What's on

09
November, 2019
8:00 pm, Sat
Conductor - Teodor Currentzis
Verdi. Requiem
MusicAeterna Chior
Conductor - Teodor Currentzis
Zarina Abaeva - soprano; Annalisa Stroppa - mezzo-soprano; Leonardo Capalbo - tenor; Evgeny Stravinsky - bass
09
November, 2019
7:00 pm, Sat
Music without Borders
"Konevets Quartet"
Artistic director - Igor Dmitriev
Maxim Mostovoy (tenor)
Julian Danshin (tenor)
Evgeny Gusin (baritone)
10
November, 2019
8:00 pm, Sun
"Chopin's Metamorphoses"
Jazz Trio
Stanislav Chigadaev (piano)
Grigory Voskoboynik (double bass)
Petr Mikheev (percussion)
Chopin: Jazz Versions of Waltzes, Etudes, Nocturnes, Mazurkas
Supported by: Polish Institute in Petersburg,
Cancelled concert
10
November, 2019
3:00 pm, Sun
Joseph Haydn
St.Petersburg Conservatory Chamber Orchestra
Conductor - Arkady Steinlucht
Dmitry Myachin - piano; Polina Lapteva - soprano; Nadezda Khadzheva - mezzo-soprano; Artem Savchenko - baritone; Konstantin Shcherbenko - tenor; Anatoly Stepanov - piano
Natalia Entelis - presenter; Ksenia Felyauer - director; Anton Kuznetsov - director
10
November, 2019
7:00 pm, Sun
Paganini - Kuprevičius. 24 Caprices for Violin and Orchestra
The St. Petersburg Northern Sinfonietta Chamber Orchestra of the Music Hall Theatre
Fabio Mastrangelo - artistic director and soloist; Graf Murzha - violin
11
November, 2019
7:00 pm, Mon
Closing of "European Concerts in St. Petersburg" International Festival
Paulavičius Youth Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexei Vasiliev
Maria Zaisteva - cello; Timofei Kalmykov - piano; Carlos Navarro Zaragoza - trumpet (Spain); Jaan Ots - piano (Estonia); Naeme Ots - trumpet (Estonia); Luz Amable Sedeno Garcia - clarinet (Spain); Miona Topalovich - violin (Serbia); Daniel Chen Wang - piano (Costa Rica)
Rossini: Introduction, theme and variations for clarinet and orchestra; Hummel: Trumpet Concerto; Ravel: Tzigane; Tchaikovsky: Variations on a Rococo Theme; Shchedrin; Grieg: Piano Concerto; Tchaikovsky: Piano Concerto No 1; Kareva: "Krüsopraas"
Organizers: St.Petersburg Art School n.a. E.A. Mravinsky
11
November, 2019
7:00 pm, Mon
Camille Saint-Saens
Gabriel Fauré
Francis Poulenc
Dmitry Eremin - cello; Anna Rychkova - piano
Saint-Sans: Sonata No. 1 for Cello and Piano, "Swan" from "The Carnival of the Animals", ; Faure: , "Sicilienne", "Butterflies" for Cello and Piano; Tortelier: Sonata breve "Bucephale"
12
November, 2019
8:00 pm, Tue
Eduard Artemyev
Moscow State Academic Chamber Choir
Artistic director - Timofey Golberg
Philharmonic Society Children Choir
Artistic director and conductor - Ekaterina Andreeva
Conductor - Sergey Skripka
Olga Shurshina - soprano; Ivan Ozhogin - tenor; Yury Semenov - organ
Eduard Artemyev - special guest; Alexander Malich - presenter
Artemyev: "Nine Steps to Transfiguration" for choir, soloists, orchestra and organ
12
November, 2019
7:00 pm, Tue
"National Collection" International Composer Competition
Conductor - Andrey Dolgov
Georgy Nefedov - balalaika; Ekaterina Mochalova - domra; Mikhail Dzyudze - balalaika-double bass; Alexander Lemeshev - glass harp; Arslan Shavgurov - dombra
13
November, 2019
8:00 pm, Wed
14
November, 2019
8:00 pm, Thur
On the occasion of the 70th anniversary of the establishment of diplomatic relations between China and Russia
Changsha Symphony Orchestra
Symphony Orchestra of Belgorod State Philharmonic
Conductor - Dmitry Filatov; conductor - Xiao Min
Lao Li - violin
Shostakovich: Festive Overture; Borodin: Polovtsian Dances; Tchaikovsky: Italian Capriccio
Organizers: Yakushina Producer
14
November, 2019
7:00 pm, Thur
"National Collection" International Composer Competition
Taneyev Quartet
Alexander Boldachev - harp (Russia-Switzerland); Veronika Kozhukharova - saxophone; Artem Chirkov - double bass; Mikhail Dzyudze - balalaika-double bass; Andrey Gorbachev - balalaika; Ekaterina Mochalova - domra; Sergey Starostin - vocal
Bartók: Romanian Folk Dances; Bruch: "Kol Nidrei" for Cello and Orchestra; Mussorgsky
15
November, 2019
8:00 pm, Fri
15
November, 2019
7:00 pm, Fri
Rachmaninoff. Vocalise
Piazzolla. Libertango
Ensemble of Violinists "Virtuosos of Yakutia"
Artistic director - Stanislav Afanasenko
J.-S. Bach: Chaconne; Paganini: Caprice No 24 for solo Violin; Rachmaninoff: Vocalise; de Falla - Kreisler: "Spanish Dance"; Mendelssohn; Sibelius: Valse Triste; J. Strauss II: Die Fledermaus, Overture; Monti: Csardas; Sarasate: Zapateado; Vivaldi: "Summer" from "The Seasons"; J.-S. Bach; Brahms: Hungarian Dance No. 2; Loewe: "My Fair Lady" Suite; J. Strauss II: Sans Souci Polka; Rodriguez: Cumparsita; Khachaturian : Sabre Dance from ballet "Gayane"; Piazzolla: Libertango
St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 240-01-70
Write us:
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002021
Saint-Petersburg Philharmonia