What's on
Repertoire
Grand Hall
May 2024
Mikhailovskaya st., 2
www.philharmonia.spb.ru
01 May, Wednesday 8:00 pm
Elisso Virsaladze
Piano evening
Schubert: Six moments musicaux; Brahms: Sonata No. 1; Liszt: Consolation No. 3 in  flat major, "Il lamento" Concert Etude in A-Flat Major; Prokofiev: Sonata No 7
02 May, Thursday 8:00 pm
Rachmaninoff. Piano concerto No. 2
Schoenberg. "Pelleas und Melisande"
To the 150th anniversary of the birth of A.Schoenberg
Conductor - Anatoly Rybalko
Miroslav Kultyshev - piano
03 May, Friday 8:00 pm
"Jazz and Rock"
Conductor - Alexander Titov
Ilia Papoian - piano
Alexander Malich - presenter
Kapustin: Concert Rhapsody for Piano and Orchestra, Piano Concerto ¹ 4; Pink Floyd: Songs arranged for symphony orchestra
04 May, Saturday 7:00 pm
Rodom iz blokady Theatre
05 May, Sunday 8:00 pm
"Magic of tango"
Gianni Iorio - bandoneon (Italia)
Pasquale Stafano - piano (Italy)
Piazzolla; Gardel; Stafano; Iorio
06 May, Monday 7:30 pm
Concert for Victory Day
St. Petersburg State University Students Choir
Philharmonic Society Children Choir
Conductor - Edward Krotman
Petr Zakharov - baritone
Boris Stepanov - tenor
Dunaevsky: Overture to "The Children of Captain Grant"; Khachaturian : Excerpts from the Ballet "Gayane"; Shostakovich: Waltz from Jazz Suite; Sviridov: Troika, Romance from musical illustrations to A. S. Pushkin’s story "Blizzard", "Time forward!" from the music to the film; Blanter: "In the forest near the front"; Frenkel; Soloviev-Sedoy; Novikov; Tukhmanov
07 May, Tuesday 8:00 pm
Brahms. Piano Concertos No. 1, No. 2
Conductor - Felix Korobov
Peter Laul - piano
08 May, Wednesday 8:00 pm
Two centuries of Russian waltz
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Glinka: Waltz Fantasy; Tchaikovsky: Waltz from The Sleeping Beauty, "Waltz of the Flowers" from the Nutcracker, Final waltz and apotheosis from the ballet "The Nutcracker"; Rubinstein: Waltz-Caprice; Glazunov: Waltz from Raymonda; Sviridov: Waltz from the musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Prokofiev: Waltz from the War and Peace; Schnittke: Waltz from "Air Crew"; Petrov: Waltz from the film "Beware of the Car"; Khachaturian : Waltz from Masquerade
09 May, Thursday 7:00 pm
Ñharity concert in memory of the victory in the Great Patriotic War
St. Petersburg State University Students Choir
Philharmonic Society Children Choir
Conductor - Edward Krotman
Petr Zakharov - baritone
Boris Stepanov - tenor
Songs of the war years
Dunaevsky; Khachaturian ; Shostakovich; Sviridov
10 May, Friday 8:00 pm
Songs of the war years
Andreyev State Russian Orchestra
Artistic director, conductor - Dmitry Khokhlov
Tsvetana Omelchuk - mezzo-soprano
Alexander Trofimov - tenor
Andreev; Shostakovich; Petersburski; Listov; Bogoslovsky; Mokrousov; Solovyov-Sedoy; Gavrilin; Frenkel; Fradkin; Tukhmanov; Novikov; Molchanov; Levashov; Luchenok
11 May, Saturday 8:00 pm
Band of the Leningrad Military District
Band of the Leningrad Military District
Conductor - Grigory Velko
conductor - Pavel Gernets
Olesya Petrova - mezzo-soprano
Evgeny Nikitin - baritone
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila, Oriental Dances from "Ruslan and Lyudmila"; Mussorgsky: The Capture of Kars; Borodin: Aria of Prince Igor from the opera “Prince Igor”, Polovtsian Dances; Tchaikovsky: Marche Slave, Arioso of a warrior from the cantata "Moscow", Dance of the Buffoons from the music to the spring fairy tale by A.N.Ostrovsky "The Snow Maiden", "The Year 1812", festival overture
12 May, Sunday 8:00 pm
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor – Alexander Kantorov
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
J. Strauss II: "Der Zigeunerbaron", Overture, "Wine, women, and song" Waltz, "Roses From The South", "Voices of Spring" Waltz; Suppé: "Ein Morgen, ein Mittag und ein Abend in Wien", Overture to "Leichte Kavallerie" ("Light Cavalry"), "The Poet and the Peasant", overture to the operetta, "Die schöne Galathee", "The Queen of Spades", Overture from operetta; Waldteufel: "L'Estudiantina" Waltz, "Les Sirènes" Waltz; Offenbach: Final Scene from "Orpheus In the Underworld" (Can-Can)
13 May, Monday 7:00 pm
St.Petersburg Symphony Orchestra
St.Petersburg Symphony Orchestra
Conductor, violin - Sergey Stadler
Kreutzer; Shpohr; Mozart; Mendelssohn; Puccini; Verdi; Vieuxtemps; C.Bériot
14 May, Tuesday 8:00 pm
Tchaikovsky. Symphony No. 3
Conductor - Pavel Bubelnikov
Elizaveta Ukrainskaya - piano
Tchaikovsky: Romeo and Juliet, Overture-Fantasia; Prokofiev: Piano Concerto No 1; Tchaikovsky: Symphony No. 3
15 May, Wednesday 8:00 pm
“Leningrad Ice Cream”
Opening concert of the festival “Leningrad Musical Spring”
Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Mikhail Krutik - violin
Nikolai Mazhara - piano
Petrov: "Fanfare"; Tishchenko: Symphony No. 8; Slonimsky: Violin Concerto "Spring"; Lavrova: "Cryogen"; Tanonov: Piano Concerto
17 May, Friday 8:00 pm
Chamber music evening
Haik Kazazyan, Boris Berezovsky
Mozart: Violin Sonata in E minor; Mozart - Kreisler: Rondo G-Dur for Violin and Piano; Beethoven: Sonata No 5 in F major for Violin and Piano ("Spring"); Ravel: Violin Sonata No. 1 ("Posthumous"); Franck: Sonata in A major for Violin and Piano
18 May, Saturday 6:00 pm
Artnight
18.00
Symphony orchestra sounds
"Great Full Moon Ball"
Music from the novel by M.Bulgakov "The Master and Margarita"
St.Petersburg Symphony Orchestra
Conductor – Maxim Alekseev
Gounod. "Walpurgis Night", ballet music from the opera "Faust"
Saint-Saens. "Danse Macabre", symphonic poem
Mussorgsky. “Night on Bald Mountain”, fantasy for orchestra (orc. by Rimsky-Korsakov)
J. Strauss. Overture to the operetta “The Bat”
19.30
Classic music sounds
To the 225th anniversary of the birth of A.S.Pushkin
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Glinka. Symphonic fragments from the opera “Ruslan and Lyudmila”
Sviridov. Fragments from musical illustrations for Pushkin’s story “The Snowstorm”
21.00
The word sounds
Nabokov. To the 125th anniversary of his birth
Ilya Noskov - artistic word
Oleg Vainstein - piano
22.30
St. Petersburg jazz sounds
Jazz Philharmonic Orchestra
Andrey Petrov and original jazz compositions for big band
00.00
The new sounds
Divertissement Chamber Orchestra
Artistic director and soloist - Ilya Ioff violin
Soloists: Vera Chekanova - soprano
Alice Ten - vocals
Lydia Kovalenko - violin, viola
Vladimir Volkov - double bass
S.Kuryokhin. “Seasons” (“Sparrow Oratorio”)
1.30
Today sounds
Nastasya Khrushcheva. “Russian Dead Ends”, for piano (2024 version)
Performed by the author
03.00
Baroque sounds
Festino Vocal Ensemble
Conductor - Alexandra Makarova
Bach, Schutz, Schein. Motets
04.30
The organ sounds
Elena Maleva - organ
Bach, Liszt, Mendelssohn, Dupré, Sviridov, Khachaturian
19 May, Sunday 8:00 pm
"Great Full Moon Ball"
Conductor - Maxim Alexeev
Andrey Zubenko - violin
Alexander Galibin - reader of fragments of the novel
Irina Savitskova - reader of fragments of the novel
Gounod: "Walpurgisnacht", ballet music from "Faust"; Saint-Sa¸ns: Danse Macabre, symphonic poem; Mussorgsky: Night on Bald Mountain; Vieuxtemps: Tarantella; J. Strauss II: Die Fledermaus, Overture, Waltz, Polkas
21 May, Tuesday 7:00 pm
17th International Festival “Step Forward”
Conductor - Alexander Titov
Elizaveta Zhuchenko - violin
Vasily Belyavin - oboe
Valeria Flegontova - soprano saxophone
Arseny Alexeev - alto saxophone
Ilya Bagautdinov - alto saxophone
Leonid Kilbakhtin - tenor saxophone
Semyon Takmakov - baritone saxophone
Ekaterina Lipina - soprano
Yulia Piven - soprano
Lylia Khanipova - soprano
Sergei Skorokhodov - tenor
Gamid Abdulov - baritone
Arina Pereladova - piano
Oleg Akkuratov - piano
Ivan Stjazhkkin - cello
J.-S. Bach: The Concerto for Oboe, Violin and Chamber Orchestra; Arensky: Fantasy on Themes of Ryabinin for piano and orchestra; Ravel: Piano Concerto; Haydn: Cello Concerto; Debussy: Rhapsody for saxophone and orchestra; Glass: Concerto for Saxophone Quartet and Orchestra; Tchaikovsky: The aria of Iolanta from opera Iolanta, The duet of Iolanta and Count Vaudémont from opera Iolanta; Puccini: Musetta's Waltz ("Quando me’n vo") from "La bohème", Lauretta Aria, "Gianni Schicchi", ; Mozart: Duet of Zerlina and Don Giovanni from "Don Giovanni"; Verdi: "La donna è mobile" from the opera "Rigoletto"; Schubert: "Ave Maria"
22 May, Wednesday 8:00 pm
Ivan Bessonov
Piano evening
Chopin
23 May, Thursday 8:00 pm
"Johann Sebastian Bach in Leipzig. Early years"
Alexey Shmitov - organ
J.-S. Bach: Fantasia and Fugue "Great" in G minor, BWV 542, Chorale Prelude "Jesus meine Zuversicht", Choral from Cantata BWV 147 "Jesus bleibet meine Freude", Organ Sonata No.2 in C minor, Prelude and fugue in C major, BWV 547, Prelude and Fugue in G major, BWV 541, Trio in G minor, BWV 584, Aria in À major, Trio in D minor, BWV 583, Prelude and Fugue in D minor, BWV 539, "O Mensch, bewein dein Sünde groß", BWV 622, Prelude and Fugue in C-sharp minor (WTC I), BWV 849 (transcription for organ by M. Reger)
24 May, Friday 8:00 pm
Orff. Carmina burana
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Concert Choir of the St. Petersburg State University of Culture
"Perezvony" Choir
Conductor - Alexey Nyaga
Anna Denisova - soprano
Boris Stepanov - tenor
Ivan Vasiliev - baritone
25 May, Saturday 8:00 pm
Olympic Brass Ensemble
Olympic Brass Ensemble
Alexei Stepanov - artistic director
Musical compositions based on songs by Queen, The Rolling Stones, Deep Purple, Scorpions, Led Zeppelin
26 May, Sunday 5:00 pm
Mozart. Piano Marathon
Piano duet
Nika Melnikova - piano
Olesya Morozova - piano
PetRo Duet
Anastasia Rogalyova - piano
Dmitry Petrov - piano
Peter Laul - piano
Pavel Raykerus - piano
Denis Karabalin - piano
Natalia Lisanova - piano
Alexander Kashpurin - piano
Nikolai Mazhara - piano
Elizaveta Ukrainskaya - piano
Ilya Chirskov - piano
Anna Sheludko - piano
Stanislav Soloviev - piano
Yuri Polosmakov - piano
Alexander Pirozhenko - piano
Mikhail Benediktov - piano
Daniil Svidler - piano
Evgeny Izotov - piano
Mozart: Fantasia in D minor, Rondo in D major, Adagio in B minor, Variations "Ah vous dirai-je, Maman", Piano Sonata No.2 in F major, KV 280, Piano Sonata ¹ 12 in F-dur, KV 332, 10 Variations on "Unser dummer Pöbel meint", Fantasia No. 2 in C minor, KV 396, Sonata in B flat major, Allegro in B-flat major, Fantasia in C minor, KV 475, Sonata in E flat major, Rondo in A minor, Fantasia and Fugue in C major, Sonata c-moll, KV 457; Mozart - Busoni: Fantasia in F minor for two pianos, Concert duttino for two pianos
27 May, Monday 8:00 pm
Russian-Chinese Symphony Orchestra and Chorus
Russian-Chinese Symphony Orchestra and Chorus
St. Petersburg ensemble of domrists named after I. I. Shitenkov
Natalia Shkrebko - artistic director
Conductor - Victoria Dobrovolskaya
conductor - Tungzho Zheng
Zhang Lei - soprano
Peng YinLai - soprano
Zhang YinYue - erhu
Eugeny Zhelinsky - balalaika
Irina Ershova - gusli
Anastasia Fedoseenko - domra
Yu YuanChun - pipa
Zhou Wei: Caprice Xiaoxiang (from Xiaoxiang to Neva); Liu Qing: Charming maiden general Hu Sanyang; Trostyansky: “Grotesque and Reflection” for balalaika and orchestra; Bibergan: “Round Dance with Leshii” for gusli and orchestra; Tsygankov: Introduction and czardash for domra ensemble and orchestra; Glière: "Hymn to the Great City" from the ballet "The Bronze Horseman"; Yang JingPeng: “Glory to St. Petersburg”, cantata for choir and orchestra; Russian folk song: "Travushka-muravushka" arranged for symphony orchestra, soprano and domra; Liu Tieshan, Mao Yuan: Song and dance of the Yao people; Tchaikovsky: "Russian Dance" from the ballet "The Nutcracker", "Russian Dance" from the ballet "Swan Lake"; Rimskiy-Korsakov: Aria of the Snow Maiden from the opera “The Snow Maiden”; Borodin: Polovtsian dances from the opera "Prince Igor"
29 May, Wednesday 8:00 pm
Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Evgeny Akimov - tenor
Askar Abdrazakov - bass
Svetlana Trifonova - soprano
Elena Makarova - mezzo-soprano
Ilze Liepa - presenter
Rimsky-Korsakov: Arias and scenes from operas
30 May, Thursday 8:00 pm
Conductor – Nikolay Alexeev
Soloist – Nikolay Lugansky
In memoriam maestro Yuri Temirkanov
17th International Festival "Musical Collection"
Beethoven: Piano Concerto No 3; Mahler: Symphony No.1
31 May, Friday 8:00 pm
Love Jazz
Chigadaev Big Band
Stanislav Chigadaev - artistic director, piano
Gershwin: "I got rhythm", "Fascinatin' Rhythm", "The Man I Love", "Love Is Here to Stay", "Summertime", "Rhapsody in Blue", "I Loves You, Porgy" from the opera "Porgy and Bess"; Wonder: "Isn't She Lovely"; Youmans: "Tea for two"; Velazquez: "Besame mucho"; Williams: Suite from the music for the film "Harry Potter"; Thiele - Weiss: "What A Wonderful World"; Mancini: "Peter Gunn"; Hurwitz: Suite from the music for the film “La La Land”; Mayfield: "Hit the Road Jack"
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»