What's on

01
February, 2020
2:00 pm, Sat
Piano &Piano
Piano Duet Day
Piano Duo
Irina Vasilieva
Olga Yermakova
Yulia Yurchenko - piano; Mavzhida Gimaletdinova - piano
Schubert; Mendelssohn; Ravel; Rachmaninoff; Holst
01
February, 2020
7:00 pm, Sat
Nostalgia
Alexander Kashpurin - piano; Alexandra Korobkina - violin; Alexey Osipov - violin; Aleksandr Chizhov - viola; Dmitry Eremin - cello
Stravinsky: Italian Suite for Violin and Piano; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition; Rachmaninoff; Schnittke: Piano Quintet
Organizers: "Enterpriserusart"
02
February, 2020
3:00 pm, Sun
"Sailing the piano" The art of the ensemble, the power of the metronome, agogy and pedagogy
PetRo Duet
Dmitry Petrov (piano)
Anastasia Rogalyova (piano)
Elena Zastavnaya - soprano; Anna Zilberbord - violin; Ulyana Degtyareva - piano; Igor Petrov - piano; Arina Petrova - piano
Elena Popova - presenter
Beethoven; Schubert; Glinka; Brahms; Tchaikovsky; Strauss; Rogalev
02
February, 2020
7:00 pm, Sun
Gideminas Gelgotas and New Ideas Chamber Orchestra
New Ideas Chamber Orchestra (NICO)
Augusta Jusionyte (violin)
Dalia Simashka (violin)
Julija Ivanova (violin)
Liudvikas Silickas (cello)
David Dumčius (cello)
Vincas Bačius (double bass)
Conductor, piano - Gediminas Gelgotas
Bach-Gelgotas: Sanctifaction, To the Skies, Never Ignore the Cosmic Ocean; Mozart-Nymann: Triesting Fields; Vivaldi-Richter: Winter from the Four seasons, Summer from the Four seasons; Gelgotas: Sacred unreligious soul, Transitory, Unknown 21, Free, Whats Unrobotizable, Extracadenza
Supported by: Consulate General of the Republic of Lithuania in St. Petersburg,
Organizers: "Enterpriserusart"
04
February, 2020
7:00 pm, Tue
World Flute Masterpieces of the XX-XXI Centuries
Olesia Tertychnaia - flute; Oleg Weinstein - piano
Anna Makarova - harp; Artem Isaev - oboe; Aleksei Bogorad - viola; Taras Trepel - cello
Debussy: Prelude to the Afternoon of a Faun, the prelude to the Mallarmé`s eclogue
06
February, 2020
7:00 pm, Thur
Matvey Blumin
Violin Music Evening
Artem Vargaftik - presenter
Paganini: Caprice No 24 for solo Violin, "La campanella"; Tartini; Glazunov: Grand Adagio from "Raymonda", for violin and piano; Wagner; Wieniawski; Sarasate: Zigeunerweisen; Paganini: Sonatina in E minor
07
February, 2020
7:00 pm, Fri
Tsvetana Omelchuk
Vocal Evening
Barocco Concertato Ensemble
Tsvetana Omelchuk - mezzo-soprano; Alexei Tikhomirov - piano
Handel; Rimsky-Korsakov; Shostakovich; Desyatnikov; Berezovsky
Organizers: Philharmonic Society
08
February, 2020
7:00 pm, Sat
"Memories of Tango"
Youth Chamber Orchestra of the St. Petersburg State University
Artisric director, conductor and soloist - Andrey Alexeev
Piazzolla; Rodriguez; Lehár
09
February, 2020
3:00 pm, Sun
Maurice Ravel
Alexandra Korobkina - violin; Alexander Kashpurin - piano; Ksenia Gavrilova - piano; Anna Smirnova - mezzo-soprano; Elena Spist - piano
Natalia Entelis - presenter
09
February, 2020
7:00 pm, Sun
Yulia Muzychenko
Vocal Evening
Yulia Muzychenko - soprano; Dmitry Pavliy - piano
Verdi: Aria of Gilda from Rigoletto; Puccini: , Lauretta Aria, "Gianni Schicchi"; Donizetti; Arditi: Il Bacio; Liszt; Gounod: Poison Aria of Julietta from "Roméo et Juliette"
11
February, 2020
7:00 pm, Tue
Artem Chirkov
Double Bass Music Evening
Chamber Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Artem Chirkov - double bass
J.-S. Bach; Pergolesi; Bottesini; Ditters
13
February, 2020
7:00 pm, Thur
Rachmaninoff
Pavel Raykerus - piano
Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 2, Prelude Op. 23 No 3, Prelude Op. 32 No 5, Prelude Op. 32 No 10, Prelude Op. 32 No 12, Sonata No. 2, Études-Tableaux
14
February, 2020
7:00 pm, Fri
Favorite melodies
Movie Music
"Marimbamix" Ensemble
Artistic director - Stanislav Grigorenko
Bizet: Entr`acte Act IV from "Carmen"; Grieg: "In the Hall of the Mountain King"; Rimsky-Korsakov; Strauss; Anderson: "Typewriter", "Sandpaper Ballet"; Mancini: "Pink Panther"
15
February, 2020
7:00 pm, Sat
Igor Vorobiev
"Offering to friends"
PetRo Duet
Anastasia Rogalyova (piano)
Dmitry Petrov (piano)
Artistic director - Alexander Shilo
ASTro-trio
Sergei Tiutiunik (violin)
Stanislav Lyamin (cello)
Trofim Konvisarov (piano)
Elena Zastavnaya - soprano; Karolina Shapovalova - soprano; Anna Smirnova - mezzo-soprano; Egor Chubakov - baritone; Anton Andreev - bass-baritone; Alevtina Nikitina - accordion; Anna Druchek - piano; Ekaterina Knyazeva - piano; Trofim Konvisarov - piano; Anatoly Stepanov - piano
Bogdan Kochurov; Arina Manoshkina; Viktoria Kargina; Maria Shilo; Artem Volkhovsky
16
February, 2020
3:00 pm, Sun
Taneev, Rachmaninoff, Scriabin Two students of one teacher
Piano Trio
Maria Provotorova
Andrey Prokazin
Vsevolod Dolganov
Ilya Chirskov - piano; Evelina Agabalaeva - mezzo-soprano; Anna Kantor - piano; Anna Shulgina - soprano
Alexander Galitsky - presenter
16
February, 2020
7:00 pm, Sun
Taras Shtonda
Vocal Evening
Rachmaninoff: Aleko's Cavatina; Dargomyzhsky: "I am sad because I love you" (M.Lermontov), , ; Rossini: Basilio's Aria from "The Barber of Seville"; Wagner: Hagen's Song from "Götterdämmerung"; Mussorgsky: Songs and Dances of Death; Glinka: , , "From Molly", , ; Tchaikovsky: , Don Juan's Serenade; Rimsky-Korsakov
17
February, 2020
7:00 pm, Mon
Alexei Vasiliev and Alexandra Zhilina
Chamber Music Evening
Beethoven; Schnittke: Sonata No. 1 for Cello and Piano; Rachmaninoff
18
February, 2020
7:00 pm, Tue
Humor and Satire in Music Scenes from popular musicals
Participants of the youth project "Opera class"
Leonty Saliensky - tenor; Maria Bochmanova - soprano; Elizaveta Bokova - soprano; Mikhail Velikanov - baritone; Diana Nosyreva - soprano; Ivan Sizov - baritone; Anastasia Mikhalevskaya - mezzo-soprano; Nelia Gafiyattulina - soprano; Anton Andreev - bass-baritone; Petr Gaydukov - tenor; Vladimir Rozanov - bayan
Irina Sharapova - piano and presenter; Artur Tserr - piano; Ekaterina Zerr - piano; Anna Kurganova - piano; Semen Zaborin - piano; Kirill Pavlov - piano; Aleksandra Shilko - piano; Alexander Kustanovich - piano; Veronika Solntseva - piano; Fedor Fedorov - director; Eugeny Goncharov - director; Denis Lavrentiev - director
19
February, 2020
7:00 pm, Wed
"Six"
Ilya Ioff - artistic director and soloist
Rossini: Sonata No. 6 for Strings ("Storm"); Jose Mestre: ViolinTango; Schoenberg: Verklärte Nacht
20
February, 2020
7:00 pm, Thur
Llŷr Williams
Piano Recital
Beethoven: Sonata No 5, Sonata No. 11, Sonata No. 22, Sonata No. 21 "L'Aurora"
Organizers: Ildar Bakeyev Concert Foundation
21
February, 2020
7:00 pm, Fri
Richard Strauss
Arnold Schoenberg
Paul Hindemith
Ludwig van Beethoven
Dmitrii Petrov - violin; Daria Shaposhnikova - piano; Iosif Nurdaev - viola; Dmitrii Khrychev - cello
R. Strauss: Piano Quartet; Schoenberg: Songs; Hindemith : Sonata for Viola and Piano; Beethoven: Sonata No. 8 for Violin and Piano
22
February, 2020
5:00 pm, Sat
Mozart and Salieri
Chamber Orchestra of the Mussorgsky Music College
Concert Choir of Mussorgsky Music College
Conductor, presenter - Yuri Serov
Yekaterina Shimanovich - soprano; Mila Shkirtil - mezzo-soprano; Boris Stepanov - tenor; Yuri Monchak - bass
Salieri: Requiem for soloists, choir and orchestra; Mozart: Requiem
Organizers: "St Petersburg Impresario"
23
February, 2020
3:00 pm, Sun
Russian folk tales Sivka-Burka, Leshy, Emelya, Ognevushka-poskakushka and other heroes of Russian folk tales
Skomorokhi Chamber Russian Orchestra
Artistic director and conductor - Victor Akulovich
Irirna Smuckul - presenter
Boyashov: The Little Humpbacked Horse, a musical composition on the tale of P.P.Ershov
23
February, 2020
7:00 pm, Sun
Holiday concert
Olympic Brass Orchestra
Artistic director - Alexei Stepanov
Artemyev; Zatsepin; Gladkov; Kancheli; Miller; Elfman; Mancini; Perkins
24
February, 2020
3:00 pm, Mon
"Stories of Love"
"Pushkin-quartet"
Ekaterina Nagornaya (violin)
Natalia Reshetnikova (violin)
Tatiana Komissarova (viola)
Vladimir Virok-Stoletov (cello)
Vivaldi: "Summer", "Spring" from "The Seasons"; Mozart: Eine kleine Nachtmusik; Borodin: String Quartet No. 2; Tchaikovsky
Organizers: "Pushkin-quartet"
24
February, 2020
7:00 pm, Mon
"Musical Cosmogony"
Vladimir Volkov (double bass)
Garry Bagdasaryan (percussion)
Stanislav Chigadaev (piano)
Alexei Chizhik - vibraphone; Vladimir Volkov - doubble bass
Yuri Elick - vj
J.-S. Bach; Rachmaninoff; Scriabin
27
February, 2020
7:00 pm, Thur
Sergei Leiferkus
Vocal Evening
Sergei Leiferkus - baritone; Semen Skigin - piano
Glinka: "A Farewell to Saint Petersburg"; Mussorgsky: Songs and Dances of Death, "Rayok" Cycle
28
February, 2020
7:00 pm, Fri
Masterpieces of French Chamber Music
Ekaterina Tarasova - violin; Karina Sposobina - piano; Nadezda Khadzheva - mezzo-soprano
Dmitry Eremin - cello; Igor Zolotarev - violin; Alexey Osipov - violin; Iosif Nurdaev - viola; Nikita Zubarev - cello
Chausson: "Chanson perpétuelle"; Saint-Sans: "Violons dans le soir"; Faure; Massenet: "On dit!"; Ravel: "Vocalise-Etude en forme de Habanera" for voice and piano, "Gypsy", Rhapsody for Violin and Piano; Chausson: Concerto for Violin, Piano and Strings; Debussy: Moonlight from the suite bergamasque
29
February, 2020
7:00 pm, Sat
Cello Ensemble of St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Handel; Tchaikovsky; Weber; Glazunov; Rimsky-Korsakov; Debussy; Marais; Piazzolla; Tishchenko
St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00, 064
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 571-83-33, +7 (812) 571-42-37, 064
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002021
Saint-Petersburg Philharmonia