What's on

Repertoire

Small Hall
January 2024

www.philharmonia.spb.ru


02 January, Tuesday 3:00 pm
"Heart to the East"
Music for oud


Argishty - oud (Armenia)
Artur Bochkivsky - bass guitar
Elena Kucherova - flute
Yuri Lebedev - percussion
Folk melodies; Argishty


02 January, Tuesday 7:00 pm
"Above Ararat"
Evening of music for duduk


Argishty - duduk (Armenia)
Olga Pakhomova - cello
Yuri Lebedev - percussion
Artur Bochkivsky - guitar
Armenian folk melodies; Argishti: "Maria"; Caccini Vavilov: "Ave Maria"


03 January, Wednesday 3:00 pm
Acid Hasid
Byzantine ornament


Acid Hasid
Victor Rapotikhin - violin
Sergey Zavarykin - trumpet
Andrey Antonenko - accordion
Maxim Karpychev - saxophone
Alexei Stepanov - tuba
Vladimir Pavlichenko - percussion
Romanian, Bulgarian, Serbian Greek, Macedonian, Moldavian melodies


03 January, Wednesday 7:00 pm
We are the Champions

Olympic Brass Ensemble
Alexei Stepanov - artistic director


04 January, Thursday 3:00 pm
Rock hits

Ekaterina Nagornaya - violin
Tatiana Komissarova - viola
Margarita Vaganova - piano
Yoel Gonzalez - percussion (Cuba)
Scorpions: "May be I, May be you"; Doors: "Riders of the storm"; Aerosmith: "Dream on"; Guns N' Roses: "Sweet child of mine"; The Beatles: "Yesterday", "Let it be", "And I love her"; The Rolling Stones: "Angie"; Nirvana: "Smells like teen spirit"; The Cranberries: "Zombie"; Linkin park: "Breaking the habit"; Rammstein: "Mein Herz Brennt"; Limp Bizkit: "Behind Blue Eyes"; Queen: "Show must go on", "Bohemian Rhapsody", "We Are the Champions"


04 January, Thursday 7:00 pm
Acid Hasid
Byzantine ornament


Acid Hasid
Victor Rapotikhin - violin
Sergey Zavarykin - trumpet
Andrey Antonenko - accordion
Maxim Karpychev - saxophone
Alexei Stepanov - tuba
Vladimir Pavlichenko - percussion
Romanian, Bulgarian, Serbian Greek, Macedonian, Moldavian melodies


05 January, Friday 3:00 pm
"Les quatro staggioni"

Chamber Olympic Orchestra
Alexei Stepanov - artistic director
Conductor - Alexander Golikov
Shushan Shamirian - violin
Vivaldi: Le quattro stagioni; Dvořák: Serenade for Strings


05 January, Friday 7:00 pm
Music of Vienna


Ilia Kozlov - violin
Elena Zastavnaya - soprano
Egor Chubakov - baritone
Mavzhida Gimaletdinova - piano
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro, Don Giovanni aria from "Don Giovanni", Duettino (Don Giovanni, Zerlina) "Là ci darem la mano" from "Don Giovanni", Eine kleine Nachtmusik, Piano Concerto No 21, Duet (Duet Papageno and Papagena) from "Die Zauberflöte", Rondo alla turca; Beethoven: Violin Romance No 2; J. Strauss II: "Voices of Spring" Waltz, "Tric-trac" Polka, Tik-Tak Polka, Pizzicato Polka, The Persian March, "Viennese Blood", Waltz, On The Beautiful Blue Danube; Lumbye: "Champagne Galop"


06 January, Saturday 3:00 pm
New Year's concert

Vasilevsky Island Youth Chamber Orchestra
Conductor - Sergey Yefaev
Polina Lapteva - soprano
Aglaya Potapova - flute
Vadim Messerman - cello
Konstantin Basok - violin
Alexei Koptev - viola
Dmitrii Krasnik
Vivaldi; Mozart; Mercadante; Gounod; Tchaikovsky; Lyadov; Strauss; Verdi; Casadesus; Kreisler; Menken; Stamitz


06 January, Saturday 7:00 pm
Alexei Melnikov
Piano evening


Schumann: Papillons, Kreisleriana; WagnerLiszt: "Love Death" from Tristan und Isolde; Liszt; Chopin: Nocturne No 13, op. 48 No 1, Ballade No. 1


07 January, Sunday 3:00 pm
Music of Vienna


Ilia Kozlov - violin
Elena Zastavnaya - soprano
Egor Chubakov - baritone
Mavzhida Gimaletdinova - piano
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro, Don Giovanni aria from "Don Giovanni", Duettino (Don Giovanni, Zerlina) "Là ci darem la mano" from "Don Giovanni", Eine kleine Nachtmusik, Piano Concerto No 21, Duet (Duet Papageno and Papagena) from "Die Zauberflöte", Rondo alla turca; Beethoven: Violin Romance No 2; J. Strauss II: "Voices of Spring" Waltz, "Tric-trac" Polka, Tik-Tak Polka, Pizzicato Polka, The Persian March, "Viennese Blood", Waltz, On The Beautiful Blue Danube; Lumbye: "Champagne Galop"


07 January, Sunday 7:00 pm
"With Russian soul"


Lybov Startseva - gusli
Ivan Kishkin - accordeon
Arthur Adrshin - bayan
Arkady Shkvarov - bayan
J.-S. Bach: Toccata in d minor; Sviridov: Waltz from the musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Khachaturian : Waltz from Masquerade; Adrshin: Children's Suite No. 2 Dreams; Vlasov: "Holiday on Moldavanka"; Pushkarenko: Toccata "Fanfare"; Repnikov: Capriccio; Chaykin: Prelude and Scherzo from the Concert Suite; Semyonov: Finale of Sonata No. 1; Malyarov: "The Tale of the Russian Land", Fantasy on the theme of romance In the Moonlight by B. Yuryev, "Memories of Greece"; Shakhanov: Concert for ringed gusli, II part Dedication, Fantasy on three Russian themes; Ramirez: "Pilgrimage"; Kishkin: "Gypsy"; Tikhov: Ural dance


08 January, Monday 3:00 pm
New Year's concert
Joyful masterpieces


Piano duet
Tatiana Bezzubenkova
Svetlana Konnova
Togriy Bazhakin - baritone
Irina Muliarchik - soprano
Olga Glebova - mezzo-soprano
Ekaterina Ivanova - soprano
Tatiana Neviardovskaya - mezzo-soprano
Konstantin Vyatkin - bass
Chen Weichen - tenor
Anastasia Skokova - domra
Anna Kharchenko - gusli
Anna Kurganova - piano
Yaroslava Serdobolskaya - piano
Semyon Markov - piano
Arina Batsaleva - piano
Elizaveta Gorlova - piano
Anastasia Karakash - piano
Natalia Entelis - presenter
Glinka; Mussorgsky; Prokofiev; Shostakovich; Slonimsky; Gavrilin; Petrov; Dunaevsky; Kálmán; Lehár; Levitin


08 January, Monday 7:00 pm
Olga Artyugina (violin) and Oxana Ralkina (piano)

Corelli: Violin Sonata No. 5; Schubert: Violin Sonata (Grand Duo) in A major; Tchaikovsky: Valse-Scherzo; Franck: Prélude, Fugue et Variations; Brahms: Violin Sonata No 2; Ravel: "Gypsy", Rhapsody for Violin and Piano


10 January, Wednesday 7:00 pm
"Le quattro stagioni"

Chamber Orchestra "Infinitum"
Alexander Kashpurin - piano, artistic director
Alexandra Korobkina - violin
Vivaldi: Le quattro stagioni; Bach: Concerto for Keyboard and Orchestra No. 5; Warlock: Capriol Suite; Panahov: Concerto for piano, strings and percussion (2023)


