What's on

01
February, 2024
8:00 pm, Thur
03
February, 2024
8:00 pm, Sat
Love Jazz
Chigadaev Big Band
Artistic director, piano - Stanislav Chigadaev
Gershwin: Summertime from the opera "Porgy and Bess", Rhapsody in blue, "The Man I Love"; Armstrong: "What a wonderful world"; Velasquez: "Besame mucho"; Howard: "Fly me to the moon"; Youmans: "Tea for two"
And other famous jazz compositions about love
04
February, 2024
8:00 pm, Sun
Tchaikovsky. Symphony No. 6 "Pathetique"
Tchaikovsky: Piano Concerto No 1, Symphony No 6 "Pathétique"
06
February, 2024
8:00 pm, Tue
"Black magic and its exposure"
Conductor - Alexey Nyaga
Pavel Raykerus - piano; Yuri Vlasov - bass; Andrey Urgant - reader of fragments of the novel
Schubert: "Rosamunde", Interlude from the III Act, "Aufenthalt" from "Schwanengesang"; Liszt: Mephisto Waltze No 1, Totentanz; Tchaikovsky: Polonaise from Eugene Onegin, ; Gounod: Mephistopheles' Couplets from "Faust"; Rimsky-Korsakov: Scenes from symphonic picture "Night on Mount Triglav"; Stravinsky: "The Filthy Dance of Kashcheev's Kingdom" from the ballet "Firebird"; Shostakovich: Bolt, Suite from the ballet, March from Jazz Suite No. 2
09
February, 2024
8:00 pm, Fri
Slonimsky. Symphony No. 26
World premiere
Conductor - Andrei Anikhanov
Glazunov: Symphony No 5; Slonimsky: Symphony No. 26; Tchaikovsky: Francesca da Rimini
10
February, 2024
8:00 pm, Sat
Ilia Papoian
Piano evening
Scriabin: 24 Preludes; Medtner: Piano Sonata in a minor; Rachmaninoff: Sonata No. 1 in D minor
11
February, 2024
8:00 pm, Sun
Concert was rescheduled to
11
February, 2024
8:00 pm, Sun
Scriabin Piano Concerto
Soloist Boris Berezovsky
Conductor - Andrei Anikhanov
Boris Berezovsky - piano
Glière: "The Sirens", symphonic poem; Scriabin: Piano Concerto; Rachmaninoff: Symphony No 3
13
February, 2024
8:00 pm, Tue
"The severed head of Berlioz"
Conductor - Maxim Alexeev
Alexander Galibin - reader of fragments of the novel
Berlioz: Symphonie fantastique; Petrov: "Master and Magarita" Symphony-Fantasy; Schnittke: "The Master and Margarita", excerpts
14
February, 2024
8:00 pm, Wed
Ofrr. Carmina Burana
Mikhailovsky Theatre Orchestra
Mikhailovsky Theatre Choir
"Perezvony" Choir
Conductor - Alexander Soloviev
Svetlana Moskalenko - soprano; Damir Zakirov - tenor; Alexander Shakhov - baritone
16
February, 2024
8:00 pm, Fri
"Frau Organ"
Natalya Baginskaya - organ
J.-S. Bach: Toccata and Fugue in D minor, "Wachet auf, ruft uns die Stimme", Choral Prelude, "Dies sind die heilgen zehn Gebot" Choral Prelude, "Wir glauben all' an einen Gott" Choral Prelude, Prelude and Fugue in d major; Hakim: Bach'orama, fantasy on themes of J.S.Bach; Liszt: "Ave maris stella", "Nun danket alle Gott"), horal prelude; Wagner: "Pilgerchor" from 3. Akt from the opera "Tannhäuser"; Pincemaille: Prelude et fugue sur A.R.I.S.T.I.D.E.; Duruflé: "Chant donné"; Mulet: Carillon-Sortie
17
February, 2024
8:00 pm, Sat
Bruckner. Symphony No. 3
Conductor - Felix Korobov
Wagner: Prelude to Act 1 of "Parsifal", "Waldweben" from "Siegfried", "Walkürenritt" from the music drama "Die Walküre"; Bruckner: Symphony No 3
18
February, 2024
3:00 pm, Sun
"The Tale of the Fisherman and the Fish"
Conductor - Anatoly Rybalko
Anna Mikhalkova - presenter
Tcherepnin: Six musical illustrations for "The Tale of the Fisherman and the Fish" by Pushkin; Tchaikovsky: Excerpts from the "Sleeping Beauty"
18
February, 2024
8:00 pm, Sun
Hibla Gerzmava
Vocal evening
Hibla Gerzmava - soprano; Ekaterina Ganelina - piano
Glinka: "I remember the wonderful moment", Romance "Tell Me Why", "Venetian Night", "I`m here Inesilla"; Ippolitov-Ivanov: Five Japanese Poems; Myaskovsky : "Madrigal", suite for voice and piano; Prokofiev: Five poems by Anna Akhmatova; Rachmaninoff: At night in my garden..., "To her", "Daisies", "Pied Piper", "A Dream", "A-oo!", "Lilac", "Migratory wind", "Twilight", "Child! Like a flower, you are beautiful...", "They answered"
20
February, 2024
8:00 pm, Tue
In memoriam of Elena Obraztsova
Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Conductor - Mikhail Golikov
Elena Makarova - mezzo-soprano; Evgeny Akimov - tenor
Bizet; Verdi; Puccini; Bellini; Ponchielli; Strauss; Tchaikovsky; Rimsky-Korsakov; Prokofiev
Scenes and arias from the opera
Organizers: Elena Obraztsova Musical Academy
21
February, 2024
8:00 pm, Wed
"Three Great Venetians"
New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Marianna Murzina - flute; Anna Savkina - violin, soloist of the Saint Petersburg Music House; Yaroslav Timofeev - presenter
Albinoni: Adagio for organ and strings, Concerto in F major, Op. 5 No. 8; Nono: Epitaffio a Federico García Lorca Part 2; Vivaldi: Le quattro stagioni
22
February, 2024
8:00 pm, Thur
"Glorious sea, sacred Baikal"
Choral concert-performance
St. Petersburg Choral Collegium
Artistic director - Nikolai Romanov
Nikolay Burov - reader of fragments of the novel
Schubert: Choir of Angels (on a text from Goethe's Faust), "Love and Wine"; Berlioz: Veni, creator; Rimsky-Korsakov: "Before crucifixion"; Stravinsky: Three spiritual choirs; Fucik: "Old Grumbler", polka (arrangement for bassoon and mixed choir); Dashkevich: Fragments of music for the film "Heart of a Dog"; Anonymous: "The Glorious Sea Sacred Baikal", Russian romance; Kornelyuk: Fragments of music for series "The Master and Margarita"
23
February, 2024
8:00 pm, Fri
Evening of popular symphonic miniatures
Conductor - Murtuza Byulbyul
J. Strauss II: "Tric-trac" Polka; Tchaikovsky: "Waltz of the Flowers" from the Nutcracker; Brahms: Hungarian Dance No 1, Hungarian Dance No 5; Suppé: Overture to "Leichte Kavallerie" ("Light Cavalry"); Grieg: "Nocturne"; Glinka: Waltz Fantasy, Overture from Ruslan and Ludmila; Glazunov: Intermission to the 2nd scene of the ballet Raymonda, "Spanish Dance" from the ballet "Raymonda"; Mussorgsky: Sunrise on the Moscow River; Weber: "Invitation to the Dance"; Berlioz: "Rákóczi March" from "La damnation de Faust"
24
February, 2024
8:00 pm, Sat
Piano evening
Boris Berezovsky
Beethoven: Sonata No 7, Sonata No 8, Sonata No. 9, Sonata No. 10, Sonata No. 11; Lyapunov: Lezginka; Balakirev: Islamey, Two Scherzos
25
February, 2024
3:00 pm, Sun
Grieg. "Peer Gynt"
Conductor - Vyacheslav Valeyev
Natalia Entelis - presenter
Grieg: Peer Gynt, fragments; Bizet: L'Arlésienne, fragments from suites; Shostakovich: The Gadfly Suite, Hamlet Incidental Music
25
February, 2024
8:00 pm, Sun
Rachmaninoff. Piano Concerto No. 2
Prokofiev. Symphony No. 7
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Titov
Oleg Vainstein - piano
26
February, 2024
8:00 pm, Mon
"Shostakovich Gala"
Conductor - Maxim Alexeev
Daniil Svidler - piano
Shostakovich: Ballet Suite No 2, Piano Concerto No 2, The Gadfly Suite, New Babylon, fragments of a suite from the music for the film
Organizers: "Tchaikovsky" Musical Culture Center
27
February, 2024
8:00 pm, Tue
"Heroes of Might and Magic"
Alexander Maslov's Jazz Trio
Ivan Myasnikov (double bass)
Pavel Chizhik (percussion)
Conductor - Petr Maximov
Alexander Malich - presenter
TchaikovskyMaslov: Suite from the ballet "The Nutcracker" (in jazz arrangement); Paul Anthony Romero: Music for the computer game Heroes Of Might And Magic III (arranged by I.Mishchenkov)
28
February, 2024
8:00 pm, Wed
To Defender of the Fatherland Day
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Vladislav Kuprianov - baritone; Irina Mataeva - soprano
Andreev; Pakhmutova; Basner; Solovyov-Sedoy; Bogoslovsky; Molchanov
Organizers: Andreyev State Russian Orchestra
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia