What's on

01
January, 2023
8:00 pm, Sun
Soloist - Ivan Bessonov
Chopin, Grieg
Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Ivan Bessonov - piano
Chopin: Ballade No. 4, Waltz in A minor, Op. 34 No. 2, Waltz in E minor, Sonata No 3; Grieg: Piano Concerto
Organizers: Producer V.V. Tkachenko
02
January, 2023
7:00 pm, Mon
Jazz Evening
Fonograf jazz band
Sergey Zhilin; Irina Bratis; Olesya Efremova; Evgeny Beloyar
“I’ll be Home for Christmas”; “Half a minute”; “Let it Snow”; “Jingle Bells”; “Happy New Year”
and other jazz compositions
Organizers: Producer V.V. Tkachenko
02
January, 2023
3:00 pm, Mon
"Above Ararat"
Evening of music for duduk
Argishty - duduk (Armenia); Artur Bochkivsky - guitar; Olga Pakhomova - cello; Cornelia Tikhonova - percussion
Armenian folk melodies; Argishti: "Maria"; Caccini – Vavilov: "Ave Maria"
Organizers: Argishty
02
January, 2023
7:00 pm, Mon
"Above Ararat"
Evening of music for duduk
Argishty - duduk (Armenia); Artur Bochkivsky - guitar; Olga Pakhomova - cello; Cornelia Tikhonova - percussion
Armenian folk melodies; Argishti: "Maria"; Caccini – Vavilov: "Ave Maria"
Organizers: Argishty
03
January, 2023
8:00 pm, Tue
Evening of popular symphonic miniatures
Conductor - Alexander Kantorov
Glazunov; Tchaikovsky: Italian Capriccio, Waltz from The Sleeping Beauty; Rimsky-Korsakov: Three Miracles from The Tale of Tsar Saltan; Waldteufel: Waltzes; Suppé: Ouvertures
03
January, 2023
3:00 pm, Tue
Piano recital
Alexander Lubyantsev
Russian music
Chopin: Polonaise-Fantaisie, Scherzo No 2, Andante spianato et Grande polonaise brillante, Ballade No. 1, Ballade No. 4, Etudes op. 25
Organizers: Alexander Lubyantsev
03
January, 2023
7:00 pm, Tue
“We are the Champions”
Olympic Brass Ensemble
Artistic director - Alexei Stepanov
Organizers: Olympic Brass Ensemble
04
January, 2023
8:00 pm, Wed
Miroslav Kultyshev
Piano evening
Chopin: Variations on the Theme "La ci darem la mano"; Rachmaninoff: Variations on a Theme of Corelli; Brahms: Sonata No. 3
04
January, 2023
3:00 pm, Wed
Classic and Jazz
City music band
Artistic director - Irina Vakulenko
Ekaterina Nikitina (flute)
Mikhail Kurilchik (trumpet)
Konstantin Stukov (trumpet)
Alexander Kiakhidi (trumpet)
Alexander Kozlov (trombone)
Andrey Bykov (tuba)
Oleg Pozhidaev (percussion)
"Just A Closer Walk With Thee”; “Amazing Grace”; Armstrong: "Go Down Moses"; Presley: ”Rock’n-Roll”, ”Adagio Albinoni”; Evans : ”Mona Lisa”; Vivaldi: ”The Storm”; Arban: "Carnival of Venice"; Weiss: “What a Wonderful World”; Monteverdi: L'Orfeo Overture; Joplin: “The Entertainer”; Morricone: “Once…”, music from the movies; Gillespie: “A Night in Tunisia“; Gershwin: “Someone To Watch Over Me”; Waller: “Ain’t Misbehavin’”; Tchaikovsky: "Flower Waltzfrom ballet “Nutcracker” in jazz version; Berlin: “Puttin’ on the Ritz”
Organizers: City Music Band
04
January, 2023
7:00 pm, Wed
Acid Hasid
Balkan and Jewish folk music
Moldovan, Jewish, Serbian, Romanian melodies; Dances and melodies of Macedonian, Bulgarian, Serbian, French gypsies
Organizers: Acid Hasid
05
January, 2023
8:00 pm, Thur
New Year's classic jazz and film music
Chigadaev Big Band
Artistic director, piano - Stanislav Chigadaev
Styne: “Let it snow”; Coots: “Santa Claus is coming to town”; Cole: "The Christmas Song"; Pierpont: "Jingle Bells"; Williams: "Harry Potter", music from the film, "Home Alone", music from the film
05
January, 2023
3:00 pm, Thur
“We are the Champions”
Olympic Brass Ensemble
Artistic director - Alexei Stepanov
Organizers: Olympic Brass Ensemble
05
January, 2023
7:00 pm, Thur
Music of Vienna
Ilia Kozlov - violin; Elena Zastavnaya - soprano; Egor Chubakov - baritone; Mavzhida Gimaletdinova - piano
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro, Duettino (Don Giovanni, Zerlina) "Là ci darem la mano" from "Don Giovanni", Duet (Duet Papageno and Papagena) from "Die Zauberflöte", Eine kleine Nachtmusik; Beethoven: Romance for Violin and Orchestra; J. Strauss II: "Voices of Spring" Waltz, On The Beautiful Blue Danube, , "Tric-trac" Polka, Tik-Tak Polka, Pizzicato Polka, The Persian March; Lehár: Aria "Meine Lippen sie kussen so heiss..."; Lumbye: "Champagne"
Organizers: IP Hruckaya E.B.