11 January, Thursday 7:00 pm
Maxim Fedotov (violin) and Galina Petrova (piano)

Schubert: Violin Sonata (Grand Duo) in A major; Beethoven: Sonata No. 10 for Violin and Piano; Stravinsky: Italian Suite for Violin and Piano; MussorgskyIsakova: "Pictures at an Exhibition" (fragments)


12 January, Friday 7:00 pm
"Unusual instruments"


Alexei Chizhik - vibraphone
Anton Regonen - xylophone
Alexander Smirnov - marimba
Timur Fedorov - marimba
Nikolai Ryzhov
Ivan Chernobaev - bells
Anton Nazarko - hang
Pyotr Gogitidze - double bass, bass-guitar
Irina Chizhik - presenter
Bizet: Overture to "Carmen"; O. Petrova: "In the kitchen" for kitchen utensils; Nazarko: "Fantasy on Russian themes"; Semenov: "Concertino for Big Drum"; Joplin: "Ragtime" for washboard; Vivaldi: "Le quattro stagioni" for scythe, tape recorder, wind machine and thunder; Semenov: "Concertino for Big drum"; J. Strauss: Polka "Blacksmith", Polka "Champagne", Polka"In the Pavlovsky forest", Polka "Hunting", Polka"Anna", Polka "Railway"; Anderson: "Piece for Typewriter", Polka "Plasterer"


13 January, Saturday 7:00 pm
"Mozart. Letters"

St. Petersburg Symphony Orchestra "Creato Symphony"
Conductor - Ivan Shinkarev
Daria Davydova - soprano
Natalia Lisanova - piano
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro, Recitative and Aria of Susanna from "Le Nozze di Figaro", Fiordiligi aria from the opera "Cosi Fan tutte", Piano Concerto No. 23, Symphony No. 31 "Paris", Requiem, , Aria of Aminta "L'amerò, sarò costante" from the opera Il re pastore, Laudamus te from the Mass in C minor


14 January, Sunday 7:00 pm
Gala concert From the star to the water




Leonty Saliensky - baritone
Natalia Mikhaleva - soprano
Roman Mamalimov - tenor
Varvara Kuzovatova - soprano
Viktor Korotich - baritone


16 January, Tuesday 7:00 pm
Anna Sheludko and Anna Rychkova
Piano duet


Mozart Grieg: Sonata in C major for two pianos; Tchaikovsky Economou: Concert Suite for two pianos; Maurice: Cosmorama; Rachmaninoff: Suite No. 2 for two pianos


17 January, Wednesday 7:00 pm
Violin music evening

Aleksandr Shustin - violin
Evgeny Izotov - piano
Szymanowski: Violin sonata; Barkauskas: Partita for solo violin; Franc: Violin sonata in A major


18 January, Thursday 7:00 pm
Songs for Iolanta
Peter Nalich and the Stradivalenki Quartet




19 January, Friday 7:00 pm
Maria Chernaya
Piano evening


Purcell: Ground in C minor, Ground in D minor; Glass: Sonata "Trilogy", Selected studies; Khrushcheva: "Russian Dead Ends"


20 January, Saturday 7:00 pm
Mozart. Divertimento for String Trio
Beethoven. Piano Trio Archduke


Iurii Ushchapovskii - violin
Aleksei Bogorad - viola
Taras Trepel - cello
Evgeny Izotov - piano


21 January, Sunday 7:00 pm
Haydn, Bartok, Hindemith, Desyatnikov

Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director, violin
Lydia Kovalenko - violin
Vera Chekanova - soprano
Haydn: Seven Last Words of Christ; Bartók: Divertisment; Hindemith : Trauermusik; Desyatnikov: "The Russian Seasons"


