What's on

01
February, 2020
8:00 pm, Sat
Popular Symphonic Miniatures Evening
Conductor - Alexander Kantorov
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro; Beethoven: Egmont Overture; Weber: Overture to Oberone; Dvořák: Slavonic Dance; Brahms; Suppé: "Die schöne Galathee"; Waldteufel: "Spain" Waltz, "L'Estudiantina" Waltz, "The Ice Skaters", Waltzs, , "Dolorès"; J. Strauss II: , Polka "Unter Donner und Blitz"
02
February, 2020
8:00 pm, Sun
Conductor - Alewey Nyaga
Soloist - Denis Shapovalov
Alexander Malich - presenter
Tchaikovsky: Variations on a Rococo Theme; Bach-Walton: "Wise Virgins", ballet music; Shapovalov: "Rock-Variations on a Rococo Theme of Tchakovsky" for electric cello and Orchestra; Nyman: Music from "The Draughtmans Contract" and "Drowning by Numbers"
05
February, 2020
8:00 pm, Wed
Weber, Schumann, Dvořák
Conductor - Eugene Song
Philipp Kopachevsky - piano
Weber: Overture to Oberone; Schumann: Piano Concerto; Dvořák: Symphony No 7
06
February, 2020
8:00 pm, Thur
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Evgeny Khokhlov
Tatiana Larina - soprano; Mikhail Gubsky - tenor
Glinka; Tchaikovsky; Rimsky-Korsakov; Rachmaninoff; Grechaninov; Russian and Neapolitan Songs
07
February, 2020
8:00 pm, Fri
Beethoven and Brahms
Conductor - Vladimir Altschuler
Anna Laukhina - violin ; Inga Dzektser - piano; Dmitrii Khrychev - cello
Beethoven: Concerto for Piano, Violin and Cello; Brahms: Symphony No 1
08
February, 2020
8:00 pm, Sat
Russian Saxophone Quartet
Russian Saxophone Quartet
Vladimir Koznov (soprano-saxophone)
Gannady Poluyaktov (alto-soprano)
Stanislav Pyalov (tenor-saxophone)
Ilya Bogomol (baritone-saxophone)
10
February, 2020
8:00 pm, Mon
Strauss-Gala
The Rimsky-Korsakov Central Navy Band of Russia
Conductor - Alexei Karabanov
Natalia Shmitt - soprano; Irina Reynard - mezzo-soprano; Dmitry Khromov - tenor; Maxim Perebeynos - baritone
J. Strauss II: Indigo-Marsch, ; Mozart: Rondo alla turca; J. Strauss II: The Persian March, Egyptian March; Verdi: Triumphal March from "Aida"; J. Strauss II: "Der Zigeunerbaron", Overture, Barinkay Couplets from "The Gypsy Baron"; Minkus: Gipsy Dance from "Don Quixote"; J. Strauss II: Polka "On the Hunt", Die Fledermaus, Overture, Finale from Act II of "Die Fledermaus", Polka "Unter Donner und Blitz"
Organizers: Troyka Music Company
11
February, 2020
8:00 pm, Tue
Finland
Sibelius: "Finland", symphonic poem, Valse Triste, 6 Humoresques for Violin and Orchestra, "Lemminkäinen", four Legends from the Kalevala
12
February, 2020
8:00 pm, Wed
Rachmaninoff. "Spring", Three Russian Songs, "The Bells"
Mikhailovsky Theatre Orchestra
Mikhailovsky Theatre Choir
Conductor - Alexander Vedernikov
Anastasia Moskvina - soprano; Giorgi Sturua - tenor; Boris Pinkhasovich - baritone
14
February, 2020
8:00 pm, Fri
Conductor - Charles Dutoit (Switzerland)
Conductor - Charles Dutoit
Ilia Kozlov - violin; Dmitrii Khrychev - cello; Pavel Sokolov - oboe; Mark Kreshchenskyi - bassoon; Daniel Zaretsky - organ
R. Strauss: "Don Juan", Symphony Poem; Haydn: Sinfonia Concertante for Violin, Cello, Oboe and Bassoon; Saint-Sans: Symphony No 3 "Organ"
15
February, 2020
8:00 pm, Sat
Trio HLK with Evelyn Glennie Jazz Evening
Richard Harrold (piano)
Ant Law (guitar)
Richard Kass (percussion)
