What's on
Repertoire
Grand Hall
October 2020
Mikhailovskaya st., 2
www.philharmonia.spb.ru
01 October, Thursday 8:00 pm
Conductor - Freddie Cadena
Youth Symphony Orchestra of Russia
Conductor - Freddie Cadena
Shostakovich: Festive Overture; Sarasate: "Navarra"; Tchaikovsky: Grande Serenade; Beethoven: Symphony No. 3 "Eroica"
02 October, Friday 8:00 pm
Beethoven
Conductor - Felix Korobov
Peter Laul - piano
Beethoven: "Coriolan" Overture, Piano Concerto No. 5, Symphony No.5
03 October, Saturday 8:00 pm
Isaak Dunayevsky
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Evgenia Muravieva - soprano
Ivan Vasiliev - baritone
Dunaevsky: Overture to "The Children of Captain Grant"
04 October, Sunday 3:00 pm
Who plays in the orchestra?
Conductor - Vasily Yurkevich
Anna Mikhalkova - presenter
Tchaikovsky: Neapolitan Dance from the Swan Lake, Dance of the sugar plum fairy from Nutcracker, Melodie for violin and orchestra; Trojan: Serenade Frog for Trombone and Orchestra; Fučík: "The Old Grumbler" for bassoon and orchestra; Milhaud: "Scaramouche", Suite for Saxophone and Orchestra; Prokofiev: , Peter and the Wolf, a children's story
04 October, Sunday 8:00 pm
Moovie's Music
Terem-Quartet
Terem-Quartet
06 October, Tuesday 8:00 pm
Thaikovsky. Violin Concerto
Mendelssohn. Symphony No 4 "Italian"
Conductor - Alexander Titov
Nikita Borisoglebsky - violin
07 October, Wednesday 8:00 pm
"Bohemian Rhapsody"
Olympic Brass Ensemble
Alexei Stepanov - artistic director
09 October, Friday 8:00 pm
Mozart and Brahms
Conductor - Vladimir Altschuler
Alexander Kashpurin - piano
Artem Vargaftik - presenter
Mozart: German Dances, Piano Concerto No. 23; Brahms: Symphony No. 3
10 October, Saturday 8:00 pm
Soloist - Mikhail Pletnev
Russian National Orchestra
Beethoven: Piano Concerto No 3; Saint-Sa¸ns: Piano Concerto No 2
11 October, Sunday 8:00 pm
Rachmaninoff
Conductor - Dimitris Botinis
Evgeny Izotov - piano
Rachmaninoff: "Isle of the Dead" Symphonic Poem, Rhapsody on a Paganini Theme for Piano and Orchestra, Symphony No 1
12 October, Monday 7:00 pm
Final of XIV Open composers competition named after Andrey Petrov
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Conductor - Fedor Lednev
Petrov: Russia of Bells, fantasy for Orchestra on Mussorgsky's theme
13 October, Tuesday 8:00 pm
Andrey Petrov
Conductor - Arkady Steinlucht
Ilya Ioff - violin
Alexander Malich - presenter
Petrov: "Master and Magarita" Symphony-Fantasy, Violin Concerto
17 October, Saturday 8:00 pm
Johann Strauss II
Conductor - Pavel Bubelnikov
J. Strauss II: Die Fledermaus, Overture, "Der Zigeunerbaron", Overture, "Kiss" waltz, , "Acceleration" waltz, "Light blood" polka, "Waves of the Danube" waltz, "Enjoy life" waltz, "Tales From The Vienna Woods" Waltz, "Roses From The South", "Wine, women, and song" Waltz, On The Beautiful Blue Danube
18 October, Sunday 8:00 pm
Ba-ROCK-co in Organ
Dmitrii Ushakov - organ
22 October, Thursday 8:00 pm
From nowhere with love
Veniamin Smekhov
23 October, Friday 8:00 pm
Rachmaninoff and Tchaikovsky
Conductor - Alexey Nyaga
Evgeny Zaretsky - piano
24 October, Saturday 7:00 pm
Opening of the 20th International Conservatory Week Festival
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Sergey Ekimov - artistic director
Artistic director and conductor - Elena Rudzey
Artistic director and conductor - Alexander Soloviev
Maxim Vengerov - violin
Mikhail Gantvarg - violin
Sergey Roldugin - cello
Alexei Vasiliev - cello
Alexander Tchaikovsky - piano
Shostakovich: Violin Concerto No 1; Tchaikovsky: Capriccio of Four; Ekimov: "The Lord Reign"; Brahms: Love-Song Waltzes
25 October, Sunday 8:00 pm
Beethoven. Symphony No 1
Symphony No 6 "Pastoral"
Conductor - Nikolay Alexeev
28 October, Wednesday 8:00 pm
Veniamin Basner
Conductor - Vladimir Altschuler
Galina Sidorenko - mezzo-soprano
Boris Stepanov - tenor
Josef Raiskin - presenter
Basner
29 October, Thursday 8:00 pm
"Solo for Soprano and Orchestra"
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Evgeny Khokhlov
Anastasia Kalagina - soprano
Varlamov; Gurilyov; Glinka; Tchaikovsky; Gounod; Delibes; Russian folk songs
30 October, Friday 8:00 pm
Opening of the 11th International Festival of Chamber Music "Silver Lyre"
New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Polina Osetinskaya - piano
Mendelssohn: String Symphony No. 10; J.-S. Bach: Piano Concerto in D minor; Mozart: Piano Concerto No 20; Haydn: Symphony No 82 "The Bear"
31 October, Saturday 8:00 pm
Beethoven and Richard Strauss
Conductor - Vassily Sinaisky
Beethoven: Symphony No 8; R. Strauss: Also sprach Zarathustra
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»