What's on

Repertoire

Grand Hall
June 2024
Mikhailovskaya st., 2
www.philharmonia.spb.ru


01 June, Saturday 8:00 pm
An evening of symphonic miniatures
To the 220th anniversary of the birth of Mikhail Glinka


Conductor - Alexander Kantorov
Glinka: "Ruslan and Lyudmila", symphonic excerpts from the opera, Waltz Fantasy, Jota Aragonesa, Souvenir d'une nuit d'été à Madrid; Tchaikovsky: Serenade for string orchestra, "Waltz of the Flowers" from the Nutcracker, Spanish dances from the "Swan Lake" ballet


02 June, Sunday 7:00 pm
Sergey Ekimov. Choral and sacred music

Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Concert Choir of the St. Petersburg State University of Culture
"Nizhny Novgorod" Chamber Choir

"Perezvony" Choir
Conductor - Sergey Ekimov
conductor - Alexey Umnov
conductor - Larissa Yarutskaya
conductor - Ivan Stolnikov
Olga Bestuzheva - organ
Evgenia Krivitskaya - organ
Sofia Skhirtladze - mezzo-soprano
Alexei Vasiliev - cello
Svetlana Kryuchkova - artistic word
Ekimov: "Te Deum", Oh, Easter Greatness to the text from the Easter Canon, Concert for choir on poems by G.Narekatsi, Peter I through the eyes of Russian poets of the 19th-20th centuries, concert for male choir, "Little white dying swan" for choir, cello and organ, Last dedication, concert for reader and mixed choir based on poems by A. Akhmatova, "Many years"


03 June, Monday 8:00 pm
Melodies of the White Night
Music of Leningrad cinema


Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Schwartz; A. Petrov; Dashkevich; Soloviev-Sedoy; Tariverdiev; Dunaevsky; Zatsepin


04 June, Tuesday 8:00 pm
Mozart. Symphony No. 40
Bruckner. Symphony No. 9

T the birthday of Yevgeny Mravinsky
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Leo Kraemer (Germany)


05 June, Wednesday 8:00 pm
Konstantin Raikin
Recital

To the 225th anniversary of the birth of Alexander Pushkin
17th International Festival "Musical Collection"


07 June, Friday 8:00 pm
Gala concert to the 225th anniversary of the birth of Alexander Pushkin
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Andrey Danilov
Zhanna Dombrovskaya - soprano
Vladimir Tselebrovsky - baritone
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Rimsky-Korsakov: Three Miracles from The Tale of Tsar Saltan; Lyadov: "In memory of A.S.Pushkin", Polonaise; Prokofiev: Pushkin's Waltzes; Glière: Meeting from the music for the ballet The Bronze Horseman, "Hymn to the Great City" from "The Bronze Horseman"; Tchaikovsky: Polonaise from Eugene Onegin, , Introduction from "Queen of Spades", Ballad of Tomsky from the opera "Pique Dame" ("Queen of Spades"); Rachmaninoff: "Dance of the Gypsies" from the opera "Aleko", Zemfira's Romance from the opera "Aleko", Aleko's Cavatina


08 June, Saturday 8:00 pm
11th St Petersburg International New Music Festival reMusik.org
Closing of the festival

Répons Ensemble
Mehdi Hosseini
Sabrie Bekirova
Katerina Kovanji
Georgii Dolgov - flute
Denis Bystrov - baroque oboe
Serafima Verkholat
Alexander Afanasiev
Pavel Kurdakov
Gerard Costes
Dmitrii Klemenok
Alexei Glazkov - piano
Vladislav Pesin - violin
Dinara Muratova - viola
Daria Lutsenko
Lavrova: "Babbling and Trembling" for ensemble (2024), world premiere; Garnero: Ragtime for flute, saxophone and piano (2015), Russian premiere; Radvilovich: "Pushkin" for ensemble (1998/2024), world premiere of a new version; Parra: Love for "Recherche" for clarinet/bass clarinet, percussion and string trio (2010), Russian premiere; Kasparov: "Five Photographs of the Invisible" for flute, clarinet, percussion, piano, violin and cello; Diels: "The Colors Don't Match" for ensemble (2014), Russian premiere; Hosseini: Sarbang for ensemble (2014/2024), world premiere of a new version


09 June, Sunday 8:00 pm
Conductor Felix Korobov
Soloist Boris Berezovsky

In memory of Yuri Temirkanov
17th International Festival "Musical Collection"


Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3; Lutoslawski: Concerto for Orchestra


11 June, Tuesday 8:00 pm
Golden Sax
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Anatoly Rybalko
Federico Mondelci - saxophone
Alexander Malich - presenter
Ravel: Alborada del gracioso; Maurice: "Tableaux de provence" for saxophone and orchestra; Milhaud: "Scaramouche", Suite for Saxophone and Orchestra; Ray Charles: Symphonic arrangements of songs for saxophone and orchestra; Stevie Wonder: Symphonic adaptations of songs for saxophone and orchestra


12 June, Wednesday 7:00 pm
Oriental Fairy Tale
Conductor Alexander Titov

To the conductors anniversary

St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Alexander Maslov's Jazz Trio
Rimsky-Korsakov: Fragments from "Scheherazade" suite; Shillinger: March of the Orient; Glière: "Feast in Fergana", overture; Ippolitov-Ivanov: "Cortege du Sardar" from "Caucasian Sketches" suite No. 1; Borodin: Polovtsian Dances; Jazz fantasies by A. Maslov on themes by Borodin, Rimsky-Korsakov, Tchaikovsky, Menken


