What's on

Repertoire

Small Hall
May 2022

www.philharmonia.spb.ru


01 May, Sunday 7:00 pm
"MarimbaMix"

"Marimbamix" Ensemble
Stanislav Grigorenko - artistic director
Alexei Chizhik
Pavel Chizhik - percussion
Ivan Chernobaev
Karina Farashyan - percussion
Ivan Kostromitin - drums
Dmitry Sverbikhin
Sergei Kozlov - drums
Pyotr Gogitidze - double bass
Lidia Bekh-Ivanova - piano
Elena Danik - saxophone
Konstantin Stukov - trumpet


02 May, Monday 7:00 pm
Andrey Bolshiyanov and his students
Anniversary evening


Jazz Trio
Alexander Maslov - piano
Ivan Myasnikov - double bass
Pavel Chizhik - percussion
St.Petersburg Conservatory Chamber Orchestra
Artistic director and conductor - Arkady Steinlucht
Alexander Vasiliev - clarinet
Nikita Liutikov - clarinet
Ekaterina Kuznetsova - clarinet
Anna Ter-Abramyan - clarinet
Semyon Ushakov - clarinet
Alexey Sokolov - saxophone
Ekaterina Kulagina - saxophone
Igor Kuznetsov - saxophone
Arseny Alexeev - saxophone
Emilia Leshcheva - saxophone
Valeria Flegontova - saxophone
Anna Braginskaya - piano
Irina Timofeeva - piano
Natalia Lisanova - piano
Bernstein: Overture from "Candide"; Tchaikovsky: Lensky Aria from "Eugene Onegin"; Vasilenko: "Oriental dance"; Banno: Caprice in the form of waltz No. 2; Mendelssohn: Konzertstyuk No. 2; Born: A brilliant fantasy on the themes of Bizet's opera "Carmen"; Geis: "Patrick"; Caccini Asakawa: "Ave Maria"; Singelée: Concert duet (II and III parts); Kovac: "Shalom Aleichem"; K.F.E.Bach J.Calandrelli: "Solfeggietto"; Afanasieff: "Broken vow"; Borodin Maslov: "Fly away on the wings of the wind"


03 May, Tuesday 7:00 pm
Favorite melodies

Grigory Chernetsov - baritone
Tsvetana Omelchuk - mezzo-soprano
Anatoly Kuznetsov - piano
Popular arias from operas and operettas, romances songs of the war years


04 May, Wednesday 7:00 pm
Broadway


Irina Sharapova


05 May, Thursday 7:00 pm
Schubert and Schumann

Glinka String Quartet
Ayako Tanabe - violin
Oksana Kolyasnikova - violin
Lev Serov - viola
Dmitry Prokofiev - cello
Inga Dzektser - piano
Schubert: "Death and the Maiden", String Quartet No 14; Schumann: Piano Quintet


07 May, Saturday 7:00 pm
"Le quattro stagioni" and Ave Maria

Sonos chamber orchestra
Artistic director and conductor - Kirill Zavodchikov
Yanina Prokopenko - soprano
Angelina Pyalova - violin
Sergey Vasilmanov - balalaika
Mikhail Gurevich - domra
Roman Shchirin - piano
Matvey Shilkin - oboe
Arkady Bulgak - oboe
Gleb Ivanov - trombone
Vivaldi; J. S. Bach; Schubert; Handel; Glazunov; Caccini; Gounod; Prokopenko


08 May, Sunday 7:00 pm
Anniversary concert
Zora Tsuker


Miroslav Kultyshev - piano
Anna Shakina - piano
Alexey Grigoriev - piano
Maria Derevyagina - piano
German Skripachev - piano
Elizaveta Marchenko - piano
Alexei Vyakhirev - piano
Rimma Kachalova - piano
Alexandra Chekmak - piano
Evgeny Zaretsky - piano
Chopin: Andante spianato et Grande polonaise brillante, Op.22; Mozart: Variations on "Lison dormait" Theme; SchubertLiszt: "Litanei", "Barcarola"; Brahms: Intermezzo in B Minor, op. 119 No 1, Rhapsodie in E major, op. 119 No 4; TchaikovskyPabst: Concert paraphrase on "Eugene Onegin"; Rachmaninoff: Barcarola from Suite 1 for 2 pianos, op. 5, Pâques (Easter) from Suite 1 for 2 pianos, op. 5; Chopin: Sonata No 3; Ravel: "Oiseaux Tristes" from "Miroirs", "Alborada del gracioso" from "Reflections"; Scriabin: Sonata No 4, op. 30; Prokofiev: "Masks" from the suite "Romeo and Juliet", "Romeo and Juliet before separation" from the suite "Romeo and Juliet"; Brahms: Sonata No. 3


