RU | EN
Contact
Order tickets
Broadcast
Title Partner

What's on

Repertoire

February 2015
www.philharmonia.spb.ru


01 February, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Piazzolla. The Four Seasons of Buenos Aires
Tauric Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Dmitry Gayvoronsky - piano (USA)
Vladimir Rozanov - bandoneon
Varvara Vorobyova - flute
Piazzolla: "Histoire du Tango", "Milonga del Angel", The Four Seasons of Buenos Aires, Fuga y Misterio; Chávez: Symphony No 2 ("Sinfonia india"); Marquez: Danzon No.2; Dyubenko: Concerto-Fantasia on theme "Brazil", "Carioca"; Dyubenko - Abreu: "El Kumbanchero tico tico"; Gayvoronsky - Jobim: Fantasia on Brazilian themes


01 February, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Robert Schumann
Galaktika Musical-Choir Studio
Artistic director and conductor - Elena Volkova
Pavel Egorov - piano
Dmitry Voropaev - tenor
Anna Mikhaylova - soprano
Anna Kantor - piano part
Liudmila Dzhalilova - piano part
Svetlana Gayduk - piano part


01 February, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Nadezhda Khadzheva
Recital

Nadezda Khadzheva - mezzo-soprano
Vassily Bykov - piano
Albéniz; Bizet; Glinka; Dargomyzhsky


01 February, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Ilya Yakushev
Recital is cancelled


03 February, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Soloist - Noriko Ogawa (Japan)
Tchaikovsky: Piano Concerto No 1; Shostakovich: Symphony No.9; Sibelius: Karelia Suite


03 February, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Eduard Tsanga
Recital is cancelled!


04 February, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Russia
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Tchaikovsky; Glinka; Sviridov


05 February, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Beethoven. Symphony No 1
Tchaikovsky. Violin Concerto

Conductor - Alexander Dmitriev
Aylen Pritchin - violin
Beethoven: Symphony No 1; Tchaikovsky: Violin Concerto,


05 February, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Schubert Divertissement
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director
Lidia Kovalenko - viola
Schubert; Schubert-Mahler


07 February, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
The King's 24 Violins
French Violin Music

St. Petersburg Symphony Orchestra
Conductor (violin) - Sergey Stadler


07 February, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Liubov Rudova and her students


08 February, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Lukas Geniušas
Recital

Lukas Geniušas - piano
Beethoven: Sonata No 3; Brahms: Sonata No 1; Chopin: Fantasie in f moll, 3 Mazurkas op 63, Two Nocturnes op 9, Polonaise-Fantaisie


08 February, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Tale of Tsar Saltan
Musical-Theatrical Performance
"Perezvony" Russian Orchestra
Artistic director and conductor - Marina Rogova
Elena Popova - presenter


08 February, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Vadim Palmov
Piano Recital

Tchaikovsky; Tchaikovsky - Rachmaninoff; Rachmaninoff - Kreisler; Prokofiev - Perlman; Prokofiev; Mussorgsky


09 February, Monday 7:00 pm
Small Hall
Lars Grünwoldt (Germany)
Recital

Mikhail Blekher - piano
Schumann: Dichterliebe, song cycle


10 February, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Regina Kamenshchikova
Organ Recital

Special prices for concert
Regina Kamenshchikova - organ
J.-S. Bach; Franck; Messerer


10 February, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Pushkin. "Mozart and Salieri"
Rossika Chamber Choir
Artistic director and conductor - Valentina Kopylova-Panchenko
Chamber Orchestra
Orchestra of State Philharmonia for Children and Teenagers
Valentin Nesterov
Leonid Mozgovoy - narrator
Olga Kondina - soprano
Zlata Bulycheva - mezzo-soprano
Anatoly Lomunov - tenor
Gennadiy Bezzubenkov - bass
Mozart: Requiem


11 February, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky & Beethoven
Conductor - Nikolay Alexeev
Dmitri Makhtin - violin
Beethoven: Violin Concerto; Tchaikovsky: Symphony No 4


11 February, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Hortus Musicus
Hortus Musicus
Andres Mustonen - artistic director and soloist (violin)


12 February, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Strauss. Waltzes, Polkas, Marches, Excerpts from Operas
The Rimsky-Korsakov Central Navy Band of Russia
Conductor - Alexei Karabanov
Natalia Shmitt - soprano
Irina Reynard - mezzo-soprano
Maxim Perebeynos - baritone


13 February, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Tsoi's songs for Symphony Orchestra
St. Petersburg Symphony Orchestra
Conductor - Sviatoslav Luther
Yuri Kasparyan - guitar


13 February, Friday 7:00 pm
Small Hall
Rustam Komachkov & AlexeiGoribol
Mozart; Beethoven; Brahms; Schumann


14 February, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Andrey Makarevich
Love songs

Andrey Makarevich


14 February, Saturday 3:00 pm
Small Hall
Galaktika Musical-Choir Studio
Galaktika Musical-Choir Studio
Artistic director and conductor - Elena Volkova


14 February, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Andrey Petrov
To the 85th anniversary
Skomorokhi Chamber Russian Orchestra
Victor Akulovich - Artistic director
Sergey Zykov - baritone
Ilya Ioff - violin
Nikolai Mazhara - piano
Artem Chirkov - double-bass
Manana Gogitidze - mezzo-soprano
Anna Usatova - guitar
Mikhail Pilyavsky - piano


15 February, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
History of "Tubby the Tuba"
Conductor - Maxim Alexeev
Valentin Avvakumov - tuba
Marina Vorozhtsova - flute
Vasily Chernichka - bassoon
Maksim Ignatev - trombone
Dmitry Terentyev - flute
Olesia Tertychnaia - flute
Ksenia Kuelyar - flute
Dmitrii Khrychov - cello
Maksim Pankov - piano
Alexander Zolotarev - violin
Viacheslav Dmitrov - trumpet
Irina Stepanova - presenter
Kseniya Rappoport - narrator
Kleinsinger: History of "Tubby the Tuba"; Tchaikovsky: Shepherdesses dance from Nutcracker; Trojan: Serenade Frog for Trombone and Orchestra; Mancini: "Moon River"; Fučík: "The Old Grumbler" for bassoon and orchestra; Tchaikovsky: Neapolitan Dance from the Swan Lake, Dance of the sugar plum fairy from Nutcracker; Shostakovich: Romance from the Ovod film; Saint-Sans


15 February, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Alla Demidova
Poetical Evening


15 February, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Franz Schubert
Vladimir Tselebrovsky - baritone
Alexander Pirozhenko - piano
Alexander Galitsky - presenter
Anna Kantor - piano part


17 February, Tuesday 7:00 pm
Grand Hall
Fund "Talents of the world"
St. Petersburg Symphony Orchestra
Gennadiy Bezzubenkov - bass
Alexander Kisilev - bass
Denis Sedov - bass
Igor Lazarev - bass
Oleg Budaratsky - bass


17 February, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Beethoven
All Piano Sonatas Concert Series

Peter Laul - piano
Beethoven: Sonata No 3, Sonata No 8, Sonata No 19, Sonata No 20, Sonata No. 21 "L'Aurora"


18 February, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Yuri Temirkanov
Estonian National Male Choir
Mikk Üleoja - artistic director (Estonia)
Conductor - Yuri Temirkanov
Petr Migunov - bass
Haydn: Symphony No 94, "Surprise"; Shostakovich: Symphony No. 13 Babi Yar


18 February, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Percussive Classic

Alexander Smirnov
Stanislav Grigorenko - artistic director
Dmitry Sverbikhin
Timur Fyodorov
Ivan Chernobaev
Ivan Kostromitin
Nikolai Ryzhov
Bizet; Bach; Bach-Gounod; Mozart; Vivaldi; Grieg; Tchaikovsky; Strauss; Joplin; Donaldson; Ravel


19 February, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Dmitry Makhtin
Andrey Korobeinikov

Dmitri Makhtin - violin
Andrei Korobeinikov - piano
Schubert; Beethoven; Mozart; Prokofiev


20 February, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Georgy Sviridov
St Petersburg State Capella Choir and Orchestra
Artistic director and conductor - Vladislav Chernushenko
Sviridov: Poem in Memory of Sergei Esenin, Musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"


21 February, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
On Sunny Side of Jazz
Chamber Orchestra
Andrey Kondakov - piano
Anatoly Schura - conductor (Estonia)
Paul Bollenback - guitar (the USA)
Anna Chaykovskaya - vocal
Garry Bagdasaryan - percussion
Grigory Voskoboynik - double-bass
Dmitry Semenov - saxophone
Vladimir Volkov - double-bass
Alina Mikhaylova - dance
Gershwin; Ellington; Berlin; Kondakov; Schura; Bollenback


21 February, Saturday 7:00 pm
Small Hall
The Seasons Chamber Orchestra
The Seasons Chamber Orchestra
Artistic director and chief conductor - Vladislav Bulakhov
Polina Fedotova - piano
Rodion Zamuruev - violin
Glinka; Sviridov; Vivaldi


22 February, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
Light Cavalry
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Suppé: Overture to ?Leichte Kavallerie? (?Light Cavalry?); Waldteufel: March of the Grenadiers; Berlioz: Hungarian March; J. Strauss I: Radetzky March; Rimsky-Korsakov: The battle of Kerzhenets; Dunaevsky: Music from "Kuban Cossacks"; Asafyev: Dance of Basques from "The Flame of Paris"


22 February, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Music from films: Amelie, Once Upon a Time in America, A Gang Story, The Legend of 1900...
St. Petersburg Symphony Orchestra
Conductor - Alexey Nyaga
Alexander Malich - presenter
Rameau: Les Indes galantes, suite; Respighi: Birds, suite for small orchestra; Morricone: Music from films Once Upon a Time in America, Mission, A Gang Story, New Paradise Cinema, Marco Polo, The Legend of 1900; Tiersen: Music from Amelie; Rota: Suite from La Dolce Vita


22 February, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Tales about Folk Instruments

Vladimir Fonin - artistic director
Alexander Shchipitsin
Marina Fonina
Ekaterina Sayapina
Natalia Churina
Andrey Kotyagin
Paganini; Rimsky-Korsakov; Lyadov; Rachmaninoff; Petrov; Oskolkov


22 February, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Mahler, Fauré, Brahms
Anna Shakina - piano
Ilia Kozlov - violin
Aleksei Bogorad - viola
Dmitry Ganenko - cello
Mahler; Fauré; Brahms


23 February, Monday 3:00 pm
Grand Hall
Music from films: Amelie, A Gang Story, The Legend of 1900...
St. Petersburg Symphony Orchestra
Conductor - Alexey Nyaga
Rameau: Les Indes galantes, suite; Respighi: Birds, suite for small orchestra; Tiersen: Music from Amelie; Rota: Suite from La Dolce Vita; Morricone: Music from films A Gang Story, New Paradise Cinema, Marco Polo, The Legend of 1900


23 February, Monday 7:00 pm
Small Hall
Let the thunder of victory sound!
Horn Orchestra of Russia
Artistic director and chief conductor - Sergey Polyanichko


24 February, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Rhythms of soul
Part 2
concert is cancelled


25 February, Wednesday 7:00 pm
Grand Hall
Andreyev State Russian Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Daria Kovalenko - soprano
Alexei Pashiev - baritone
Andreev; Shostakovich; Kálmán


26 February, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Shostakovich, Bartók
Conductor - Alexander Titov
Ilia Kozlov - violin
Shostakovich: Violin Concerto No 1; Bartók: Concerto for Orchestra


26 February, Thursday 7:00 pm
Small Hall
To the 80th anniversary of Mikhail Voskresensky
Gleb Stepanov - cello
Mikhail Voskresensky - piano
Brahms; Prokofiev; Chopin


27 February, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Symphony Miniatures
St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Stanislav Gorkovenko
Glinka: Waltz Fantasy; Tchaikovsky: Marche Slave; Glazunov: Concert Waltz No 1; Lyadov: "In memory of A.S.Pushkin", Polonaise; Prokofiev: Pushkin's Waltzes; Sviridov: Musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Khachaturian : Excerpts from Masquerade


27 February, Friday 7:00 pm
Small Hall
Yuri Marusin
Recital

Irina Sharapova - piano part and comments
Semen Zaborin - piano part


28 February, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Martin Heini (Switzerland)
Organ Recital

Martin Heini - organ (Switzerland)
J.-S. Bach; C. P. E. Bach; Shostakovich; Cholley; Fleury; Duruflé


28 February, Saturday 3:00 pm
Small Hall
Irina Tseslyukevich
Recital


28 February, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Ilya Ioff
Virtuosos of bow

Lidia Kovalenko - viola
Pavel Raykerus - piano
Chausson; Ysaÿe; Wieniawski; Taneev; Szymanowski; Fauré; Tchaikovsky; Zimbalist; Schumann


St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00, 064
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 571-83-33, +7 (812) 571-42-37, 064
From July, 5th to August, 31th Box office is open every day from 11.00 am to 7.00 pm
Lunch break: 3.00 to 4.00 pm
From July, 14th to September, 3th Box office of the Small Hall is close. You can be purchased tickets at the Grand Hall box office.
© 20002019 Saint-Petersburg Philharmonia