06
January, 2023
3:00 pm, Fri
New Year concert
Vasilevsky Island Youth Chamber Orchestra
Artistic director and conductor - Sergey Yefaev
Polina Lapteva - soprano; Vadim Messerman - cello; Alexei Koptev - viola; Dmitrii Krasnik - bassoon; Alexei Golovin - oboe; Polina Krasovskaya - violin; Aglaya Potapova - flute; Filipp Sozdatelev - clarinet; Semyon Ushakov - clarinet
Natalia Entelis - presenter
J.-S. Bach; Vivaldi; Mozart; Verdi; Tchaikovsky; Strauss; Anderson
06
January, 2023
7:00 pm, Fri
Olga Volkova (violin) and Peter Laul (piano)
Ravel; Debussy; Poulenc; Janáček
Sonatas for violin and piano
07
January, 2023
8:00 pm, Sat
"Splashes of champagne"
Classics of operetta
Conductor - Maxim Alexeev
Natalia Savchenko - soprano; Oleg Romashin - baritone
J. Strauss II: "Fledermaus"; Kálmán: "The Circus Princess"; Lehár: "The Merry Widow" ("Die lustige Witwe"); Offenbach: "Orpheus in the Underworld" ("Orphée aux enfers")
Famous arias, ensembles and overtures from operettas
07
January, 2023
3:00 pm, Sat
Pushkin Duo
Ekaterina Nagornaya (violin)
Tatiana Komissarova (viola)
Margarita Vaganova - piano
Brahms: Sonata No. 1 for Viola and PIano, Hungarian Dance No. 2; Albéniz: "Asturias" from "Suite española"; Handel: Passacaglia for Violin and Viola; Tchaikovsky: Dance of the sugar plum fairy from Nutcracker, Trepak (Russian dance) from the "Nutcracker" ballet; Faure: Pavane; Debussy: "La fille aux cheveux de lin"; Sviridov: Waltz from the musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"
Organizers: Pushkin Duet
07
January, 2023
7:00 pm, Sat
"Impromptu-Quintet"
K. Khachaturian – "Impromptu Quintet": Fantasy on themes from the ballet "Cipollino"; Sviridov: "Troika"; B. Tchaikovsky: Introduction from the film "The Marriage of Balzaminov"; Gavrilin: March and tarantella from the ballet "Anyuta"; Tariverdiev – "Terem Quartet": "The Little Prince"; Jimenez: Interlude from "The Wedding of Luis Alonso"; Gardel: "Por Una Cabeza"; Piazzolla: "Summer in Buenos Aires"; "Impromptu Quintet": Neapolitan song, "Shaolin Fantasy"; Lartillier: "The Cart"
08
January, 2023
3:00 pm, Sun
Vivaldi. Le quattro stagioni
New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Ilia Kozlov - violin; Natalia Entelis - presenter
Vivaldi: Le quattro stagioni; Raskatov: “The Seasons Digest”; Piazzolla: “Verano porteno” from "The Four Seasons of Buenos Aires"
08
January, 2023
8:00 pm, Sun
Film music and tango
Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Yuri Polosmakov - piano; Alexander Krychkov - guitar; Vladimir Rozanov - bandoneon; Marianna Murzina - flute
Artemiev: "The Slave of Love", "Siberiada", music from the movies; Dunaevsky: March from the movie "Circus"; Tariverdiev: "Snow over Leningrad" from the movie "The Irony of Fate"; Schwartz: Ñoncertino from the film "Melodies of the White Night"; Zatsepin: Potpourri of music from the films by L. Gaida; Tsfasman: "Snowflakes" and "Fast Movement" from the Jazz Suite for piano and orchestra; Di Marino: Double Concerto for Bandoneon, Guitar and String Orchestra; Piazzolla: "Fuga y Misterio", "Historia del Tango" (fragments); Dyubenko: Carioca, Fantasy on the theme "Brazil", Tico-Tico
08
January, 2023
3:00 pm, Sun
New Year concert
Brass orchestra of The Special Music School of the St. Petersburg State Conservatory named after N.A. Rimsky-Korsakov
Conductor - Alexander Golikov
Alexander Galitsky
08
January, 2023
7:00 pm, Sun
Oleg Weinstein
Piano evening
Schubert: Wanderer Fantasy; Schubert–Prokofiev: Waltzes; Prokofiev: Sonata No 8
09
January, 2023
5:00 pm, Mon
XI International Tchaikovsky Competition for Young Musicians
Third cello tour
Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Tchaikovsky; Elgar; Dvořák
Organizers: Association of Tchaikovsky Competition Stars
09
January, 2023
7:00 pm, Mon
Music of Vienna
Ilia Kozlov - violin; Elena Zastavnaya - soprano; Egor Chubakov - baritone; Mavzhida Gimaletdinova - piano
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro, Duettino (Don Giovanni, Zerlina) "Là ci darem la mano" from "Don Giovanni", Duet (Duet Papageno and Papagena) from "Die Zauberflöte", Eine kleine Nachtmusik; Beethoven: Romance for Violin and Orchestra; J. Strauss II: "Voices of Spring" Waltz, On The Beautiful Blue Danube, , "Tric-trac" Polka, Tik-Tak Polka, Pizzicato Polka, The Persian March; Lehár: Aria "Meine Lippen sie kussen so heiss..."; Lumbye: "Champagne"
Organizers: IP Hruckaya E.B.
10
January, 2023
7:00 pm, Tue
Evening of chamber music for wind and string instruments
Ensemble “Cocktail Classic”
Teymur Usubov (violin)
Elnara Krasilova (violin)
Evgenia Popova (viola)
Stepan Khudyakov (cello)
Kirill Nosenko (double bass)
Nikolai Popov - flutes, saxophone; Natalia Frolova - piano; Pavel Sokolov - oboe; Nikita Liutikov - clarinet; Rodion Tolmachev - bassoon; Igor Karzov - corni; Pavel Chizhik - percussion
Organizers: "Classics without Borders" Foundation
11
January, 2023
8:00 pm, Wed
Andreyev State Russian Orchestra New Year concert
Andreyev State Russian Orchestra
Artistic director and conductor - Dmitry Khokhlov
Marina Fonina - gusli; Vladimir Fonin - bayan; Anastasia Fomina - gusli; Oleg Gafarov - balalaika; Rustam Gafarov - balalaika; Evgenia Krylova - balalaika; Maxim Belnik - balalaika
Andreev; Grechaninov; Tchaikovsky; Rossini; de Falla; Brahms; Eilenberg; Kladnicki; Boyashov; Fonin
Organizers: Andreyev State Russian Orchestra
11
January, 2023
7:00 pm, Wed
Concert was rescheduled to
12
January, 2023
8:00 pm, Thur
Evening of Piano Concertos
Soloist – Alexander Kashpurin
Conductor - Yuri Lebedev
Alexander Kashpurin - piano
Mozart: Piano Concerto No. 23; Liszt: Piano Concerto No 2; Tchaikovsky: Piano Concerto No 3
13
January, 2023
7:00 pm, Fri
Strauss and Legar
St. Petersburg Chamber Baltic Orchestra
Conductor - Boris Barinov
J. Strauss II: "Tales From The Vienna Woods" Waltz, "Voices of Spring" Waltz, Kaiser-Waltzer, Champagne Polka, Polka "On the Hunt", "Tric-trac" Polka, Polka "Unter Donner und Blitz"; Lehár: The Merry Widow Waltz, "Gold und Silber", Walzer
Organizers: St. Petersburg Chamber Baltic Orchestra
14
January, 2023
8:00 pm, Sat
Ellington. Suite "Black, Brown & Beige"
Premiere in Russia
Jazz Philharmonic Orchestra
