What's on
Repertoire
April 2017
www.philharmonia.spb.ru
01 April, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Jean-Claude Casadesus (France)
Mozart: Don Giovanni, Overture, Symphony No.40; R. Strauss: A Hero's Life (Ein Heldenleben), tone poem
01 April, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Musicians joke
Youth Chamber Orchestra of the St. Petersburg State University
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
Mozart; Tchaikovsky; Beethoven; Strauss
02 April, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Joshua Bell
Violin Music Evening
Joshua Bell - violin (USA)
Beethoven: Violin Sonata No 1; Brahms: Violin Sonata No 3; Ysaÿe: Violin Sonata No 3 "Ballade"; Sarasate: Carmen Concert Fantasy; Brahms - Schumann - Dietrich: F.A.E. Violin Sonata
02 April, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Tchaikovsky
Orchestra of State Philharmonia for Children and Teenagers
Artistic director and conductor - Mikhail Golikov
Anastasia Vasilieva - soprano
Darya Rositskaya - mezzo-soprano
Elena Popova - presenter
02 April, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Alexei Vasiliev
Cello Recital
Schumann; Brahms; Debussy; Franck
03 April, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Andrey Makarevich - "Yiddish Jazz"
"Yiddish Jazz"
04 April, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Vladimir Altschuler
Soloist - Sergey Nakaryakov
Haydn: Symphony No 63 "La Roxelane", Trumpet Concerto; Bruckner: Symphony No 4 "Romantic"
06 April, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Nikolai Mazhara
Piano Recital
Schumann
07 April, Friday 8:00 pm
Grand Hall
"Kings of Waltz"
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Suppé; Waldteufel; Ziehrer; Straus II
07 April, Friday 7:00 pm
Small Hall
Divertissement on Spiritual Theme
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director
Victoria Evtodieva - soprano
Sofia Fainberg - viola
Alexei Massarsky - cello
Oleg Sharov - button accordion
Gubaidulina; Pergolesi
08 April, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Vladimir Lande
Soloist - Vadim Repin
Krasnoyarsk Academic Symphony Orchestra
Vladimir Lande
Vadim Repin
Beethoven: Egmont Overture; Prokofiev: Violin Concerto No 2; Brahms: Symphony No. 3
08 April, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Irina Bogacheva and her students
State Russian concert orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Irina Bogacheva - mezzo-soprano
09 April, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
J.S.Bach and His Sons
St Petersburg Philharmonic Orchestra (chamber orchestra)
Leo Kraemer (Germany)
J.S.Bach: Brandenburg Concerto No 1, Orchestral Suite No. 3 in D major; W.F.Bach: Symphony in D major; J.C.Bach: Symphony in E flat major
09 April, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Vivat Musical!
Katerina Kovanji - mezzo-soprano
Elena Zastavnaya - soprano
Larisa Pominova - mezzo-soprano
Maria Yelizarova - soprano
Roman Arndt - tenor
Alan Starovoytrov - baritone
Egor Chubakov - baritone
Alexander Galitsky - presenter
Kristina Kara-Oglanova - piano
Anna Dyachenko - piano
Semen Zaborin - piano
Bernstein; Lloyd Webber; Loewe; Legrand
09 April, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Yekaterina Goncharova & Zlata Bulycheva
Vocal Evening
Rimsky-Korsakov
10 April, Monday 7:00 pm
Small Hall
"Hamburger Camerata" Chamber Orchestra
"Hamburger Camerata" Chamber Orchestra
Artistic director and conductor - Gustav Frielinghaus
Anastasia Inyushina - piano
Telemann; Haydn; Mozart; Stravinsky
11 April, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
"Italian Impressions"
Hermitage Italian Art - Mendelssohn - Respighi - Tchaikovsky
Conductor - Alexander Dmitriev
Victoria Snegovskaya
Mendelssohn: Symphony No. 4 "Italian"; Respighi: Fountains of Rome; Tchaikovsky: Italian Capriccio
11 April, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Baroque Music Evening
St Petersburg Philharmonic's Soloists Ensemble
Dmitrii Petrov - violin
Iosif Nurdaev - viola
Dmitrii Khrychev - cello
Ksenia Cuellar - flute
Daria Shaposhnikova - harpsichord
Corelli; Vivaldi; Bach; Tartini
12 April, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Alexey Arkhipovsky
Recital
12 April, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Mask & Soul
"Signum"
Petr Gaydukov - artistic director
Irina Vasilieva - soprano
Nadezhda Serdyuk - mezzo-soprano
Mikhail Makarov - tenor
Alexander Nikitin - baritone
Ekaterina Sannikova - soprano
Yulia Muzychenko - soprano
Kristina Beznosova - soprano
Anatoly Fursenko - soprano
Andrey Maksimov - tenor
Irina Sharapova - presenter
Elizaveta Slavina - director
Ksenia Felyauer - director
Dina Orlova - director
Artem Volkhovsky - director
Anton Kuznetsov - director
Anna Semina - director
Elena Gurina - piano
Yulia Sydygbaeva - piano
Alexander Larionov - piano
Anna Pismak - piano
Anatoly Stepanov - piano
Maria Buryak - piano
Donizetti; Leoncavallo; Verdi; Cilea; Massenet; Shebalin
13 April, Thursday 7:00 pm
Grand Hall
Andreyev State Russian Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Svetlana Moskalenko - soprano
Ilya Selivanov - tenor
Glinka; Rimsky-Korsakov; Tchaikovsky; Rachmaninoff; Verdi; Leoncavallo
13 April, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Vasily Scherbakov
Piano Recital
Kabalevsky; Prokofiev; Mussorgsky
14 April, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Dvořák, Haydn, Mendelssohn
Conductor - Ken Takaseki (Japan)
Sergey Dogadin - violin
Haydn: Symphony No 88; Mendelssohn: Violin Concerto; Dvořák: Symphony No 6
14 April, Friday 7:00 pm
Small Hall
Stanislav Chigadaev
Piano Recital
Chopin: Andante spianato et Grande polonaise brillante, Four Ballades
15 April, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Alla Demidova
To the 125th anniversary of Marina Tsvetaeva
16 April, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Grigory Sokolov
Piano Recital
Mozart: Sonata in C Major KV 545, Fantasia and Sonata in C minor KV 475/457; Beethoven: Sonata No 27, Sonata No 32
16 April, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Stravinsky, Rachmaninoff, Petrov, Slonimsky
Maria Lyudko - soprano
Yulia Lozhevskaya - soprano
Ekaterina Sannikova - soprano
Nadezda Khadzheva - mezzo-soprano
Andrey Udalov - bass
Alexander Maslov - piano
Maria Lenshina - flute
Natalia Entelis - presenter
Anna Korzun - piano
Stravinsky; Rachmaninoff; Petrov; Slonimsky
16 April, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Glinka
Ekaterina Semion - harp
Nikolai Mazhara - piano
Mikhail Krutik - violin
Viktoriia Velkova - violin
Dmitrii Chernyshenko - viola
Elena Grigorieva - cello
Enver Makhauri - double-bass
Artem Mikaelian - French horn
Andrei Kuniavskii - bassoon
17 April, Monday 7:00 pm
Small Hall
Voices of Academia
18 April, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. Symphony No 4
Mussorgsky, Stravinsky
Conductor - Vladimir Altschuler
Mussorgsky: Night on Bald Mountain; Stravinsky: Firebird, suite from the ballet; Tchaikovsky: Symphony No 4; Lyadov: "The Enchanted Lake"
19 April, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Bizet, Proto. "Carmen"
Ravel. Rapsodie espagnole
Conductor - Osvaldo Ferreira (Portugal)
Artem Chirkov - double-bass
Alexander Malich - presenter
Bizet: "Carmen", Symphony Excerpts from Opera; Proto: "Carmen Fantasy" for Double Bass and Orchestra; Ravel: Rapsodie espagnole; Gershwin: American in Paris, tone poem
20 April, Thursday 7:00 pm
Grand Hall
Lahti Symphony Orchestra
Rachmaninoff, Sibelius
Lahti Symphony Orchestra
Conductor - Dima Slobodeniouk
Alexander Lubyantsev - piano
Rachmaninoff: Piano Concerto No. 3; Sibelius: "Pohjola's Daughter", Tone Poem, Symphony No.1
20 April, Thursday 7:00 pm
Small Hall
"Vive la France! Vive la flute!"
Marina Vorozhtsova - flute
Olga Viland - flute
Ksenia Cuellar - flute
Olesia Tertychnaia - flute
Dmitry Terentyev - flute
Igor Zolotarev - violin
Argine Stepanian - violin
Aleksei Bogorad - viola
Aleksandr Chizhov - viola
Dmitrii Khrychev - cello
Nikita Makin - double-bass
Artem Isaev - oboe
Maksim Pankov - piano
Natalia Frolova - piano
Maria Vorozhtsova - mezzo-soprano
Debussy; Messiaen; Poulenc; Damas; Biset - Burn; Bizet; Narboni; Mouquet
21 April, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. Serenade for string orchestra
Mussorgsky. Pictures at an Exhibition
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist (violin)
Tchaikovsky: Serenade for string orchestra; Stravinsky: Concerto in D "Basel" for String Orchestra; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition
22 April, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
"Bach & Organ Masterpieces of Four Centuries"
Juan María Pedrero - organ
Buxtehude; Raison; Bach; Franck; Durufle; Guridi
22 April, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Emmerich Kálmán
Orchestra and Soloists of the Theatre of Musical comedy
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
Natalia Savchenko - soprano
Anna Bulgak - soprano
Roman Vokuev - tenor
23 April, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
Bizet, Mussorgsky, Dunaevsky
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Anatoly Rybalko
Nikolay Burov - presenter
Bizet; Mussorgsky; Ustvolskaya; Dunaevsky
23 April, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Alexander Dmitriev
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Shostakovich: Symphony No.9; Rachmaninoff: Symphony No.2
23 April, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Invitation to Musical Theatre
"Sinyaya Ptitsa" Theatre
Anastasia Udalova - director
Saint Petersburg Conservatory Symphony Orchestra
Conductor - Arkady Steinlucht
Yulia Minkina - presenter
23 April, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Mikhail Radyukevich
Guitar Music Evening
Giuliani; Paganini; Piazzolla; De Falla; Miele
25 April, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
"My Brazilian Heart"
Jazz Evening
Ensemble of the St. Petersburg Symphony Orchestra
Andrey Kondakov - piano, vocal
Sergio Brandão - bass-guitar (Brazil)
Leonid Sendersky - saxophone
Garry Bagdasaryan - percussion
Vadim Lebedev - guitar, vocal
Anatoly Schura - conductor (Estonia)
25 April, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Opera, Operetta, Musical
Maria Lyudko - soprano
Oleg Vainstein - piano
Verdi; Puccini; Offenbach; Strauss; Loewe; Lloyd Webber
26 April, Wednesday 7:00 pm
Grand Hall
II International Festival "Elena"
Closing
Gala-Concert
The St. Petersburg Northern Sinfonietta Chamber Orchestra of the Music Hall Theatre
Conductor - Fabio Mastrangelo
Olga Makarina - soprano
Olesya Petrova - mezzo-soprano
Elena Makarova - mezzo-soprano
Evgeny Akimov - tenor
Vladimir Samsonov - baritone
Vasily Ladyuk - baritone
Askar Abdrazakov - bass
27 April, Thursday 7:00 pm
Grand Hall
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Titov
Irina Mataeva - soprano
Olga Trifonova - soprano
Zlata Bulycheva - mezzo-soprano
Sergei Redkin - piano
Alexander Rubinov - piano
Ivan Stolbov - clarinet
J.Strauss II; Glazunov; R.Strauss; Kapustin; Bernstein
27 April, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Classics in Jazz
Mikhail Lukonin - vocal
Svetlana Trifonova-Balashova
Denis Kirillov
Oleg Fomin
Alexey Shikhov
Yekaterina Stadler
Ilya Gindin
Alexei Dmitriev
Pavel Chizhik
Natalia Ryabikova
Pavel Lineykin
28 April, Friday 7:00 pm
Grand Hall
Gavrilin. "Chimes"
St. Petersburg Concert Choir
Conductor - Vladimir Begletsov
Alexandra Repina - soprano
Maria Filatova - soprano
Andrey Storozhev - tenor
Egor Nikolaev - tenor
Nikolai Marton - narrator
Evgeny Shchegolev - oboe
Gavrilin: Chimes (on reading Vasily Shukshin) Choral symphonic work for soloists, mixed choir, oboe, percussion and narrator
29 April, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Williams. "Harry Potter"
Singolo Orchestra
Conductor - Anton Gakkel
Dmitry Ganenko - cello
Williams: "Harry Potter", Excerpts music from films, Cello Concerto; Excerpts from Musicals
30 April, Sunday 6:00 pm
Grand Hall
To the Victory Day
Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Conductor - Valentin Lyashchenko
Mila Shkirtil - mezzo-soprano
Sergey Zykov - baritone
Yuri Serov - piano
Alexei Yemelyanov - narrator
30 April, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Schubert, Mendelssohn, Brahms
Ilia Kozlov - violin
Igor Zolotarev - violin
Alexei Koptev - viola
Konstantin Bychkov - viola
Dmitrii Khrychev - cello
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»