What's on
Repertoire
Small Hall
December 2019
www.philharmonia.spb.ru
01 December, Sunday 3:00 pm
"On the roads of hymns and songs"
About love to choral singing
Rimsky-Korsakov St. Petersburg state College mixed choir
"Choral Collegium Ensemble”
Nikolai Romanov - artistic director
Elena Popova - presenter
Monteverdi; Mozart; Schumann; Brahms; Tchaikovsky
01 December, Sunday 7:00 pm
Dobranotch Ensemble
Dobranotch Ensemble
Dmitry Khramtsov - artistic director and soloist (violin)
03 December, Tuesday 7:00 pm
Gold Collection
Piano Trio
Andrey Baranov - violin
Alexei Zhilin - cello
Inga Dzektser - piano
Tchaikovsky: Piano Trio "In Memory Of The Great Artist"; Schubert: Piano Trio No.1 in B-flat Major, D. 898
04 December, Wednesday 7:00 pm
Alexander Grechaninov
Alfred Schnittke
St. Petersburg Concert Choir
Artistic director and conductor - Vladimir Begletsov
Grechaninov: Sacred music; Schnittke: “Penitential Verses” for choir
05 December, Thursday 7:00 pm
Studium Choir
Choir Music Evening
Artistic director and conductor - Irina Semenkova
06 December, Friday 7:00 pm
"Voices of the Academy"
Soloists of Elena Obraztsova Musical Academia
Ildar Abdrazakov - artistic director
07 December, Saturday 7:00 pm
"Invitation to travel"
Mila Shkirtil - mezzo-soprano
Yuri Serov - piano
Yuri Lazarev - reciter
Schubert; Schumann; Glinka; Rubinstein; Tchaikovsky; Arensky; Wolf; Liszt; Bizet; Duparc; Grieg; Granados; Minkov; Sviridov
08 December, Sunday 3:00 pm
Ludwig van Beethoven
Peter Laul - piano
Tikhon Lukyanenko - violin
Olga Yermakova - piano
Nikolay Staatsyck - tenor
Irina Sharapova - piano
Alla Ostrovskaya - violin
Bagrat Lappo - cello
Natalia Entelis - presenter
08 December, Sunday 7:00 pm
Oleg Weinstein and Dmitrii Khrychov
Chamber Music Evening
Rachmaninoff: "Polishinelle", "Elegy", Sonata No. 2, "Melody", , , Sonata for cello and piano in G minor
10 December, Tuesday 7:00 pm
Ilia Kozlov
Violin Music Evening
Taneyev Quartet
Ilia Kozlov - violin
Dmitrii Koriavko - violin
Denis Gonchar - viola
Dmitry Eremin - cello
Ilia Kozlov - violin
Elena Dyakova - piano
Saint-Sa¸ns: , Introduction and Rondo capriccioso; Debussy: Moonlight from the suite bergamasque, Valse; Ravel: "Gypsy", Rhapsody for Violin and Piano; Franck: Piano Quintet
11 December, Wednesday 7:00 pm
St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Philipp Kopachevsky - piano
Shor: "Travel Notebook" Suite for piano and orchestra
12 December, Thursday 7:00 pm
Vadim Monastyrsky
Piano Recital
Chopin: Two Nocturnes; Schubert: Six moments musicaux; Liszt: 3 Sonetti del Petrarca, Hungarian Rhapsody
13 December, Friday 7:00 pm
"Dances with double bass"
Taneyev Quartet
Ilia Kozlov - violin
Dmitrii Koriavko - violin
Denis Gonchar - viola
Dmitry Eremin - cello
Mikhail Dzyudze - balalaika-doubble bass
Artem Chirkov - doubble bass
Mavzhida Gimaletdinova - piano
Ilya Mishchenkov - violin
14 December, Saturday 8:00 pm
"Unknown Friend"
Performance based on works by Bunin, Tchaikovsky, Rachmaninov, Debussy
Kseniya Rappoport
Polina Osetinskaya - piano
Valery Galendeev - director
Tchaikovsky: "Doll's illness" from "Children's Album"; Rachmaninoff: Polka; Tchaikovsky: "Sweet Dream" from “Children's Album”; Ravel: "Alborada del gracioso" from "Reflections"; Debussy: "Jardins Sous La Pluie" ("Gardens in the Rain"); Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 7; Faure: "Awakening"; Batagov: “Letter of Sergei Rachmaninoff by Ludovico Einaudi”; Karmanov: "Past Perfect"
15 December, Sunday 3:00 pm
Anton Rubinstein and Pyotr Tchaikovsky
The first graduate of the St. Petersburg Conservatory
Polina Kokhnovich - soprano
Larisa Pominova - mezzo-soprano
Ivan Sapunov - baritone
Evgeny Nagovitsyn - tenor
Alla Ostrovskaya - violin
Natalia Steyt - piano
Semen Zaborin - piano
Irina Usova - piano
Alexander Galitsky - presenter
15 December, Sunday 8:00 pm
"Unknown Friend"
Performance based on works by Bunin, Tchaikovsky, Rachmaninov, Debussy
Kseniya Rappoport
Polina Osetinskaya - piano
Valery Galendeev - director
Tchaikovsky: "Doll's illness" from "Children's Album"; Rachmaninoff: Polka; Tchaikovsky: "Sweet Dream" from “Children's Album”; Ravel: "Alborada del gracioso" from "Reflections"; Debussy: "Jardins Sous La Pluie" ("Gardens in the Rain"); Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 7; Faure: "Awakening"; Batagov: “Letter of Sergei Rachmaninoff by Ludovico Einaudi”; Karmanov: "Past Perfect"
16 December, Monday 7:00 pm
Shostakovich
Tchaikovsky
Singolo Orchestra
Conductor - Iurii Ushchapovskii
Nikita Zubarev - cello
Shostakovich: Prelude and Scherzo op 11, Cello Concerto No 1; Tchaikovsky: Serenade for string orchestra
17 December, Tuesday 7:00 pm
Llŷr Williams
Piano Recital
Beethoven: Sonata No. 12, Sonata No. 9, Sonata No. 10, Sonata No. 13 ("Quasi una Fantasia"), Sonata No. 14
19 December, Thursday 7:00 pm
Chamber Music Evening
XX International Festival "Arts Square"
Sergey Dogadin - violin, the Winner of 16th International Tchaikovsky Competition
Alexander Knyazev - cello
Plamena Mangova - piano
Rachmaninoff: Trio Élègiaque "In Memory of a Great Artist"; Shostakovich: Pino Trio No. 2
20 December, Friday 7:00 pm
Chamber Vocal Music Evening
Andrew Goodwin and Alexei Goribol
21 December, Saturday 7:00 pm
The Maestro Temirkanov International Foundation for Cultural Initiatives
Taneyev Quartet
Symphony Orchestra of the Special Music School of St Petersburg Conservatory
Conductor - Alexander Golikov
Brass orchestra of The Special Music School of the St. Petersburg State Conservatory named after N.A. Rimsky-Korsakov
Alexei Tishchenko - violin
Sofia Kiprskaya - harp
Ilia Kozlov - violin
Nikolai Dubrovin - french horn
Nikita Liutikov - clarinet
Elizaveta Ukrainskaya - piano
Arseny Alexeev - saxophone
Timofei Kalmykov
22 December, Sunday 7:00 pm
Chamber Music Evening
Beethoven, Grieg, Shostakovich, Brahms
Nikita Borisoglebsky - violin
Anton Ilyunin - violin
Dmitry Pitulko - viola
Anna Gorelova - cello
Gary Levinson - violin
Baya Kakuberi - piano
Beethoven: Sonata No. 7 for Violin and Piano; Grieg: String Quartet; Shostakovich: Five Pieces for Two Violin and Piano; Brahms: Piano Quintet
23 December, Monday 7:00 pm
Schubert
Schumann
Stanislav Soloviev - piano
Schubert: Three Impromptus, Sonata in a minor; Schumann: The Variations on the name "ABEGG", ,
25 December, Wednesday 7:00 pm
Christmas concerto with lovely operetta pages
Participants of the youth project "Opera class"
"Signum"
Petr Gaydukov - artistic director
Daria Ryabokon - mezzo-soprano
Togriy Bazhakin - bariton
Alexander Kulinkovich - tenor
Yekaterina Fenina - soprano
Polina Lapteva - soprano
Alexandra Kabanova - soprano
Anastasia Mikhalevskaya - mezzo-soprano
Konstantin Shcherbenko - tenor
Elena Gurina - piano
Yaroslava Serdobolskaya - piano
Kirill Pavlov - piano
Veronika Solntseva - piano
Vitaly Sinelnikov - piano
Irina Gaudasinskaya - director
Fedor Fedorov - director
Eugeny Goncharov - director
Denis Lavrentiev - director
Irina Sharapova - presenter
J. Strauss II: "Fledermaus"; Offenbach: "La Périchole"; Kálmán: "The Circus Princess", "Countess Maritza" ("Gräfin Mariza"), "Silva" Suite; Lehár: "The Merry Widow" ("Die lustige Witwe"); Alexandrov: "Wedding in Malinovka"; Milyutin: "Trembita"
26 December, Thursday 7:00 pm
Chamber Music Evening
Mozart, Brahms, Shostakovich
Elena Abalyan - piano
Nikita Vaganov - clarinet
Olga Volkova - violin
Ekaterina Gribanova - violin
Yuri Afonkin - viola
Oleg Sendetsky - cello
Mozart: Kegelstatt-Trio for Clarinett, Viola and Piano; Brahms: Piano Quartet; Shostakovich: Piano Quintet
27 December, Friday 7:00 pm
"Vien Music"
Ensemble of artists of the St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Elena Zastavnaya - soprano
Kirill Zharovin - baritone
Lev Klychkov - violin
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro, Duettino (Don Giovanni, Zerlina) "Là ci darem la mano" from "Don Giovanni", Duet (Duet Papageno and Papagena) from "Die Zauberflöte", Eine kleine Nachtmusik; Beethoven: Romance for Violin and Orchestra; J. Strauss II: "Voices of Spring" Waltz, On The Beautiful Blue Danube, "Viennese Blood", Waltz, "Tric-trac" Polka, Tik-Tak Polka, Pizzicato Polka, The Persian March; Lehár: Aria "Meine Lippen sie kussen so heiss..."; Lumbye: Champagne Galop
28 December, Saturday 3:00 pm
"Christmas Eve"
Opera buff based on “Cherevichki” by P.Tchaikovsky
Irina Muliarchik - soprano
Olga Shokel - mezzo-soprano
Igor Chikishev - tenor
Vyacheslav Kuznetsov - bass-baritone
Sergey Chepurcko - bass-baritone
Alexander Kashpurin - piano
Fedor Abaza - piano
Eugenia Sadovnikova - violin
Nadezhda Rogozhina
Varvara Soboleva
Konstantin Kozlov
Dmitry Prokopiev
28 December, Saturday 7:00 pm
Andrey Baranov and Inga Dzektszer
Chamber Music Evening
Andrey Baranov - violin
Inga Dzektser - piano
Schubert: "Rondo brilliant" for violin and piano b moll; Enescu: Sonata for Violin and Piano No. 3; Kreisler: Praeludium and Allegro in the style of Pugnani, "Vienna Melody", "Vienna Caprice", "Chinese tambourine", "Syncopes"; Paganini: Cantabile, "La campanella"; Bartók: Romanian Folk Dances
29 December, Sunday 3:00 pm
Tale in the New Year
Rostovskaya. "New Year's Miracle"
Ensemble of soloists "Christmas"
Esse-Quintet
Kirill Yevseev - balalaika-prima
Dmitry Gogolev - domra
Daria Chernykh - balalaika
Ksenia Evseeva - accordion
Mikhai Krylov - accordion
Artistic director and conductor - Olga Stupneva
Irina Smuckul - presenter
29 December, Sunday 7:00 pm
State Russian Concert Orchestra
State Russian Concert Orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Sergey Zykov - baritone
30 December, Monday 7:00 pm
"Vien Music"
Ensemble of artists of the St. Petersburg Philharmonic Orchestra
Elena Zastavnaya - soprano
Kirill Zharovin - baritone
Lev Klychkov - violin
Mozart: Overture from The Marriage of Figaro, Duettino (Don Giovanni, Zerlina) "Là ci darem la mano" from "Don Giovanni", Duet (Duet Papageno and Papagena) from "Die Zauberflöte", Eine kleine Nachtmusik; Beethoven: Romance for Violin and Orchestra; J. Strauss II: "Voices of Spring" Waltz, On The Beautiful Blue Danube, "Viennese Blood", Waltz, "Tric-trac" Polka, Tik-Tak Polka, Pizzicato Polka, The Persian March; Lehár: Aria "Meine Lippen sie kussen so heiss..."; Lumbye: Champagne Galop
31 December, Tuesday 3:00 pm
Alexander Lubyantsev
Piano Recital
Chopin: Polonaise-Fantaisie, Scherzo No 2, Andante spianato et Grande polonaise brillante, Ballade No. 1, Mazurkas op. 59, Sonata No 3
31 December, Tuesday 7:00 pm
New Year Concert
Youth Chamber Orchestra of the St. Petersburg State University
Artistic director and conductor - Andrey Alexeev
Strauss; Kálmán; Legrand; Piazzolla
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»