What's on

Repertoire

Grand Hall
January 2024
Mikhailovskaya st., 2
www.philharmonia.spb.ru


01 January, Monday 8:00 pm



Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Tchaikovsky: Dumka; Scriabin: Valse, op. 38; Rachmaninoff: "Lilac", Vocalise, "A Dream"; Prokofiev: Sonata No. 2; J.-S. Bach: Piano Concerto in D minor; Shostakovich: Piano Concerto No 1


02 January, Tuesday 7:00 pm
Jazz Evening

Fonograf jazz band
Sergey Zhilin


03 January, Wednesday 7:00 pm
"Le quattro stagioni"

Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - violin
Vivaldi: Le quattro stagioni; Richter: The Four Seasons - Vivaldi Recomposed


04 January, Thursday 7:00 pm
Dances for two pianos

PetRo Duet
Anastasia Rogalyova - piano
Dmitry Petrov - piano
Tchaikovsky: Fragments of the concert suite "The Nutcracker": Overture, March of wooden soldiers, Dance of Shepherds, Dance of the Fairy Dragee, Trepak; Arensky: "Silhouettes"; Rachmaninoff: Symphonic dances for two pianos


05 January, Friday 7:00 pm
New Year's spectacle of saxophones

Russian Saxophone Quartet
Vladimir Koznov - soprano-saxophone
Gannady Poluyaktov - alto-soprano
Stanislav Pyalov - tenor-saxophone
Ilya Bogomol - baritone-saxophone
Debussy: Moonlight from the suite bergamasque; Albéniz: "Asturias" from "Suite española"; Piazzolla: Tango "Oblivion", "Escualo"; Jeanjean: Christmas Quartet; "Pentatonix": Carol of the bells; Mercury: "Bohemian Rhapsody"; Cru Gaudio: Can't take my eyes of you; Gruber: "Silent Night"; Velasquez: Besame mucho; Kramer: Fantasy on the theme "A Christmas tree was born in the forest"


06 January, Saturday 7:00 pm
Conductor Alexey Nyaga


Mozart: Overture from Die entführung aus dem serail; Ponchielli: Dance of the Hours from La Gioconda; Berlioz: "Rákóczi March" from "La damnation de Faust"; Offenbach: Barcarolle from "The Tales of Hoffman"; Bizet: L'Arlésienne, fragments from suites; Mascagni: Intermezzo from "Cavalleria Rusticana"; Chabrier: España, rhapsody for orchestra; Rimsky-Korsakov: Three Miracles from The Tale of Tsar Saltan; Lyadov: "The Enchanted Lake"; Tchaikovsky: Fragments from The Nutcracker


07 January, Sunday 3:00 pm
"Ruslan and Ludmila"

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Nikolay Burov - reciter
Glinka: "Ruslan and Lyudmila", symphonic excerpts from the opera; Tchaikovsky: Fragments from The Nutcracker


07 January, Sunday 7:00 pm
Strauss Gala

"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
J. Strauss II: Die Fledermaus, Overture, The Persian March, "Wine, women, and song" Waltz, "Tales From The Vienna Woods" Waltz, "Im Pavlovskerwalde" Polka, On The Beautiful Blue Danube, Waltz "Where the Lemon Trees Bloom", "Voices of Spring" Waltz, "Roses From The South", "1001 Nacht" Waltz, ; J. Strauss II - Strauss: Pizzicato Polka; Strauss: "Plappermaulchen", polka


08 January, Monday 7:00 pm
"Hollywood in New Year St.Petersburg"

Singolo Orchestra
Conductor - Anton Gakkel
Dmitry Ganenko - cello
Williams: Music from the "Star Wars", Music from the "Schindler's List", Music from the "Terminal", Music from "Harry Potter"; Elfman: Music from the "Mission: Impossible"; Silvestri: , Music from "The Avengers", Music from "Forrest Gump"; Zimmer: Music from the "Gladiator", Music from "Interstellar", Music from the film "King Arthur"; Morricone: Gabriel's oboe from "The Mission", "Once Upon a Time in America", "Il Buono, il brutto, il cattivo", suite from films, Music from the film New Cinema Paradiso; Lloyd Webber: The Phantom of the Opera, fragments; Badelt: Music from the "Pirates of the Caribbean"; Legrand - Williams: Music from the film "The Umbrellas of Cherbourg"; Djawadi: Music from the TV series "Game of Thrones"; Adele: "Skyfall"; Barry - Norman: Music from James Bond Movies; Zimmer - Gerrard: Now We Are Free from the movie Gladiator