David Goloschekin - violin; Elizabeth Allai - vocal
Vladimir Feyertag - presenter
Ellington. Suite "Black, Brown & Beige": “Take the A Train”, “In a Mellow Tone”, “A Flower Is a Lovesome Thing”, “Jump For Joy”, “Do Nothing Till You Hear From Me”, “Sugar Rum Cherry”, “Rhapsody in Blue”, “Caravan”
14
January, 2023
7:00 pm, Sat
"Royal Baroque"
"Tempo di barocco"
Anastasia Kaneeva (flute)
Sergey Bliznetsov (oboe)
Julia Gorbatkova (bassoon)
Nikolai Stranatkovsky (trumpet)
Nadezda Khadzheva (mezzo-soprano)
Polina Udalova (violin)
Lan Chi Pham (violin)
Elizaveta Berezhnova (viola)
Vlada Sokolova (viola)
Dmitry Kirillov (cello)
Fedor Kirillov (cello)
Oleg Kirillov (double bass)
Elena Serova (chembalo)
Vivaldi: Aria from the opera "Furious Roland", Concerto in E Minor for Bassoon, Strings and Basso continuo, Aria from the oratorio "Triumphant Judith", Concerto for Piccolo Flute, Oboe, Bassoon, Strings and Basso continuo; Telemann: Concerto for Oboe, Strings and Basso Continuo, Chaconne from the Paris Quartet for two violins, cello and basso continuo; Handel – Halvorsen: Passacaglia for violin and viola, Aria from the opera "Orlando", Trio Sonata for two cellos and basso continuo; Ariosti: Viola d'amore Sonata in D Major; Albinoni: Concerto in B flat major for trumpet, strings and continuo
15
January, 2023
3:00 pm, Sun
"The Snow Queen"
Philharmonic Society Children Choir
Conductor - Mikhail Leontiev
Nikolay Burov - presenter and reciter
Marina Sosnina - sand illustrations; Eva Sosnina - sand illustrations; Olga Kaurova - water illustrations (ebru)
Vivaldi; J.-S. Bach; Boccherini; Tchaikovsky; Rachmaninoff; "The Snow Queen", musical and literary composition based on a fairy tale by H.C.Andersen (accompanied by sand animation and drawing on the water in the Ebru technique)
15
January, 2023
8:00 pm, Sun
Music of the Soviet cinema
"Marimbamix" Ensemble
Artistic director - Stanislav Grigorenko
Alexei Chizhik (vibraphone)
Dmitry Sverbikhin
Karina Farashyan (percussion)
Ivan Kostromitin (drums)
Ivan Chernobaev (bells)
Sergei Kozlov (drums)
Pyotr Gogitidze (double bass, bass-guitar)
Lidia Bekh-Ivanova (piano)
Sergey Zykov - baritone; Svetlana Monchak - soprano
Mikhail Chernyack - presenter
Zatsepin; A.Petrov; I.Dunayevsky; M.Dunayevsky; Sviridov; Mokrousov; Tariverdiev; Krylatov; I.Shvarts; Artemyev; Vysotsky; Lebedev
15
January, 2023
7:00 pm, Sun
Gala concert "From the Star to the Water"
Leonty Saliensky - tenor; Galina Sidorenko - soprano; Evgeny Kungurov - baritone; Maria Chernova - piano
Vocal and instrumental music of Russian composers; Folk songs; Instrumental arrangements of folk melodies; Songs; Romances
Organizers:
17
January, 2023
7:00 pm, Tue
"Italy. France. Variety hits"
Conductor - Fabio Pirola (Italy)
Marzi: Potpourri “Souvenirs de France”; Luigi: “La vie en rose”; Giro: “Sous le ciel de Paris”; Cosma: “Les feuilles mortes”; Lai: “Un homme et une femme”; Monno: "Milord"; Bachelet: "Emmanuelle"; Ferret: “Paris canaille”; Chauliac - Trenet: “Que reste-t-il de nos amours? ”; Wilshaw: "Les Champs-Elysees"; Scaltritti: Potpourri “Italian melody symphony”; Bixio: “Parlami d’amore”; Cutugno: “Il tempo se ne va”, “Solo noi”, “Amore no”; Valley: "Giamaica"; Leoni: “24000 vaci”; Back: “Ya tebia liubliu”; Modugno: “Nel blu dipinto di blu” / “Volare”
