Alexander Dmitriev
Conductor-laureate of the St.Petersburg Symphony Orchestra
  • First violins
    • Aleksandr Shustin
      Honoured Artist of Russia
      Winner of International Competitions
    • Mikhail Krutik
      Winner of International Competitions
    • David Chakvetadze
      Winner of International Competitions
    • Aleksei Sviatlovskii
    • Leonid Osipov
      Winner of All-Russian Competition
    • Iuliia Tomilova
      Winner of International Competitions
    • Larisa Dogadina
    • Vera Vasileva
    • Vladimir Genttcelt
      Winner of International Competition
    • Irina Romanova
    • Anton Levin
    • Dinara Chinakaeva
      Winner of International Competition
    • Evgenii Zinin
    • Alexandr Baranov
    • Tatiana Naletckaia
    • Anna Arkhipova
    • Mark Samoylenkov
      Winner of International Competition
    • Sergey Stolpovskikh
      Winner of International Competition
  • Second violins
    • Anton Starodubtcev
      Winner of International Competition
    • Viktoriia Velkova
      Winner of International Competition
    • Vsevolod Lenskikh
      Winner of International Competition
    • Zinovii Velkov
    • Nataliia Stetckaia
    • Anton Borisov
      Winner of International Competition
    • Olga Kapustina
    • Viktor Lisniak
      Winner of International Competitions
    • Galina Kuzovkova
    • Irina Anastasina
    • Mariia Bomshtein
    • Nataliia Sheikina
    • Arsenii Kopnev
    • Elena Matyshina
      Winner of International Competition
  • Violas
    • Daniil Meerovich
      Honoured Artist of Russia
      Winner of International Competitions
    • Sergei Zarubin
    • Ilya Semion
    • Ilja Jelagin
    • Igor Bereznev
    • Zanda Akisheva
      Winner of International Competition
    • Dmitrii Chernyshenko
    • Anna Bogorad
    • Aleksandr Falik
  • Cellos
    • Sergei Pechatin
      Honoured Artist of Russia
    • Bagrat Lappo
      Winner of International Competitions
    • Semen Kovarskiy
      Winner of International Competitions
    • Elena Gurkina
      Winner of International Competition
    • Oleg Tikhonov
      Winner of International Competition
    • Vasily Mikhaylov
    • Pavel Shirokov
    • Ilia Kartashov
    • Roman Kiselev
      Winner of International Competitions
    • Leonid Volkov
    • Sergei Novikov
    • Nataliia Zelikova
  • Double Basses
    • Enver Makhauri
    • Ivan Karlov
    • Ivan Myasnikov
    • Petr Gogitidze
    • Valentin Malinov
      Winner of International Competition
    • Sergei Dmitriev
    • Tom Rybakov
  • Flutes
    • Georgii Dolgov
      Winner of International Competition
    • Mariia Avvakumova
      Winner of International Competitions
    • Natalia Sechkareva
      Winner of International Competition
  • Flute piccolo
    • Varvara Vorobyova
      Winner of International Competitions
  • Oboes
    • Iurii Novichenkov
      Winner of International Competitions
    • Svetlana Belousova
  • Clarinets
    • Renat Rakov
      Winner of International Competitions
    • Savelii Tervinskii
      Winner of International Competitions
    • Semyon Serdykov
    • Adil Fedorov
      Honoured Artist of Russia
  • Bass Clarinet
    • Evgenii Krivoshein
      Winner of International Competitions
  • Bassoons
    • Andrei Kuniavskii
      Winner of International Competitions
    • Artur Kanatov
  • Contrabassoon
    • Aleksei Polagaev
      Winner of International Competitions
  • French horns
    • Artem Mikaelian
      Winner of All-Russian Competition
    • Elena Akhmetgareeva
      Winner of All-Russian Competition
    • Dmitrii Sorokin
    • Pavel Fedorov
    • Vsevolod Mititello
    • Nikita Glagolev
    • Vyacheslav Nikolaev
  • Trumpets
    • Oleg Grechnev
      Winner of International Competition
    • Mikhail Mikhailov
    • Dmitrii Bondarevskii
    • Ivan Lazukov
      Winner of International Competitions
    • Dmitry Blagov
  • Trombones
    • Dmitrii Antoniuk
      Winner of All-Russian Competition
    • Sergei Glushchenko
    • Severian Bogdanov
      Winner of International Competitions
    • Mikhail Seliverstov
  • Tuba
    • Denis Kokorin
      Winner of International Competition
  • Percussion
    • Timur Fedorov
      Winner of International Competitions
    • Ivan Chernobaev
      Winner of International Competitions
    • Nikolai Ryzhov
      Winner of International Competitions
    • Sergei Fedorov
  • Harps
    • Ekaterina Semion
      Winner of International Competition
    • Olga Iarkina
  • Director
    • Andrei Kuniavskii
      Winner of International Competitions
  • Chief Librarian
    • Boris Moskvitin
  • Stage Chief
    • Viacheslav Vasiliev
  • Stage Technicians
    • Evgenii Uspenev
  • Wardrobe supervisor
    • Larisa Balash
St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002022
Saint-Petersburg Philharmonia