13 June, Thursday 8:00 pm
Dmitry Shishkin
Piano recital

17th International Festival "Musical Collection"

J.-S. Bach: Choral Prelude; Franck: Prélude, Fugue et Variation; Tchaikovsky: Dumka, Scherzo à la russe; Medtner: Fairy tale, Op. 26 No. 1, ; Scriabin: Sonata No. 2; Rachmaninoff: Six Preludes; Prokofiev: Sonata No. 2


14 June, Friday 8:00 pm
Grieg. Piano Concerto
Dvořák. Symphony No. 9 From the New World

17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Valery Borisov
Philipp Kopachevsky - piano
Smetana: "Vltava" from Cycle of Symphonic Poems "My Country"; Grieg: Piano Concerto; Dvořák: The Symphony No. 9, "From the New World"


16 June, Sunday 8:00 pm
Tchaikovsky. Symphony No. 4
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Felix Korobov
Boris Andrianov - cello
Tchaikovsky: Symphony No 4; Saint-Sans: Cello Concerto No 1; Offenbach: Ballet suite from the opera "Le voyage dans la lune"


17 June, Monday 8:00 pm
Volgograd Symphony Orchestra
Commemorating the 80th anniversary of lifting of the Siege of Leningrad

Volgograd Symphony Orchestra
Conductor - Andrei Anikhanov
Arseny Tarasevich-Nikolaev - piano
Popov: Symphony No. 2 "Motherland"; Beethoven: Piano Concerto No 4; Tchaikovsky: "The Year 1812", festival overture


19 June, Wednesday 8:00 pm
Under the Cathedrals Arches
Organ music from Holland, Germany, England, Italy, Austria, Spain, France, Russia

Featuring video projections of the interiors of European cathedrals
17th International Festival "Musical Collection"

Timur Khaliullin - organ
Sweelinck: Toccata in a-moll; Buxtehude: Chaconne in C minor; J.-S. Bach: Toccata and Fugue in D minor; Liszt: Nun Danket allen Gott; Handel: Passacaglia in G Minor; Mozart: Eine kleine Nachtmusik; Franck: Andantino g-moll; Vierne: Westminster Bells; Albéniz: "Asturias" from "Suite española"; Tchaikovsky: "Waltz of the Flowers" from the Nutcracker; Kerckhoven: Fantasia in D; Purcell: Coronation March; Fletcher: Festival Toccata; J. Strauss II Michelle: "Waltzes with four legs"; Vivaldi J.S. Bach: Concerto in A minor; Paganini Thalben-Ball: Variations on the 24th Caprice; Balbastre: Cannonade; Cabezón: Variations on the theme "Songs of the Knight"; Odoevsky: Prayer without words


20 June, Thursday 8:00 pm
Bruckner. Symphony No. 7
To the 200th anniversary of the birth of Anton Bruckner
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Dmitri Jurowski
Miroslav Kultyshev - piano
Chopin: Piano Concerto No 2; Bruckner: Symphony No.7


21 June, Friday 8:00 pm
The Alchemy of Russian Nostalgia
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Yuri Lebedev
Miroslav Kultyshev - piano
Nastasya Khrushcheva - piano
Yaroslav Timofeev - presenter
Khrushcheva: "The Book of Melancholy" for piano and orchestra; Tchaikovsky: Piano Concerto No 1


22 June, Saturday 8:00 pm
Leningrad Military District Navy Admiralty Band

Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Conductor - Nikita Ignatov
Irina Korchuganova - soprano
Sergey Zykov - baritone
Marina Nikola - piano


23 June, Sunday 8:00 pm
Conductor Alexander Rudin
Beethoven. Symphony No. 5

17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Alexander Rudin
Pavel Popov - violin
Weber: "Invitation to the Dance"; Vieuxtemps: Violin Concerto No. 5; Beethoven: Symphony No.5


25 June, Tuesday 8:00 pm
Closing of the St Petersburg Symphony Orchestra season
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Vladimir Altschuler
Haik Kazazyan - violin
Tchaikovsky: Violin Concerto; Rachmaninoff: Symphony No.2


26 June, Wednesday 8:00 pm
To the 85th anniversary of the birth of Valery Gavrilin

Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Gavrilin; Shostakovich; Sviridov; Petrov


27 June, Thursday 8:00 pm
The MarimbaMix Ensemble
In memory of Anatoly Ivanov, to the 90th anniversary since his birth

"Marimbamix" Ensemble
Mikhail Chernyack - presenter
Tchaikovsky: Children's Album; Bizet: Entr`acte Act IV from "Carmen"; J. Strauss II: The Persian March; Strauss: Blacksmith Polka; J. Strauss II: Polka "On the Hunt"; Brahms: Hungarian Dance No 5; Rimsky-Korsakov: Song of the Indian guest from the opera "Sadko"; Monti: Csardas; Piazzolla: Libertango; Khachaturian : Lezginka from ballet "Gayane"


28 June, Friday 8:00 pm
Closing of the festival and the season
Concert of gratitude to friends, partners and sponsors of the St Petersburg Philharmonia
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Nikolay Alexeev
Alexander Ramm - cello
Dvořák: Cello Concerto; Brahms: Symphony No. 3


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia