What's on

01
October, 2019
7:00 pm, Tue
International Music Day
Conductor - Vladimir Altschuler
Ilya Papoyan - piano
Mendelssohn: Overture to "Ruy Blas"; Beethoven: Piano Concerto No 3; R. Strauss: Also sprach Zarathustra
02
October, 2019
8:00 pm, Wed
To the 215th Anniversary of M.Glinka
Orchestra of State Philharmonia for Children and Teenagers
Conductor - Mikhail Golikov
Anastasia Vasilieva - soprano; Elena Sergina - soprano; Olga Bobrovskaya - mezzo-soprano; Alexander Minchenko - bass
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila, Oriental Dances from "Ruslan and Lyudmila", March of Chernomor from "Ruslan and Liudmila", Arias from "Ruslan and Ludmila", Waltz Fantasy, Romances, Souvenir d'une nuit d'été à Madrid
Supported by: Committee for Culture of St. Petersburg,
Organizers: Philharmonic Society
03
October, 2019
8:00 pm, Thur
Imperial Capitals: Vienna and St Petersburg. 20th Century
New Russia State Symphony Orchestra
Conductor - Yuri Bashmet
Olga Kulchinskaya - soprano; Klemens Sander - baritone; Anneleen Lenaerts - harp; Dmitry Masleev - piano; Vladislav Lavrik - trumpet; Emmanuel Tjeknavorian - violin
Shostakovich; Popov; Prokofiev; Kálmán; Khachaturian ; Brahms; Sviridov; Mahler; Glière; Webern; Lehár; Kreisler
Organizers:
04
October, 2019
8:00 pm, Fri
Tchaikovsky. Piano Concerto No. 1
Beethoven. Symphony No. 3 "Eroica"
Seoul Philharmonic Orchestra
Conductor - Markus Stenz
Dong Hyek Lim - piano (South Korea)
05
October, 2019
8:00 pm, Sat
Seong Jin Cho
Piano Recital
Mozart: Fantasia in D minor, Piano Sonata in B Major; Schubert: Wanderer Fantasy; Berg: Piano Sonata op. 1; Liszt: Sonata h-moll
06
October, 2019
8:00 pm, Sun
Music of the Soviet cinema
Conductor - Maxim Alexeev
Dunaevsky: Overture to "The Children of Captain Grant"; Shostakovich: The Gadfly Suite; Schwartz: "Melodies of the White Night", suite; Petrov: , "Autumn Marathon", "Petersburg Mysteries", "Amphibian Man"
09
October, 2019
8:00 pm, Wed
Egvard Radzinsky
Recital
Organizers: Studio-1
11
October, 2019
8:00 pm, Fri
Conductor - Dmitry Liss
Soloist - Boris Berezovsky
Triptych of concerts to the 80th birthday of Galina Ustvolskaya
Fedor Ukhatov; Alexandr Palekhov
Tchaikovsky: Piano Concerto No 2; Ustvolskaya: Symphony No. 1; Shostakovich: Symphony No.9
12
October, 2019
7:00 pm, Sat
"Petersburg of Pushkin in the mirror of culture" To the 220th Anniversary of the birth of A.Pushkin
Veniamin Smekhov; Alexei Kortnev; Svetlana Surganova; Dmitry Vysotsky; Anna Geller
Organizers: Dance open
15
October, 2019
8:00 pm, Tue
Valery Gavrilin
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Vassily Soloviev-Sedoy - reciter
Gavrilin: "House on the road", ballet music, Provincial Benefit, a suite from the film music,
Organizers: Andreyev State Russian Orchestra
16
October, 2019
8:00 pm, Wed
Bach and Mendelssohn
Matthias Böhlert - organ (Germany)
Handel: Chaconne in G major; Bruns: Prelude; J.-S. Bach: Fantasia in G major, Partita "Sei gegrüsset, Jesu gütig", ; Mendelssohn: Prelude in D minor, Andante in D major, Sonata for Organ No. 4 in B flat minor; Brahms: Four Organ Prelude
17
October, 2019
8:00 pm, Thur
Beethoven and Penderecki
Conductor - Michail Jurowski (Germany)
Nikita Borisoglebsky - violin
Beethoven: Symphony No.7; Penderecki: Violin Concerto No. 2 "Metamorphoses"
18
October, 2019
8:00 pm, Fri
Khachaturian. "Spartacus"
Bloch. "Schelomo", "Rite"
Conductor - Pavel Bubelnikov
Oleg Sendetsky - cello
Irina Voytsekhovskaya; Irina Buzunova
19
October, 2019
7:00 pm, Sat
IX International Conservatory Week Festival
Symphony Orchestra of the St. Petersburg State Conservatory
Artistic director and conductor - Alexander Soloviev
Choir of the St. Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Artistic director - Anton Maksimov
Conductor - Finnegan Downie Dear (UK); conductor - Guntis Kuzma (Latvia); conductor - Vladimir Altschuler
Robertas Beinaris - oboe (Lithuania); Egils Upatnieks - oboe
Elgar: Introduction and Allegro for Strings; Rimsky-Korsakov: Scene from opera-ballet Mlada, Capriccio espagnol
Supported by: British Embassy Moscow, British Council, Consulate General of the Republic of Latvia in St. Petersburg, Consulate General of the Republic of Lithuania in St. Petersburg, Consulate General of Estonia,
Organizers: Interproject
20
October, 2019
8:00 pm, Sun
Armenia
Conductor - Pavel Bubelnikov
Sergei Nakariakov - trumpet
Khachaturian : "Masquerade", Suite from music for Lermontov's drama, "Spartacus" & "Gayane", Excerpts from music ballets; Harutyunyan: Concerto for trumpet and orchestra
21
October, 2019
8:00 pm, Mon
Mozart. Requiem
Conductor - Teodor Currentzis
MusicAeterna Chior
Conductor - Teodor Currentzis
Sandrine Piau - soprano; Ann Hallenberg - mezzo-soprano; Sergey Godin - tenor; Evgeny Stravinsky - bass
22
October, 2019
8:00 pm, Tue
Conductor - Mario Venzago
Soloist - Andrei Ionita
Dvořák: Cello Concerto; Ravel: Rapsodie espagnole, Daphnis et Chloé, the 2nd suite
23
October, 2019
8:00 pm, Wed
Mikael Tariverdiev
Concerto in Romantic Style
Conductor - Evgeny Khokhlov
Lydia Kovalenko - viola
Vera Tariverdieva - presenter
Tariverdiev: Music for "Seventeen Moments of Spring", "Irony of Fate, or Enjoy Your Bath", "Passenger from the "Equator"", "Golden River", "Fate of the Resident", "King Stag", Concerto in Romantic Style for viola and string orchestra
24
October, 2019
8:00 pm, Thur
Simon Ghraichy
Piano Recital
Schumann: Humoreske
Organizers: Foris Art
25
October, 2019
7:00 pm, Fri
The 10th International Festival of Chamber Music "Silver Lyre"
Singolo Orchestra
Conductor - Iaroslav Zaboiarkin
Amit Peled - cello (Israel); Frederieke Saeijs - violine (Netherlands); Peter Laul - piano
Eccles: Sonata for Cello and Piano in G minor; Bruch: "Kol Nidrei" for Cello and Orchestra; Bernstein: Serenade for Violin and Strings; Elgar: Serenade for String Orchestra; Shostakovich: Piano Concerto No 1
Supported by: Consulate General of the Netherlands, Consulate General of the State of Israel in Saint Petersburg,
Organizers: Philharmonic Society
26
October, 2019
8:00 pm, Sat
Evening of Waltz
Conductor - Alexander Kantorov
Glinka: Waltz Fantasy; Glazunov: Concert Waltz No 1; Tchaikovsky: Waltz from The Sleeping Beauty; Petrov: Waltz From The Television Series "Petersburg Secrets"; Sviridov: Waltz from the musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"; Sibelius: Valse Triste; Waldteufel: "The Ice Skaters", Waltzs, Sirens, Waltz; J. Strauss II: "Roses From The South", "Wine, women, and song" Waltz, Waltz "Where the Lemon Trees Bloom", "Tales From The Vienna Woods" Waltz, On The Beautiful Blue Danube
27
October, 2019
8:00 pm, Sun
Conductor - Charles Dutoit
Soloist - Dmitry Khrychev
Beethoven: Overture to "Die Geschöpfe des Prometheus"; Elgar: Cello Concerto; Stravinsky: Firebird, music of the ballet
28
October, 2019
8:00 pm, Mon
Renata Litvinova
Recital
Organizers: Planet plus
29
October, 2019
8:00 pm, Tue
Bach, Dukas, Offenbach
Conductor - Valery Ovsyanikov
Valery Kuleshov - piano
J.-S. Bach: Piano Concerto in D major, Piano Concerto in G minor; Dukas: L'Apprenti sorcier; Offenbach: "La belle Hélène" Ouverture, "Orphée aux Enfers" Ouverture
31
October, 2019
8:00 pm, Thur
"Suliko" Tbilisi Opera Theater Singers Ensemble
Georgian folk songs, religious chants and city songs (cappella and with folk instruments (salamuri, panduri, chonguri) and classical guitar
Cancelled concert
St. Petersburg Philharmonia Title Partner
Grand Hall:
191186, St. Petersburg, Mikhailovskaya st., 2
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00, 064
Small Hall:
191011, St. Petersburg, Nevsky av., 30
+7 (812) 571-83-33, +7 (812) 571-42-37, 064
Box office opening hours: 11 am to 8 pm (on concerts days to 8.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Box office opening hours: from 11 am to 7 pm (on concerts days to 7.30 pm)
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
© 20002020 Saint-Petersburg Philharmonia