Hungary)



08 March, Friday 8:00 pm
Holiday Concert


Conductor - Dimitris Botinis
Tchaikovsky: Polonaise from Eugene Onegin; Borodin: Polovtsian Dances; Rachmaninoff: Vocalise; Prokofiev: Waltz from the War and Peace; Khachaturian : Waltz from Masquerade; J. Strauss II: Die Fledermaus, Overture; Bizet: Farandole from "Arlezianka"; Brahms: , Hungarian Dance in G minor; R. Strauss: Der Rosenkavalier-Suite


09 March, Saturday 8:00 pm
"Piano Fantasies"
Peter Laul


Mozart: Fantasia in D minor; Beethoven: Fantasia in G minor; Schubert: Wanderer Fantasy; Chopin: Fantasie in f moll; Schumann: Fantasia op. 17 in C major


10 March, Sunday 8:00 pm
Kancheli. "Letters to friends"
World premiere


Conductor - Nikoloz Rachveli (Georgia)
Nino Katamadze - vocal
Julian Milkis - clarinet
Alexander Malich - presenter


12 March, Tuesday 8:00 pm
Shostakovich. Symphony No. 1


Conductor - Felix Korobov
Alexandr Buzlov - cello
R. Strauss: "Don Juan", Symphony Poem; Milhaud: Cello Concerto No. 1; Shostakovich: Symphony No 1


14 March, Thursday 8:00 pm
Gabriele Giacomelli (Italy)

Gabriele Giacomelli - organ (Italy)


15 March, Friday 8:00 pm
Glazunov. "The Seasons" Suite
Tchaikovsky. "Sleeping Beauty" Suite


Conductor - Pavel Bubelnikov


16 March, Saturday 8:00 pm
"In different places ..."
A Musical Journey


Vocal ensemble "RezonAns"
Mikhail Serkov - artistic director
Mozart: Rondo alla turca; Brahms: Hungarian Dance No 5; Tchaikovsky: "Neapolitan Song"; The Beatles: Norwegian Wood, Back in the U.S.S.R.; Jobim: "The Girl From Ipanema"; Shemer: "Golden Jerusalem"; Popp: "Manchester and Liverpool"


17 March, Sunday 3:00 pm
About Music in Ballet


Conductor - Pavel Bubelnikov
Natalia Entelis - presenter
de Falla: "Three-Cornered Hat", Suite No. 1 from Ballet; Nielsen: "Aladdin" Suite; Tchaikovsky: Suite from the Sleeping Beauty; Khachaturian : Excerpts from the Ballet "Gayane"


17 March, Sunday 8:00 pm
Argentina


St. Petersburg State University Students Choir
Conductor - Edward Krotman
Lydia Kovalenko - violin
Gianni Iorio - bandoneon (Italia)
Ekaterina Kurbanova - mezzo-soprano
Piazzolla: "Four Seasons in Buenos Aires", Tango for Violin and Orchestra; Palmeri: Misa a Buenos Aires (Misatango) for Soloists, Choir, Bandoneon and Orchestra


18 March, Monday 8:00 pm
Nikolai Rimsky-Korsakov


St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Petersburg Chamber Choir
Conductor - Alexey Nyaga
Zarina Shimanskaya - piano
Roman Arndt - tenor
Zhanna Dombrovskaya - soprano
Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol, , , "Svitezyanka", antata


19 March, Tuesday 8:00 pm
Keiko Matsui (Japan)
Piano Recital



21 March, Thursday 8:00 pm
Efim Bronfman
Piano Recital


Schumann: Humoreske; Debussy: "Suite bergamasque"; Schubert: Sonata in c minor


22 March, Friday 8:00 pm
Tchaikovsky. Piano Concerto No. 1
Elgar


Conductor - Alexander Vedernikov
Andrei Korobeinikov - piano
Tchaikovsky: Piano Concerto No 1; Elgar: Pomp and Circumstance Marches, "Sursum Corda"


23 March, Saturday 8:00 pm
onductor - Yuri Temirkanov
Soloist - Gautier Capucon (France)


Weber: Euryanthe Overture; Schumann: Cello Concerto; Dvořák: The Symphony No. 9, "From the New World"


24 March, Sunday 8:00 pm
Terem-Quartet

Terem-Quartet
Glinka; Griboyedov; Chopin


26 March, Tuesday 8:00 pm
Andreyev State Russian Orchestra

Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Anastasia Fedoseenko - domra
Alexandra Eshchyova - domra
Natalia Sapunova - balalaika
Alexander Milyutin - balalaika
Sergey Gamarts - balalaika
Andreev; Fomin; Mendelssohn; Ravel; de Falla; Khachaturian ; Shostakovich; Gavrilin


27 March, Wednesday 7:00 pm


Petersburg Chamber Choir
Conductor - Nikolai Kornev
Kastalsky; Asafyev: "Kanty" for mixed Choir


29 March, Friday 8:00 pm
Strauss, Suppe, Bruckner
In Memoriam Gennady Rozhdestvensky


Conductor - Vladimir Altschuler
Artem Vargaftik - presenter
Suppé: "Ein Morgen, ein Mittag und ein Abend in Wien"; Strauss: "Village Swallows" Waltz; J. Strauss II: "Hômmage au public russe" ("Hommage to the Russian Public"); Bruckner: Symphony No. 2


30 March, Saturday 8:00 pm
"Tiranno amor"
Valer Sabadus contratenor (Germany)


"Quantum Satis" Chamber Orchestra
Sergey Filchenko - artistic director
Purcell; Handel; Endler; Porpora; Telemann; Vivaldi


31 March, Sunday 8:00 pm
Conductor - Maxim Emelianychev


Haydn: Symphony No. 95; Prokofiev: Scythian Suite; Brahms: Symphony No 1


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia