What's on
Repertoire
Small Hall
March 2024
www.philharmonia.spb.ru
01 March, Friday 7:00 pm
Julia Stadler
Evening of piano miniatures
Tchaikovsky; Rubinstein; Lyadov; Grechaninov; Borodin; Tcherepnin; Glière; Medtner; Scriabin; Schumann; Chopin; Liszt; Saint-Sa¸ns; Dvořák; Smetana; Grieg; Sibelius
02 March, Saturday 7:00 pm
Theatrical and musical evening
Sergey Chonoshvili - reciter
Ksenia Cuellar - flute
Nikolai Mazhara - piano
Ivan Myasnikov - double bass
Tikhon Lukyanenko - percussion
Cyril Massarotto; Alexander Eremenko; Yuri Nesterenko; Givi Alkhazishvili; Music by Pyotr Tchaikovsky, arranged by S.Nesterova, K.Bolling
03 March, Sunday 7:00 pm
Olesya Petrova
Vocal evening
Olesya Petrova - mezzo-soprano
Anastasia Rogalyova - piano
Glinka: Romances; Rimsky-Korsakov: Romances; Mussorgsky: "Without Sun", vocal cycle, Songs and Dances of Death
05 March, Tuesday 7:00 pm
"Remolino" Ensemble
"Remolino" Ensemble
Emil Iakovlev - violin
Oleg Gulevsky - button accordion
Kirill Grigoriev - double bass
Mikhail Blekher - piano
Piazzolla; Galliano; Vivaldi; Tsfasman; Kancheli
06 March, Wednesday 7:00 pm
"Tango cantabile"
Alexei Baev - violin
Mikhail Radyukevich - piano
Andrey Ivanov - cello
Albéniz; Paganini; Ravel; Granados; Piazzolla
07 March, Thursday 7:00 pm
To International Women's Day
"Northern Sinfonia" Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Fabio Mastrangelo
Naziya Amineva - soprano
Anna Vikulina - soprano
Elizaveta Mikhailova - mezzo-soprano
Pavel Shnipov - tenor
Dmitry Grigoriev-Kan - tenor
Togriy Bazhakin - baritone
Dmitry Mulyarchik - baritone
Alexandra Khasanova - mezzo-soprano
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila, Lyudmila's cavatina from "Ruslan and Lyudmila"; Rimsky-Korsakov: Aria of Lyubava from the opera "Sadko", Duet of Gryaznoy and Lyubasha from "The Tsar's Bride"; Puccini: Intermezzo from "Manon Lescaut"; Massenet: Manon and Des Grieux duet from the opera "Manon"; Gounod: Romance de Siébel from the opera "Faust"; Bizet: Habanera from the opera "Carmen"; Verdi: "La donna è mobile" from the opera "Rigoletto"; J. Strauss II: Die Fledermaus, Overture, Terzetto from "Die Fledermaus"; Offenbach: Barcarolle from "The Tales of Hoffman"; Leghar: Su-Shong's aria from the operetta “Das Land des Lächelns”; Bixio: "Parlami d'amore", Neapolitan song; Falvo: "Dicitencello vuje”, Neapolitan song; Arditi: "Il baccio"; Di Chiara: Spagnola Bolero
08 March, Friday 3:00 pm
Russian fairy tale
Conductor - Boris Barinov
Olga Alekseeva - gusli
Gorodovskaya: Skaz; Tchaikovsky: Serenade for string orchestra (final), "Trepak" from the ballet "The Nutcracker"; Shakhanov: "Russian fairy tale", Celtic dances, Ballad; Brahms: Hungarian dance; Malyarov: Fantasy on a Jewish theme; Alekseeva: "A little prince"
08 March, Friday 7:00 pm
Oleg Vainstein
"Waltz Evening"
Chopin; Schubert; Ravel
09 March, Saturday 7:00 pm
Arnold Schoenberg, Johannes Brahms
Argine Stepanian - violin
Viktoriia Velkova - violin
Aleksandr Chizhov - viola
Dmitrii Chernyshenko - viola
Taras Trepel - cello
Evgenii Kogan - cello
Evgeny Izotov - piano
Schoenberg: String sextet "Verklärte Nacht" ("Enlightened Night"); Brahms: Piano Quartet No 3
10 March, Sunday 3:00 pm
Music and dance art
From the minuet to the tango, from Tchaikovsky to Shchedrin
Mikhail Benediktov - piano
Alla Ostrovskaya - violin
Irina Usova - piano
Konstantin Kuvaytsev - percussion
Konstantin Maminov - alto-saxophone
Vladimir Kozlov - double bass
Gasan Bagirov - guitar, vocal
Alexander Galitsky - presenter
10 March, Sunday 7:00 pm
Vienna Music. The Spring
Igor Zolotarev - violin
Mavzhida Gimaletdinova - piano
Elena Zastavnaya - soprano
Egor Chubakov - baritone
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro, Don Giovanni aria from "Don Giovanni", Duettino (Don Giovanni, Zerlina) "Là ci darem la mano" from "Don Giovanni", Eine kleine Nachtmusik; Haydn; Mozart: Piano Concerto No 21, Duet (Duet Papageno and Papagena) from "Die Zauberflöte", Rondo alla turca; J. Strauss II: Die Fledermaus, Overture; Kálmán: Silva's aria from "Silva" Operetta, Silva and Edvin's Duet from "Silva" Operetta; J. Strauss II: "Voices of Spring" Waltz, "Tric-trac" Polka, Pizzicato Polka; Lehár: Giuditta's aria from Operetta “Giuditta”; J. Strauss II: On The Beautiful Blue Danube
12 March, Tuesday 7:00 pm
Dances and Melodies
Grigory Tadtaev - violin
Victoria Zimina - piano
Dvořák: Slavonic Dances; Bartók: Romanian Folk Dances; Prokofiev: Five Melodies for Violin and Piano; Tchaikovsky: Melody, Valse-Scherzo; Sibelius: Melodies, "Village Dances"; Arzumanov: Three nostalgic waltzes
13 March, Wednesday 7:00 pm
St Petersburg Symphony Chamber Orchestra
St Petersburg Symphony Chamber Orchestra
Artistic director, conductor - Vladimir Altschuler
Aleksandr Shustin - violin
Georgii Dolgov - flute
Mariia Avvakumova - flute
Renat Rakov - clarinet
Iuliia Tomilova - violin
Andrei Kuniavskii - bassoon
Mikhail Krutik - violin
Roman Cherezov - trumpet
Elena Gurkina - cello
Ekaterina Semion - harp
Enver Makhauri - double bass
Timur Fedorov - percussion
Damase: Duo Concertant Flute and Harp; Rosauro: Timpani Concerto; Frolov: "Divertimento", "Joke-souvenir" for two violins and orchestra; Popov: Septet
14 March, Thursday 7:00 pm
Schnittke gala
To the 90th anniversary of birth
St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Anton Torbeev
Ekaterina Budnikova - violin
Maria Firsova - viola
Anna Misailova - cello
Natalia Lisanova - piano
Schnittke: Concerto for Piano and String Orchestra, "Concerto for Three" for violin, viola, cello and stringsand strings, Music for films
16 March, Saturday 7:00 pm
Doctor Jazz
Ensemble “The Easy Winners”
Andrey Voevodsky - artistic director, sousaphone, kazoo
Nikita Arefiev - piano
Vlad Lyashchuk - washboard
Andrey Blinchevskiy - alto saxophone
Violetta Potapova - soprano saxophone
Nikolay Ordanovsky - baritone saxophone
Alexander Lukashevich - banjo tenor
Mills; Donaldson; Morton; Waller; Fischer; Goodwin; LaRocca; Shields; Original Dixieland Band compositions
17 March, Sunday 3:00 pm
Modest Mussorgsky
Yuri Polosmakov - piano
Nadezda Khadzheva - mezzo-soprano
Yakov Strizhack - bass
Mikhail Blekher - piano
Natalia Entelis - presenter
17 March, Sunday 7:00 pm
Martynov, Akhunov, Briars
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director, violin
Alisa Ten - vocals
Maria Fedotova - flute
Martynov: "Passionate Songs” for voice, violin, flute and strings. First performance in St. Petersburg; Akhunov: Liturgy (selected parts); Briars: “The Blood of Christ keeps me always”
21 March, Thursday 7:00 pm
Nikita Zubarev (cello) and Stanislav Soloviev (piano)
Beethoven: 12 Variations on a Theme from "The Magic Flute"; Saint-Sa¸ns: Sonata No. 1 for Cello and Piano; Ravel: Pièce en forme de Habanera; Debussy: Arabesque, "Beau Soir"; R. Strauss: Cello Sonata; Boulanger: Three pieces
22 March, Friday 7:00 pm
Natalia Steyt
Piano evening
Tchaikovsky: "Reflection"; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition; Rachmaninoff: Etude-Tableau, Op. 33 No. 7; Prokofiev: Sonata No. 4, ,
25 March, Monday 7:00 pm
"Voices of the Academy"
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director
26 March, Tuesday 7:00 pm
Evening of music for wind instruments
Wind Quintet of St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Dmitry Terentyev - flute
Artem Trofimenko - oboe
Sergei Rymar - clarinet
Anton Gutsevich - bassoon
Igor Karzov - corni
Dmitry Terentyev - flute
Marianna Murzina - flute
Olesia Tertychnaia - flute
Ksenia Cuellar - flute
Artem Isaev - oboe
Mikhail Dymskii - cor anglais
Nikita Liutikov - clarinet
Denis Sukhov - clarinet
Natalia Frolova - piano
Elena Serova - piano
28 March, Thursday 7:00 pm
State Russian Concert Orchestra
State Russian concert orchestra
Conductor - Vladimir Popov
Karolina Shapovalova - soprano
Dmitry Udi - baritone
The program includes arias from operas and operettas, romances, Neapolitan songs, instrumental miniatures
Rossini; Glinka; Dunaevsky; Lehár; Loewe
29 March, Friday 7:00 pm
Lydia Kovalenko (violin)
Ilya Ioff
Ysaÿe: Six sonatas for solo violin, Sonata for two violins
30 March, Saturday 7:00 pm
From Vivaldi to Piazzolla
Classic masterpieces
Gennady Nikonov - trumpet, countertenor
Yanina Prokopenko - soprano
Togriy Bazhakin - baritone
Saltanat Kadirseitova - violin
Yerlan Yergaliev - violin
Khamit Erasyl - violin
Margarita Vaganova - piano
Konstantin Zeliger - piano
Offenbach: Barcarolle from "The Tales of Hoffman"; Lloyd Webber: Duet "Pie Jesu"; Rossini: Rosina and Figaro Duet from "The Barber of Seville"; Mozart: Hallelujah from the motet "Exsultate jubilate", Rondo; Vivaldi: Hallelujah from the motet "In furore iustissimae irae", Presto from Concerto No. 2 "L'estate" from Le quattro stagioni; Bellini: Cavatina di Norma; Cilèa: Aria of Adrienne Lecouvreur from opera "Adriana Lecouvreur"; Varlamov: "Don't sing, dear girl"; Medtner: "Spanish Romance"; Rachmaninoff: "At my window"; Meyerbeer: Dinora's aria from the opera "Dinora"; Franck: "Panis Angelicus"; Schubert: "Ave Maria"; Saint-Sa¸ns: Delilah's Aria opera "Samson and Delilah"; Brahms: Hungarian Dance No. 2; Ysaÿe: Volin Sonata No. 6 in E-dur; Paganini: Caprice No 24 for solo Violin; Piazzolla: Libertango; Arban: The Carnival of Venice
31 March, Sunday 3:00 pm
Journey with an orchestra
Vasilevsky Island Youth Chamber Orchestra
Conductor - Sergey Yefaev
Polina Lapteva - soprano
Alexei Koptev - viola
Konstantin Basok - voiolin
Dmitrii Krasnik - bassoon
Vadim Messerman - cello
Aglaya Potapova - flute
Roman Arpishkin - cello
J.-S. Bach; Vivaldi; Haydn; Mozart; Tchaikovsky; Strauss
31 March, Sunday 7:00 pm
“Secret Music”
Schubert. Selected piano miniatures
Peter Laul - piano, comments
Schubert: 8 Impromptus, Six moments musicaux, Three Piano Pieces
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»