09 May, Monday 7:00 pm
State Russian Concert Orchestra


Sergey Ekimov - artistic director
Larissa Yarutskaya - artistic director
State Russian concert orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Alexander Pakhmutov - soloist
conductor - Alexander Chernobaev
Songs
Blanter; Solovyov-Sedoy; Frenkel; Basner; Pakhmutova; Tukhmanov


10 May, Tuesday 7:00 pm
"Voices of the Academy"

Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director


11 May, Wednesday 7:00 pm
Chamber Music Evening

Ekaterina Semion - harp
Georgii Dolgov - flute
Ilya Semion - viola
J.-S. Bach: Sonata in G Minor for Harp & Flute; Hindemith : 8 Pieces for Solo Flute; Debussy: Sonata for Flute, Viola and Harp; Ibert; Albéniz; Villa-Lobos: Bachianas brasileiras No.5; Piazzolla: "Histoire du Tango"; Francis: Pavane and Branly for harp solo arranged by M. Granjani; Zgraya: Flamenco Etude No. 1 for solo flute


11 May, Wednesday 10:30 pm
"Unknown Friend"
Performance based on works by Bunin, Tchaikovsky, Rachmaninov, Debussy

Kseniya Rappoport
Polina Osetinskaya - piano
Valery Galendeev - director
Tchaikovsky: "Doll's illness" from "Children's Album"; Rachmaninoff: Polka; Tchaikovsky: "Sweet Dream" from Children's Album; Ravel: "Alborada del gracioso" from "Reflections"; Debussy: "Jardins Sous La Pluie" ("Gardens in the Rain"); Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 7; Faure: "Awakening"; Batagov: Letter of Sergei Rachmaninoff by Ludovico Einaudi; Karmanov: "Past Perfect"


12 May, Thursday 7:00 pm
And as a joke, and seriously

Orchestra of the Theater of Musical Comedy
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
Kálmán; Legrand; Chopin; Rota; Mishle


12 May, Thursday 10:30 pm
"Unknown Friend"
Performance based on works by Bunin, Tchaikovsky, Rachmaninov, Debussy

Kseniya Rappoport
Polina Osetinskaya - piano
Valery Galendeev - director
Tchaikovsky: "Doll's illness" from "Children's Album"; Rachmaninoff: Polka; Tchaikovsky: "Sweet Dream" from Children's Album; Ravel: "Alborada del gracioso" from "Reflections"; Debussy: "Jardins Sous La Pluie" ("Gardens in the Rain"); Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 7; Faure: "Awakening"; Batagov: Letter of Sergei Rachmaninoff by Ludovico Einaudi; Karmanov: "Past Perfect"


15 May, Sunday 3:00 pm
Spain, Brazil, Argentina
Albenis, Piazzolla, Jobim


Ensemble of soloists of the Jazz philharmonic hall
Konstantin Maminov - saxophone
Gasan Bagirov - guitar
Vladimir Kozlov - double bass
Konstantin Kuvaytsev - percussion
Mikhail Radyukevich - guitar
Alexei Baev - violin
Stanislav Lyamin - cello
Olga Yermakova - piano
Alexander Galitsky - presenter


15 May, Sunday 7:00 pm
Ivan Bessonov
Piano recital


Chopin: Ballade No. 4; Scriabin; Rachmaninoff: Études-Tableaux, Variations on a Theme of Corelli, Prelude Op. 23 No 5, Prelude Op. 23 No 7; Ravel: Pavane pour une infante defunte; Prokofiev: Sonata No 7


18 May, Wednesday 7:00 pm
Piano evening

Dmitry Myachin - piano
Eugenia Sadovnikova - violin

Glinka: Nocturne "La séparation", Nocturne Es-dur, Melodic waltz; Rachmaninoff: "Elegy", Preludies, Études-Tableaux; Scriabin: Etudes; Myachin: Selected pieces, Album "Petersburg"


19 May, Thursday 7:00 pm
Bach, Handel, Telemann

Aleksei Ivanov - viola da gamba
Vladimir Shulyakovsky - violin
Vladimir Shuliakovskii - violin
Fedor Shulyakovsky - blockflote
Praskovia Shulyakovskaya - baroque cello
Irina Dubova - soprano
Julia Gaykalova - viloin, viola
Georgy Varshavsky - organ
Andrey Kolomiytsev - chembalo
Vadim Vaynshteyn - viola da gamba
J.S. Bach: Sonata for viola da gamba and harpsichord; Abel: Prelude in D minor for viola da gamba solo; Handel: Trio Sonata in G Major for violin, Viola da gamba and basso continuo; Telemann: Concerto in A Minor for Viola da gamba and flute block with orchestra, Concerto in E Major for Violin and Viola da gamba with orchestra; Marais: Two characteristic pieces from the suite for viola da gamba and basso continuo; Rameau: Concerto for Violin, Flute, Viola da gamba and Harpsichord; Sainte-Colombe: Concerto for two Violas da gamba; Ariosti: Aria for soprano, two violas da gamba and basso continuo; Caldara: Aria for soprano, viola da gamba and basso continuo; Rebel: Sonata for two violins and viola da gamba and basso continuo


20 May, Friday 7:00 pm
Great songs of XX century

Vocal ensemble "Petersburg baritones"
F. M. Kozlov Veteran's Choir
Petr Gaydukov - artistic director
Mikhail Gavrilov - baritone
Maria Mukupla - soprano
Togriy Bazhakin - baritone
Anton Avdeev - tenor
Elena Zastavnaya - soprano
Mikhail Velikanov - baritone
Elizaveta Bokova - soprano
Alexander Pakhmutov - baritone
Irina Sharapova - piano, comments on the concert
Igor Mikhailov - piano
Yaroslava Serdobolskaya - piano
Alexander Larionov - piano
Natalya Zyskunova - percussion
Alexandrov; Dunaevsky; Solovyov-Sedoy; Basner; Petrov; Molchanov; Sinatra; Lennon; Mercury


21 May, Saturday 7:00 pm
Broadway and Hollywood Music

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Webber; Loewe; Kander; Chaplin; Gershwin; Williams


23 May, Monday 7:00 pm
Domiano Duet and Resonans Trio

Duet "Domiano"
Evgenia Petrova - domra
Alina Nikitenko - piano
Trio "Resonance"
Mikhail Kasheutov - guitar
Evgenia Petrova - domra
Daria Markina - accordeon
Rachmaninoff: "Dance of the Gypsies"; Rogalev: Concerto for domra and piano (In X-Sity); Bulakhov: "Burn, Burn, my Star"; Piazzolla: "Spring" from "Four Seasons in Buenos Aires", Tango "Oblivion", Libertango; Desyatnikov: "Nocturne"; Williams: Music from the "Schindler's List"


24 May, Tuesday 7:00 pm
Piazzolla. "The Four Seasons of Buenos Aires"
Mozart. Symphony No. 40


Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist


26 May, Thursday 7:00 pm
Joseph Haydn

"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov
Andrei Efimovskii - cello
Haydn: Symphony No.45 "Farewell", Cello Concerto 2 in D Major, Symphony No. 103


27 May, Friday 7:00 pm
Andrei Korobeinikov
Piano Recital


J.-S. Bach; Beethoven; Messiaen; Scriabin; Rachmaninoff


28 May, Saturday 5:00 pm
Gala Concert


29 May, Sunday 4:00 pm
15th International Festival "Step Forward"

Piano duet
Victoria Rau - piano
Timofey Ermolin - piano
Wind Quintet
Nikita Komarov - bassoon
Ksenia Matveeva - saxophone
Valeria Flegontova - saxophone
Alevtina Gritsenko - saxophone
Ilya Bagautdinov - saxophone
Tatiana Bulgakova - piano
Elizaveta Zakharova - violin
Nikolai Dudkin - clarinet
Ivan Stjazhkkin - cello
Alexei Stepanov - piano
Alexandra Belik - piano
Mikhail Shavkuta - piano

Ludub Ochirov
Elizaveta Zhuchenko
Andrey Telkov - piano
Elena Ledzhinova - piano
Tchaikovsky: Melody; Rachmaninoff: "Melody"; Beethoven: Piano Concerto No 3; Liszt; Frolov; Beethoven: Trio for clarinet, violoncello and piano; Chopin: Nocturne in C-sharp minor; Eilenberg: Galopp. Souvenir de St. Petersbourg; Albéniz: Chants d'Espagne (fragments); Iturralde: "Valse", "Kritis" from "Greek Suite"


29 May, Sunday 8:00 pm
Music Salon of J.F.Abaza
Around the world in 80 minutes


Fedor Abaza - piano
Daria Abaza - piano
Anna Artemenko - piano
Yana Vasilyeva - piano
J.S. Bach; Mozart; Saint-Saëns; Cage; Gershwin; Guastavino; Rosanblatt; Tsfasman; Prokofiev - Pletnev; Moshkovsky; Liszt


30 May, Monday 7:00 pm
Evening of choral music

LEGE ARTIS Chamber Choir
Boris Abalyan - artistic director
Vocal ensemble "RezonAns"


31 May, Tuesday 7:00 pm
Olesya Petrova (mezzo-soprano) and Alexei Goribol (piano)

Olesya Petrova - mezzo-soprano
Alexei Goribol - piano
Tchaikovsky: "From the Life of a Petersburg Actress" Vocal Cycle; Schumann: "Frauen-Liebe und Leben ("A Woman's Love and Life"); Tchaikovsky: , "No, only the one who knew", "Reconciliation", "The Gentle Stars Shined for Us"


St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002022
Saint-Petersburg Philharmonia