RU | EN
Contact
Order tickets
Broadcast
Title Partner

What's on

Repertoire

March 2018
www.philharmonia.spb.ru


01 March, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Mikhail Tatarnikov
Rachmaninoff
Rimsky-Korsakov

Mikhailovsky Theatre Orchestra
Mikhail Tatarnikov - canductor
Alexander Maslov - piano
Rachmaninoff: "The Rock", Fantasia for Orchestra, Rhapsody on a Paganini Theme for Piano and Orchestra; Rimsky-Korsakov: Scheherazade


02 March, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. Violin Concerto
R. Strauss. An Alpine Symphony

Conductor - Ion Marin
Pavel Popov - violin


02 March, Friday 7:00 pm
Small Hall
"To her ***"

Vocal-poetic evening
Remolino Quintet

Emil Iakovlev - violin
Oleg Gulevsky - button accordion
Sergey Oleshkovsky - guitar
Kirill Grigoriev - double bass
Olga Zhigmitova - mezzo-soprano
Valery Galendeev - producer
Mozart; Schubert; Schumann; Gardel; Glinka


03 March, Saturday 7:00 pm
Small Hall
"Voices of Academia"
Scenes, Duos and Arias from Operas


04 March, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
"Incredible stories"
Mozart, Haydn, Radvilovich

St.Petersburg Symphony Orchestra
Artistic director and chief conductor - Sergey Stadler
Conductor - Evgeny Khokhlov
Sasha Battifoglio - piano
Nikolai Burov - presenter
Mozart: Two German Dances for Orchestra; Haydn: Piano Concerto in D major; Radvilovich: "Incredible stories"


04 March, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Vivaldi. "The Seasons"
Chamber Orchestra "I Virtuosi Italiani"

"I Virtuosi Italiani" (Italy)
Alberto Martini - artistic director and soloist (Italy)
Gemma Bertagnolli - soprano (Italy)


04 March, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Concerts for Virtuosos and Orchestra
Singolo Orchestra
Conductor - Iaroslav Zaboiarkin
Elena Popova - presenter
Vivaldi; Haydn; Mozart; Piazzolla


04 March, Sunday 7:00 pm
Small Hall
"Germany - Austria. 19th century"
Yulia Simonova - soprano
Nikita Liutikov - clarinet
Andrey Prokazin - violin
Maria Provotorova - piano
Shpohr: Six German Songs for Voice, Clarinet and Piano; Wagner: Wesendonck Lieder; Brahms: Sonata No 2 for Violin and Orchestra, Intermezzo E sharp minor op.118 No 6, , Scherzo from "F-A-E" Sonata for Violin and Piano


06 March, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Leonid Parfyonov
Recital


07 March, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Nikolay Alexeev
Soloist - Vadim Rudenko

Shostakovich: Tahiti Trot (Orchestration of V.Yumans's "Tea for two", Suite from Music to Pop-Circus Representation "Conditionally killed"; Gershwin: Cuban Overture, "I Got Rhythm", Variations for Piano and Orhestra; Tsfasman


07 March, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Elena Bashkirova
Piano Recital

Schumann: Sonata in sharp minor; Tchaikovsky: Children's Album; Scriabin: Sonata No 4


08 March, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Salut damour
Singolo Orchestra
Conductor - Iaroslav Zaboiarkin
Dmitry Ganenko - cello
Elgar: Salut damour; J. Strauss II: On The Beautiful Blue Danube, Emperor Waltz ("Kaiser-Walzer"); Morricone: "Gabriel`s Oboe" from "The Mission"; Horner: "My Heart Will Go On" from ; Hurwitz: "La La Land" Suite; Kreisler: Love's joy, "The Torments Of Love"; Brahms: Two Hungarian Dances; Tchaikovsky: Serenade for string orchestra; Mascagni: Intermezzo from "Cavalleria Rusticana"; Piazzolla - Krashennikov: "Territorio di tango"


08 March, Thursday 3:00 pm
Small Hall
Classic & Percussion
MarimbaMix Orchestra
Mikhail Chernyack - presenter
Bizet: Overture to "Carmen"; Bach - Gounod: "Ave Maria"; Grieg: "In the Hall of the Mountain King"; Strauss; Piazzolla; Donaldson; Gardel; Morgan; Abreu; Tariverdiev; Gladkov; Zatsepin


09 March, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Soloist - Federico Mondelci
Debussy, Piazzolla

Conductor - Vsevolod Polonsky
Federico Mondelci - saxophone
Alexander Malich
Dukas: "Perry" Choreographic Poem; Gounod: Ballet Music from "Faust"; Williams; Debussy: Moonlight from the suite bergamasque; Piazzolla: Two Tangos for Saxophone and Orchestra


09 March, Friday 3:00 pm
Small Hall
"About Love"

Esse-Quintet
Kirill Yevseev - balalaika-prima
Dmitry Gogolev - domra
Ksenia Evseeva - accordion
Mikhai Krylov - accordion

Elizaveta Frolova - soprano
Piazzolla: Tango "Oblivion"


09 March, Friday 7:00 pm
Small Hall
Artem Chirkov
Double Bass Recital

Artem Chirkov - contrabass
Mavzhida Gimaletdinova - piano
Iosif Nurdaev - viola
Hindemith ; Bartók: Romanian Folk Dances


10 March, Saturday 3:00 pm
Grand Hall
Edvin Marton violine (Hungary)
Tauric Symphony Orchestra


10 March, Saturday 7:00 pm
Grand Hall
Edvin Marton violine (Hungary)
Tauric Symphony Orchestra


10 March, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Mikhail Gantvarg
Violin Recital

Mikhail Gantvarg - violine
Inga Dzekzer - piano
Beethoven: Violin Sonata No 1; Schumann: Sonata No 1 in A minor for Violin and Piano; Saint-Sans: Introduction and Rondo Capriccioso; Tchaikovsky: Reflection for Violin and Orchestra, Waltz-Scherzo; Prokofiev: Sonata No 1 for Violin and Piano


11 March, Sunday 7:00 pm
Grand Hall
Karine Deshayes
Vocal Pecital

Faure; Gounod; Rossini


11 March, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Scriabin and Rachmaninoff
Peter Laul - piano
Larisa Yudina - soprano
Viktor Korotich - baritone
Alla Ostrovskaya - violin
Anna Kantor - piano
Alexander Galitsky - presenter


11 March, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Katarzyna Mackiewicz (Poland)
Vocal Evening

Katarzyna Mackiewicz - soprano (Poland)
Dmitry Voropaev - tenor
Vladimir Tselebrovsky - baritone
Anatoly Kuznetsov - piano
Arias and Duets from Operas
Verdi; Bizet; Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky


12 March, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Lucas Debargue (France)
Piano Recital

Chopin: Polonaise No 6 in A flat major, Scherzo No 1, Scherzo No 2, Nocturne in C Minor, Barcarolle in F sharp major; Beethoven: Sonata No 32; J.-S. Bach: Toccata in C minor


13 March, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Nikolay Alexeev
Brahms, Tchaikovsky

Brahms: Symphony No.2; Tchaikovsky: Suite No 3


13 March, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Sergey Zykov
Vocal Evening

State Russian Concert Orchestra


14 March, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
"Amazing Variety of Ensembles"
Adil Fedorov - clarinet
Alexandra Andreeva - violin
Evgeny Brodotsky - viola
Elena Grigorieva - cello
Georgii Dolgov - flute
Andrey Kuniavskii - bassoon
Ilia Goriachev - french horn
Dmitrii Sorokin - french horn
Winter: Octet for Flute, Clarinet, Bassoon, two French Horns, Violin, Viola and Cello; Shpohr: Octet for Clarinet, two French Horns, Violin, two Violas, Vello and Double Bass; Douglas: Suite cantando for Clarinet, Bassoon and Piano, Irish Character for Clarinet and Marimba


15 March, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Andreyev State Russian Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Andreev; Fomin; Mussorgsky; Lyadov; Shostakovich; Khachaturian ; Ravel


15 March, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Mozart, Haydn
St.Petersburg Conservatory Chamber Orchestra
Artistic director and conductor - Arkady Steinlucht
Olga Artyugina - violin
Denis Severin - cello (Switzerland)
Haydn: Concerto in C major for Cello and Orchestra, Symphony No 57; Mozart: Violin Concerto No 5, Symphony No 36 "Linz"


16 March, Friday 8:00 pm
Grand Hall
"French Impressionism"
Conductor - Vladimir Altschuler
Míceál O'Rourke - piano
Veronika Gubina - presenter
Ravel: Alborada del gracioso, Piano Concerto; Debussy: Prelude to the Afternoon of a Faun, the prelude to the Mallarmé`s eclogue, The Sea, three symphonic sketches for orchestra


17 March, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
"Terem-Quartet"
Eternal Spring

Terem-Quartet
Tchaikovsky; Rimsky-Korsakov; Rachmaninoff; Schubert; Tiersen; Legrand; Tariverdiev; Cosma


18 March, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Junichi Hirokami (Japan)
Soloist - Boris Berezovsky

Tchaikovsky: Italian Capriccio, Piano Concerto No 1; Grieg: "Peer Gynt", Two Suites


18 March, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Year as a life
rt-elles Quartet
Olga Artyugina - violin
Marina Kozlova - violin
Ksenia Muravyova - viola
Valentina Dubrovina - cello
Stanislav Soloviev - piano
Ekaterina Igaun - soprano
Alexei Kulagin - bass
Natalia Entelis - presenter
Polina Vasilieva - piano
Tchaikovsky: The Seasons, Romances


18 March, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Stravinsky, Desyatnikov
Divertissement Chamber Orchestra
Artistic director, conductor and soloist - Ilya Ioff
Yana Ivanilova - soprano
Stravinsky: Concerto in D "Basel" for String Orchestra, Ballet Music "Apollon Musagete"; Desyatnikov: "The Russian Seasons"


19 March, Monday 7:00 pm
Small Hall
Baroque XVIII / XXI
Evening of Instrumental oncertos

St Petersburg Symphony Chamber Orchestra
Conductor - Vladimir Altschuler
Aleksandr Shustin - violin
Iuliia Tomilova - violin
Georgii Dolgov - flute
Natalia Sechkareva - flute
Iurii Novichenkov - oboe
Nikolai Mazhara - piano
Mikhail Krutik - violin
Yan Tomilov - violin
Anna Arkhipova - violin
David Chakvetadze - violin
Ksenia Ivakina - violin
Viktoriia Velkova - violin
Viktoriia Velkova
J.-S. Bach; Vivaldi; Telemann; Korchmar; Mikhail Krutik


20 March, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Prague
Conductor - Gintaras Rinkevičius (Lithuania)
Andrey Baranov - violin
Mozart: Symphony No 38 "Prague"; Suk: Fantasia for Violin and Orchestra; Smetana: "Vyšehrad", "Vltava" from Cycle of Symphonic Poems "My Country"; Dvořák: Three Slavonic Dances


21 March, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Horn Orchestra of Russia
Horn Orchestra of Russia
Sergey Polyanichko - artistic director
Mikhail Khasin - tromba
Igor Karzov - french horn
Dmitrii Andreev - trombone
Vardan Arutyunyan - duduk
Alexander Morin - percussion
J.-S. Bach; Caccini; Rossini; Beethoven; Piazzolla; Barber


22 March, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Organ Recital
Masterpieces of Cinema Music

Andrey Bardin - organ


23 March, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Michail Jurowski
Haydn, Mahler

Conductor - Michail Jurowski (Germany)


23 March, Friday 7:00 pm
Small Hall
"From Romance to Jazz"
Ensemble of David Goloshchekin
Yulia Kasian
Romances and Jazz


24 March, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Opus Posth Ensemble
"Opus Posth" Ensemble
Tatiana Grindenko - artistic director and soloist (violin)
Vladimir Martynov - piano
Mikhail Dubov - piano
Elisey Dregalin - percussion
Xenakis: Embellie for viola, Rebonds for percussion, Mists for piano, Dikhthas for violin and piano, Aroura for Strings; Martynov: "The Old Man and the Sea"


24 March, Saturday 3:00 pm
Small Hall
Rossini. "Cinderella"
Chamber Ensemble
Augusta Zuskman - violin
Kristina Kazankina - cello
Ksenia Popova - piano
Semyon Serdykov - clarinet
Fedor Chernyshov - flute
Elizaveta Bokova - coloratura
Vera Maslova - soprano
Sergey Chepurcko - bass-baritone
Oleg Mitsov - tenor
Togriy Bazhakin - baritone
conductor - Arsen Enikeev
Nadezhda Rogozhina
Varvara Soboleva


24 March, Saturday 7:00 pm
Small Hall
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov
Nikolai Burov - reciter


25 March, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Rachmaninoff. Piano Concerto No 2
Shostakovich

Petersburg Chamber Choir
Conductor - Felix Korobov
Peter Laul - piano
Yulia Kantor


25 March, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Poland, Czech, Norway, Sweden
Piano duet
Tatiana Bezzubenkova
Svetlana Konnova
Dmitry Myachin - piano
Anna Smirnova - mezzo-soprano
Alexei Chizhik - percussion
Oleg Belov - piano
Elena Spist - piano
Yulia Minkina - presenter
Irina Chizhik - presenter
Maria Baechni - sand animation
Chopin; Grieg; Dvořák


25 March, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Evening of Music for Guitar
Egor Svezhentsev - guitar
Andrey Leontiev - guitar
Giuliani; Rodrigo


26 March, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Keiko Matsui (Japan)
Piano Recital


26 March, Monday 7:00 pm
Small Hall
The Second International Festival "World of Art. Contrasts"

Anastasia Rogaleva - piano
Dmitry Petrov - piano
Petersburg New Choir
Ivan Chekodanov - artistic director

Anna Smirnova - mezzo-soprano
Alexei Logunov - piano
conductor - Ivan Terekhanov
conductor - Ivan Chekodanov
conductor - Anastasia Poliakova
Ivan Egorov


27 March, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Baltic Chamber Orchestra
Shostakovich, Prokofiev

Baltic Chamber Orchestra
Conductor - Emmanuel Leducq-Barome (France)
Ilya Yakushev - piano
Lev Klychkov - violin
Shostakovich: Chamber Symphony, Piano Concerto No 2; Prokofiev: Five Melodies for Violin and Piano, Symphony No 1 "Classical"


28 March, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Rauf Abdullayev
Soloist - Maxim Vengerov

To the 100th anniversary of Gara Garayev
Garayev: Symphonic Poem "Leyli and Majnun", Concerto for Violin and Orchestra, Don Quixote, symphonic sketches, Suite No 2 from "In the Path of Thunder"


28 March, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
"Secret Name"
Irina Sharapova - commentary
Verdi: "La forza del destino" ("The Power of Fate"); Puccini: "Suor Angelica" ("Sister Angelica"), "Turandot"; Lloyd Webber: The Phantom of the Opera; Slonimsky: "The Master and Margarita"


29 March, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Opera Gala
Tauric Symphony Orchestra
Cellia Costea - soprano
Khachatur Badalyan - tenor
conductor - David Crescenzi


29 March, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Beethoven, R. Strauss, Mahler
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Titov
Chinghiz Osmanov - violin
Anastasia Kalagina - soprano
Beethoven: Romance for Violin and Orchestra; R. Strauss: "Metamorphosen"; Mahler: Symphony No. 4


30 March, Friday 8:00 pm
Grand Hall
onductor - Alexander Dmitriev
Soloist - Freddy Kempf

Mozart: Symphony No.40; Brahms: Piano Concerto No 2; Wagner


31 March, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Waltz Evening
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Glinka: Waltz Fantasy; Glazunov: Concert Waltz No 1; Tchaikovsky: Waltz from The Sleeping Beauty; Dunaevsky: Concert Waltz; Petrov: Waltz From The Television Series "Petersburg Secrets"; Sviridov: Waltz from the musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Khachaturian : Waltz from Masquerade; Waldteufel: "The Ice Skaters", Waltzs, , "Spain" Waltz; J. Strauss II: "Wine, women, and song", "Roses From The South", "Voices of Spring" Waltz, Waltz "Where the Lemon Trees Bloom", "Tales From The Vienna Woods"


31 March, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Galina Zhukova
Piano Recital

Beethoven: 6 Bagatelles, Sonata No. 31; Chopin: Piano Sonata No. 2, Variations on the Theme "La ci darem la mano"


St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00, 064
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 571-83-33, +7 (812) 571-42-37, 064
Box office opening hours: 11.00 am to 8.00 pm (on concert days - 7.30 pm)
Lunch break: 3.00 to 4.00 pm
Box office opening hours: 11.00 am to 7.00 pm (on concert days - 7.30 pm)
Lanch break: 3.00 pm to 4.00 pm
© 20002019 Saint-Petersburg Philharmonia