What's on
Repertoire
March 2020
www.philharmonia.spb.ru
01 March, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Vladimir Mischouk
Piano Recital
To the 210th Birthday of Frederic Chopin
Chopin: 10 Nocturnes, 14 Waltzes
01 March, Sunday 3:00 pm
Small Hall
"Spring in Germany"
Music in the Bach family
Vladimir Shulyakovsky - violin
Vladimir Shuliakovskii - violin
Victoria Evtodieva - soprano
Maria Shulyakovskaya - soprano
Praskovia Shulyakovskaya - cello
Fedor Shulyakovsky - recorder flute
Elena Popova - presenter
J.-S. Bach; C. P. E. Bach; Telemann; Vivaldi
01 March, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Clarinet Music Evening
03 March, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Nikolay Alexeev
Soloist - Sergey Khachatryan
Brahms: Violin Concerto; Franck: Symphony in D minor
04 March, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Mozart
Mendelssohn
Conductor - Dmitry Filatov
Georgii Dolgov - flute
Ekaterina Semion - harp
04 March, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
"Voices of Academia"
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director
05 March, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Mozart. Requiem
Piano Concerto No. 17
St. Petersburg Concert Choir
Conductor - Vladimir Begletsov
Sergei Redkin - piano
Alexandra Repina - soprano
Nadezhda Brushitsina - mezzo-soprano
Andrey Storozhev - tenor
Anton Andreev - bass
Mozart: Adagio and Fugue in Ñ minor, Piano Concerto No. 17, Requiem
05 March, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Sergey Pleshak
Anniversary Evening
PetRo Duet
Dmitry Petrov - piano
Anastasia Rogalyova - piano
"Perezvony" Choir
Larissa Yarutskaya - artistic director
Philharmonic Society Children Choir
Artistic director and conductor - Ekaterina Andreeva
Rostislav Kolpakov - baritone
Dmitry Terentyev - flute
Ksenia Gavrilova - piano
Ekaterina Shirokova - oboe
Valeria Povolotskaya - flute, vocal
Maria Abalyan - piano
06 March, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Andreyev State Russian Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Igor Podgoreanu - pan flute (Moldova)
Andreev; Rossini; Ponchielli; Enescu
06 March, Friday 7:00 pm
Small Hall
Galina Zhukova
Piano Recital
Beethoven: Sonata No. 14, Sonata No 18; Franck: Prélude, Fugue et Variations; Ravel: Sonatine, La valse
07 March, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Piazzolla. The Four Seasons of Buenos Aires
Ravel, Ginastera, Gade
Conductor - Massimiliano Caldi (Italy)
Anna Makarova - harp
Alexander Malich - presenter
Ravel: Alborada del gracioso; Piazzolla: The Four Seasons of Buenos Aires; Ginastera: Harp Concerto; Gade: "Jalousie" Tango
07 March, Saturday 3:00 pm
Small Hall
Dimitry Rostovsky
"Posolon" Vocal Ensemble
Olga Shkultina
Maria Chukhnova
Anastasia Strabykina
Anna Khvan
"Ptashitsa" Vocal Ensemble
Svetlana Kosheleva
Veronika Kurbanmamadova
Sergei Lebedev
Natalia Entelis
Elena Vasilieva
07 March, Saturday 7:00 pm
Small Hall
"Remolino" Ensemble
"Remolino" Ensemble
Emil Iakovlev - violin
Oleg Gulevsky - button accordion
Vsevolod Dolganov
Mikhail Blekher - piano
Kirill Grigoriev - double bass
Galliano; Piazzolla; Vivaldi; Borodin; Bartók
08 March, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
"The Sun will wake up, Mom will smile ..."
St.Petersburg Symphony Orchestra
Philharmonic Society Children Choir
Conductor - Petr Maximov
Karina Chepurnova - soprano
Anna Mikhalkova - presenter
Prokofiev: "Tales of the Old Grandmother", four Piano Pieces
08 March, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Strauss
Waltzes, Polkas, Marches
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
08 March, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Alexander Lubyantsev
Piano Recital
Liszt: , Consolation No. 3 in  flat major, Mephisto Waltz, Sonata h-moll, Spanish Rhapsody
08 March, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Isaac Schwartz
Holiday Concert
Skomorokhi Chamber Russian Orchestra
Artistic director and conductor - Victor Akulovich
Anastasia Mikhalevskaya - mezzo-soprano
Sergey Zykov - baritone
Oleg Vainstein - piano
Anna Usatova - guitar
Schwartz: Concert Suite from "White Night Melody", "Carousel" Overture, Music and Songs from movie
09 March, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Oratorio "Farewell Hour in Jerusalem"
Musical performance
Artists of the Sovremennik Theater
Children's vocal ensemble "Overcoming"
Tatiana Pavlovskaya - soprano
Yulia Matochkina - mezzo-soprano
Roman Burdenko - baritone
Vladimir Felyauer - bass
Yanina Romanova
Ivan Zabelin
Olga Malikova - director
Ekaterina Barsukova - sand animation
09 March, Monday 3:00 pm
Small Hall
"Casta Diva"
Irina Muliarchik - soprano
Nikolay Staatsyck - tenor
Togriy Bazhakin - baritone
Alexander Kashpurin - piano
Dmitry Eremin - cello
Bizet; Bellini; Verdi; Donizetti; Liszt; Leoncavallo; Paganini; Rossini; Rachmaninoff; Franck
09 March, Monday 7:00 pm
Small Hall
Symphony Concert for Guitars Quartet
Russian Guitar Quartet
Yuri Aleshnikov - guitar
Natalia Rodionova - guitar
Vladimir Ivannikov - guitar
Anna Inozemtseva - guitar
J.-S. Bach: Brandenburg Concerto No 3; Borodin: Polovtsian Dances; Rimsky-Korsakov: Capriccio espagnol
11 March, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky, Takemitsu, Britten, Shostakovich, Mahler
New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Tchaikovsky: Elegy in G Major for String Orchestra; Takemitsu: Requiem for String Orchestra; Britten: Simple Symphony; Shostakovich: Chamber Symphony; Mahler: Adagietto
11 March, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Clarinet Music Evening
Denis Sukhov - clarinet
Anastasia Kalagina - soprano
Pavel Elyashevich - piano
Iurii Ushchapovskii - violin
Irina Sukhova - violin
Aleksei Bogorad - viola
Taras Trepel - cello
Brahms: Quintet for Clarinet and String Quartet; Shpohr: Six German Songs for Voice, Clarinet and Piano; Schubert: Schubert. "Shepherd on the Rock" ("Der Hirt auf dem Felsen") for voice, clarinet and piano
12 March, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
France
Conductor - Yan Pascal Tortelier (France)
Andrey Baranov - violin
Faure: Pelléas et Mélisande; Lalo: Spanish Symphony for Violin and orchestra; Berlioz: Love Scene from "Romeo and Juliet" Dramatic Symphony; Ravel: Boléro
13 March, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Saint-Saëns. Cello Concerto No. 1
Beethoven. Symphony No. 3 "Eroica"
Conductor - Maxim Alexeev
Boris Andrianov - cello
Gounod: Ballet Music from "Faust"; Saint-Sa¸ns: Cello Concerto No 1; Beethoven: Symphony No. 3 "Eroica"
13 March, Friday 7:00 pm
Small Hall
Niccolo Paganini
Artem Dervoed - guitar
14 March, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Evening of Romantic Music
Tikhon Lukyanenko - violin
Oleg Vainstein - piano
Schumann: Sonata No 1 in A minor for Violin and Piano, Carnaval; Brahms: Sonata No. 3 for Violin and Piano, Hungarian Dance No. 7, Pieces-Fantasias op.116
15 March, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
"Bach - familiar and unfamiliar"
Organ Evening
To the Birthday of J.S.Bach
Taras Baginets - organ
15 March, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Prokofiev. "Peter and the Wolf"
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov
Prokofiev: Peter and the Wolf, a children's story; Haydn: Symphony No 55 "The Schoolmaster"
16 March, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Beethoven and Mahler
Conductor - Nikolay Alexeev
Nikolay Lugansky - piano
Beethoven: Piano Concerto No 4; Mahler: Symphony No 5
16 March, Monday 7:00 pm
Small Hall
Johann Sebastian Bach and Georg Friedrich Handel
Soloists of St.Petersburg Ensemble
Mikhail Gantvarg - artistic director and soloist
Instrumental Concertos
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»