22 January, Monday 7:00 pm
"Voices of the Academy"

Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director


23 January, Tuesday 7:00 pm
St. Petersburg MolOt-Ensemble

St. Petersburg MolOt-Ensemble
Knaifel: Agnus Dei


24 January, Wednesday 7:00 pm
Vadim Monastyrsky
Piano evening


Franck: Prélude, Choral et Fugue; Brahms: Four Ballades; WagnerLiszt: "Love Death" from Tristan und Isolde; VerdiLiszt: Fantasia on themes from the opera "Rigoletto"; Schubert-Liszt: Songs


26 January, Friday 7:00 pm
Overtures. World Heritage

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Mendelssohn: A Midsummer Night's Dream, overture; Weber: Der Freischütz Overture; Rossini: Semiramide, Overture; Verdi: Ouverture from "La forza del destino" ("The Force of Destiny"); Glinka: Overture to A Life for the Tsar, Overture from Ruslan and Ludmila; Borodin: Overture to the opera "Prince Igor"; Mussorgsky: Sunrise on the Moscow River; Rimsky-Korsakov: Overture from the Tsar's Bride, Ouverture from "The Night Before Christmas"; Dargomyzhsky: Overture to the opera "The Mermaid"


27 January, Saturday 7:00 pm
"alance"

Andrey Kondakov New Trio
Andrey Kondakov - piano
Grigory Voskoboynik - double bass
Omar Saidov - drums


28 January, Sunday 3:00 pm
Journey to the singing country

Philharmonic Society Children Choir
Artistic director and conductor - Ekaterina Andreeva
- choirmaster
- choirmaster
Lidia Bekh-Ivanova - piano
Anna Vikulina - soprano
Natalia Evstafieva - mezzo-soprano
Simeon Aseev - tenor
Vladimir Felyauer - bass
Elena Spist - piano
Glinka; Tchaikovsky; Saint-Sans; Offenbach; Pleshak; Banevich; Shainsky


28 January, Sunday 7:00 pm
Classic romance evening

State Russian concert orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Maria Litke - soprano
Egor Chubakov - baritone
Romances
Glinka; Tchaikovsky; Rachmaninoff


29 January, Monday 7:00 pm
"Le quattro stagioni"

Chamber Orchestra
David Chakvetadze - violin
Vsevolod Lenskikh - violin
Viktoriia Velkova - violin
Zhuldyz Bukina - violin
Elena Gurkina - cello
Dmitrii Kosolapov - viola
Konstantin Bychkov - alto
Ivan Myasnikov - double bass
Nikolai Mazhara - harpsichord
Ksenia Cuellar - flute
Tikhon Lukyanenko - violin, percussion
Nikolai Mazhara - piano
Ivan Myasnikov - double bass
Oksana Chunchukova - sand animation
Vivaldi: Le quattro stagioni; Tchaikovsky: "The Seasons", pieces from the cycle in jazz arrangement by Svetlana Nesterova


30 January, Tuesday 7:00 pm
Vernissage of chamber ensembles. Concert one
Evening of music for duets and trios


Inga Dzektser - piano
Alexei Zhilin - cello
Anastasia Kalagina - vocals
Andrey Rostsik - violin
Debussy: "Beau Soir"; Poulenc: "La Dame d`André", "Violon" from the vocal cycle "Fiançailles pour rire", Cello Sonata; Bartók: Romanian Folk Dances; Ravel: Sonata No. 2 for Violin and Piano; Liszt: Sonetto 104 del Petrarca; Wolf: "Verschwiegene Liebe", "Verborgenheit", "Elfenlied"; Scott - Kreisler: "Lotus Land"; de Falla - Kreisler: "Spanish Dance" for violin and piano


31 January, Wednesday 7:00 pm
Saxophone and piano

Alexander Kashpurin - piano
Sergey Kolesov - saxophone
J.-S. Bach; Rachmaninoff; Debussy; Piazzolla; Molinelli; Khachaturian


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia