What's on

Repertoire

June 2024
www.philharmonia.spb.ru


01 June, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
An evening of symphonic miniatures
To the 220th anniversary of the birth of Mikhail Glinka


Conductor - Alexander Kantorov
Glinka: "Ruslan and Lyudmila", symphonic excerpts from the opera, Waltz Fantasy, Jota Aragonesa, Souvenir d'une nuit d'été à Madrid; Tchaikovsky: Serenade for string orchestra, "Waltz of the Flowers" from the Nutcracker, Spanish dances from the "Swan Lake" ballet


01 June, Saturday 3:00 pm
Small Hall
Rock hits

Ekaterina Nagornaya - violin
Tatiana Komissarova - viola
Margarita Vaganova - piano
Yoel Gonzalez - percussion (Cuba)
Scorpions: "May be I, May be you"; Doors: "Riders of the storm"; Aerosmith: "Dream on"; Guns N' Roses: "Sweet child of mine"; The Beatles: "Yesterday", "Let it be", "And I love her"; The Rolling Stones: "Angie"; Nirvana: "Smells like teen spirit"; The Cranberries: "Zombie"; Linkin park: "Breaking the habit"; Rammstein: "Mein Herz Brennt"; Limp Bizkit: "Behind Blue Eyes"; Queen: "Show must go on", "Bohemian Rhapsody", "We Are the Champions"


01 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
World masterpieces played by 12 saxophones

Grand saxophone ensemble NOVO 12
J.-S. Bach: Toccata and Fugue in D minor; Vivaldi: Presto from Concerto No. 2 "L'estate" from Le quattro stagioni; Tchaikovsky: Concert Suite from "Nutcracker"; Bellini: Cavatina di Norma; Borodin: Polovtsian Dances; Marquez: Danzon No. 2; Molinelli: Concerto for saxophones "Four pictures from New York"; Villa-Lobos: Bachianas brasileiras No. 5; Bizet: "Carmen", Suite


02 June, Sunday 7:00 pm
Grand Hall
Sergey Ekimov. Choral and sacred music

Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Concert Choir of the St. Petersburg State University of Culture
"Nizhny Novgorod" Chamber Choir

"Perezvony" Choir
Conductor - Sergey Ekimov
conductor - Alexey Umnov
conductor - Larissa Yarutskaya
conductor - Ivan Stolnikov
Olga Bestuzheva - organ
Evgenia Krivitskaya - organ
Sofia Skhirtladze - mezzo-soprano
Alexei Vasiliev - cello
Svetlana Kryuchkova - artistic word
Ekimov: "Te Deum", Oh, Easter Greatness to the text from the Easter Canon, Concert for choir on poems by G.Narekatsi, Peter I through the eyes of Russian poets of the 19th-20th centuries, concert for male choir, "Little white dying swan" for choir, cello and organ, Last dedication, concert for reader and mixed choir based on poems by A. Akhmatova, "Many years"


03 June, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Isaac Schwartz. Melodies of the White Night
Conductor Mikhail Golikov


Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Schwartz: "Melodies of the White Night", music from the film; Gavrilin: Suite-fantasy from the music for the ballet Anyuta, Suite from the ballet "The Marriage of Balzaminov"; Shchedrin: Naughty Limericks, Concerto No 1 for Orchestra


03 June, Monday 7:00 pm
Small Hall
An evening of music for bassoon
In memory of Oleg Talypin



Mariia Avvakumova - flute
Iurii Novichenkov - oboe
Renat Rakov - clarinet
Andrei Kuniavskii - bassoon
Dmitrii Sorokin - french horn
Dmitrii Krasnik - bassoon
Andrei Kuniavskii - bassoon
Vassily Zakharov - bassoon
Artur Kanatov - bassoon
Aleksei Polagaev - bassoon
Rodion Tolmachev - bassoon
Alexander Ziva - bassoon
Anton Gutsevich - bassoon
Mikhail Krotov - bassoon
Evgeny Osipov - bassoon
Stanislav Tkachev - bassoon
Fyodor Mozhzhevelov - bassoon
Timur Atabiev - bassoon
Andrey Yeltsov - bassoon
Nikolai Mazhara - piano
Elena Serova - piano
Alena Chugunova - piano
Anna Shulga - piano
Mikhail Krutik - violin
Viktoriia Velkova - violin
Sergei Zarubin - viola
Elena Gurkina - celllo
Enver Makhauri - double bass
Marina Tsymblal - harp
Maros: Concertino (1st movement); Polagaev: Suite for contrabassoon and piano; Debussy: Minstrels, from Préludes Book I (arr. for bassoon and piano), Général Lavine eccentric, from Préludes Book II (arr. for bassoon and piano); Mascagni: Intermezzo from the opera Cavalleria rusticana (arr. by E. Osipov for four bassoons); Schumann: Three Fantasy Pieces (arr. for bassoon and piano); Schuller: Suite for wind quintet; Vivaldi: Concerto in C major for bassoon and chamber ensemble; Weber: Hungarian Fantasy for bassoon; Osborne: Rhapsody for bassoon solo; Donizetti: Nemorinos Aria from the opera Lelisir damore (arr. by E. Osipov for bassoon and harp); Weissenborn: Trio for three bassoons; Tansman: Sonatine for bassoon and piano; Hanson: Quartet No. 1 for four bassoons; Janssen: Three miniatures for quintet


04 June, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Mozart. Symphony No. 40
Bruckner. Symphony No. 9

T the birthday of Yevgeny Mravinsky
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Leo Kraemer (Germany)


05 June, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Konstantin Raikin
Recital

To the 225th anniversary of the birth of Alexander Pushkin
17th International Festival "Musical Collection"


05 June, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Chamber music evening

Marianna Vasileva - violin
Stanislav Soloviev - piano
Schumann: Sonata No 1 in A minor for Violin and Piano; Brahms: Violin Sonata No 2; Franck: Sonata in A major for Violin and Piano; Bartók: 6 Romanian Folk Dances; Milshtein: "Paganiniana" for solo violin


06 June, Thursday 7:00 pm
Small Hall
The Feodor Chaliapin Musical Theatre
To the 225th anniversary of the birth of Alexander Pushkin

"Northern Sinfonia" Symphony Orchestra
Soloists of the The Feodor Chaliapin Musical Theatre
Artistic director, conductor - Fabio Mastrangelo
Sviridov: Musical illustrations to Alexander Pushkins Snowstorm; Tchaikovsky: Eugene Onegin; Rachmaninoff: Aleko; Tchaikovsky: Romances to Lyrics by Alexander Pushkin; Rachmaninoff: Romances to Lyrics by Alexander Pushkin


07 June, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Gala concert to the 225th anniversary of the birth of Alexander Pushkin
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Andrey Danilov
Zhanna Dombrovskaya - soprano
Vladimir Tselebrovsky - baritone
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Rimsky-Korsakov: Three Miracles from The Tale of Tsar Saltan; Lyadov: "In memory of A.S.Pushkin", Polonaise; Prokofiev: Pushkin's Waltzes; Glière: Meeting from the music for the ballet The Bronze Horseman, "Hymn to the Great City" from "The Bronze Horseman"; Tchaikovsky: Polonaise from Eugene Onegin, , Introduction from "Queen of Spades", Ballad of Tomsky from the opera "Pique Dame" ("Queen of Spades"); Rachmaninoff: "Dance of the Gypsies" from the opera "Aleko", Zemfira's Romance from the opera "Aleko", Aleko's Cavatina


07 June, Friday 7:00 pm
Small Hall
Each of us has our own Pushkin
To the 225th anniversary of the birth of Alexander Pushkin

