What's on

Repertoire

Small Hall
December 2023

www.philharmonia.spb.ru


01 December, Friday 7:00 pm
Schubert. Quintet "The Trout"
Frank. Piano Quintet


Inga Dzektser - piano
Anna Fenster - violin
Andrey Rostsik - violin
Aleksei Bogorad - viola
Dmitrii Khrychev - cello
Evgenii Ryzhkov - double bass


02 December, Saturday 7:00 pm
"In a brazilian mood"

Ensemble of soloists of the Jazz philharmonic hall
Konstantin Maminov - saxophone
Gasan Bagirov - guitar, vocal
Vladimir Kozlov - double bass
Konstantin Kuvaytsev - percussion
Jobim: Mendes;, "Brasil", "How Insensitive", "Felicidade", "Little boat", "One note Samba", "No more blues", "Desafinado", "So dance samba"; onfa: "Samba de Orpheus", "Manha di Carnlval"; Bagirov: "Swan Bossa"; De Abreu: "Tico-Tico"


03 December, Sunday 7:00 pm
"Male and Feminine", or The Concord of Opposites

Olesia Tertychnaia - flute
Oleg Vainstein - piano
Artem Isaev - oboe
Nikita Liutikov - clarinet
Denis Sukhov - piccolo clarinet
Valery Lappo - reciter
Texts by Maria Kharyukova
Clara Schumann: Three romances for flute and piano; Miriam Hyde: Sonata for flute and piano; Madeleine Dring: Trio for flute, oboe and piano; Fikret Amirov: Six pieces for flute and piano; Samuel Zman: Sonata No. 2 for flute and piano; Amilcare Ponchielli: Quartetto for 4 Winds with Pianoforte


04 December, Monday 7:00 pm
Peter Laul and Pavel Raykerus
Piano duet


Stravinsky: The Rite of Spring; Milhaud: Le boeuf sur le toit; Ravel: Mother Goose; Ravel - Gryaznov: "Daphnis et Chloé", ballet suite


05 December, Tuesday 7:00 pm
Double Bass Music Evening

Evgenii Ryzhkov - double bass
Evgeny Izotov - piano
J.-S. Bach: Cello suite No 1; Brahms: Sonata No 1 for Cello and Piano; Bottesini: Grande Allegro di Concerto (alla Mendelssohn), Introduction et Variations sur le Carnaval de Venise; Rachmaninoff: Vocalise; Liszt: Hungarian Rhapsody No 2


06 December, Wednesday 7:00 pm
"Northern Sinfonia" Symphony Orchestra

"Northern Sinfonia" Symphony Orchestra
Artistic director, conductor - Fabio Mastrangelo
Sandra Shinder - violin
Alexei Golovin - oboe
Anna Schyulkina - flute
Albinoni: Oboe Concerto in D minor; J.-S. Bach: Concerto for violin, oboe and orchestra in C minor, Brandenburg Concerto No 3, Suite No 2 for orchestra in B minor; Respighi: "Antiche arie e danze", suite No. 3; Beethoven: Symphony No 1


07 December, Thursday 7:00 pm
II St. Petersburg Music Festival named after. S.K.Gorkovenko

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Artistic director, conductor - Anton Lubchenko
Anna Shakina - piano
Tatyana Anikina - piano
Dmitry Murashev - reciter
Prokofiev: Summer Day, children suite; Bizet: Children games; Woods: The Adventures of Dinosaurs, symphonic tale for reader and orchestra


08 December, Friday 7:00 pm
Parade of soloists

New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Georgy Pribylov - french horn
Ilia Goriachev - french horn
Anna Fenster - violin
Igor Tekhtelev - viola
Ilia Kozlov - violin
Shushan Shamirian - violin
Haydn: Concerto for two horns in E flat major; Atterberg: Suite No. 3 for Violin, Viola & String Orchestra; Shostakovich: Five Pieces for Two Violin and Piano; Harutyunyan: Violin Concerto