Evelyn Glennie - percussion (Great Britain)
Jazz Improvisations
Supported by: The UK - Russia Year of Music 2019, British Council, British Embassy Moscow,
16
February, 2020
8:00 pm, Sun
Conductor - Charles Dutoit
Soloist - Nikolai Lugansky
Daniel Zaretsky - organ
R. Strauss: "Don Juan", Symphony Poem; Mozart: Piano Concerto No 20; Saint-Sans: Symphony No 3 "Organ"
17
February, 2020
8:00 pm, Mon
"Voices of Academia"
Tauric Symphony Orchestra
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Artistic director - Ildar Abdrazakov
Conductor - Mikhail Golikov
Vladimir Samsonov - baritone; Vladimir Vaneev - bass; Elena Rubin - mezzo-soprano; Elena Makarova - mezzo-soprano, presenter
Rossini; Bellini; Donizetti; Puccini; Mozart; Offenbach; Dvořák
Organizers: Elena Obraztsova Musical Academy
18
February, 2020
8:00 pm, Tue
19
February, 2020
8:00 pm, Wed
In memory of the first mayor of St.Petersburg Anataly Sobchak
The National Philharmonic Orchestra of Russia
Artistic director and conductor - Vladimir Spivakov
Ivan Bessonov - piano
Tchaikovsky: Romeo and Juliet, Overture-Fantasia; Rachmaninoff: Piano Concerto No 2, Symphonic Dances
Organizers: Anatoly Sobchak Foundation
20
February, 2020
8:00 pm, Thur
Batagov. "16+"
Nadine Koutcher - soprano (Belarus); Anton Batagov - piano
21
February, 2020
8:00 pm, Fri
Marco D'Avola
Bach. Toccata and Fugue in D minor
J.-S. Bach: Toccata and Fugue in C major, Toccata and Fugue in D minor (dorian), Toccata and Fugue in D minor; Dubois: Triumphal March; Franck: Choral in A major; Boëllmann: Gothic Suite; D'Avola : Sicilian Suite; Elgar: Pomp and Circumstance March
22
February, 2020
8:00 pm, Sat
Conductor - Mikhail Jurowski
Haydn. Symphony No. 104
Artem Vargaftik - presenter
Haydn: Symphony No 104; Bruckner: Symphony No 8
23
February, 2020
3:00 pm, Sun
About the three Musical Offerings
Conductor - Nikolay Vinokurov
Natalia Entelis - presenter
Stravinsky: Divertisment from "Le Baiser de la fee" (The Fairy's Kiss); Ravel: "Le tombeau de Couperin", Suite; Prokofiev: Symphony No 1 "Classical"
23
February, 2020
8:00 pm, Sun
"Classics of the genre"
Leningrad Military District Navy Admiralty Band
Conductor - Valentin Lyashchenko
Mozart: March from "Le nozze di Figaro", Rondo alla turca; Beethoven: March; Schubert: "Marche militaire"; Mendelssohn
24
February, 2020
8:00 pm, Mon
Conductor - Leif Segerstam
Shostakovich, Sibelius
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Shostakovich: Symphony No 1; Sibelius: Symphony No.1
Organizers: St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
28
February, 2020
8:00 pm, Fri
Conductor - Alexander Liebreich
Soloist - Alexei Massarsky
Beethoven: Symphony No 1; Schumann: Cello Concerto; R. Strauss: Till Eulenspiegels lustige Streiche
29
February, 2020
8:00 pm, Sat
"Reset"
Grad Quartet
Gennady Belov (balalayka)
Andrey Vanchugov (alto domra)
Alexander Soshnikov (accordion)
Andrey Antipov (double-bass-balalaika)
Olga Pudova - soprano; Ilya Rimar - tenor; Mikhail Mineev - saxophone
Strauss; Vivaldi; Piazzolla; Rota; Velázquez; Albéniz; Mancini
St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00, 064
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 571-83-33, +7 (812) 571-42-37, 064
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002021
Saint-Petersburg Philharmonia