What's on

Repertoire

Small Hall
June 2024

www.philharmonia.spb.ru


01 June, Saturday 3:00 pm
Rock hits

Ekaterina Nagornaya - violin
Tatiana Komissarova - viola
Margarita Vaganova - piano
Yoel Gonzalez - percussion (Cuba)
Scorpions: "May be I, May be you"; Doors: "Riders of the storm"; Aerosmith: "Dream on"; Guns N' Roses: "Sweet child of mine"; The Beatles: "Yesterday", "Let it be", "And I love her"; The Rolling Stones: "Angie"; Nirvana: "Smells like teen spirit"; The Cranberries: "Zombie"; Linkin park: "Breaking the habit"; Rammstein: "Mein Herz Brennt"; Limp Bizkit: "Behind Blue Eyes"; Queen: "Show must go on", "Bohemian Rhapsody", "We Are the Champions"


01 June, Saturday 7:00 pm
World masterpieces played by 12 saxophones

Grand saxophone ensemble NOVO 12
J.-S. Bach: Toccata and Fugue in D minor; Vivaldi: Presto from Concerto No. 2 "L'estate" from Le quattro stagioni; Tchaikovsky: Concert Suite from "Nutcracker"; Bellini: Cavatina di Norma; Borodin: Polovtsian Dances; Marquez: Danzon No. 2; Molinelli: Concerto for saxophones "Four pictures from New York"; Villa-Lobos: Bachianas brasileiras No. 5; Bizet: "Carmen", Suite


03 June, Monday 7:00 pm
An evening of music for bassoon
In memory of Oleg Talypin



Mariia Avvakumova - flute
Iurii Novichenkov - oboe
Renat Rakov - clarinet
Andrei Kuniavskii - bassoon
Dmitrii Sorokin - french horn
Dmitrii Krasnik - bassoon
Andrei Kuniavskii - bassoon
Vassily Zakharov - bassoon
Artur Kanatov - bassoon
Aleksei Polagaev - bassoon
Rodion Tolmachev - bassoon
Alexander Ziva - bassoon
Anton Gutsevich - bassoon
Mikhail Krotov - bassoon
Evgeny Osipov - bassoon
Stanislav Tkachev - bassoon
Fyodor Mozhzhevelov - bassoon
Timur Atabiev - bassoon
Andrey Yeltsov - bassoon
Nikolai Mazhara - piano
Elena Serova - piano
Alena Chugunova - piano
Anna Shulga - piano
Mikhail Krutik - violin
Viktoriia Velkova - violin
Sergei Zarubin - viola
Elena Gurkina - celllo
Enver Makhauri - double bass
Marina Tsymblal - harp
Maros: Concertino (1st movement); Polagaev: Suite for contrabassoon and piano; Debussy: Minstrels, from Préludes Book I (arr. for bassoon and piano), Général Lavine eccentric, from Préludes Book II (arr. for bassoon and piano); Mascagni: Intermezzo from the opera Cavalleria rusticana (arr. by E. Osipov for four bassoons); Schumann: Three Fantasy Pieces (arr. for bassoon and piano); Schuller: Suite for wind quintet; Vivaldi: Concerto in C major for bassoon and chamber ensemble; Weber: Hungarian Fantasy for bassoon; Osborne: Rhapsody for bassoon solo; Donizetti: Nemorinos Aria from the opera Lelisir damore (arr. by E. Osipov for bassoon and harp); Weissenborn: Trio for three bassoons; Tansman: Sonatine for bassoon and piano; Hanson: Quartet No. 1 for four bassoons; Janssen: Three miniatures for quintet


05 June, Wednesday 7:00 pm
Chamber music evening

Marianna Vasileva - violin
Stanislav Soloviev - piano
Schumann: Sonata No 1 in A minor for Violin and Piano; Brahms: Violin Sonata No 2; Franck: Sonata in A major for Violin and Piano; Bartók: 6 Romanian Folk Dances; Milshtein: "Paganiniana" for solo violin


06 June, Thursday 7:00 pm
The Feodor Chaliapin Musical Theatre
To the 225th anniversary of the birth of Alexander Pushkin

"Northern Sinfonia" Symphony Orchestra
Soloists of the The Feodor Chaliapin Musical Theatre
Artistic director, conductor - Fabio Mastrangelo
Anna Vikulina - soprano
Naziya Amineva - soprano
Elizaveta Mikhailova - mezzo-soprano
Alexandra Khasanova - mezzo-soprano
Pavel Shnipov - tenor
Dmitry Mulyarchik - baritone
Joseph Piliev - bass
Vladislav Uspensky - bass
Yaramir Nizamutdinov
Irina Teplyakova - accompanist
Glinka: "I remember the wonderful moment"; Rachmaninoff: "Don't sing, beauty, in front of me"; Dargomyzhsky: 2 Songs by Laura from "The Stone Guest"; Rimsky-Korsakov; Borodin; Sviridov: Musical illustrations to Alexander Pushkins Snowstorm; Tchaikovsky: Eugene Onegin; Rachmaninoff: Aleko


07 June, Friday 7:00 pm
Each of us has our own Pushkin
To the 225th anniversary of the birth of Alexander Pushkin

Yekaterina Shimanovich - soprano
Natalia Evstafieva - mezzo-soprano
Alexander Nikitin - baritone
Gamid Abdulov - tenor
Joseph Piliev - bass
Yekaterina Fenina - soprano
Mikhail Kuznetsov - baritone
Daria Gavrilova - soprano
Artur Tserr - piano
Tikhon Selivanov - piano
Alexandr Aberdeen - piano
Alyona Muzaleva - piano
Irina Sharapova - piano, presenter


08 June, Saturday 7:00 pm
Acid Hasid
The Byzantine Ornament

Music of the Balkan Peninsula and the Middle East

Acid Hasid
Romanian, Bulgarian, Serbian Greek, Macedonian, Moldavian melodies


09 June, Sunday 3:00 pm
Baroque music

"Pushkin-quartet"
Ekaterina Nagornaya - violin
Olga Chernova - violin
Tatiana Komissarova - viola
Lyudmila Gutsevich - cello
Ekaterina Nagornaya - violin
Olga Chernova - violin
Tatiana Komissarova - viola, soprano
Konstantin Sobolevsky - viola
Lyudmila Gutsevich - cello
Andrey Tsarev - double bass, lute
Margarita Vaganova - harpsichord
Philip Saulin - violin
Ilya Likhovidov - violin
Margarita Fedoseeva - cello
Pachelbel: Canon; Dowland: "Forlorn Hope Fancy"; Caldara: "Sebben, crudele", "Alma del core from the opera La costanza in amor vince l'inganno"; Rameau: Fifth Concert in D minor for clavecin; J.-S. Bach: Aria, Bourrée from Orchestral Suite No. 3, "Joke" from Suite for Flute and String Orchestra; Telemann: Viola Concerto in G major; Vivaldi: Sinfonia/Concerto for Strings in G major, Concerto No. 2 "Summer" in G minor, Op. 8


09 June, Sunday 7:00 pm
The Magic of Duduk
The Spirit of Time


Arsen Grigoryan

Evgenii Strelnikov


10 June, Monday 7:00 pm
Tchaikovsky. Piano Trio In Memory of the Great Artist

Dmitrii Petrov - violin
Daria Shaposhnikova - piano
Dmitrii Khrychev - cello
Franck: Sonata in A major for Violin and Piano, Prélude, Fugue et Variation; Tchaikovsky: Piano Trio "In Memory Of The Great Artist"


11 June, Tuesday 7:00 pm
Classical Music. The New Sound

"Silver Strings" Russian Orchestra
Artistic director, conductor - Aleksandr Afanasiev
Oleg Vainstein - piano
Maria Shalgina - violin
Aglaya Shuplyakova - piccolo flute

Togriy Bazhakin
Nadezhda Rezheninova
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Vivaldi: Concerto No. 2 "Summer" in G minor, Op. 8; Rossini: Cavatina Figaro from the opera "Il barbiere di Siviglia"; Mendelssohn; Rachmaninoff: Prelude in C sharp minor, Op. 3 No. 2; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition; Saint-Sans: Bacchanale from "Samson and Delilah", "Le Carnaval des animaux"; Sarasate: Zigeunerweisen; Gershwin: Rhapsody in blue; Balleron


12 June, Wednesday 7:00 pm
Russia Day festive concert

The Domiano Duet
Evgenia Petrova - domra
Alina Nikitenko - piano
The Resonance Trio
Evgenia Petrova - domra
Mikhail Kasheutov - guitar
Daria Markina - accordeon


13 June, Thursday 7:00 pm
The Inmost Music
Beethoven. Three last sonatas


Peter Laul - piano, comments
Beethoven: Sonata No. 30, Sonata No. 31, Sonata No 32


14 June, Friday 7:00 pm
Yulia Muzychenko
Vocal recital

To the 75th anniversary of the Small Hall
17th International Festival "Musical Collection"

Yulia Muzychenko - soprano
Dmitry Pavliy - piano
Arias from operas, romances
Puccini; Verdi; Donizetti; Rimsky-Korsakov; Delibes; Villa-Lobos


15 June, Saturday 7:00 pm
From Piazzolla to Carmen

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Anton Torbeev
Ivan Talanin - bandoneon
Piazzolla: The Four Seasons of Buenos Aires; Bizet - Shchedrin: Carmen suite


17 June, Monday 7:00 pm
Closing of the VII International Arts Festival "Elena"
In memoriam Elena Obraztsova


Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director
Svetlana Trifonova-Balashova - soprano
Scenes and arias from operas
Bizet; Verdi; Puccini; Bellini; Ponchielli; Strauss; Tchaikovsky; Rimsky-Korsakov; Prokofiev


19 June, Wednesday 7:00 pm
Piano duet evening

Irina Vasilieva - piano
Olga Yermakova - piano
Mavzhida Gimaletdinova - piano
Dmitry Pavliy - piano
Mozart: Larghetto and Allegro for two pianos; Schumann: Andante and variations for two pianos; Brahms: Variations on Haydn for Two Pianos; Debussy: Divertissement for piano 4 hands; Ravel: Introduction and Allegro for two pianos; Lutoslawski: Variations on a Theme by Paganini; J. Strauss II - Anderson: On The Beautiful Blue Danube


20 June, Thursday 7:00 pm
François Couperin and Music of the French Court
To the 355th anniversary since the birth of François Couperin

Russian Early Music Ensemble
Vladimir Shulyakovsky - artistic director
Vocal and instrumental compositions
Couperin


21 June, Friday 7:00 pm
Chamber music evening

Dmitry Eremin - cello
Anna Rychkova - piano
C. P. E. Bach: Sonata in C Major for Viola da gamba and Basso Continuo; Schubert: Arpeggione Sonata for Cello and Piano; Beethoven: Cello Sonata No. 3


22 June, Saturday 7:00 pm
Brilliant concert fantasies
Piano recital


Nikolai Mazhara - piano
Mozart: Fantasia in D minor, Sonata in F Major; Chopin: Impromptu No. 2 in F-sharp Major, Lullaby, Fantasie-Impromptu; Ravel: Pavane pour une infante defunte, Alborada del gracioso; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition; Oskolkov Jr.: "Theater of Echoes"; Rezetdinov: Petersburg Nocturne No. 5, Petersburg Nocturne No. 6; Tanonov: Fantasy; Mazhara: Elegy, Burlesque for the left hand; Krutik: "Mirage"; Nesterova: An easy piece of transcendental mastery


23 June, Sunday 3:00 pm
Austria


Conductor - Boris Barinov
J. Strauss II: "Tales From The Vienna Woods" Waltz, "Voices of Spring" Waltz, Kaiser-Waltzer, Champagne Polka, Polka "On the Hunt", "Tric-trac" Polka, Polka "Unter Donner und Blitz"; Lehár: Walz "Gold und Silber"; Leghar: Waltz Mary


23 June, Sunday 7:00 pm
From classical music to jazz

Original Jazz Experience
Alexei Baev - violin
Roman Tentler - double bass
Igor Zotochev - guitar, saxophone
Dmitry Prokopenko - tenor banjo
Oleg Vainstein - piano
Alexei Baev - violin
Franck: Sonata in A major for Violin and Piano; Ravel: Sonata No. 2 for Violin and Piano; Gershwin: "The Man I Love", "Lady Be Good"; Crosby: "At the jazz band ball"; Porter: "You do something to me"; Reinhard: "Nuages", "Douce Ambiance", "A-minor Swing"; Shavers: "Undecided"; Pollak: "That's a Plenty"; Beshe: "Petite Fleur"; Romberg: "Lover, come back to me"; Clinton: "Satan Takes a Holiday"; Waller: "Honeysuckle Rose"; Pinkard: "Sweet Georgia Brown"; Goodman: "Benny's Bugle"


24 June, Monday 7:00 pm
Parade of soloists
To the 75th anniversary of the Small Hall

New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Denis Sukhov - clarinet
Ekaterina Tarasova - violin
Konstantin Bychkov - viola
Aleksandr Chizhov - viola
Kristina Gonchar - harp
Elizaveta Petrova - violin
Arseny Gazizov - double bass
Weber: Clarinet Concerto No. 2; Mendelssohn: Concert Piece No. 1 for violin and viola and orchestra, Op. 113 (author's arrangement); Ravel: Introduction et allegro pour harpe, flûte, clarinette et quatuor à cordes; Piazzolla - Desyatnikov: "Summer" from "Four Seasons in Buenos Aires"; Britten: "Lacrymae"; Bottesini: Double-bass Concerto No 2


25 June, Tuesday 7:00 pm
Le quattro stagioni
To the 75th anniversary of the Small Hall
17th International Festival "Musical Collection"

Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director, violin
Vivaldi: Le quattro stagioni; Glass: Violin Concerto No. 2, "The American Four Seasons"


26 June, Wednesday 7:00 pm
State Russian Concert Orchestra

State Russian concert orchestra
Artistic director, conductor - Vladimir Popov
Karen Akopov - bass
Elena Zastavnaya - soprano
Semyon Antakov - baritnoe
Tatiana Zakirova - soprano
Damir Zakirov - tenor
Karolina Shapovalova - soprano
Anna Daryanova - mezzo-soprano


27 June, Thursday 7:00 pm
Miroslav Kultyshev
Piano recital

To the 75th anniversary of the Small Hall
17th International Festival "Musical Collection"

Chopin: Barcarole, Lullaby; Liszt: Sonetto 104 del Petrarca, Aprés une lecture du Dante (Fantasia quasi Sonata); Rachmaninoff: Études-Tableaux, Op. 39


28 June, Friday 7:00 pm
Rock hits

Ekaterina Nagornaya - violin
Tatiana Komissarova - viola
Margarita Vaganova - piano
Yoel Gonzalez - percussion (Cuba)
Scorpions: "May be I, May be you"; Doors: "Riders of the storm"; Aerosmith: "Dream on"; Guns N' Roses: "Sweet child of mine"; The Beatles: "Yesterday", "Let it be", "And I love her"; The Rolling Stones: "Angie"; Nirvana: "Smells like teen spirit"; The Cranberries: "Zombie"; Linkin park: "Breaking the habit"; Rammstein: "Mein Herz Brennt"; Limp Bizkit: "Behind Blue Eyes"; Queen: "Show must go on", "Bohemian Rhapsody", "We Are the Champions"


29 June, Saturday 7:00 pm
The Beautiful Tomorrow of Romance
Young voices of the Mariinsky and Bolshoi Theatres

Irina Sharapova - piano
Yulia Mazurova - mezzo-soprano
Alexander Chernov - tenor
Stepan Zavalishin - bass
Daria Ryabokon - mezzo-soprano
Roman Shirokikh - tenor
Yekaterina Fenina - soprano
Ekaterina Vasheruk - piano
Iana Grankvist - piano
Tikhon Selivanov - piano
Gulnara Maslyaeva - presenter
Glinka: "From Molly"; Dargomyzhsky; Mussorgsky: , ; Tchaikovsky: , , "The Gentle Stars Shined for Us", , , ; Tcherepnin; Grechaninov; Medtner; Rachmaninoff: , ; Sviridov: , , "A Russia Flying Away", vocal poem; Brahms: , ; R. Strauss: , ; Britten; Lara: Granada; Tosti


30 June, Sunday 7:00 pm
The best opera arias
Gala concert


Festival Concert Orchestra "Nota bene!"
Conductor - Mikhail Chernigovsky
Anastasia Mazankina - presenter
Tatiana Chukhrai - presenter


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia