What's on

Repertoire

December 2021
www.philharmonia.spb.ru


01 December, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Russian World of Victor Pleshack

Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Svetlana Moskalenko - soprano
Daria Tarasova - soprano
Alexander Mikhaylov - tenor
Alexander Shakhov - baritone
Yuri Vlasov - bass
Elizaveta Panchenko - organ


01 December, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Jazz Music Evening

Irina Mataeva - soprano
Sergey Romanov - baritone
Polina Lapteva - soprano
Mikhail Gavrilov - baritone
Elizaveta Bokova - jazz vocal
Elizabeth Allai - jazz vocal
Irina Tishchenko - jazz vocal
Alexander Svyatkin - piano
Grigory Tadtaev - vioilin
Alexander Kustanovich - piano
Kirill Pavlov - piano
Vitaly Sinelnikov - piano
Efim Malkis - piano
Irina Sharapova - piano
Anna Tadtaeva - piano
Sergey Andreev - piano
Artem Volkhovsky - producer
Yulia Ruleva - producer
Rachmaninoff; Kreisler; Gershwin; Weill; Debussy; Ravel; Poulenc; Sinatra; Spirituals; Blues


02 December, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening

Nikita Zubarev - cello
Inga Dzektser - piano
Anastasia Kalagina - soprano
Beethoven: Seven Variations on "Bei Männern, welche Liebe fühlen" from Mozart's "Magic Flute"; Mendelssohn: Lieder ohne Worte, op. 109; Heise: Two Fantasy Pieces; Suk: Ballade, op. 3 # 1; Schumann: Adagio and Allegro; Debussy: Sonata for cello and piano, Romance; Stravinsky: Italian suite; Dupark: "L`invitation au voyage"; Poulenc: "Violin"; Viardot: "Hai Luli"; Satie: Trois Mélodies


03 December, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Mozart. Symphony No. 41
Conductor - Felix Korobov

To the 100th Anniversary of the Philharmonia


Mozart: Symphony No. 41; Bruckner: Symphony No.7


03 December, Friday 7:00 pm
Small Hall
NeoBarock Soloists (Germany)

NeoBarock Ensemble
Maren Ris - violin, viola
Dorian Wetzel - viola
Ariane Spiegel - cello
Stanislav Gres - harpsihord
Nazar Kozhukhar
J.-S. Bach: , Brandenburg Concerto No 5; J.-S.Bach: The Concerto for Violin, Cello and basso continuo


04 December, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Alexander Gorodnitsky
Recital


Alexander Kostromin - guitar


04 December, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Brahms

Denis Gonchar - viola
Stanislav Soloviev - piano
Dmitry Eremin
Brahms: Sonata No. 1 for Viola and PIano, Sonata No 2 for Viola and Piano, Trio for viola, cello and piano


05 December, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
Rimsky-Korsakov, Glazunov, Sviridov


Conductor - Nikolay Vinokurov
Natalia Entelis - presenter
Rimsky-Korsakov: Procession of the Nobles from Mlada, Three Miracles from The Tale of Tsar Saltan; Glazunov: Suite from the ballet "Raymonda"; Sviridov: Musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"


05 December, Sunday 3:00 pm
Small Hall
The Voice. The first Instrument in the World

"Perezvony" Choir
Larissa Yarutskaya - artistic director
Victoria Gainutdinova - choirmaster
Ekaterina Mikhailova - choirmaster
Maria Abalyan - piano
Anna Vikulina - soprano
Natalia Evstafieva - mezzo-soprano
Simeon Aseev -
Ivan Vasiliev -
Elena Spist - piano
Irina Smuckul - presenter
Mussorgsky; Shainsky; Dubravin; Slonimsky; Krylatov


05 December, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Piazzolla - Desyatnikov. The Four Seasons of Buenos Aires

New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Argine Stepanian - violin
Aleksandr Chizhov - viola
Denis Sukhov - clarinet
Weber: Clarinet Concerto No. 1, Andante and Hungarian Rondo for Viola and Orchestra; Piazzolla - Desyatnikov: The Four Seasons of Buenos Aires; Piazzolla: Grand Tango


06 December, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Opera Gala "Crime and Punishment"
Excerpts from the Opera of Eduard Artemiev


The Symphony Orchestra of the Rimsky-Korsakov St Petersburg State Conservatory
Mikhailovsky Theatre Choir
Young soloists of musical theaters of St. Petersburg
Conductor - César Álvarez
Artemiev: "Crime and Punishment", excerpts from the Opera


06 December, Monday 7:00 pm
Small Hall
Mozart, Rejcha, Beethoven

Igor Karzov - horn
Pavel Sokolov - oboe
Andreii Laukhin - clarinet
Mark Kreshchenskyi - bassoon
Ekaterina Tarasova - violin
Alexey Osipov - violin
Alexei Koptev - viola
Anton Shestakov - viola
Evgenii Kogan - cello
Artem Chirkov - double bass
Mozart: Quintet for French Horn, Violin, Two Viola and Cello; Rejcha: Quintet; Beethoven: Septet


08 December, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening

Dmitrii Khrychev - cello
Oleg Vainstein - piano
Schnittke: Sonata No. 1 for Cello and Piano, Suite in the Old Style; J.-S. Bach: Sonata 1 for Cello and Piano, Sonata 2 for Cello and Piano


09 December, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Alexander Scriabin

Peter Laul - piano
Scriabin: Pieces, sonatas, etudes, preludes, poemes


10 December, Friday 8:00 pm
Grand Hall
The Opening of the Festival
Gautier Capuçon (cello) and Nikolai Lugansky (piano)

Chamber Music Evening
XXI International Festival "Arts Square"

Debussy: Sonata for Cello and Piano; Shostakovich: Sonata for Cello and Piano; Rachmaninoff: Sonata for cello and piano in G minor


10 December, Friday 7:00 pm
Small Hall
Transcriptions of masterpieces of Russian music

Maxim Fedotov - violin
Galina Petrova - piano
Tchaikovsky: Romeo and Juliet, Overture-Fantasia, Five Pieces for Violin and Piano; Mussorgsky: Night on Bald Mountain, Pictures at an Exhibition; Borodin: Polovtsian Dances


11 December, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Gala Concert
XXI International Festival "Arts Square"


Conductor - Nikolay Alexeev
Elisso Virsaladze - piano
Sayaka Shoji - violin
Julia Lezhneva - soprano
Nikolay Lugansky - piano
Alexandre Kantorow - piano (France)
Sergej Krylov - violin
Gautier Capuçon - cello (France)
Nikolay Burov - presenter
Haydn; Handel; Vivaldi; Beethoven; Dvořák; Saint-Sans; Massenet; Tchaikovsky; Glazunov; Rachmaninoff; Shostakovich


11 December, Saturday 2:00 pm
Small Hall
"Monasteries of the Russian North"

Chamber choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Anton Maksimov - artistic director
Zhanna Korotkaya - choirmaster
Horn Orchestra of Russia
Sergey Polyanichko - artistic director
Choral Studio "Tsarevich"
Evgeny Tugarinov - artistic director
Varvara Almazova - choirmaster
Anastasia Tugarinova - choirmaster
Svetlana Smirnova - choirmaster
Ivan Starunov - choirmaster
Yulia Likhacheva - accompanist
Timofey Matveev - drums
Alexey Klinushin - drums
Petrov: "Monasteries of the Russian North"; Chesnokov: Choral compositions; Glazunov: Choral compositions


12 December, Sunday 3:00 pm
Grand Hall
Alexandre Kantorow (France)
Piano Recital

XXI International Festival "Arts Square"

Brahms: Four Ballades; Liszt: Aprés une lecture du Dante (Fantasia quasi Sonata); Brahms: Sonata No. 3


12 December, Sunday 9:00 pm
Grand Hall
Conductor - Teodor Currentzis
Shostakovich. Symphony No. 4

XXI International Festival "Arts Square"

MusicAeterna orchestra


12 December, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Paris


Larisa Pominova
Alexander Gerasimov
Diana Nosyreva
Semen Klimashevskiy
Natalia Steyt
Polina Afanasyeva
Georgy Kvarazchelia
Semen Zaborin
Alexander Galitsky
Gounod; Bizet; Debussy; Ravel


12 December, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Sayaka Shoji (violin) and Alexandre Kantorow (piano)
Chamber Music Evening

XXI International Festival "Arts Square"

Brahms: Violin Sonata No 1 in G major, Violin Sonata No 2, Violin Sonata No 3


13 December, Monday 7:00 pm
Small Hall
Pyotr Akulov
Piano Evening

XXI International Festival "Arts Square"

Beethoven: Sonata No 8; Liszt: Spanish Rhapsody; Rameau: Four pieces from Suite en sol majeur; Chopin: Barcarola in F-sharp major, Four Mazurkas; Schubert: Three moments musicaux


14 December, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Guitar Music Evening

Artem Dervoed - guitar
Moreno Torroba ; Llobet; Sor; José


15 December, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Opera Gala
XXI International Festival "Arts Square"


Conductor - Alexander Soloviev
Irina Moreva - soprano
Svetlana Moskalenko - soprano
Ekaterina Petrova - soprano
Olesya Petrova - mezzo-soprano
Konstantin Kipiani - tenor
Aleksey Bogdanchikov - baritone
Vladislav Popov - bass
Arias, ensembles, fragments from operas
Verdi; Puccini; Rossini; Tchaikovsky; Prokofiev


15 December, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Piano Recital
Vadim Monastyrsky


Prokofiev: Sonata No 6; Shostakovich: Six preludes and fugues


16 December, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Tchaikovsky. Piano Concerto No. 1
Berlioz. Symphonie fantastique

XXI International Festival "Arts Square"


Conductor - Ion Marin
Boris Berezovsky - piano


16 December, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Yuri Laptev
Anniversary concert


Polina Lapteva - soprano
Vera Okhotnikova - piano
Pavel Stupishin - piano
Igor Stupishin - piano
Arias, duets and romances
Handel; Mozart; Rimsky-Korsakov; Mussorgsky; Tchaikovsky


17 December, Friday 7:00 pm
Small Hall
The Maestro Temirkanov International Foundation for Cultural Initiatives

Emil Ildirekov - violin
Euphrosynya Shuplyakova - harp


18 December, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Dmitry Liss
Soloist - Vadim Repin

XXI International Festival "Arts Square"


Shostakovich: Violin Concerto No 1; Brahms: Symphony No 1; MacMillan: Ein Lamplein verlosch


18 December, Saturday 7:00 pm
Small Hall
"The Unknown Shostakovich"

Orchestra of Vishnevskaya Opera Center
Conductor - Yaroslav Tkalenko
Mikhail Novikov - tenor
Maxim Sazhin - tenor
Konstantin Brzhinsky - baritone
Ruslan Rozyev - bass
Mikhail Polishchuk - director
Andrey Klimov - costume designer


19 December, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Pärt, Schnittke
Akutagawa
Azarashvili
Rääts

XXI International Festival "Arts Square"

New Chamber St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Conductor - Yaroslav Zaboyarkin
Ilia Kozlov - violin
Igor Zolotarev - violin
Nikita Zubarev - cello
Akutagawa: Triptych for Orchestra; Pärt: Fratres, Summa; Azarashvili: Concerto for Cello and String Orchestra; Schnittke: Concerto grosso No 1; Rääts: Concerto No. 1 for Chamber Orchestra


19 December, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Felix Mendelssohn

Stanislav Soloviev - piano
Igor Zolotarev - violin
Nikita Zubarev - cello
Olga Privalova - soprano
Sergey Anufriev - baritone

Natalia Entelis


19 December, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Chamber Music Evening

Brahms: Sonata for Cello and Piano in F major; Popper: Hungarian Rhapsody; Bartók: Romanian Folk Dances; Mahler: Adagietto from Symphony No. 5; Grieg: Sonata for Cello and Piano in A minor


22 December, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor Eliahu Inbal (Israel)
Soloist Rudolf Buchbinder (Austria)

XXI International Festival "Arts Square"


Beethoven: Piano Concerto No 3; Mahler: Symphony No.1


22 December, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Schumann, Schubert and Chopin

Maria Meerovich - piano
Schumann: Kinderscenen; Schubert: Sonata No. 20; Chopin: Fantasie in f moll, Two Mazurkas op. 63, Ballade No. 4


23 December, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Dvořák. Cello Concerto
Prokofiev. "Romeo and Juliette"

XXI International Festival "Arts Square"


Conductor - Nikolay Alexeev
Zlatomir Fung - cello


23 December, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Christmas Concert
XXI International Festival "Arts Square"

Sergei Leiferkus - baritone
Egor Prokopiev - piano
Nikolay Burov - reciter
Dvořák: "Biblical Songs", 10 songs for voice and piano; Glinka: "Doubt", "Hebrew Song", "Knigh's Romance"; Tchaikovsky: "Legenda", "Amid a noisy ball", "Not a Word, o my Friend"; Rubinstein: The Night; Rachmaninoff: Letter to K.S. Stanislavsky, "Oh no, I beg you, do not leave!"; Mussorgsky: "Seminarist", "The Flea"; Psalms


24 December, Friday 8:00 pm
Grand Hall
"Moscow Soloists" Chamber Ensemble
Artistic director - Yuri Bashmet

XXI International Festival "Arts Square"

"Moscow Soloists" Chamber Orchestra
Sergey Garmash - reciter
Maria Srogovich - reciter
Tchaikovsky: "Souvenir de Florence"; "Tchaikovsky and Chekhov", musical and literary composition


24 December, Friday 7:00 pm
Small Hall
Zlatomir Fung (cello) and Alexei Melnikov (piano)
Chamber Music Evening

XXI International Festival "Arts Square"

Janáček: "Pohadka" ("Fairy Tale"); Franck: Sonata in A major for Violin and Piano; Tchaikovsky: Pezzo capriioso for cello and orchestra; Glazunov: Chant du menestrele for Cello and Orchestra, ; Prokofiev: Sonata for cello & piano in C major


25 December, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Vasily Petrenko
Soloist - Sergej Krylov

XXI International Festival "Arts Square"

State Academic Symphony Orchestra of Russia "Evgeny Svetlanov"
Tchaikovsky: Violin Concerto; Rachmaninoff: Symphony No. 2


25 December, Saturday 3:00 pm
Small Hall
"The King of the Elves"

Vera Maslova - soprano
Oleg Mitsov - tenor
Petr Gaydukov - tenor
Togriy Bazhakin - bass-baritone
Alexander Kashpurin - piano, harpsichord
Victoria Petrova - flute
Vladimir Virok-Stoletov - cello
Nadezhda Rogozhina
Nikolay Popov
Varvara Soboleva
J.-S. Bach; Beethoven; Brahms; Weber; Schubert; Schumann; Rachmaninoff


25 December, Saturday 7:00 pm
Small Hall
"Voices of Academia"

Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director


26 December, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor and soloist - András Schiff
Closing of the Festival

XXI International Festival "Arts Square"


Mendelssohn: Die Hebriden; Beethoven: Piano Concerto No. 5; Schumann: Symphony No. 4


26 December, Sunday 3:00 pm
Small Hall
New Year Fairy Tales

Irina Chizhik - reciter
Julia Labutina - sand animation artist
Guillermo Rios - guitar
Alexei Chizhik - vibraphone, piano
Yoel Gonzalez - percussion (Cuba)
Irina Smuckul - presenter
"Robinson Crusoe"; "The Penguin's New Year's adventures in Brazil"


26 December, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Optina Pustyn male choir

Optina Pustyn Male Choir
Alexander Semyonov - artistic director


27 December, Monday 8:00 pm
Grand Hall
"Hollywood in New Year St.Petersburg"

Singolo Orchestra
Conductor - Anton Gakkel
Dmitry Ganenko - cello
Williams: Music from the "Star Wars", Music from the "Schindler's List", Music from the "Terminal", "Harry Potter", Excerpts music from films, "Alien" Suite; Elfman: Music from the "Mission: Impossible"; Silvestri: , Music from "The Avengers", Music from "Forrest Gump"; Zimmer: Music from the "Gladiator", Music from "Interstellar"; Morricone: Music from "Once Upon a Time in America", Music from "Il Buono, il brutto, il cattivo", Music from "The Mission"; Lloyd Webber: The Phantom of the Opera, fragments; Badelt: Music from the "Pirates of the Caribbean"


27 December, Monday 7:00 pm
Small Hall
"JoseCarmen"

Vera Maslova - soprano
Togriy Bazhakin - tenor
Grigory Tadtaev - violin
Alexander Kashpurin - piano
Evgeny Petrov - bayan
Boris Nikonov - percussion
Nadezhda Rogozhina - preducer
Alexander Kashpurin - music director
Evgeny Petrov - arranger
Varvara Soboleva - choreographer
Nikita Sidorov - lighting designer
Ysaÿe: Sonata for Violin Solo No. 4, Volin Sonata No. 6 in E-dur; Albéniz: "Asturias" from "Suite española"; Shchedrin: "In Imitation Albenis"; Sarasate: Viva Sevilla!, Zigeunerweisen; Hawkins: I Put a Spell on You"; Fandango, a Spanish dance; Bizet: Séguédille from "Carmen"


28 December, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Christmas Holiday Music

Daniel Zaretsky - organ
Böhm: Prelude and Fugue in C major; J.S. Bach: Air from Orchestral Suite, Concerto in G major, "Jesu bleibet meine Freude", chorale fantasia, "Nun komm der heiden Heiland", chorale fantasia, "Nun komm der heiden Heiland", chorale fantasia, Air from pastorale; Charpentier: "Te Deum", prelude; Bräutigam: "Nun freut euch, lieben Christen gmein"; Gárdonyi: "Mozart changes"; Widor: Adagio and Finale from Organ Symphony # 2; Vierne: Prelude, Andante and Finale from Organ Symphony # 1


28 December, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Theater of the Sand Animation

"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov
Daria Kotyukh - sand animation
Dmitry Ermolin - video director
Stanislav Stepanov - video director
Grieg: From Holberg's Time, "Peer Gynt", Two Suites


29 December, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Teodor Currentzis
Stravinsky. "The Firebird", "Petrushka"


MusicAeterna orchestra


30 December, Thursday 7:00 pm
Grand Hall
New Year Concert


Conductor - Nikolay Alexeev
Haydn: Symphony No.45 "Farewell"; Tchaikovsky: Fragments from The Nutcracker


30 December, Thursday 3:00 pm
Small Hall
Tchaikovsky. "herevichki"

Viktoriya Romanova - soprano
Andrey Timoshevsky - tenor
Olga Shokel - mezzo-soprano
Andrey Udalov - bass
Vadim Yakimov - baritone
Alexander Kashpurin - piano
Eugenia Sadovnikova - violin
Nadezhda Rogozhina - producer
Varvara Soboleva - choreographer


30 December, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Vivaldi

"Pushkin-quartet"
Ekaterina Nagornaya - violin
Natalia Reshetnikova - violin
Tatiana Komissarova - viola
Vladimir Virok-Stoletov - cello
Transcriptions for string quartet
Vivaldi: Le quattro stagioni, Double Violin Concerto, Little symphony, Symphony G major, Concerto a-moll for violin


31 December, Friday 3:00 pm
Grand Hall
"Let it snow"

Bis-Quit Ensemble
Andrey Antipov - double-bass-balalaika
Philharmonic Society Children Choir
Ilya Rimar - vocalist


31 December, Friday 7:00 pm
Grand Hall
New Year Concert


Conductor - Nikolay Alexeev
Haydn: Symphony No.45 "Farewell"; Tchaikovsky: Fragments from The Nutcracker


31 December, Friday 3:00 pm
Small Hall
Arseny Mun
Piano Recital


Chopin: Four Mazurkas op. 17, Scherzo No 1, Andante spianato et Grande polonaise brillante, Barcarolle in F sharp major, Sonata No 3


31 December, Friday 7:00 pm
Small Hall
New Year Concert

Orchestra of the Theater of Musical Comedy
Artistic director, conductor and soloist - Andrey Alexeev
Strauss; Lehár; Kálmán; Piazzolla; Peterburzhsky; Cosma


Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002024
Saint-Petersburg Philharmonia