What's on
Repertoire
Small Hall
January 2022
www.philharmonia.spb.ru
02 January, Sunday 7:00 pm
Dobranoch Ensemble
Balkan and Jewish folk music
Dobranotch Ensemble
03 January, Monday 3:00 pm
Dobranoch Ensemble
Dobranotch Ensemble
03 January, Monday 7:00 pm
“We are the Champions”
Olympic Brass Ensemble
Alexei Stepanov - artistic director
04 January, Tuesday 7:00 pm
Vivaldi. "The Four Seasons"
"Marimbamix" Ensemble
Stanislav Grigorenko - artistic director
Alexei Chizhik - vibraphone
Ivan Chernobaev - bells
Timur Fyodorov - percussion
Alexander Smirnov - marimba
Dmitry Sverbikhin
Karina Farashyan - percussion
Maxim Turiev - bass-guitar
Vivaldi: Le quattro stagioni; Bizet: Overture to "Carmen"; J.-S. Bach - Gounod: "Ave Maria"; Mozart: Rondo alla turca; Grieg: "In the Hall of the Mountain King"; Rimsky-Korsakov: Song of the Indian guest from the opera "Sadko"; Ravel: Boléro; Monti: Csardas; Piazzolla: Libertango
05 January, Wednesday 7:00 pm
Jazz Portraits
Stanislav Chigadaev Trio
Stanislav Chigadaev - artistic director, piano
Grigory Voskoboynik - double bass
Artem Teklyk - percussion
Ellington; Gershwin; Gillespie; Legrand; Berlin; Weill; Velázquez; Wood
06 January, Thursday 3:00 pm
New Year Concert
State Russian Concert Orchestra
Vladimir Popov
Natalia Entelis
06 January, Thursday 7:00 pm
Piano Transcriptions
Oleg Vainstein
Bach – Liszt: Fantasia and Fugue in g minor; Bach – Busoni: Chorale prelude "Nun komm der Heiden Heiland"; Wagner – Liszt: "Prelude" and "Death of Isolde" from the opera "Tristan and Isolde"; Schumann – Liszt: "Widmung"; Verdi – Liszt: Paraphrase on the themes of the opera "Rigoletto"; Tchaikovsky – Pletnev: Prologue, Gavotte and Large Adagio from the ballet "Sleeping Beauty"; Borodin – Kamensky: "Polovtsian dances" from the opera "Prince Igor"; Mussorgsky – Kamensky: "Trezvon" and "Glory" from the opera "Boris Godunov"
07 January, Friday 3:00 pm
New Year Concert
Vasilevsky Island Youth Chamber Orchestra
Conductor - Sergey Yefaev
Polina Lapteva - soprano
Anton Andreev - baritone
Vadim Messerman - cello
Alexei Koptev - viola
Artem Chirkov - double bass
Pyotr Shchedrin - flute
Gleb Sokolov - oboe
Polina Kozhevnikova - bassoon
Denis Penyugin - balalaika
Nikolay Belyaev - balalaika
Nikolay Kovalevich - balalaika
Georgy Nefedov - balalaika
Alexander Galitsky
Handel; Vivaldi; Marcello; Ditters; Mozart; Godard; Fučík; Tchaikovsky; Rimsky-Korsakov; Gounod; J. Strauss I; J. Strauss II
08 January, Saturday 7:00 pm
Schubert, Dohnányi, Brahms
Stanislav Soloviev - piano
Igor Zolotarev - violin
Nikita Zubarev - cello
Yaroslav Zaboyarkin - violin
Aleksandr Chizhov - viola
Brahms: Piano Trio No. 2 in C major
09 January, Sunday 7:00 pm
Chamber Music Evening
Lev Klychkov - violin
Oleg Vainstein - piano
Beethoven: Two Romances for Violin and Piano, Sonata No 5 in F major for Violin and Piano ("Spring"); Prokofiev: Sonata No 1 for Violin and Piano
10 January, Monday 6:30 pm
Harp Music Evening
Nika Ryabchinenko - harp
Tatiana Repnikova - harp
Demian Gorodnichin - double bass
Posse; Britten; Chopin; Debussy; Charpentier; Corelli; Handel; Alyabyev-List; Walter-Kuhne; Cabezon; Hagen
12 January, Wednesday 7:00 pm
Christmas Baroque Music
VivaMuse Ensemble
Evgeniya Klevtsova - violin, artistic director
Nataliya Grinuk - violin
Alexei Andreev - viola
Natalia Neskoromnaya - cello
Vitaly Shumkin - piano
Liudmila Sidenko - mezzo-soprano
13 January, Thursday 7:00 pm
Pushkin-Quartet
"Pushkin-quartet"
Ekaterina Nagornaya - violin
Natalia Reshetnikova - violin
Tatiana Komissarova - viola
Vladimir Virok-Stoletov - cello
Corelli: Christmas Concerto; Vivaldi: "Winter" from "The Seasons"; J. Strauss II: Pizzicato Polka, "Im Pavlovskerwalde" Polka; Tchaikovsky: Trepak (Russian dance) from the "Nutcracker" ballet, String Quartet No. 1
14 January, Friday 7:00 pm
Vivaldi. Le quattro stagioni
String Quartet "Izmailovsky"
Anita Ozheshkovskaya - violin
Elena Kozlova-Gatovskaya - violin
Nadezhda Sergeeva - viola
Ilya Izmailov - cello
Daria Kotyukh - artist
Dmitry Ermolin - videomaker
Stanislav Stepanov - videomaker
Vivaldi; Borodin; Tchaikovsky
15 January, Saturday 2:00 pm
Laureates of the Crescendo International Competition
15 January, Saturday 7:00 pm
Piano Duo Evening
Vera Kameneva - piano
Anna Rychkova - piano
Rachmaninoff: Suite No. 1 for Two Pianos
16 January, Sunday 7:00 pm
"From the star to the water"
Alexander Kashpurin - piano
Ksenia Gavrilova - piano
Vyacheslav Kozlovsky - baritone
Alice Medvedeva
Lay Zhang
Petr Ryabov
Ekaterina Makushkina
Ekaterina Plotnikova
Maria Chernova
Irina Kulikova
Marina Matusevich
Artur Tserr
Daria Kozlova
Daria Sertukova
Anastasia Egorova
Ekaterina Batina
18 January, Tuesday 7:00 pm
Waltzes. Polkas. Tango
State Russian Concert Orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Albert Khatmullin - bayan
J. Strauss II; Andreev; Baynes; Waldteufel; Petrov; Piazzolla; Gardel; Belyaev; Petrov
19 January, Wednesday 7:00 pm
Chamber Orchestra of St.Petersburg Symphony Orchestra
St Petersburg Symphony Chamber Orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Altschuler
Nikolai Mazhara - piano
Aleksandr Shustin - violin
Anton Starodubtcev - violin
Mikhail Krutik - violin
Daniil Meerovich - viola
Dmitrii Chernyshenko - viola
Sergei Pechatin - cello
Bagrat Lappo - viola
Andrei Kuniavskii - bassoon
Ekaterina Semion - harp
Timur Fyodorov - percussion
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro; Shostakovich: Romance from the Ovod film; Debussy: Dances for Harp and String Orchestra
20 January, Thursday 7:00 pm
Vivaldi. "The Four Seasons"
Rossini. Puccini, Verdi
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist
Vivaldi: Le quattro stagioni; Rossini: Sonata No. 6 for Strings ("Storm"); Puccini; Verdi: Quartet
21 January, Friday 7:00 pm
Composers who changed the world
Mikhail Velikanov
Zlata Bulycheva - mezzo-soprano
Gamid Abdulov - tenor
Anna Mikhaylova - soprano
Artem Arutynov - tenor
Elizaveta Bokova - soprano
Ivan Sizov - baritone
Natalia Chasovitina - soprano
Katarzyna Kułakowska - soprano
Ekaterina Moiseeva - mezzo-soprano
Gennady Merkulov - piano
Nikita Kachaev - piano
Vitaly Petrov - piano
Semyon Markov - piano
Anastasia Strekalovskaya - ballet
Artur Tserr - piano
Alexander Larionov - piano
Alexander Kustanovich - piano
Anastasia Frolova - piano
Irina Sharapova - piano, comments on the concert
Yulia Ruleva - director
Mikhail Aghajanyan - director
scenes and arias from operas, songs and romances, instrumental pieces
J.-S. Bach; Gluck; Mozart; Schubert; Verdi; Liszt; Tchaikovsky; Satie; Lloyd Webber; Perry; Mercury
24 January, Monday 7:00 pm
Memorial evening for Alexandra Vavilina
Evening of music for flute
Mikhail Gantvarg - violin
Maria Fedotova - flute
Nikolay Mokhov - flute
Alexander Kiskachi - flute
Diana Cherezova - flute
Georgii Dolgov - flute
Varvara Zakharova - flute
Ivan Mikhaylov - piano
J.-S. Bach; Haydn; Mozart; Roussel; Takemitsu; Tchaikovsky; Taneyev
25 January, Tuesday 7:00 pm
Alexander Kashpurin
Piano Recital
Schumann: Carnaval; Liszt: Aprés une lecture du Dante (Fantasia quasi Sonata); Rachmaninoff: Études-Tableaux
26 January, Wednesday 7:00 pm
"Winter Concert. Snowstorm"
St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Dmitry Dmitriev - reciter
Sviridov: Musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Tchaikovsky: Symphony No 1 "Winter Daydreams"
27 January, Thursday 7:00 pm
Evening of music for double bass
Taneyev Quartet
Mikhail Dzyudze - balalaika-double bass
Artem Chirkov - double bass
Mavzhida Gimaletdinova - piano
Lev Klychkov - violin
Alexei Goribol - piano
Ilya Gindin - clarinet
Denis Penyugin - balalaika
Elizaveta Panchenko - piano
J.-S. Bach; Vivaldi; Tchaikovsky; Schnittke; Pärt; Desyatnikov; Kodály; Rameau; Bruch
28 January, Friday 7:00 pm
Mussogsky, Brahms
Chamber Music Evening
Varvara Vorobyova - flute
Renat Rakov - clarinet
Iurii Novichenkov - oboe
Andrei Kuniavskii - bassoon
Dmitrii Sorokin - french horn
Aleksandr Shustin - violin
Polina Romanova - violin
Anna Arkhipova - violin
Anna Vainshtein - viola
Zanda Akisheva - viola
Bagrat Lappo - cello
Olesya Babenkova - cello
Evgeny Izotov - piano
Brahms: , , Sextet No.1; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition
29 January, Saturday 7:00 pm
Beethoven
Chamber Music Evening
Rustam Komachkov
Alexei Goribol
Beethoven: Sonata No. 2 for Cello and Piano, Cello Sonata No. 3, Variations for Cello and Piano on a Theme from Mozart's Opera "The Magic Flute", 12 Variations for Cello and Piano on "See the Conqu’ring Hero comes" from Handel’s "Judas Maccabeus"
30 January, Sunday 7:00 pm
Legends of stage.
Pyotr Leshchenko, Leonid Utesov
State Russian concert orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Sergey Zykov - baritone
Khrennikov; Bogoslovsky; Mokrousov
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»