Organizers: "Tchaikovsky" Musical Culture Center
18
January, 2023
7:00 pm, Wed
Alexander Kashpurin
Piano evening
Lyadov: "The Music Box"; Chopin: Waltz in A-flat major, Op. 34 No. 1; Ustvolskaya: Piano sonata No. 6; de Falla: "Cancion"; Medtner: "Canzona serenata", op. 38 No. 6; Albéniz: "Triana" from suite "Iberia"; Liszt: Aprés une lecture du Dante (Fantasia quasi Sonata), Sonata h-moll; Sgambati–Gluck: Mélodie; Bach–Kempf: Largo from Clavier Concerto in F Minor
Organizers: "Enterpriserusart"
19
January, 2023
7:00 pm, Thur
Soloists' Parade
State Russian Concert Orchestra
Conductor - Vladimir Popov
Mussorgsky: Sunrise on the Moscow River; Monti: Csardas; Borodin: Polovtsian Dances; Gershwin: American in Paris, tone poem; Piazzolla: Libertango; Alyabyev - Vieuxtan: "Nightingale"; Shulman: "Bolero"; Tsygankov: "Dove", "Black eyes"; Diniku: "Lark"; Rota - A. Abakshonok: Fantasy on themes from the film Federico Fellini; Kruglik: "Humoresque"; Abreu: "Tico-tico"; Kalinin: "Lady in Folk"; Galliano: "New York Tango"; Jimenez: Interlude to "The Wedding of Luis Alonso"
20
January, 2023
8:00 pm, Fri
Chamber Ensemble "Soloists of St. Petersburg"
Mozart: Divertimento in D major, Adagio and Fugue in Ñ minor, Violin Concerto No 5; Barber: Adagio; Schnittke: Suite in the Old Style; Bartók: 6 Romanian Folk Dances
21
January, 2023
8:00 pm, Sat
"Parisian chic"
Ravel, Ibert, Satie, Milhaud
Conductor - Felix Korobov
Philipp Kopachevsky - piano
Ravel: Valses nobles et sentimentales, Piano Concerto for the left hand; Ibert: Bacchanale; Satie: Two Gymnopédies; Milhaud: Le boeuf sur le toit
21
January, 2023
7:00 pm, Sat
"Memories of Italy"
Ilya Ioff - artistic director and soloist
Vivaldi: Le quattro stagioni; Tchaikovsky: "Souvenir de Florence"
22
January, 2023
8:00 pm, Sun
Tribute to David Bowie
Conductor - Alexey Nyaga
Alexander Malich - presenter
Glass: Symphony No. 4 "Heroes" (From the music of David Bowie & Brian Eno) - first performance in Saint-Petersburg; Symphonic arrangements of songs by David Bowie (arranged by A. Tanonov): Rebel Rebel, Life On Mars, Let’s Dance, Space Oddity, Heroes, Starman
22
January, 2023
7:00 pm, Sun
Supernova
Polina Lapteva - soprano; Olga Glebova - mezzo-soprano; Ekaterina Ivanova - soprano; Elena Solovieva - mezzo-soprano; Mikhail Kuznetsov - baritone; Iveta Simonyan - soprano; Ivan Evchenko - tenor
Tikhon Selivanov - piano; Alexander Larionov - piano; Alexandr Aberdeen - piano; Alyona Muzaleva - piano; Arina Batsaleva - piano; Irina Sharapova - piano, comments on the concert
J.-S. Bach; Scarlatti; Schumann; Donizetti; Verdi; Strauss; Rachmaninoff; Rimsky-Korsakov; Dunaevsky; Solovyov-Sedoy; Petrov
Arias, romances, songs
23
January, 2023
8:00 pm, Mon
Skhiarñhimandrite Seraphim (Bit-Kharibi)
Choir of the 13 Assyrian Fathers Monastery (Georgia)
Organizers: E. A.Orlova
23
January, 2023
7:00 pm, Mon
"Picnics in the Gardens of Armida"