10 January, Wednesday 8:00 pm
"Maestro di Violino"

St.Petersburg Symphony Orchestra
Conductor - Sergey Stadler
Vivaldi: Sinfonia from the pasticcio "Bajazet/Il Tamerlano", Violin Concerto "Il Ritiro", Violin Concerto "La Tempesta Di Mare", Violin Concerto "Grosso mogul", Violin Concerto "Pieta", L'estro Armonico, Op. 3, Concerto No. 6 In A Minor, "Winter" from "The Seasons", "La follia"


12 January, Friday 8:00 pm
"Classical, jazz and musical"


Conductor - Mikhail Leontiev
Dmitrii Khrychev - cello
Alexander Malich - presenter
Debussy: Moonlight from the suite bergamasque; Bernstein: Symphonic Dances from "West Side Story"; Loewe: Suite from "My Fair Lady"; Gulda: Concerto for cello and wind orchestra


13 January, Saturday 8:00 pm
"Percussion classics"

"Marimbamix" Ensemble
Stanislav Grigorenko - artistic director
Alexei Chizhik - vibraphone
Dmitry Sverbikhin
Ivan Kostromitin - drums
Karina Farashyan - percussion
Artyom Simonov - percussion
Sergei Kozlov - drums
Oleg Kobelsky - bass guitar
Lidia Bekh-Ivanova - piano
Bizet: Overture to "Carmen"; J.-S. Bach - Gounod: "Ave Maria"; Mozart: Rondo alla turca; Vivaldi: Fragments from "Le quattro stagioni"; Brahms: Hungarian Dance No 5; Monti: Csardas; J. Strauss II: The Persian March; Strauss: Blacksmith Polka; Khachaturian : Lezginka from ballet "Gayane"; Mayfield: "Hit the Road, Jack"; by A.Petrov: Fragments of music from the films "Put in a word about the poor Hussar", "Office Romance" and "Gentlemen of Fortune"; Zatsepin: Medley from the movie "Ivan Vasilyevich changes his profession"


14 January, Sunday 8:00 pm
Tchaikovsky. Piano Concerto No. 2
Rimsky-Korsakov. Scheherazade


Conductor - Felix Korobov
Andrei Korobeinikov - piano
Aleksandr Shustin - solo in orchestra (violin)


15 January, Monday 8:00 pm
Andreyev State Russian Orchestra

Andreyev State Russian Orchestra

Sergey Ekimov - artistic director
Larissa Yarutskaya - artistic director
Sabina Kopytina - choirmaster
Ksenia Krasikova - choirmaster
Artistic director and chief conductor - Dmitry Khokhlov
Irina Mataeva - soprano
Alexander Mikhaylov - tenor
Alexander Shakhov - baritone
Anton Oleinikov - reciter
Pleshak: Remember!, Leningrad oratorio for reader, soprano, tenor, baritone, mixed choir and orchestra


17 January, Wednesday 8:00 pm
Arno Hartmann
Organ evening


J.-S. Bach: Prelude in c minor, Fugue in c minor, Chorale Prelude "Wenn wir in höchsten Nöthen sein", Trio from The Musical Offering, Ricercar from The Musical Offering, Adagio and Fugue in D minor, , Pastorale in F major, Aria Schafe können sicher weiden from "Hunting Cantata", Passacaglia in C Minor


18 January, Thursday 8:00 pm
Rachmaninoff. Piano Concerto No. 3
Soloist Alexandr Gindin


Conductor - Yuri Lebedev
Alexander Ghindin - piano
Popov: Symphony No. 3 "Heroic"; Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3


19 January, Friday 8:00 pm
"Leningraders, my children"
Svetlana Kryuchkova
Literary evening


Akhmatova; Bergholz; Inber; Dudin; Dzhambul; Pages of blockade diaries; Claudia Shulzhenko during the blockade


20 January, Saturday 8:00 pm

Piano evening


Liszt: Sonetto 104 del Petrarca, ; Chopin: Nocturne in F-sharp Major, op. 15 No. 2, Prelude in G Minor, op. 28 22, Prelude in in A flat major, op. 28 4, Prelude in C-sharp minor, Op. 45, Piano Sonata No. 2; Tchaikovsky: Eight Pieces from "The Seasons"; Borodin - Kamensky: Polovtsian dances from the opera "Prince Igor"


