What's on

23
February, 2014
3:00 pm, Sun
Two centuries of Russian Waltz
Season Ticket No 11-th Family concert
Conductor - Maxim Fedotov
Natalia Entelis - presenter
Tchaikovsky; Rubinstein; Glazunov; Sviridov; Prokofiev; Ovchinnikov; Tariverdiev; Shostakovich; Khachaturian ; Tchaikovsky: Waltz from The Sleeping Beauty, Waltz from Eugene Onegin, Final Waltz from The Nutcracker; Rubinstein: Waltz-Caprice; Glazunov: Concert Waltz No 1, Waltz from Raymonda; Sviridov: Waltz from the musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Prokofiev: Waltz from the War and Peace, Big Waltz, Final Waltz and The Clock from Cinderella; Ovchinnikov: Waltz from War and Peace film; Tariverdiev: Waltz from The Irony of Fate, or Enjoy your Banya!; Shostakovich: Waltz from Jazz Suite No 2; Khachaturian : Waltz from Masquerade
23
February, 2014
7:00 pm, Sun
Russian Horn Capella
Russian Horn Capella
Artistic director - Sergey Peschansky
Beethoven; Grieg; Bortnyansky; Tchaikovsky; Caccini; Rossini; Purcell; Weber; Lloyd Webber; Alyabyev; Sviridov; Glière; Glinka; Beethoven: Ode to Joy (part 4) from Symphony No. 9; Bortnyansky; Tchaikovsky; Caccini: "Ave Maria"; Rossini; Purcell; Beethoven; Weber; Lloyd Webber; Alyabyev; Sviridov; Glière: "Hymn to the Great City" from "The Bronze Horseman"; Glinka; Grieg
23
February, 2014
3:00 pm, Sun
Baba Yaga.
Musical ghost stories
Lecture-concert
Season Ticket No 13-th Big music for the smallest children
Rondo Children Theatre
Svetlana Serval (director)
Blockflute Ensemble (Art School in the Petrogradskaya station)
Alexander Kiskachi (flute)
Students of the St. Petersburg State Conservatory Secondary Special Music School, St.Petersburg Art Lyceum and the St. Petersburg Lyceum of Music
Natalia Nezhuta - mezzo-soprano; Yuri Vlasov - bass; Dmitry Zhuchenko - piano
Yulia Minkina - presenter; Valentina Titova - choreografer; Alina Komarkova - piano part; Anna Braginskaya - piano part; Victoria Starovoytova - piano part; Evgeny Morozov - piano part
Grieg; Glinka; Mussorgsky; Saint-Sans; Cassado; Sapgir; Nakada; Tseslyukevich; Zhuchenko
23
February, 2014
7:00 pm, Sun
Jazz Music Evening Dedicated to Karl Mingus
St. Petersburg Jazz Ensemble
Evgeny Ponomarev (piano)
Grigory Voskoboynik (double bass)
Igor Timofeev (viola/tenor saxophones)
Andrey Polovko (saxophone)
Conductor - Sergey Bogdanov
Sergey Dolzhenkov (thrombone)
Pyotr Miheev (percussion)
25
February, 2014
7:00 pm, Tue
Mikhail Gantvarg and SoloistsofSt.Petersburg Special prices for concert
Soloists of St.Petersburg Ensemble
J.-S. Bach; Mozart; J.-S. Bach: Brandenburg Concerto No 4, The Concerto for Oboe, Violin and Chamber Orchestra; Mozart: Adagio, Violin Concerto No 5; J.-S. Bach: Violin Concerto in E major; Mozart: Divertimento in D major
25
February, 2014
7:00 pm, Tue
Grad-Quartet Ensemble
Grad Quartet
Gennady Belov (balalayka)
Andrey Vanchugov (alto domra)
Alexander Soshnikov (accordion)
Andrey Antipov (double-bass-balalaika)
Olga Pudova - soprano
26
February, 2014
7:00 pm, Wed
Destinies and roles.
Vladimir Vaneev
Vocal Recital
Season Ticket No 6-th Destinies and roles
Irina Vaneeva - soprano; Vera Maslova - soprano; Tamara Goreglyad - mezzo-soprano; Svetlana Kapicheva - mezzo-soprano; Rebekka Magomedova - piano part; Irina Sharapova - piano part and comments
Verdi; Mussorgsky; Tchaikovsky; Verdi: Don Carlos, , Rigoletto; Tchaikovsky: "Eugene Onegin", , ; Mussorgsky: "Boris Godunov"
27
February, 2014
7:00 pm, Thur
Alexei Vasiliev
Beethoven, Brahms, Shostakovich
Chamber Music Evening
Season Ticket No 9-th Virtuosos of bow
Alexandra Zhilina
Beethoven; Brahms; Shostakovich; Beethoven; Brahms: Sonata No 1 for Cello and Piano; Shostakovich: Sonata for Cello and Piano
28
February, 2014
7:00 pm, Fri
Honegger, Respighi, Ravel
Conductor - Vladimir Verbitsky
Season Ticket No 7-th Philharmonic friday with Nika Strizhak
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Alexei Yemelyanov - narrator; Nika Strizhak - presenter
Honegger; Respighi; Ravel; Honegger: The Dance of the Dead, oratorio for reader, soloists, choir and orchestra; Respighi: Trittico Botticelliano; Ravel: Boléro
01
March, 2014
8:00 pm, Sat
In memory of John Tavener "Orthodox music" International Festival
Kremerata Baltica
Youth Choir of the St. Petersburg Philharmonic Society
Gidon Kremer - violin; Tatiana Grindenko - violin; Pablo Ferrández - cello; Reinut Tepp - prepared piano
Taverner; Pärt; Taverner: Funeral Canticle, The Protecting Veil for Cello and String Orchestra; Pärt: Tabula Rasa, double concerto for two solo violins, prepared piano, and chamber orchestra, Adam's Lament, Oratorio
01
March, 2014
3:00 pm, Sat
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia