What's on

Repertoire

Grand Hall
November 2019
Mikhailovskaya st., 2
www.philharmonia.spb.ru


01 November, Friday 8:00 pm
Moscow Ensemble of Contemporary Music

Moscow Ensemble of Contemporary Music
Mikhail Dubov - piano, organ
Evgeny Subbotin - violin
Irina Sopova - viola
Olga Demina - cello
Oleg Tantsov - clarinet
Takemitsu: "Quatrain" for clarinet. violin, cello and piano; Gubaidulina: "The Light and Dark" for Organ; Mahler - Schnittke: Quartet for violin, viola, cello and piano; Denisov: "Birdsong"; Pärt: "Annum per Annum" for Organ; Karmanov: "Cambridge-Music" for violin, viola, cello and piano; Nyman: "If", version for clarinet, violin, viola, cello and piano


02 November, Saturday 8:00 pm
Conductor - Nikolay Alexeev
Soloist - Anastasia Kobekina


Artem Vargaftik - presenter
Mozart: Flute Concerto No. 2 (Cello Version); Mahler: Symphony No. 7


03 November, Sunday 3:00 pm
On a famous family duet
Robert Schumann and Clara Wieck


Conductor - Ivan Demidov
Anna Sheludko - piano
Evgeny Izotov - piano
Natalia Entelis - presenter
Schumann: "Dreams" from "The Children's Scenes", Piano Concerto; Clara Schumann: Piano Concerto


03 November, Sunday 8:00 pm
"The Four Seasons"

Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director
Vivaldi: Le quattro stagioni; Piazzolla - Desyatnikov: The Four Seasons of Buenos Aires


04 November, Monday 8:00 pm
Alexandra Dovgan
Piano Recital

The 10th International Festival of Chamber Music "Silver Lyre"

Beethoven: Sonata No 8, Rondo a Capriccio "Die Wut Über Den Verlorenen Groschen"; Chopin: Fantaisie Impromptu, , Two Waltzes; J.-S. Bach - Rachmaninoff: Prelude, Gavotte and Gigue from Violin Partita No. 3 in E major; Rachmaninoff; Mendelssohn - Rachmaninoff: "A Midsummer Night's Dream", scherzo; Rachmaninoff: Prelude Op. 23 No 4, Prelude Op. 32 No 10, Prelude Op. 32 No 12, Prelude Op. 32 No 5, Prelude Op. 23 No 7


06 November, Wednesday 8:00 pm
David Fray
Piano Recital


J.-S. Bach: Goldberg Variations


07 November, Thursday 8:00 pm
Scotland


Conductor - Junichi Hirokami (Japan)
Boris Belkin - violin
Mendelssohn: Die Hebriden; Bruch: Scottish Fantasy for Violin and Orchestra; Mendelssohn: Symphony No 3 "Scottish"


08 November, Friday 8:00 pm
Bartok. Piano Concerto No. 2
Dvořák. The Symphony No. 9 "From the New World"


Conductor - Vladimir Altschuler
Peter Donohoe - piano (UK)


09 November, Saturday 8:00 pm
Conductor - Teodor Currentzis
Verdi. Requiem


MusicAeterna orchestra
MusicAeterna Chior
Conductor - Teodor Currentzis
Zarina Abaeva - soprano
Annalisa Stroppa - mezzo-soprano
Leonardo Capalbo - tenor
Evgeny Stravinsky - bass


11 November, Monday 7:00 pm
Closing of "European Concerts in St. Petersburg" International Festival

Paulavičius Youth Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexei Vasiliev
Maria Zaisteva - cello
Timofei Kalmykov - piano
Carlos Navarro Zaragoza - trumpet (Spain)
Jaan Ots - piano (Estonia)
Naeme Ots - trumpet (Estonia)
Luz Amable Sedeno Garcia - clarinet (Spain)
Miona Topalovich - violin (Serbia)
Daniel Chen Wang - piano (Costa Rica)
Rossini: Introduction, theme and variations for clarinet and orchestra; Hummel: Trumpet Concerto; Ravel: Tzigane; Tchaikovsky: Variations on a Rococo Theme; Shchedrin; Grieg: Piano Concerto; Tchaikovsky: Piano Concerto No 1; Kareva: "Krüsopraas"


12 November, Tuesday 8:00 pm
Eduard Artemyev


Moscow State Academic Chamber Choir
Timofey Golberg - artistic director
Philharmonic Society Children Choir

Artistic director and conductor - Ekaterina Andreeva
Conductor - Sergey Skripka
Olga Shurshina - soprano
Ivan Ozhogin - tenor
Yury Semenov - organ
Eduard Artemyev - special guest
Alexander Malich - presenter
Artemyev: "Nine Steps to Transfiguration" for choir, soloists, orchestra and organ


13 November, Wednesday 8:00 pm
Conductor - Alexander Titov
Soloist - Gidon Kremer


Weinberg: Violin Concerto; Tchaikovsky: Symphony No 4


14 November, Thursday 8:00 pm
On the occasion of the 70th anniversary of the establishment of diplomatic relations between China and Russia

Changsha Symphony Orchestra
Symphony Orchestra of Belgorod State Philharmonic
Conductor - Dmitry Filatov
conductor - Xiao Min
Lao Li - violin
Shostakovich: Festive Overture; Borodin: Polovtsian Dances; Tchaikovsky: Italian Capriccio


15 November, Friday 8:00 pm
Svetlana Kryuchkova
Recital



16 November, Saturday 8:00 pm
Igor Butman anr Moscow Jazz Orchestra
JAB Gala


Moscow Jazz Orchestra



17 November, Sunday 3:00 pm
Blake. "Snowman"
With a demonstration of animated film on the screen


Conductor - Simon Chalk (UK)
Anna Mikhalkova - presenter
Grieg: "Nocturne", "Troll March", "Evening in the mountains", "Lullaby", "Wedding Day at Troldhaugen"; Britten: "Soirees musicales" Suite for orchestra (after Rossini); Blake : "The Snowman"


17 November, Sunday 8:00 pm
Bernstein. "Westside Story"
Lloyd Webber. "Cats"


Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Conductor - Mikhail Golikov
Yury Semenov - organ
Vladimir Feyertag - presenter
Dyubenko - Dyubenko: "El Kumbanchero tico tico"; Marquez: Danzon No.2; Dyubenko: "Brazilia" Fantasy; Bernstein: Symphonic Dances from "West Side Story", excerpts; Kander: Potpourri on themes from "Chicago"; Lloyd Webber: "Cats" Excerpts; Kalvarsky: "Sunny", "Light and shadow", Theatrical Waltz, Czardas


19 November, Tuesday 8:00 pm
Conductor - Yuri Temirkanov
Soloist - Emmanuel Tjeknavorian


Khachaturian : Spartacus, Excerpts from ballet suite, Violin Concerto; Rachmaninoff: Symphonic Dances


20 November, Wednesday 8:00 pm
Igor Butman Quartet
Mussorgsky. "Pictures at an Exhibition"


St. Petersburg Mussorgsky Youth Symphony orchestra
Igor Butman Quartet
Igor Butman - saxophone
Andrey Kondakov - piano
Garry Bagdasaryan - percussion
Vladimir Kudriavtsev - double bass
Conductor - Yuri Serov
Alexandr Bolotin - piano
Rimsky-Korsakov: Russian Easter Festival Overture; Prokofiev: Piano Concerto No 1; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition


21 November, Thursday 8:00 pm
Andreyev State Russian Orchestra

Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Alexandra Denisenia - dulcimer (Belarus)
Andreev; Glinka; Lyadov; Glière; Saint-Sans; Bartók


22 November, Friday 8:00 pm
Tchaikovsky. "Francesca da Rimini"
Prokofiev. "Romeo abd Juliette"


Conductor - Ilya Mashkevich
Alexei Massarsky - cello


23 November, Saturday 8:00 pm
Conductor - Vassily Sinaisky


Conductor - Vassily Sinaisky


24 November, Sunday 8:00 pm
Mozart. Symphony No. 40
Requiem


Chamber Soloists of Minsk
Concert Choir of the St. Petersburg State University of Culture
Conductor - Dmitry Zubov
Diana Trifonova - soprano
Natalia Akinina - mezzo-soprano
Yury Gorodetsky - tenor
Vitaly Ambrazhevich - bass


26 November, Tuesday 8:00 pm
Vlsdimir Pozner
Recital



27 November, Wednesday 8:00 pm
Glinka, Tchaikovsky, Sviridov, Gavrilin, Petrov
In Memoriam Stanislav Gorkovenko

St. Petersburg State Governor's Symphony Orchestra
Conductor - Maxim Alexeev
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Tchaikovsky: Italian Capriccio; Sviridov: "Time, Forward!" Suite; Gavrilin: "Anyuta", "House on the road", fragments from ballet music, ; Petrov: "Brilliant Saint Petersburg", music for symphony orchestra


28 November, Thursday 8:00 pm
Julia Lezhneva
Vocal Evening


Chamber Orchestra Concerto Köln
Vivaldi; Handel; Graun; Porpora


29 November, Friday 8:00 pm
Beethoven and Ravel


Conductor - Alexander Dmitriev
Yeol Eum Son - piano (Korea)
Beethoven: Symphony No.5; Ravel: Piano Concerto for the left hand, La valse


30 November, Saturday 8:00 pm
Rachmaninoff. Piano Concerto No. 2
Bartók, Gershwin


Conductor - Alan Buribaev (Kazakhstan)
Miroslav Kultyshev - piano
Rachmaninoff: Piano Concerto No 2; Bartók: The Miraculous Mandarin, suite from the ballet; Gershwin: American in Paris, tone poem


St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00, 064
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 571-83-33, +7 (812) 571-42-37, 064
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002021
Saint-Petersburg Philharmonia