What's on
Repertoire
Small Hall
December 2020
www.philharmonia.spb.ru
01 December, Tuesday 7:00 pm
Vocal Evening
Anna Mironova - soprano
Evgeny Nikitin - bass-baritone
Evgenia Dumnich - piano
03 December, Thursday 8:00 pm
"Unknown Friend"
Performance based on works by Bunin, Tchaikovsky, Rachmaninov, Debussy
Kseniya Rappoport
Polina Osetinskaya - piano
Valery Galendeev - director
Tchaikovsky: "Doll's illness" from "Children's Album"; Rachmaninoff: Polka; Tchaikovsky: "Sweet Dream" from “Children's Album”; Ravel: "Alborada del gracioso" from "Reflections"; Debussy: "Jardins Sous La Pluie" ("Gardens in the Rain"); Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 7; Faure: "Awakening"; Batagov: “Letter of Sergei Rachmaninoff by Ludovico Einaudi”; Karmanov: "Past Perfect"
04 December, Friday 8:00 pm
"Unknown Friend"
Performance based on works by Bunin, Tchaikovsky, Rachmaninov, Debussy
Kseniya Rappoport
Polina Osetinskaya - piano
Valery Galendeev - director
Tchaikovsky: "Doll's illness" from "Children's Album"; Rachmaninoff: Polka; Tchaikovsky: "Sweet Dream" from “Children's Album”; Ravel: "Alborada del gracioso" from "Reflections"; Debussy: "Jardins Sous La Pluie" ("Gardens in the Rain"); Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 7; Faure: "Awakening"; Batagov: “Letter of Sergei Rachmaninoff by Ludovico Einaudi”; Karmanov: "Past Perfect"
11 December, Friday 7:00 pm
Guitar Music Evening
Dmitry Voronin - guitar
Alexandra Voronina - piano
Villa-Lobos; Rodrigo; Piazzolla; Granados; Voronin
13 December, Sunday 7:00 pm
Classic in Jazz
"Jazz-Caprice" Ensemble
Gasan Bagirov - guitar, vocal
Filipp Meshcheryakov - double bass
Alexey Shikhov - drums
Marina Rybakova - piano
J.-S. Bach; Chopin; Tchaikovsky; Bagirov
14 December, Monday 7:00 pm
Chamber Music Evening
Dmitrii Petrov - violin
Daria Shaposhnikova - piano
Dmitrii Khrychev - cello
Bizet - Waxman: Fantasy on the themes of “Carmen”; Ravel: "Gypsy", Rhapsody for Violin and Piano; Prokofiev: Symphony-Concerto for Cello and Orchestra; Shostakovich: Piano Trio No. 1 in Ñ minor
15 December, Tuesday 2:00 pm
Ñoncert of the Ñompetition dedicated to Andrey Petrov
Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
19 December, Saturday 7:00 pm
The Maestro Temirkanov International Foundation for Cultural Initiatives
Anna Schyulkina - flute
Anna Zilberbord
Arseny Mun
Ilia Kozlov
Alexey Osipov
Alisa Sadikova
Sergei Redkin
Arseny Alexeev
Ivan Sendetsky
Timofei Kalmykov
Elizaveta Ukrainskaya
Oleg Vainstein
Natalia Matrenina
Irina Timofeeva
Ysaÿe: Violin Sonata No 3 "Ballade", Sonata for solo violin No. 5 in G major; Faure; Saint-Sa¸ns: Introduction and Rondo capriccioso; Paganini: "La campanella"
20 December, Sunday 7:00 pm
Guitar Music Evening
Elena Lebedeva - guitar
Albéniz; Ravel; Tárrega; Gardel; Piazzolla
23 December, Wednesday 7:00 pm
Chamber Music Evening
Oleg Vainstein - piano
Nadezhda Rezheninova - piano
Chopin; Strauss; Dvořák; Tchaikovsky; Tariverdiev; Gavrilin
24 December, Thursday 7:00 pm
Vocal Evening
Yekaterina Fenina - soprano
Diana Nosyreva - soprano
Pelageya Kurennaya - soprano
Anna Bondar-Mikhailova - soprano
Daria Ryabokon - mezzo-soprano
Alexander Mikhaylov - tenor
Alexander Parshin - tenor
Artem Arutynov - tenor
Togriy Bazhakin - baritone
Ivan Sizov - baritone
Irina Sharapova - presenter
Kirill Pavlov - piano
Alyona Muzaleva - piano
Aleksandra Shilko - piano
Yaroslava Serdobolskaya - piano
Anatoly Stepanov - piano
Fedor Fedorov - producer
Dina Orlova - producer
Yulia Ruleva - producer
Mozart; Rossini; Donizetti; Strauss; Kálmán; Bernstein; Weill; Dunaevsky
26 December, Saturday 3:00 pm
Violin Music Evening
Matvey Blumin - violin
Alexandr Osminin - piano
Brahms: , ; Tchaikovsky: "Reflection"; Paganini: "La campanella"; Sarasate: Zigeunerweisen; Wieniawski; Franck: Sonata in A major for Violin and Piano
26 December, Saturday 7:00 pm
Violin Music Evening
Matvey Blumin - violin
Alexandr Osminin - piano
Brahms: , ; Tchaikovsky: "Reflection"; Paganini: "La campanella"; Sarasate: Zigeunerweisen; Wieniawski; Franck: Sonata in A major for Violin and Piano
28 December, Monday 7:00 pm
L'Italia e Sanremo
St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Fabio Pirola (Italy)
29 December, Tuesday 7:00 pm
Strauss Gala
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Strauss
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»