Nikolay Alexeev
Chief Conductor of the St Petersburg Philharmonia
Charles Dutoit
Principal Guest Conductor of the St.Petersburg Philharmonic Orchestra
  • First violins
    • Lev Klychkov
      People's artist of Russian Federation
    • Pavel Popov
      Winner of All-Russian and International Competitions
    • Vera Vasileva
    • Iurii Ushchapovskii
    • Anna Fenster
    • Shushan Shamirian
    • Tikhon Lukyanenko
      Winner of All-Russian and International Competitions
    • Alexandr Zolotarev
    • Valentin Lukin
    • Vladimir Shuliakovskii
      Winner of International Competitions
    • Olga Pankova
    • Vsevolod Lenskikh
      Winner of International Competition
    • Polina Krasovskaya
    • Mikhail Alekseev
    • Olga Rybalchenko
      Diploma winner at All-Russian Competition
    • Alexei Maslov
    • Tatiana Makarova
    • Zhuldyz Bukina
    • Alsu Ibragimova
      Winner of All-Russian and International Competition
  • Second violins
    • Ilia Kozlov
      Winner of International Competitions
    • Igor Zolotarev
      Winner of International Competition
    • Tatiana Shmeleva
    • Dmitrii Petrov
    • Ekaterina Tarasova
    • Yaroslav Zaboyarkin
    • Veronika Bogdanova
      Winner of International Competitions
    • Dmitrii Koriavko
      Winner of International Competitions
    • Irina Sukhova
    • Argine Stepanian
      Winner of International Competitions
    • Ruslan Kozlov
    • Elizaveta Petrova
    • Nikolay Dygodyuk
    • Konstantin Basok
    • Ilona-Maria Hussu
      Winner of International Competition
    • Nikolai Tkachenko
    • Grigory Sedukh
    • Timofey Luchinskiy
  • Violas
    • Andrei Dogadin
      Honoured Artist of Russia
    • Aleksei Bogorad
    • Denis Gonchar
      Winner of International Competitions
    • Dmitrii Kosolapov
    • Konstantin Bychkov
    • Iosif Nurdaev
    • Tatiana Gromova
    • Aleksandr Chizhov
    • Leonid Lobach
    • Anton Shestakov
    • Alexei Koptev
    • Mikhail Sokolov
    • Igor Tekhtelev
    • Dmitrii Chernyshenko
  • Cellos
    • Dmitrii Khrychev
      Winner of International Competitions
    • Taras Trepel
    • Dmitry Eremin
    • Nikita Zubarev
    • Aleksandr Kulibabin
    • Nikita Sergeenko
    • Mikhail Slavin
    • Nikolai Matveev
      Winner of International Competition
    • Stanislav Lyamin
    • Evgenii Kogan
    • Ruslan Nabiyev
    • Ilya Izmailov
  • Double Basses
    • Evgenii Ryzhkov
      Winner of International Competitions
    • Mikhail Glazachev
      Winner of International Competition
    • Nikita Makin
    • Artem Rychagov
      Winner of International Competitions
    • Arseny Gazizov
    • Vladimir Shubin
    • Aleksei Ivanov
    • Aleksei Chubachin
    • Vitaly Grechin
    • Arsenii Petrov
  • Flutes
    • Dmitry Terentyev
      Winner of International Competitions
    • Olesia Tertychnaia
      Winner of All-Russian and International Competition
    • Marianna Murzina
  • Flute piccolo
    • Ksenia Cuellar
      Winner of All-Russian and International Competitions
  • Oboes
    • Artem Isaev
      Winner of International Competitions
    • Pavel Sokolov
      Winner of International Competitions
    • Artem Trofimenko
  • English Horn
    • Mikhail Dymskii
  • Clarinets
    • Andreii Laukhin
      Winner of All-Russian Competition
    • Nikita Liutikov
      Winner of International Competitions
    • Sergei Rymar
    • Denis Sukhov
  • Bass Clarinet
    • Vitalii Rumiantcev
  • Bassoons
    • Alexander Ziva
    • Anton Gutsevich
  • Contrabassoon
    • Mikhail Krotov
  • French horns
    • Igor Karzov
      Honoured Artist of Russia
    • Oleg Skrotskiy
      Winner of International Competition
    • Georgy Pribylov
    • Ilya Goryachov
    • Kirill Miron
    • Oleg Egorov
  • Trumpets
    • Viacheslav Dmitrov
    • Alexey Belyaev
    • Aleksei Ivanov
    • Igor Sharapov
      People's artist of Russian Federation
  • Trombones
    • Alexander Bodosov
    • Dmitrii Andreev
      Winner of All-Russian and International Competitions
    • Vitaly Gorlitskiy
      Winner of All-Russian and International Competitions
    • Denis Nesterov
  • Tuba
    • Dmitrii Karakhtanov
  • Percussion
    • Dmitry Gabbasov
    • Mikhail Lestov
      Winner of All-Russian and International Competition
    • Anton Nazarko
    • Artemy Znamenskiy
    • Mikhail Vedunkin
    • Pavel Drap
  • Harps
    • Anna Makarova
      Winner of International Competition
      Honoured Artist of Russia
    • Andres Izmaylov
      Winner of International Competition
  • Piano and celesta
    • Maksim Pankov
  • Director
    • Ashot Vasilev
      Winner of International Competition
  • Chief administrator
    • Grigorii Grigorev
  • Chief Librarian
    • Mikhail Aleinikov
  • Librarian
    • Olga Lobodina
  • Stage Technicians
    • Daniil Tikhonov
    • Iurii Sharapov
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia