What's on
Repertoire
Grand Hall
April 2024
Mikhailovskaya st., 2
www.philharmonia.spb.ru
05 April, Friday 8:00 pm
Conductor – Nikolay Alexeev
Soloist – Denis Matsuev
Tchaikovsky: Piano Concerto No 1; Prokofiev: Symphony No.6
06 April, Saturday 8:00 pm
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor – Alexander Kantorov
To the conductor's birthday
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Philharmonic Society Children Choir
Conductor - Alexander Kantorov
Ekaterina Latysheva - soprano
Dmitry Grigoriev - bass
I. Dunaevsky: Overture from the music of the film “The Children of Captain Grant”, Music from the movie “Circus”, March from the movie "Spring", Polka from the movie “Kuban Cossacks”, Gallop from the operetta “Son of a Clown”, “Silence” from musical movie “Jolly Stars”, Zazdravnaya from the movie “Spring”, Exit march from the movie “Circus”, Waltz from the movie “Kuban Cossacks”, Concert march, Concert waltz, Waltz from the music for the “The Shining Path”, “March of Enthusiasts” from the film “The Shining Path”
07 April, Sunday 8:00 pm
Glinka, Prokofiev, Rimsky-Korsakov
Conductor - Vladimir Altschuler
Nikolai Mazhara - piano
08 April, Monday 7:00 pm
Bach. "Matthäus-Passion"
Conductor – Teodor Currentzis
MusicAeterna orchestra
MusicAeterna Chior
Children's choir "Spring" named after A.S.Ponomarev
Soloists will be announced later
10 April, Wednesday 7:00 pm
Andreyev State Russian Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
11 April, Thursday 8:00 pm
Conductor – Dimitris Botinis
Soloist – Vadim Repin
In memoriam maestro Yuri Temirkanov
Prokofiev: Symphony No 3, Violin Concerto No 1; Ravel: Tzigane, La valse
12 April, Friday 8:00 pm
Rachmaninoff. Piano Concerto No. 2
Russian National Orchestra
Russian National Orchestra
Artistic director, conductor - Alexander Rudin
Sergei Davydchenko - piano
Rachmaninoff: Sinque Études-Tableaux (orch. by Respighi), Piano Concerto No 2; Respighi: "Vetrate di Chiesa"
13 April, Saturday 8:00 pm
Conductor – Yuri Lebedev
Soloists – Lev Klychkov, Sergei Pechatin
Schubert: Overture in the Italian Style in Ñ major, Symphony No 8; Brahms: Double Concerto for violin and cello
14 April, Sunday 3:00 pm
Schubert. Symphony No. 8 “Unfinished”
Conductor - Yuri Lebedev
Natalia Entelis - presenter
Salieri: Symphony in D Major "La Veneziana"; Korchmar: "Schubertiade", suite-fantasy for symphony orchestra; Schubert: Symphony No 8, Overture in the Italian Style in Ñ major
14 April, Sunday 8:00 pm
Divna Ljubojevic
Melodi Choir (Serbia)
Melodi Choir (Serbia)
15 April, Monday 8:00 pm
Divna Ljubojevic
Melodi Choir (Serbia)
Melodi Choir (Serbia)
16 April, Tuesday 8:00 pm
Verdi. Requiem
Conductor – Alexander Chernushenko
St Petersburg State Capella Choir
Conductor - Alexander Chernushenko
Zhanna Dombrovskaya - soprano
Yekaterina Sergeeva - mezzo-soprano
Stanislav Leontiev - tenor
Ilya Bannik - bass
17 April, Wednesday 8:00 pm
Organ evening
Eugenio Maria Fagiani - organ (Italy)
J.-S. Bach: Organ Concerto in C major (transcription of Vivaldi's Violin Concerto); Mozart: Adagio; Handel: "Fireworks Music"; Liszt: "Sposalizio" from "Années de pèlerinage II"; Bossi: Scherzo; Fagiani: Three variations on the theme of a song by V.Solovyov-Sedoy
18 April, Thursday 8:00 pm
Tchaikovsky. Variations on a Rococo Theme
Serenade for string orchestra
New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Musicians from the Islamic Republic of Iran
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Dmitry Ganenko - cello
Glinka: Kamarinskaya; Tchaikovsky: Variations on a Rococo Theme, Serenade for string orchestra; Baghcheban: Viraneh, Sholeyl
19 April, Friday 8:00 pm
Anton Bruckner and Johann Strauss
Conductor - Dmitri Jurowski
Bruckner: Symphony No. 0 in D minor "Nullte"; Music of the Strauss family: Waltzes, Polkas, Marches
20 April, Saturday 8:00 pm
Nikolay Lugansky
Piano evening
Mendelssohn: 4 Lieder ohne Worte; Chopin: Nocturne Des-dur, op. 27 ¹ 1, Ballade No. 4; Rachmaninoff: Études-Tableaux, Op. 39; Wagner - Lugansky: Four scenes from the musical drama "Götterdämmerung" ("Twilight Of The Gods")the Gods"; Wagner - Liszt: "Love Death" from Tristan und Isolde
21 April, Sunday 8:00 pm
New Orleans Love Melodies
Kuvaytsev Jazz Band
Armstrong; Ellington; Gershwin; Sinatra
22 April, Monday 8:00 pm
"Mighty nature is full of wonders"
Conductor - Alexander Soloviev
Antonina Popras - viola, soloist of Saint Petersburg Music House
Yaroslav Timofeev - presenter
Rimsky-Korsakov: The Snow Maiden, suite from opera; Takemitsu: "A string around autumn", viola concerto; Debussy: Prelude to the Afternoon of a Faun, the prelude to the Mallarmé`s eclogue, La mer, three symphonic sketches for orchestra
23 April, Tuesday 8:00 pm
Outstanding musicians of Azerbaijan at the St. Petersburg Philharmonia
Conductor - Ayyub Guliyev (Azerbaijan)
Ferhad Badalbeyli - piano (Azerbaijan)
Murad Adigezalzadeh - piano (Azerbaijan)
Garayev: Don Quixote, symphonic sketches; Amirov - Nazirova: Piano Concerto after Arabian Themes; Rachmaninoff: Suite No.2 for Two Pianos; Tchaikovsky: Italian Capriccio
25 April, Thursday 8:00 pm
Film music marathon
Singolo Orchestra
Conductor - Anton Gakkel
Dmitry Ganenko - cello
Williams: Music from the "Star Wars", Music from the "Schindler's List", Music from the "Terminal", Music from "Harry Potter", "Alien" Suite; Elfman: Music from the "Mission: Impossible"; Silvestri: , Music from "The Avengers", Music from "Forrest Gump"; Zimmer: Music from the "Gladiator", Music from "Interstellar"; Morricone: Music from "Once Upon a Time in America", Music from "Il Buono, il brutto, il cattivo", Music from "The Mission"; Lloyd Webber: “The Phantom of the Opera”, fragments; Badelt: Music from the "Pirates of the Caribbean"; Javadi: Music from the series "Game of Thrones"; Adele: "Skyfall"; Barry - Norman: Music from James Bond movies
26 April, Friday 8:00 pm
Chamber choir "Old Russian Cantus"
Chamber choir "Old Russian Cantus"
Conductor - Anatoly Grindenko
Ensemble of ancient Russian sacred music of the St. Petersburg State Conservatory named after N.A.Rimsky-Korsakov "Znamenie
27 April, Saturday 8:00 pm
"In a white cloak with a bloody lining..."
St Petersburg Philharmonic Orchestra (chamber orchestra)
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Conductor - Leo Kraemer (Germany)
Alexandra Repina - soprano
Daria Ryabokon - mezzo-soprano
Egor Semenkov - tenor
Ivan Vasiliev - baritone
Yuri Monchak - bass
Nikolai Marton - reader of fragments of the novel
J.-S. Bach: Johannes-Passion
28 April, Sunday 3:00 pm
"The Tale of the Dead Princess and the Seven Bogatyrs"
Philharmonic Society Children Choir
Conductor - Petr Maximov
Anna Mikhalkova - presenter
Pleshak: "The Tale of the Dead Princess and the Seven Bogatyrs", excerpts from the opera for children; Shainsky: “Smile” from the film “Little Raccoon”, “Grasshopper” from the film “The Adventures of Dunno and His Friends”, "Cruiser Aurora" from the cartoon, “Blue Car” from the film “Shapoklyak”, “Antoshka” from the film “Merry Carousel”; I. Dunaevsky: Robert's song from the film "Children of Captain Grant"; Krylatov: “Bells” and “Winged Swing” from the film “Adventures of Electronics”; M. Dunaevsky: “Lady Perfection” from the film “Mary Poppins, Goodbye”; Krylatov: “Forest Deer” from the film “Oh, That Nastya”, “Beautiful Far Away” from the film “Guest from the Future”
28 April, Sunday 8:00 pm
Optina Pustyn Male Choir
Optina Pustyn Male Choir
Alexander Semyonov - artistic director
Kastalsky; Rachmaninoff; Sviridov; Martynov; Tchaikovsky; Rimsky-Korsakov; Glinka; Shashina; Sadovsky; Russian folk song
30 April, Tuesday 8:00 pm
Astor Piazzolla
"Remolino" ensemble
"Remolino" Ensemble
Emil Iakovlev - violin
Oleg Gulevsky - button accordion
Kirill Grigoriev - double bass
Mikhail Blekher - piano
Piazzolla: The Four Seasons of Buenos Aires, Concerto for orchestra, "Maria de Buenos Aires", fragments of the tango operita, “Michelangelo 70”, “La Muerte del Angel”, “Cafe 1930”, “Esqualo” and other famous tangos
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»