Yekaterina Shimanovich - soprano
Natalia Evstafieva - mezzo-soprano
Alexander Nikitin - baritone
Gamid Abdulov - tenor
Joseph Piliev - bass
Yekaterina Fenina - soprano
Mikhail Kuznetsov - baritone
Daria Gavrilova - soprano
Artur Tserr - piano
Tikhon Selivanov - piano
Alexandr Aberdeen - piano
Alyona Muzaleva - piano
Irina Sharapova - piano, presenter


08 June, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
11th St Petersburg International New Music Festival reMusik.org
Closing of the festival


Mehdi Hosseini
Sabrie Bekirova
Katerina Kovanji
Georgii Dolgov - flute
Denis Bystrov - baroque oboe
Serafima Verkholat
Alexander Afanasiev
Pavel Kurdakov
Gerard Costes
Dmitrii Klemenok
Alexei Glazkov - piano
Vladislav Pesin - violin
Dinara Muratova - viola
Daria Lutsenko
Lavrova: "Babbling and Trembling" for ensemble (2024), world premiere; Garnero: Ragtime for flute, saxophone and piano (2015), Russian premiere; Radvilovich: "Pushkin" for ensemble (1998/2024), world premiere of a new version; Parra: Love for "Recherche" for clarinet/bass clarinet, percussion and string trio (2010), Russian premiere; Kasparov: "Five Photographs of the Invisible" for flute, clarinet, percussion, piano, violin and cello; Diels: "The Colors Don't Match" for ensemble (2014), Russian premiere; Hosseini: Sarbang for ensemble (2014/2024), world premiere of a new version


08 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Acid Hasid
The Byzantine Ornament

Music of the Balkan Peninsula and the Middle East

Acid Hasid
Romanian, Bulgarian, Serbian Greek, Macedonian, Moldavian melodies


09 June, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor Felix Korobov
Soloist Boris Berezovsky

In memory of Yuri Temirkanov
17th International Festival "Musical Collection"


Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3; Lutoslawski: Concerto for Orchestra


09 June, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Baroque music

"Pushkin-quartet"
Ekaterina Nagornaya - violin
Olga Chernova - violin
Tatiana Komissarova - viola
Lyudmila Gutsevich - cello
Ekaterina Nagornaya - violin
Olga Chernova - violin
Tatiana Komissarova - viola, soprano
Konstantin Sobolevsky - viola
Lyudmila Gutsevich - cello
Andrey Tsarev - double bass, lute
Margarita Vaganova - harpsichord
Philip Saulin - violin
Ilya Likhovidov - violin
Margarita Fedoseeva - cello
Pachelbel: Canon; Dowland: "Forlorn Hope Fancy"; Caldara: "Sebben, crudele", "Alma del core from the opera La costanza in amor vince l'inganno"; Rameau: Fifth Concert in D minor for clavecin; J.-S. Bach: Aria, Bourrée from Orchestral Suite No. 3, "Joke" from Suite for Flute and String Orchestra; Telemann: Viola Concerto in G major; Vivaldi: Sinfonia/Concerto for Strings in G major, Concerto No. 2 "Summer" in G minor, Op. 8


09 June, Sunday 7:00 pm
Small Hall
The Magic of Duduk


Arsen Grigoryan

Evgenii Strelnikov


10 June, Monday 7:00 pm
Small Hall
Tchaikovsky. Piano Trio In Memory of the Great Artist

Dmitrii Petrov - violin
Daria Shaposhnikova - piano
Dmitrii Khrychev - cello
Franck: Sonata in A major for Violin and Piano, Prélude, Fugue et Variation; Tchaikovsky: Piano Trio "In Memory Of The Great Artist"


11 June, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Golden Sax
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Anatoly Rybalko
Federico Mondelci - saxophone
Alexander Malich - presenter
Ravel: Alborada del gracioso; Maurice: "Tableaux de provence" for saxophone and orchestra; Milhaud: "Scaramouche", Suite for Saxophone and Orchestra; Ray Charles: Symphonic arrangements of songs for saxophone and orchestra; Stevie Wonder: Symphonic adaptations of songs for saxophone and orchestra


11 June, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Classical Music. The New Sound

"Silver Strings" Russian Orchestra
Artistic director, conductor - Aleksandr Afanasiev
Oleg Vainstein - piano
Maria Shalgina - violin
Aglaya Shuplyakova - piccolo flute

Togriy Bazhakin
Nadezhda Rezheninova
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Vivaldi: Concerto No. 2 "Summer" in G minor, Op. 8; Rossini: Cavatina Figaro from the opera "Il barbiere di Siviglia"; Mendelssohn; Rachmaninoff: Prelude in C sharp minor, Op. 3 No. 2; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition; Saint-Sans: Bacchanale from "Samson and Delilah", "Le Carnaval des animaux"; Sarasate: Zigeunerweisen; Gershwin: Rhapsody in blue; Balleron


12 June, Wednesday 7:00 pm
Grand Hall
Oriental Fairy Tale
Conductor Alexander Titov

To the conductors anniversary

St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Alexander Maslov's Jazz Trio
Rimsky-Korsakov: Fragments from "Scheherazade" suite; Shillinger: March of the Orient; Glière: "Feast in Fergana", overture; Ippolitov-Ivanov: "Cortege du Sardar" from "Caucasian Sketches" suite No. 1; Borodin: Polovtsian Dances; Jazz fantasies by A. Maslov on themes by Borodin, Rimsky-Korsakov, Tchaikovsky, Menken


12 June, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Russia Day festive concert

Duet "Domiano"
Evgenia Petrova - domra
Alina Nikitenko - piano
Trio "Resonance"
Evgenia Petrova - domra
Mikhail Kasheutov - guitar
Daria Markina - accordeon


13 June, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Dmitry Shishkin
Piano recital

17th International Festival "Musical Collection"

J.-S. Bach: Choral Prelude; Franck: Prélude, Fugue et Variation; Tchaikovsky: Dumka, Scherzo à la russe; Liszt: Hungarian Rhapsody No 2; Scriabin: Sonata No. 2; Rachmaninoff: Seven Preludes; Prokofiev: Sonata No. 2


13 June, Thursday 7:00 pm
Small Hall
The Inmost Music
Beethoven. Three last sonatas


Peter Laul - piano, comments
Beethoven: Sonata No. 30, Sonata No. 31, Sonata No 32


14 June, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Grieg. Piano Concerto
Dvořák. Symphony No. 9 From the New World

17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Valery Borisov
Philipp Kopachevsky - piano
Smetana: "Vltava" from Cycle of Symphonic Poems "My Country"; Grieg: Piano Concerto; Dvořák: The Symphony No. 9, "From the New World"


14 June, Friday 7:00 pm
Small Hall
Yulia Muzychenko
Vocal recital

To the 75th anniversary of the Small Hall
17th International Festival "Musical Collection"

Yulia Muzychenko - soprano
Dmitry Pavliy - piano
Arias from operas, romances
Puccini; Verdi; Donizetti; Rimsky-Korsakov; Delibes; Villa-Lobos


15 June, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
To the 85th anniversary of the birth of Valery Gavrilin

Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Gavrilin; Shostakovich; Sviridov; Petrov


15 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
From Piazzolla to Carmen

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Anton Torbeev
Ivan Talanin - bandoneon
Piazzolla: The Four Seasons of Buenos Aires; Bizet - Shchedrin: Carmen suite


16 June, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. Symphony No. 4
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Felix Korobov
Boris Andrianov - cello
Tchaikovsky: Symphony No 4; Saint-Sans: Cello Concerto No 1; Offenbach: Ballet suite from the opera "Le voyage dans la lune"


17 June, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Volgograd Symphony Orchestra

Volgograd Symphony Orchestra
Conductor - Andrei Anikhanov
Arseny Tarasevich-Nikolaev - piano
Beethoven: Piano Concerto No 4; Tchaikovsky: "The Year 1812", festival overture


17 June, Monday 7:00 pm
Small Hall
Voices of the Academy

Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director


19 June, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Under the Cathedrals Arches
Organ music from Holland, Germany, England, Italy, Austria, Spain, France, Russia

Featuring video projections of the interiors of European cathedrals
17th International Festival "Musical Collection"

Timur Khaliullin - organ
Sweelinck; Purcell; Buxtehude; J.-S. Bach; Handel; Mozart; Liszt; Franck; Albéniz; Balbastre; Vierne; Tchaikovsky; Fletcher; Odoevsky


19 June, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Piano duet evening

Irina Vasilieva - piano
Olga Yermakova - piano
Mavzhida Gimaletdinova - piano
Dmitry Pavliy - piano
Mozart: Larghetto and Allegro for two pianos; Schumann: Andante and variations for two pianos; Brahms: Variations on Haydn for Two Pianos; Debussy: Divertissement for piano 4 hands; Ravel: Introduction and Allegro for two pianos; Lutoslawski: Variations on a Theme by Paganini; J. Strauss II - Anderson: On The Beautiful Blue Danube


20 June, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Bruckner. Symphony No. 7
To the 200th anniversary of the birth of Anton Bruckner
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Dmitri Jurowski
Miroslav Kultyshev - piano
Chopin: Piano Concerto No 2; Bruckner: Symphony No.7


20 June, Thursday 7:00 pm
Small Hall
François Couperin and Music of the French Court
To the 355th anniversary since the birth of François Couperin

Russian Early Music Ensemble
Vladimir Shulyakovsky - artistic director
Vocal and instrumental compositions
Couperin


21 June, Friday 8:00 pm
Grand Hall
The Alchemy of Russian Nostalgia
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Yuri Lebedev
Miroslav Kultyshev - piano
Nastasya Khrushcheva - piano
Yaroslav Timofeev - presenter
Khrushcheva: "The Book of Melancholy" for piano and orchestra; Tchaikovsky: Piano Concerto No 1


21 June, Friday 7:00 pm
Small Hall
Chamber music evening

Dmitry Eremin - cello
Anna Rychkova - piano
C. P. E. Bach: Sonata in C Major for Viola da gamba and Basso Continuo; Schubert: Arpeggione Sonata for Cello and Piano; Beethoven: Cello Sonata No. 3


22 June, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Leningrad Military District Navy Admiralty Band

Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Conductor - Nikita Ignatov
Irina Korchuganova - soprano
Sergey Zykov - baritone
Marina Nikola - piano


22 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Yuri Polosmakov
Piano recital


Chopin: Scherzo No 3, Mazurka in cis minor, Barcarole; Liszt: , ; Scriabin: Sonata No. 6, Sonata No. 8, Sonata No. 9, Sonata No. 10


23 June, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor Alexander Rudin
Beethoven. Symphony No. 5

17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Alexander Rudin
Pavel Popov - violin
Weber: "Invitation to the Dance"; Vieuxtemps: Violin Concerto No. 5; Beethoven: Symphony No.5


23 June, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Austria


Conductor - Boris Barinov
J. Strauss II: "Tales From The Vienna Woods" Waltz, "Voices of Spring" Waltz, Kaiser-Waltzer, Champagne Polka, Polka "On the Hunt", "Tric-trac" Polka, Polka "Unter Donner und Blitz"; Lehár: Walz "Gold und Silber"; Leghar: Waltz Mary


23 June, Sunday 7:00 pm
Small Hall
From classical music to jazz

Original Jazz Experience
Alexei Baev - violin
Roman Tentler - double bass
Igor Zotochev - guitar, saxophone
Dmitry Prokopenko - tenor banjo
Oleg Vainstein - piano
Alexei Baev - violin
Franck: Sonata in A major for Violin and Piano; Ravel: Sonata No. 2 for Violin and Piano; Gershwin: "The Man I Love", "Lady Be Good"; Crosby: "At the jazz band ball"; Porter: "You do something to me"; Reinhard: "Nuages", "Douce Ambiance", "A-minor Swing"; Shavers: "Undecided"; Pollak: "That's a Plenty"; Beshe: "Petite Fleur"; Romberg: "Lover, come back to me"; Clinton: "Satan Takes a Holiday"; Waller: "Honeysuckle Rose"; Pinkard: "Sweet Georgia Brown"; Goodman: "Benny's Bugle"


24 June, Monday 7:00 pm
Small Hall
Parade of soloists
To the 75th anniversary of the Small Hall

New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Denis Sukhov - clarinet
Ekaterina Tarasova - violin
Konstantin Bychkov - viola
Aleksandr Chizhov - viola
Kristina Gonchar - harp
Elizaveta Petrova - violin
Arseny Gazizov - double bass
Weber: Clarinet Concerto No. 2; Mendelssohn: Konzertstück No. 2, Op. 114; Ravel: Introduction et allegro pour harpe, flûte, clarinette et quatuor à cordes; Piazzolla - Desyatnikov: "Summer" from "Four Seasons in Buenos Aires"; Britten: "Lacrymae"; Bottesini: Double-bass Concerto No 2


25 June, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Closing of the St Petersburg Symphony Orchestra season
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Vladimir Altschuler
Haik Kazazyan - violin
Tchaikovsky: Violin Concerto; Rachmaninoff: Symphony No.2


25 June, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Le quattro stagioni
To the 75th anniversary of the Small Hall
17th International Festival "Musical Collection"

Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director, violin
Vivaldi: Le quattro stagioni; Glass: Violin Concerto No. 2, "The American Four Seasons"


26 June, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
State Russian Concert Orchestra

State Russian concert orchestra
Artistic director, conductor - Vladimir Popov


27 June, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
The MarimbaMix Ensemble
In memory of Anatoly Ivanov, to the 90th anniversary since his birth

"Marimbamix" Ensemble
Mikhail Chernyack - presenter
Tchaikovsky: Children's Album; Bizet: Entr`acte Act IV from "Carmen"; J. Strauss II: The Persian March; Strauss: Blacksmith Polka; J. Strauss II: Polka "On the Hunt"; Brahms: Hungarian Dance No 5; Rimsky-Korsakov: Song of the Indian guest from the opera "Sadko"; Monti: Csardas; Piazzolla: Libertango; Khachaturian : Lezginka from ballet "Gayane"


27 June, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Miroslav Kultyshev
Piano recital

To the 75th anniversary of the Small Hall
17th International Festival "Musical Collection"

Borodin: Small Suite for Piano; Prokofiev: Sonata No 9; Rachmaninoff: Études-Tableaux, Op. 39


28 June, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Closing of the festival and the season
Concert of gratitude to friends, partners and sponsors of the St Petersburg Philharmonia
17th International Festival "Musical Collection"


Conductor - Nikolay Alexeev
Alexander Ramm - cello
Dvořák: Cello Concerto; Brahms: Symphony No. 3


28 June, Friday 7:00 pm
Small Hall
Rock hits

Ekaterina Nagornaya - violin
Tatiana Komissarova - viola
Margarita Vaganova - piano
Yoel Gonzalez - percussion (Cuba)
Scorpions: "May be I, May be you"; Doors: "Riders of the storm"; Aerosmith: "Dream on"; Guns N' Roses: "Sweet child of mine"; The Beatles: "Yesterday", "Let it be", "And I love her"; The Rolling Stones: "Angie"; Nirvana: "Smells like teen spirit"; The Cranberries: "Zombie"; Linkin park: "Breaking the habit"; Rammstein: "Mein Herz Brennt"; Limp Bizkit: "Behind Blue Eyes"; Queen: "Show must go on", "Bohemian Rhapsody", "We Are the Champions"


29 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
The Beautiful Tomorrow of Romance
Young voices of the Mariinsky and Bolshoi Theatres



Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia