What's on

Repertoire

Grand Hall
December 2023
Mikhailovskaya st., 2
www.philharmonia.spb.ru


01 December, Friday 8:00 pm
Rimsky-Korsakov, Glazunov, Tchaikovsky, Mussorgsky


Conductor - Anatoly Rybalko
Aleksandr Shustin - violin
Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol; Glazunov: "Meditation"; Tchaikovsky: "Reflection"; Massenet: "Méditation" for Violin and Orchestra from "Thaïs"; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition


02 December, Saturday 8:00 pm
Cinema music

Olympic Brass Ensemble
Alexei Stepanov - artistic director
Zatsepin: Medley from the films "Ivan Vasilyevich changes his profession", "The Caucasian captive", "Operation "Y" and other adventures of Shurik", Charleston from the movie "June 31"; Minkov: Music for the cartoon "In the port"; Gladkov: "Song of wild guitars" from the movie "New Year's adventures of Masha and Vitya"; Stone: "Cha-cha-cha Jamaica" from the cartoon "Well, Just You Wait!"; Kancheli: Music from the movie "Kin-dza-dza"; Pakhmutova Kolker: Music from the movie "Girls"; Kizhaev: "Fortune Teller" from the movie "Golden Mine"; Badelt Zimmer: Music from the movie "Pirates of the Caribbean"; Williams: The Imperial March from the movie "Star Wars"; Horner: Music from the movies "The Legend of Zorro", "Titanic"; Goldsmith: Music from the movie "The Mummy"; Brown: "I Got You" from the movie "K-9 Dog Work".; Parker: Music from the movie "Ghostbusters"; "Royal Crown Revue": Music from the movie "Mask"


03 December, Sunday 3:00 pm
Bach. Brandenburg Concerto No. 3

New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Ilia Kozlov - violin
Igor Zolotarev - violin
Dmitrii Khrychev - cello
Natalia Entelis - presenter
Corelli: Christmas Concerto; J.-S. Bach: Brandenburg Concerto No 3; Schnittke: Concerto grosso No 1


03 December, Sunday 8:00 pm
Knaifel. To the 80th anniversary of the composer
Mozart, Stravinsky


St.Petersburg Conservatory Chamber Orchestra
Conductor - Arkady Steinlucht
Knaifel: "The Prayer of St Ephraim the Syrian", This Child for chamber orchestra, "Petrograd"; Mozart: Divertimento; Stravinsky: Concerto in D "Basel" for String Orchestra


04 December, Monday 8:00 pm
Russian romance: Gurilev, Varlamov

Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Yekaterina Shimanovich - soprano
Irina Mataeva - soprano
Dmitry Voropaev - tenor
Olesya Gordeeva - soprano
Varlamov; Gurilyov; Andreev; Glinka; Russian folk songs


05 December, Tuesday 8:00 pm
Tchaikovsky. Symphony No.1 "Winter Dreams"


Conductor - Anatoly Rybalko
Boris Andrianov - cello
Tchaikovsky: Symphony No 1 "Winter Daydreams", Variations on a Rococo Theme, Italian Capriccio


06 December, Wednesday 8:00 pm
Jazz evening
"The Call Within"


Tigran Hamasyan Trio
Tigran Hamasyan - piano
Mark Karapetyan - bass guitar
Martan Vanjarme - drums


08 December, Friday 7:00 pm
Galina Vishnevskaya Festival
Opera gala


Orchestra of Vishnevskaya Opera Center
Conductor - Marco Boemi
Svetlana Lachina - soprano
Irina Moreva - soprano
Svetlana Moskalenko - soprano
Olesya Petrova - mezzo-soprano
Oleg Dolgov - tenor
Elchin Azizov - baritone
Konstantin Brzhinsky - baritone
Tchaikovsky: Introduction from "Queen of Spades", Robert's Aria from "Iolanta", Gherman's arioso ("I do not know her name") from "Queen of Spades", Duet of Gherman and Lisa from the opera Queen of Spades, The final scene from the opera "Eugene Onegin"; Cilèa: Adriana's aria "Io son lumille ancella" from "Adriana Lecouvreur"; Verdi: The Nile Scene from "Aida", Duet of Don Carlos and Rodrigo from "Don Carlos"; Rimsky-Korsakov: Marfa's aria from Act IV of the opera "The Tsar's Bride", Duet of Gryaznoy and Lyubasha from "The Tsar's Bride", Lyubasha's aria from the opera "The Tsar's Bride"; Arditi: Il Bacio; Bellini: Cavatina di Norma; Puccini: "Si, mi chiamano Mimi..." from "La boheme", Intermezzo from "Manon Lescaut", Aria Donna non vidi mai from "Manon Lescaut" (Des Grieux); Saint-Sans: Delilah's Aria opera "Samson and Delilah"; Borodin: Aria of Prince Igor from the opera Prince Igor


10 December, Sunday 3:00 pm
"The Golden Cockerel"


Conductor - Alexey Nyaga
Ivan Suzdalevich - descant
Anna Mikhalkova - presenter
Rimsky-Korsakov: "The Golden Cockerel", Suite; Blake : "The Snowman"


10 December, Sunday 8:00 pm
On the birthday of maestro Yuri Temirkanov


Conductor - Nikolay Alexeev
Ilia Papoian - piano, laureate of The XVII International Tchaikovsky Competition
Ravel: Daphnis et Chloé, the 2nd suite, Piano Concerto; Shostakovich: Symphony No.9


12 December, Tuesday 8:00 pm
Festival of Oriental Arts "Dairafest"

Symphony Orchestra of "Zazerkale" Theatre
Chamber choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Anton Maksimov - artistic director
Conductor - Petr Maximov
Farshad Mohammadi - santur, composer
Vahid Taj - vocal
Nurai Gadzhizade - vocal
Hamid Ghanbari - tonbak
Negar Ezazi - daf
Fatih Doganer - saz
Ozdemir Guz - oud
Togrul Asadullayev - kemenche
Denis Kucherov - tabla, hang


14 December, Thursday 8:00 pm
Opening of the festival
In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"


Bolshoi Theatre Chorus
Valery Borisov - chief choirmaster
Conductor - Nikolay Alexeev
Alexander Ramm - cello
Alexey Tikhomirov - bass
Schumann: Cello Concerto; Shostakovich: Symphony No. 13 Babi Yar


15 December, Friday 8:00 pm
"Moscow Soloists" Chamber Orchestra
Konstantin Khabensky

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

"Moscow Soloists" Chamber Orchestra
Artistic director, conductor - Yuri Bashmet
Konstantin Khabensky - reciter
Ksenia Bashmet - piano
Ivan Rudin - piano
Tchaikovsky: Andante from String Quartet No. 2; Camus: "Caligula", scenes from the play; SchubertMahler: "Death and the Maiden"; Saint-Sans: "Le Carnaval des animaux", musical suite


16 December, Saturday 8:00 pm
Conductor Dimitris Botinis
Soloist Freddy Kempf

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"


Chopin: Piano Concerto No 1; Tchaikovsky: Fragments from The Nutcracker


17 December, Sunday 8:00 pm
Baroque music and dance
In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

"Pratum Integrum" Orchestra
Sergey Filchenko - artistic director
Farukh Ruzimatov
Ilze Liepa
Ivan Vassilev
Kristina Makhviladze
Vasilisa Berzhanskaya - mezzo-soprano
Vivaldi; Handel; Telemann; Purcell; Lully; Broschi; "The Moor of Venice", one-act ballet to the music of G. Purcell; "The King dances", choreographic suite to the music of J.-B. Lully


18 December, Monday 8:00 pm
Conductor Valery Gergiev
Mariinsky Theatre Orchestra

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

Mariinsky Theatre Orchestra
Shostakovich: Symphony No. 6; Bruckner: Symphony No 4 "Romantic"


19 December, Tuesday 8:00 pm
Mahler. Symphony No. 5
Conductor Dmitri Jurowski

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"


Conductor - Dmitri Jurowski
Miroslav Kultyshev - piano
Liszt: Piano Concerto No 2; Mahler: Symphony No 5


21 December, Thursday 8:00 pm
"Moscow Virtuosi" Chamber Orchestra
In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

Moscow Virtuosi Chamber Orchestra
Vladimir Spivakov - artistic director, violin
Vyacheslav Marinyuk - cello
Dmitry Barkov - vibraphone
Nadezhda Gulitskaya - voice
Peter Nikiforov - bas-guitar
J.-S. Bach: Adagio from Oster-Oratorium; Mozart: Divertimento; Schoenberg: String sextet "Verklärte Nacht" ("Enlightened Night"); Webern: Langsamer Satz; Kancheli: "Silent Prayer", "A Little Daneliad"


22 December, Friday 8:00 pm
Conductor Alexander Lazarev
Soloist Nikolay Lugansky

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

State Academic Symphony Orchestra of Russia "Evgeny Svetlanov"
Tchaikovsky: "The Storm", Symphonic Fantasy; Rachmaninoff: Rhapsody on a Paganini Theme for Piano and Orchestra, Symphonic Dances


23 December, Saturday 8:00 pm
Denis Matsuev
Piano evening

In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"

Tchaikovsky: The Seasons; R. Strauss: Piano Sonata, Op.5; Scriabin: Sonata No. 5


24 December, Sunday 7:00 pm
Closing of the festival
In memoriam maestro Yuri Temirkanov
XXIII International Festival "Arts Square"


Conductor - Alexander Rudin
Nikolay Lugansky - piano
Soloist to be announced additionally - piano
Boris Berezovsky - piano
Vadim Repin - violin
Yuri Bashmet - viola
Albina Shagimuratova - soprano
Nikolay Burov - presenter
Verdi: "La traviata" Prelude, Aria of Viloletta "Teneste la promessa... Addio del passato" from "La Traviata"; Brahms - Bodrov: Fantasia for viola and orchestra; Tchaikovsky: Piano Concerto No 2; Beethoven: Piano Concerto No. 5; Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3; Prokofiev: Montagues and Capulets from ballet "Romeo and Juliet"; Shostakovich: Violin Concerto No 1; Shchedrin: Tango by Albeniz No. 2


25 December, Monday 8:00 pm
"Hollywood in New Year St.Petersburg"

Singolo Orchestra
Conductor - Anton Gakkel
Dmitry Ganenko - cello
Williams: Music from the "Star Wars", Music from the "Schindler's List", Music from the "Terminal", Music from "Harry Potter"; Elfman: Music from the "Mission: Impossible"; Silvestri: , Music from "The Avengers", Music from "Forrest Gump"; Zimmer: Music from the "Gladiator", Music from "Interstellar", Music from the film "King Arthur"; Morricone: Gabriel's oboe from "The Mission", "Once Upon a Time in America", "Il Buono, il brutto, il cattivo", suite from films, Music from the film New Cinema Paradiso; Lloyd Webber: The Phantom of the Opera, fragments; Badelt: Music from the "Pirates of the Caribbean"; Legrand - Williams: Music from the film "The Umbrellas of Cherbourg"; Djawadi: Music from the TV series "Game of Thrones"; Adele: "Skyfall"; Barry - Norman: Music from James Bond Movies; Zimmer - Gerrard: Now We Are Free from the movie Gladiator


26 December, Tuesday 7:00 pm
"Rachmaninoff. Letters without an answer..."
Musical and dramatic performance


New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Artur Vakha - in the role of Sergei Rachmaninoff
Laura Pithelauri - female roles
Alexander Kashpurin - piano
Vladimir Kustov - author of the original staging
Evgenia Boginskaya - director
Andrey Lebed - lighting designer
Ksenia Voronenko - video designer
Alla Shpanskaya - author of the idea, general producer
Rachmaninoff: Prelude in G major, Op. 32 No. 5, Waltz in A Major, Op. 10 No. 2, Prelude in G flat major, Op. 23 No. 10, "Elegy", The finale of Cavatina Aleko from the opera "Aleko", Prelude in C sharp minor, Op. 3 No. 2, "Don't sing, beauty, in front of me", Italian Polka, Prelude in G minor, Op. 23 No. 5, , Piano Concerto No 2, "Daisies", Barcarola, Op. 10 No. 3, Étude-Tableau, op.39 No 2, "Spring Waters", Etude-tableau Op. 39 No. 6, Sonata No. 1 in D minor, Vocalise


27 December, Wednesday 8:00 pm
Russian Paintings
"Terem-Quartet"


Terem-Quartet
Gavrilin; Rachmaninoff; A. Petrov; Fibich; Griboyedov; "Terem-Quartet"


28 December, Thursday 8:00 pm
Music of Christmas

Daniel Zaretsky - organ
Marchand: Grand Dialogue, Tierce en Taille; Bach: Fantasy in G Major, Aria from the orchestral Suite, Three chorale fantasies; Johnson: Trumpet tune; Dubois: Toccata; Vidor: Adagio and Finale from Organ Symphony No. 2, Adagio and Toccata from Organ Symphony No. 5; Vierne: "Westminster Bells"; Fletcher: Festival Toccata


29 December, Friday 8:00 pm
Conductor Teodor Currentzis

MusicAeterna orchestra
Conductor - Teodor Currentzis
Olga Volkova - violin
Prokofiev: Violin Concerto No 1, Symphony No 5


30 December, Saturday 3:00 pm
Winter Tango

Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Vladimir Rozanov - bandoneon
Igor Botvin - cello
Pavel Drap - vibraphone
Rustem Suleymanov - violin
Milana Zhuravleva - flute
Piazzolla - Desyatnikov: The Four Seasons of Buenos Aires; Piazzolla: Le grand tango, Oblivion, Fuga misterio, Libertango and other famous tangos


30 December, Saturday 8:00 pm
"Nutcracker-jazz"

Chizhik-Jazz-Quartet
Alexei Chizhik - vibraphone
Konstantin Polyakov - piano
Viktor Savich - bas-guitar
Alexey Shikhov - drums
Irina Chizhik - presenter
Jazz fantasies on themes from Tchaikovsky's The Nutcracker ballet


31 December, Sunday 3:00 pm
Classic New Year's jazz

Jazz Philharmonic Orchestra
Vladimir Feyertag - presenter
Pola - Wyle: "Its the Most Wonderful Time"; Allen: "Cool Yule"; Cahn - Styne: "Christmas Waltz"; Ellington: "Sugar Rum Cherry"; Bernard: "Winter Wonderland"; Styne: "Let It Snow"; Henriquez: "2/3s Adventure"; Berlin: "White Christmas"; Adams: "Christmas Time"; Printap: "Jojos Mojo"; Martin: "Have Yourself a Merry Little Christmas"; Coots - Gillespie: "Santa Claus Is Coming to Town"; Tormé: "The Christmas Song"; Pierpont: "Jingle Bells"; Tchaikovsky - Liston: "Waltz of Flowers"


31 December, Sunday 7:00 pm
New Year's concert


Conductor - Alexey Nyaga
Mozart: Overture from Die entführung aus dem serail; Ponchielli: Dance of the Hours from La Gioconda; Berlioz: "Rákóczi March" from "La damnation de Faust"; Offenbach: Barcarolle from "The Tales of Hoffman"; Bizet: L'Arlésienne, fragments from suites; Mascagni: Intermezzo from "Cavalleria Rusticana"; Chabrier: España, rhapsody for orchestra; Rimsky-Korsakov: Three Miracles from The Tale of Tsar Saltan; Lyadov: "The Enchanted Lake"; Tchaikovsky: Fragments from The Nutcracker


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia