What's on
Repertoire
Grand Hall
March 2017
Mikhailovskaya st., 2
www.philharmonia.spb.ru
01 March, Wednesday 8:00 pm
"Spring Tango"
Piazzolla
"Remolino" Ensemble
Emil Iakovlev - violin
Oleg Gulevsky - button accordion
Kirill Grigoriev - double bass
Mikhail Blekher - piano
02 March, Thursday 8:00 pm
Tchaikovsky. "The Seasons"
The St. Petersburg Northern Sinfonietta Chamber Orchestra of the Music Hall Theatre
Conductor - Fabio Mastrangelo
Giampiero Sobrino - clarinet (Italy)
Elgar: , Introduction and Allegro for Strings; Mozart: Clarinet Concerto; Tchaikovsky: The Seasons
03 March, Friday 8:00 pm
Terem-Quartet
Terem-Quartet
04 March, Saturday 8:00 pm
Jazz Hit of XX century
Jazz Philharmonic Orchestra
Kirill Bubyakin - saxophone
Evgeny Sokolov - trumpet
Nikolay Sizov - piano
Egor Kryukovskikh - percussion
Anton Boyarskikh - trombone
Mikhail Meleshikhin - trumpet
Vladimir Feyertag - presenter
Ellington; Miller; Basie; Gillespie
05 March, Sunday 8:00 pm
Mozart. Symphony No 41
Beethoven. Symphony No 5
Conductor - Mikhail Golikov
07 March, Tuesday 7:00 pm
Edvin Marton (Hungary)
Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Vivaldi: Concerto No. 2 "Summer" in G minor, Op. 8; Massenet: "Méditation" for Violin and Orchestra from "Thaïs"; Brahms: Hungarian Dance No 5; J. Strauss II: "Tric-trac" Polka; J. Strauss I: Radetzky March
08 March, Wednesday 8:00 pm
Festive Concert
Bis-Quit Ensemble
Andrey Antipov - double-bass-balalaika
Bernstein: West Side Story, suite from musical; Gershwin: Summertime from the opera "Porgy and Bess"; Gardel: Tango (from "Scent of woman"); Rota: "Walk with Fellini", suite; Borodin: Polovtsian Dances, Aria of Prince Igor from the opera “Prince Igor”
09 March, Thursday 8:00 pm
"From Bach to B-A-C-H"
Michael Schönheit - organ
Bach; Reger; Liszt
10 March, Friday 8:00 pm
Gershwin, Piazzolla - Gardel
Conductor - Mikhail Leontiev
Federico Mondelci - saxophone
Gianni Iorio - bandoneon (Italia)
Alexander Malich - presenter
Piazzolla: Bandoneon Concerto, "Adiós Nonino", Violentango for Saxophone and Orchestra, "Oblivion", "Milonga", tango, Libertango; Gardel: Suite for saxophone, bandoneon and orchestra; Iorio: "Remembrance", concerto for saxophone, bandoneon and orchestra
11 March, Saturday 8:00 pm
Vladimir Mischouk
Piano Recital
Schubert: 2 Moments musicaux, No 1, No 2, Sonata in A major; Chopin: 24 Preludes
12 March, Sunday 8:00 pm
Svetlana Kryuchkova
Poetical Evening
Mikhail Lermontov
14 March, Tuesday 8:00 pm
Schubert. Symphony No. 4, "Tragic"
Berlioz. Symphonie fantastique
Conductor - Alexander Dmitriev
16 March, Thursday 7:00 pm
Andreyev State Russian Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Sergey Kolesov - saxophone
Rossini; Bizet; Strauss; Ravel; Milhaud
17 March, Friday 7:00 pm
Strauss-gala
Olympic Brass Orchestra
Alexei Stepanov - artistic director
18 March, Saturday 8:00 pm
Vivaldi. "Le quattro stagioni"
Bach. Violin Concertos
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist (violin)
J.-S. Bach: Violin Concerto in E major, The Concerto for two Violins; Vivaldi: Le quattro stagioni
19 March, Sunday 3:00 pm
Debussy. "Le Coin des enfants"
Sherman. "Winnie the Pooh"
Conductor - Fedor Lednev
Nikolay Burov - narrator
Debussy: "Le Coin des enfants", excerpts from the suite, Petite Suite; Sherman: "Winnie the Pooh", music for animated film
19 March, Sunday 8:00 pm
"Russian Waltz"
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov
Glinka: Waltz from "A Life for the Tsar"; Glazunov: Concert Waltz No 2; Tchaikovsky: Waltz from Serenade for string orchestra, Waltzes from "Swan Lake", "Sleeping Beauty" and "Nutcracker"; Prokofiev: Waltz from "Cinderella"; Shostakovich: Waltz from Jazz Suite No 2; Dunaevsky: Waltzs from "Kuban Cossacks" & "Light Way"; Petrov: Waltz From The Television Series "Petersburg Secrets"
22 March, Wednesday 8:00 pm
Keiko Matsui
23 March, Thursday 8:00 pm
Classics of Soviet and American Cinema
Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Williams; Custer; Mancini; Lai; Horner; Kander; Previte; Anderson; Badelt; Dunaevsky; Shvarts; Gladkov; Petrov; Vysotsky; Tariverdiev; Artemev
24 March, Friday 8:00 pm
Tchaikovsky, Sibelius
Conductor - Andrei Anikhanov
Tchaikovsky: "Souvenir de Florence"; Vorobyov: "Don Capriccio" for orchestra; Sibelius: "Finland", symphonic poem; Tchaikovsky: Festival Coronation March, Marche Slave
25 March, Saturday 8:00 pm
"Bach & His Time"
To the Bach's birthday
Daniel Zaretsky - organ
J.-S. Bach; Buxtehude; Bruns; Boehm
26 March, Sunday 3:00 pm
Tchaikovsky, Massenet, Vaughan Williams, Sibelius
Conductor - Andrei Anikhanov
Lydia Kovalenko - violin
Natalia Entelis - presenter
Tchaikovsky: "Souvenir de Florence", Valse-Scherzo for Violin and Orchestra, Festival Coronation March; Massenet: "Méditation" for Violin and Orchestra from "Thaïs"; Vaughan Williams: The Lark Ascending; Sibelius: "Finland", symphonic poem
26 March, Sunday 8:00 pm
To the 60th anniversary of Shlomo Mintz
"Northern Sinfonia" Symphony Orchestra
Conductor and soloist (violin) - Shlomo Mintz
Brahms: Akademische Festouvertüre; Mendelssohn: Violin Concerto; Brahms: Symphony No 1
28 March, Tuesday 8:00 pm
"Musical Journey without Borders"
Baroque-Jazz Quartet
Sergey Filchenko - artistic director
Alexei Filimonov
Grigory Voskoboynik - double bass
Garry Bagdasaryan - percussion
Rameau; Vivaldi; Corelli; Handel
30 March, Thursday 8:00 pm
To the 110th anniversary of Solovyov-Sedoi
Children's choir of TV and radio of St.Petersburg
Conductor - Vladislav Karklin
Oleg Pogudin - tenor
Maxim Leonidov - baritone
Vladimir Tselebrovsky - baritone
Karina Chepurnova - soprano
Vasily Solovyov - presenter
31 March, Friday 8:00 pm
National Symphony Orchestra (USA)
National Symphony Orchestra
Conductor - Christoph Eschenbach (Germany)
Alisa Weilerstein - cello (USA)
Picker: "Old and Lost Rivers", symphony poem; Elgar: Cello Concerto; Shostakovich: Symphony No 8
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»