09 December, Saturday 7:00 pm
Moscow Ensemble of Contemporary Music

Moscow Ensemble of Contemporary Music
Konstantin Efimov - flute
Oleg Tantsov - clarinet
Mikhail Dubov - piano
Evgeny Subbotin - violin
Irina Sopova - viola
Olga Diomina - cello
Rezetdinov: World of Crumb for flute, clarinet, piano, violin and cello; Crumb: Eleven Echoes of Autumn for flute, clarinet, violin and piano; Radvilovich: SHOAH for flute, clarinet, piano, violin, viola and cello; Holliger: DUO for violin and cello; Pavlenko: In the manner of Gauguin for clarinet, violin, cello and piano; MahlerSchnittke: Piano quintet


10 December, Sunday 3:00 pm
Romance poetry

Polina Lapteva - soprano
Vladimir Felyauer - bass
Ivan Vasiliev - baritone
Elena Spist - piano
Alexander Galitsky - presenter
Glinka; Dargomyzhsky; Tchaikovsky; Rachmaninoff; Prokofiev


10 December, Sunday 7:00 pm
Andrey Baranov (violin) and Inga Dzektser (piano)

Szymanowski: "Myths", Nocturne and tarantella; Wieniawski: Fantasia on themes from the opera "Faust", Scherzo tarantella, Polonaise in D major, "Legende", Variations on an original theme


12 December, Tuesday 7:00 pm
"In Memory of the Beloved Maestro"

Lev Klychkov - violin
Anna Makarova - harp
Andrei Dogadin - viola
Pavel Popov - violin
Ilia Kozlov - violin
Artem Isaev - oboe
Mikhail Dymskii - cor anglais
Denis Sukhov - clarinet
Iurii Ushchapovskii - violin
Vladimir Shuliakovskii - violin
Aleksei Bogorad - viola
Dmitrii Khrychev - cello
Taras Trepel - cello
Dmitry Eremin - cello
Dmitry Terentyev - flute
Olesia Tertychnaia - flute
Ksenia Cuellar - flute
Marianna Murzina - flute
Nikita Liutikov - clarinet
Maksim Pankov - piano
Oleg Vainstein - piano
Evgeny Izotov - piano
Evgenii Ryzhkov - double bass
Tchaikovsky: "Reflection", Valse-Scherzo; Brahms: Quintet for Clarinet and String Quartet, Piano Quartet No. 1, Intermezzo, Op.118 No. 2; Rachmaninoff: Vocalise; Bartók: Romanian Folk Dances; Elgar: Salut damour; Schumann: Fantasiestücke for Clarinet (or Cello/Violin) and Piano; Bloch: Nigun; Bruch: 8 Pieces for Clarinet, Viola and Piano; Faure: Pavane


13 December, Wednesday 7:00 pm
State Russian Concert Orchestra

State Russian concert orchestra
Conductor - Vladimir Popov
Lubov Mikhailova - domra
Albert Khatmullin - bayan
Mikhail Tugarev - balalaika
Pavel Chizhik - xylophone
Dmitry Gogolev - alto domra
Sergey Stolyarov - clarinet

Sergey Vasilmanov
Ivan Chuprakov
Instrumental miniatures
Dinicu; Gershwin; Tsfasman; Bibergan; Piazzolla; Kruglik; Derbenko; Kalinin


15 December, Friday 7:00 pm
Freddy Kempf
Piano evening

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

Schubert: Moments musicaux; Chopin: Polonaise in c minor, op 40 No 2, Polonaise in A major, Op. 40 No. 1, Polonaise in A-flat major, Op. 53; Rachmaninoff: Moments musicaux


16 December, Saturday 7:00 pm
The Maestro Temirkanov International Foundation for Cultural Initiatives
In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

Symphony Orchestra of the Special Music School of St Petersburg Conservatory
Artistic director, conductor - Arkady Steinlucht
Dmitry Fedenko - piano
Nikita Liutikov - clarinet
Alisa Sadikova - harp
Anna Komarova - flute
Ivan Sendetsky - cello
Timofei Kalmykov - piano
Alexei Tishchenko - violin
Olga Yermakova - piano
Olesya Morozova - piano
Andrey Telkov - piano
Glinka: Nocturne "La séparation"; Tchaikovsky: Waltz-Scherzo; Kreisler - Rachmaninoff: "The Torments Of Love", "Liebesfreud"; Tchaikovsky: Melancholic Serenade; Prokofiev: Cello Sonata; Rachmaninoff: Vocalise; Tsfasman: Intermezzo for clarinet; Rachmaninoff: Piano Concerto No 2


17 December, Sunday 3:00 pm
Frédéric Chopin

Alexander Kashpurin - piano
Natalia Entelis - presenter


18 December, Monday 7:00 pm
"Brahms Silvestrov: nostalgia for lyrics"
Piano evening

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

Alexei Lubimov - piano
Brahms: Fantasien; Silvestrov: Kitsch-Musik, Two pieces, "Vestnik-1996", Three bagatelles, Four pieces; Brahms: 3 Intermezzi, Op.117, Rhapsodies, Op. 79


19 December, Tuesday 7:00 pm
Mozart. Chamber compositions
Symphony No. 41


"Northern Sinfonia" Symphony Orchestra
Artistic director, conductor - Fabio Mastrangelo
Claudia Yang - piano


20 December, Wednesday 7:00 pm
Cello music evening

Sergey Slovachevsky - cello
Stanislav Soloviev - piano
Mendelssohn: , Sonata No. 2 for Cello and Piano, Theme with variations for cello and piano,


21 December, Thursday 7:00 pm
Sergei Leiferkus
Vocal evening

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

Sergei Leiferkus - baritone
Yekaterina Fenina - soprano
Alexander Fedorov - tenor
Yekaterina Venchikova - piano
Vasily Solovyov - reciter
Romances, scenes from operas
Rachmaninoff


22 December, Friday 7:00 pm
Valery Gavrilin

Skomorokhi Chamber Russian Orchestra
Artistic director and conductor - Victor Akulovich
Elena Volikova - soprano
Olga Vasileva - soprano
Anna Fomicheva - soprano
Sergey Zykov - baritone
Vladimir Yarosh - baritone
Gavrilin: Russian Notebook, Fragments of the suite "Road House"; "Soulful conversation", a theatrical composition based on the memoirs, letters and music of V. Gavrilin


23 December, Saturday 7:00 pm
"Violinist at the Opera"
Evening of violin fantasies

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

Haik Kazazyan - violin
Andrey Shibko - piano
Sarasate: Fantasia on themes from W.A. Mozart's "The Magic Flute", Fantasy on themes from G. Bizet's opera "Carmen"; Ernst: Fantasy on the themes of G. Rossini's opera "Otello"; Venyavsky: Fantasy on themes from Ch. Gounod's "Faust"; Zimbalist: Concert fantasy on themes from N.A. Rimsky-Korsakovs "The Golden Cockerel"; Frolov: Concert fantasy on themes from G. Gershwin's "Porgy and Bess"


24 December, Sunday 3:00 pm
New year travel

Irina Chizhik - reciter
Julia Labutina - sand animation
Alexei Chizhik - vibraphone
Natalia Krukovskaya - violin
Yana Zubova - piano
New Year's fairy tales with sand animation: "The Snow Queen", "Nutcracker"


24 December, Sunday 7:00 pm
Masterpieces of the classics. Duduk
Anniversary concert


Argishty - duduk (Armenia)
Artur Bochkivsky - guitar
Olga Pakhomova - cello
Tchaikovsky: "Sweet Dream" from Children's Album, Old French Song, Lensky Aria from "Eugene Onegin"; J.-S. Bach: Aria from Suite No 3, "Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ!", Chorale Prelude, Kontrapunkt; Schubert: Serenade; Grieg: "Morning" from "Peer Gynt" Suite; Schubert: "Ave Maria"; Bach - Gounod: "Ave Maria"; Albinoni: Adagio; Pachelbel: Sarabande; Tariverdiev: "Song of a Distant Homeland"; Harito: "Chrysanthemums have bloomed"; Fleishman: Lullaby


25 December, Monday 7:00 pm
"Snowstorm"

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Dmitry Dmitriev - reciter
Sviridov: Musical illustrations to Alexander Pushkins Snowstorm; Rimsky-Korsakov: Suite from the opera "The Night Before Christmas"; Anderson: "Sleigh Ride", "A Christmas Festival"


26 December, Tuesday 7:00 pm
Stanislav Soloviev
Piano evening


Schubert: Sonata in A major; Liszt: Sonata h-moll


27 December, Wednesday 7:00 pm
Soloists of the Pratum Integrum Orchestra

Soloists of the baroque orchestra "Pratum Integrum"
Sergey Filchenko - violin
Natalia Vyazovskaya - violin
Sergey Tishchenko - viola
Alexander Gulin - cello
Instrumental compositions
Tietz; Eberl; Kercelli


28 December, Thursday 7:00 pm
Musical Carnival

VivaMuse Ensemble
Evgeniya Klevtsova - violin, artistic director
Nataliya Grinuk - violin
Alexei Andreev - viola
Nikolai Matveev - cello
Mikhail Blekher - harpsichord
Liudmila Sidenko - mezzo-soprano
Ilia Kozlov - violin
Kreisler: "Liebesfreud", "Tempo di marcia", "The Torments Of Love", "Schön Rosmarin" ("Perfect rosemary"), "Chinese tambourine", "La Gitana", Praeludium and Allegro in the style of Pugnani; Corelli: Concerto grosso in F major, Op. 6 No. 2, Concerto grosso in G minor Christmas Concerto, Op. 6 No. 8; Handel: Serse' aria "Ombra mai fu" from the opera "Serse"; Monteverdi: Madrigal "Si dolce e'l tormento"; Vivaldi: Aria Anastasio "Sento in seno" from the opera "Justin", Concerto for 2 violins, strings and basso continuo in D major; Charpentier: "Sans frayeur dans ce bois"; Paganini: Caprice No. 24 in A minor, "Carnival in Venice"; Capua: Jtu vurria vasa; Chiara: La Spagnola"


29 December, Friday 7:00 pm
"The Charm of the Waltz"

'Bel Etage" Piano Quartet
Maxim Larionov - violin
Oleg Larionov - viola
Nikolai Matveev - cello
Maria Kamshilina-Larionova - piano
J. Strauss II: On The Beautiful Blue Danube; Chopin: Waltz in C sharp Minor; Brahms: Waltz in A Major; Grieg: "Anitra's Dance" from the 1st suite "Peer Gynt"; Faure: Piano Quartet No 2; Sibelius: Valse Triste; Kreisler: "The Torments Of Love"; Khachaturian : Waltz from Masquerade; Tchaikovsky: Sentimental waltz, Waltz-Scherzo, Waltz from The Sleeping Beauty


30 December, Saturday 3:00 pm
"The King of the Elves"
A musical performance in two acts based on the opera

Oleg Mitsov - tenor
Daria Gavrilova - soprano
Sergey Chepurcko - bass-baritone
Petr Gaydukov - tenor
Ksenia Cuellar - flute
Andrei Efimovskii - cello
Alexander Kashpurin - piano, chembalo, musical director of project
Nadezhda Rogozhina - author of the staging and director
J.-S. Bach; Beethoven; Brahms; Weber; Rachmaninoff; Schubert; Schumann


30 December, Saturday 7:00 pm
Chamber music evening

Elena Abalyan - piano
Nikita Vaganov - clarinet
Tatiana Frenkel - violin
Marina Komarova - violin
Yuri Afonkin - viola
Vladimir Yunovich - cello
Schumann: "Märchenerzählungen" - 4 Pieces for Clarinet, Viola, Piano and Violin ad lib.; Bruch: Pieces for clarinet, viola and piano; Brahms: Piano Quintet; Rota: Trio for clarinet, cello and piano


31 December, Sunday 3:00 pm
New Year's concert
Alexander Lubyantsev (piano) and Evgenia Lubyantseva (violin)


Beethoven: Sonata No. 14; Paganini; Liszt: Mephisto Waltz; J.-S. Bach: Ciaccona from Partita for Solo Violin No. 2; Liszt


31 December, Sunday 7:00 pm
New Year in Viennese style
Music of the Strauss family


Orchestra of the Theater of Musical Comedy
Artistic director, conductor - Andrey Alexeev
Waltzes, polkas, quadrilles, gallops
J. Strauss I; J. Strauss II; Strauss III; Strauss


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia