What's on
Repertoire
Small Hall
January 2014
www.philharmonia.spb.ru
02 January, Thursday 7:00 pm
Masterpieces of Viennese classics.
Strauss, Mozart
Orchestra “St.Petersburg Camerata”
Fabio Mastrangelo - artistic director
Svatlana Arzumanova - soprano
Andrey Voronin - baritone
03 January, Friday 3:00 pm
Vivaldi. Le quattro stagioni
"Klassika" St. Peterburg State Symphony Orchestra
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
03 January, Friday 7:00 pm
Symphonic miniatures
"Klassika" St. Peterburg State Symphony Orchestra
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Symphonic miniatures
04 January, Saturday 3:00 pm
New Year Concert
Concert No 4 Season Ticket No 15
«Funny Music Encyclopaedia or all about music, musicians and musical instruments»
Vasilevsky Island Youth Chamber Orchestra
Conductor - Sergey Yefaev
Anton Andreev - bass
Vadim Messerman - cello
Svetlana Moskalenko - soprano
Konstantin Basok - violin
Boris Nikonov - marimba
Alexander Ovchinnikov - trumpet
Natalia Entelis - presenter
Haydn; Mozart; Bizet; Tchaikovsky; R. Strauss; Lehár; Caldara; Caccini; Sarasate; J. Strauss I; J. Strauss II; Rosauro
04 January, Saturday 7:00 pm
Violin virtuoso. Alexandra Korobkina
Opera-ballet Fantasies
Concert No 3 Season Ticket No 9
«Virtuosos of bow»
Prihoda; Milhaud; Stravinsky; Frolov; Prihoda; Milhaud; Stravinsky; Frolov; Shostakovich-Feygin
05 January, Sunday 3:00 pm
New Year Concert
Presenter - Elena Popova
Concert No 4 Season Ticket No 14
«We like music!»
Soloists from the Academy of Young Singers
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Sergey Inkov
Elena Popova - presenter
Khanedanian
05 January, Sunday 7:00 pm
Contrasts
Art-contrast Ensemble
Concert No 4 Season Ticket No 5
«Musical mosaic»
Art-contrast Ensemble
Tatiana Potyomkina - small domra
Ekaterina Shirokova - domra alto
Anna Toporkova - domra bass
Alexander Milyutin - balalaika prima
Anton Ganshin - balalaika-double bass
Anton Stachev - bayan
Mozart; Grieg; Tchaikovsky; Mussorgsky; Prokofiev; Shchedrin; Barber; Schwartz; Mozart: Overture from The Marriage of Figaro; Grieg: From Holberg's Time; Tchaikovsky; Mussorgsky; Prokofiev; Shchedrin; Barber: Adagio; Schwartz: "Melodies of the White Night", suite
06 January, Monday 3:00 pm
Vivaldi. Le quattro stagioni
"Klassika" St. Peterburg State Symphony Orchestra
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
06 January, Monday 7:00 pm
"Klassika" St. Peterburg State Symphony Orchestra
Grieg
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Symphonic miniatures
07 January, Tuesday 3:00 pm
New Year Jazz Concert
Olympic Brass Ensemble
Concert No 4 Season Ticket No 12
«Female portraits in the World Music Culture»
Olympic Brass Orchestra
Students of Mark Zvonaryov's classe
Damir Abramenko - soprano saxophone
Grigory Gladyshev - alto saxophone
Vladislav Mikhalyov - alto saxophone
Sergey Antipin - alto saxophone
Nikita Yanush - tenor saxophone
Litseist Ensemble
Evgeny Burulyov - director
Makar Makarov - trombone
Evgeny Gashkov - piano part
Alexander Galitsky - presenter
Mikhail Delazary
Dmirty Vasiliev
07 January, Tuesday 7:00 pm
Christmas
Concert No 4 Season Ticket No 11
«Evenings of Sacred Music»
Rossika Chamber Choir
Artistic director and conductor - Valentina Kopylova-Panchenko
08 January, Wednesday 7:00 pm
Bridge
Chamber music evening
Tamara Poddubnaya - piano
Vladimir Genttcelt - violin
Dmitrii Chernyshenko - viola
Elena Grigorieva - cello
Vera Vasileva - violin
Bridge: Piano trio, Piano quartet, Piano quintet
10 January, Friday 7:00 pm
Ad libitum Vocal-Jazz Band
Ad libitum Vocal-Jazz Band
Vitalina Tenesheva
Anastasia Andrianova
Elizaveta Shakhtarina
Alina Egorova
Daniil Korolyov - director
12 January, Sunday 7:00 pm
Music from films and TV-programme
Concert No 3 Season Ticket No 7
«Divertissement»
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director
Ivan Besedin - baritone
Petrov; Dunaevsky; Gladkov; Tariverdiev
15 January, Wednesday 7:00 pm
Stravinsky Quartet
Chamber music evening
Concert No 4 Season Ticket No 2
«Chamber music Evenings»
Stravinsky Quartet
Aleksandr Shustin - violin
Daniil Meerovich - viola
Viktor Lisniak - violin
Semen Kovarskiy - cello
Igor Uryash - piano
Aleksandr Shustin - violin
Franck; Brahms; Franck: Sonata in A major for Violin and Piano; Brahms
17 January, Friday 7:00 pm
Crescendo Competition-2014
19 January, Sunday 7:00 pm
Alexei Lubimov. Recital
Concert No 3 Season Ticket No 4
«Piano Evenings»
Mikhail Krutik - violin
Elena Grigorieva - cello
Ivan Chernobaev - percussion
Satie; Rabinovitch; Schubert; Satie; Rabinovitch; Schubert: , Four Impromptus
23 January, Thursday 7:00 pm
Orient and Baroque
Classical Azerbaijan mughams, Induian ragas
Concert No 3 Season Ticket No 8
«Not only Baroque»
Russian Early Music Ensemble
Faik Chelebi - tar
Sergey Gasanov - sitar, bansuri, duduk
Victoria Evtodieva - soprano
Alexander Kiskachi - recorder
Aleksei Ivanov - viola da gamba
Vladimir Radchenkov - harpsichord
J.-S. Bach; Biber; Walter; Schnelzer
24 January, Friday 7:00 pm
Quartet "SUSHAN"
Shushan Shamirian - violin
Alexander Khirny
Victor Rogatin - viola
Yaroslav Georgiev
Haydn; Mozart; Brahms; Shostakovich; Haydn; Mozart; Brahms; Shostakovich
25 January, Saturday 2:00 pm
Concert of Sviridov Art School
26 January, Sunday 3:00 pm
Cockoo warbles in forest
Birds on musical pages
Concert No 4 Season Ticket No 13
«Big music for the smallest children»
Umka Choir of Galaktika Choir Studio
Conductor - Yulia Grebenschikova
St.Petersburg Theatre-Studio
Anastasia Udalova - director
Kukolki Theatre
Larissa Akhonen - Artistic director
Anastasia Barun - soprano
Marina Novikova - flute
Serafim Volkov - cello
Yulia Minkina - presenter
Yaroslava Serdobolskaya - piano
Pavel Korago - piano
Pavel Pyrkov - piano
Liudmila Dzhalilova - piano
Mariya Vasina - piano
Brahms; Glinka; Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky; Alyabyev; Saint-Sa¸ns
26 January, Sunday 7:00 pm
State Russian concert orchestra
State Russian concert orchestra
29 January, Wednesday 7:00 pm
Bridge to romanticism
Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Mikhail Golikov
Irina Donskaya - harp
Matanya van den Bos - soprano
Petrov; Tishchenko; Backera; Petrov; Tishchenko; Backera
30 January, Thursday 7:00 pm
Valery Gavrilin
dedicated to the 75th composer's anniversary
Concert No 4 Season Ticket No 10
«Anniversary»
Skomorokhi Ensemble
Victor Akulovich - Artistic director
Maria Lyudko - soprano
Sergey Zykov - barithone
Konstantin Shakhanov - gusli
Alina Boguk - mandoline
Olga Shkultina - folk singing
Alexander Makarov - mandoline
Mikhail Pilyavsky - piano
Gavrilin: Symphonic Suite No. 3 "Wedding", , , , , , ,
31 January, Friday 7:00 pm
Jazz arrangements of classical music
Jazz band "Fresh Point"
Mikhail Lukonin - vocals
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»