Illusions and charms of the French Baroque
Fedor Stroganov - chembalo
Lully; Couperin; Rameau; Forqueray
24
January, 2023
7:00 pm, Tue
"Vivaldi Live"
Multimedia show
"Marimba REmix orchestra"
Alexei Chizhik (vibraphone)
Pavel Chizhik (percussion)
Alexander Smirnov (marimba)
Nikolai Ryzhov
Timur Fyodorov (percussion)
Ivan Chernobaev (bells)
Anton Regonen (xylophone)
Valentin Galkin (percussion)
Pyotr Gogitidze (double bass, bass-guitar)
Olga Shabatura
Vivaldi: Le quattro stagioni; Bizet: Overture to "Carmen"; J.-S. Bach - Gounod: "Ave Maria"; Mozart: Rondo alla turca; Grieg: "In the Hall of the Mountain King"; Rimsky-Korsakov: Song of the Indian guest from the opera "Sadko"; Ravel: Boléro; Monti: Csardas; J. Strauss II: The Persian March, Polka "On the Hunt"
Organizers: Producer Smirnov A.Y.
25
January, 2023
8:00 pm, Wed
Skhiarñhimandrite Seraphim (Bit-Kharibi)
Choir of the 13 Assyrian Fathers Monastery (Georgia)
Organizers: E. A.Orlova
25
January, 2023
7:00 pm, Wed
A tribute to Charles Mingus
St. Petersburg Jazz Septet
Grigory Voskoboynik (double bass)
Ilya Shcheklein (piano)
Ivan Sivkov (tenor saxophone, soprano saxophone)
Andrey Blinchevskiy (alto saxophone)
Konstantin Maminov (saxophone)
Vyacheslav Lisachenko (trombone)
Artem Teklyck (percussion)
Mingus: Remember Rockefeller In Attica, Moaning, Fables of Faubus, Dizzy moods, Goodbye pork pie hat, Invisible Lady, Noodin Ya Head Blues, Eclipse, Tijuana gift shop, Boogie Stop Shuffle
26
January, 2023
3:00 pm, Thur
Conductor – Alexander Soloviev
Conductor - Alexander Soloviev
Tchaikovsky: "The Year 1812", festival overture; Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Tchaikovsky: Polonaise from Eugene Onegin, Waltz from The Sleeping Beauty; Bizet: Overture to "Carmen"; J. Strauss II: "Voices of Spring" Waltz, "Tales From The Vienna Woods" Waltz
26
January, 2023
8:00 pm, Thur
Organ evening
Julia Ikonnikova - organ; Oleg Abramov - euphonium
Bach: Prelude and Fugue in G Major, Preludes in E Major and G Minor for euphonium and organ; Mozart: Fantasia in F minor, Concerto in B flat major; Villa-Lobos: Aria from Brazilian Bachiana No. 5; Albeniz: Tango, op. 165 No. 2; Shchedrin: "In imitation of Albeniz"; Rogg: "Fandango"; Piazzolla: "Cafe 1930", "Milonga del Angel", “Invierno Porteno”, "Adios Nonino"; Cook: “Bolivar”
26
January, 2023
7:00 pm, Thur
Violin music evening
Ilia Kozlov - violin; Oleg Vainstein - piano
Kreisler: "The Torments Of Love", Love's joy, "Schön Rosmarin" ("Perfect rosemary"), "Chinese tambourine", "La Gitana", Praeludium and Allegro in the style of Pugnani; Wieniawski: Fantasia on themes from the opera "Faust"; Grieg: Sonata No. 3 for Violin and Piano; Waxman: Carmen Fantasie; Frolov; Ponce-Heifetz: "Estrellita"; Diniku: Hora Staccato; Elgar: "La capricieuse"
Organizers: Philharmonic Society
27
January, 2023
8:00 pm, Fri
Day of the complete liberation of Leningrad from the fascist blockade
Conductor - Alexander Soloviev
Alexander Kuznetsov - baritone
Tchaikovsky: "The Year 1812", festival overture; Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Tchaikovsky: Waltz from The Sleeping Beauty, Waltz from Eugene Onegin; Bizet: Couplets of Escamillo from "Carmen"; Tchaikovsky: Polonaise from Eugene Onegin, "Csardas" from "The Swan Lake"; J. Strauss II: "Voices of Spring" Waltz; Moszkowski: "Malaguena"; J. Strauss II: "Tales From The Vienna Woods" Waltz; Bizet: Overture to "Carmen"
27
January, 2023
7:00 pm, Fri
28
January, 2023
8:00 pm, Sat
Conductor - Nikolay Alexeev
Soloist - Denis Matsuev
Conductor - Nikolay Alexeev
Denis Matsuev - piano; Andrey Ivanov - double bass; Alexander Zinger - percussion
Beethoven: Egmont Overture, Piano Concerto No 3; Barber: Adagio; Gershwin: Rhapsody in blue
28
January, 2023
7:00 pm, Sat
Yuri Polosmakov
PIano evening
Chopin: Ballade No. 1, Mazurka op. 33 No 4; Liszt: Sonata h-moll; Rachmaninoff: Sonata No. 1 in D minor
29
January, 2023
8:00 pm, Sun
Elisso Virsaladze
Piano evening
Mozart: Fantasia No. 2 in C minor, KV 396, Variations on "Lison dormait" Theme, Rondo in A minor; Chopin: Waltz in A minor, Op. 34 No. 2, Ballade No. 2; Mozart: Fantasia in C minor, KV 475, Sonata c-moll, KV 457; Chopin: Nocturnes Op. 27 No. 1,2, Ballade No. 3 op. 47
29
January, 2023
3:00 pm, Sun
"Le carnaval des animaux"
Animals in music
PetRo Duet
Anastasia Rogalyova (piano)
Dmitry Petrov (piano)
Anna Vikulina - soprano; Svetlana Kuznetsova - soprano; Ivan Vasiliev - baritone; Artem Blazhko - trombone; Elena Spist - piano; Igor Petrov - piano; Arina Petrova - piano; Lyudmila Dumchina - piano
Irina Smuckul
Saint-Sa¸ns; Daquin; Grieg; Alyabyev; Glinka; Stravinsky; Mussorgsky; Kabalevsky; Salmanov
29
January, 2023
7:00 pm, Sun
Chamber music evening
Lev Klychkov - violin; Ilia Kozlov - violin; Sandra Shinder - violin; Shushan Shamirian - violin; Olga Pankova - violin; Argine Stepanian - violin; Ilona-Maria Hussu - violin; Yaroslav Zaboyarkin - violin; Igor Zolotarev - violin; Andrey Tyan - violin; Taras Trepel - cello; Inga Dzektser - piano; Evgeny Izotov - piano; Sofia Medintseva - piano; Maksim Pankov - piano; Andres Izmaylov
Dmitrii Petrov - presenter
Mozart; Beethoven; Paganini; Tchaikovsky; Ravel; Rachmaninoff-Kreisler; Glazunov; Shostakovich
30
January, 2023
7:00 pm, Mon
Alexander Knyazev (cello) and Vadim Pudenko (piano)
Alexander Knyazev - cello; Vadim Rudenko - piano; Andrey Mikhailovsky - clarinet
Brahms: , Trio for Piano, Clarinet and Cello; Franck: Cello Sonata in A major
31
January, 2023
8:00 pm, Tue
To the International Holocaust
Remembrance Day
Conductor - Vladimir Altschuler
Alexander Rudin - cello; Andrey Ikov - trumpet; Anastasia Belukova - soprano
Denis Kolosov - lighting designer
Ivan Fisher: German-Jewish cantata for soprano, trumpet and orchestra; Bloch: "Schelomo" for cello and orchestra; Schwartz: “Yellow Stars”, concerto for orchestra
Supported by: The Foundation For Music Education Support,
31
January, 2023
7:00 pm, Tue
Chamber music evening
Evgeny Izotov - piano; Argine Stepanian - violin; Aleksandr Chizhov - viola; Taras Trepel - cello
Arensky: Piano Trio No. 1; Taneyev: Piano Quartet
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 2000—2024
«Saint-Petersburg Philharmonia»