21 January, Sunday 3:00 pm
Mozart. Symphony No. 40


Conductor - Alexander Soloviev
Natalia Entelis - presenter
Aleksandr Shustin - solo in orchestra (violin)
Tchaikovsky: Suite No. 4 "Mozartiana"; C. P. E. Bach: Symphony in E minor; Mozart: Symphony No.40


21 January, Sunday 8:00 pm
"Moonlight Serenade"
Jazz Evening


Ivan Vasilyev Big Band
Miller: In the mood, "Moonlight Serenade", "American Patrol", A Strings Pearls, "Song of Volga Boatman"; Winner: Little Brown Jug; Weatherly: "Danny Boy"; Hefti: "Cute", "Lil Darling"; Ellington: Don't Get Around Much Anymore; Nestio: 88 Basie Street, Basie Straight Ahead, "Flight of the Foo Bird"; Jones: "Soul Bossa Nova"; Bradshaw Johnson Plater: "Jersey Bounce"; Prima: Sing-Sing-Sing; Gillespie: "Manteca"; Gershwin: "Summertime"; Howard: Fly Me To The Moon


23 January, Tuesday 8:00 pm
Tchaikovsky. Orchestral Suite No. 3
Variations on a Rococo Theme for Cello and Orchestra


Conductor - Maxim Alexeev
Dmitrii Khrychev - cello
Stravinsky: Divertisment from "Le Baiser de la fee" (The Fairy's Kiss); Tchaikovsky: Variations on a Rococo Theme, Suite No 3


24 January, Wednesday 6:00 pm
St. Petersburg Concert Choir

St. Petersburg Concert Choir
Conductor - Vladimir Begletsov
Flyarkovsky; Novikov; Solovyov-Sedoy; Frenkel; Blanter; Vysotsky; Pakhmutova; Molchanov Borisov; Shchedrin


25 January, Thursday 8:00 pm
In memory of S.Gorkovenko
"Maestro's Golden Repertoire"


St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Anton Lubchenko
conductor - Yaroslav Zaboyarkin
conductor - Maxim Alexeev
Glinka: Waltz Fantasy, Cracovienne from "A Life for the Tsar"; Mussorgsky: Sunrise on the Moscow River; Glazunov: Concert Waltz No 1; Gavrilin: Two fragments from the music for the film Road House, Three fragments from the music of the ballet Anyuta; Schwartz: Suite from the film Melodies of the White Night; Kulakov: "Train at one thirty"; I. Dunaevsky: Polka from the music for the film Kuban Cossacks, Waltz from the music for the film The Shining Path, Overture from the music for the film The Children of Captain Grant


26 January, Friday 8:00 pm
Mozart. Eine kleine Nachtmusik
Tchaikovsky. Serenade for string orchestra


Conductor - Oleg Soldatov
Vadim Monastyrsky - piano
Mozart: Eine kleine Nachtmusik; Tchaikovsky: Serenade for string orchestra; Liszt: Piano Concerto No 2,


27 January, Saturday 8:00 pm
Conductor Nikolay Alexeev
80th anniversary of breaking of the Leningrad siege


Shostakovich: Symphony No. 7 "Leningrad"


28 January, Sunday 8:00 pm
The National Philharmonic Orchestra of Russia

The National Philharmonic Orchestra of Russia
Conductor - Vladimir Spivakov
Barber: Adagio for strings; Shostakovich: Chamber Symphony; Schwartz: "Yellow Stars, Purimspiel in a Ghetto"


30 January, Tuesday 8:00 pm
Holocaust Memorial Concert



Men's choir of the Rimsky-Korsakov St. Petersburg State Conservatory
Sergey Ekimov - artistic director
Conductor - Vladimir Altschuler

Vladislav Pesin
Alexei Goribol
Ivan Vasiliev
Denis Kolosov - lighting designer
Basner: Violin Sonata (in memory of Mikhail Vaiman); Desyatnikov: "Yiddish" for voice and string quartet (first performance in Russia), "Sketches for sunset", quintet for flute, clarinet, violin, double bass and piano; Mahler: Adagietto from Symphony No. 5; F. Brook: Symphony No. 21, world premiere; Schoenberg: "A Survivor from Warsaw" for reader, male choir and orchestra (for the 150th anniversary of the composer's birth)


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia