What's on
Repertoire
June 2019
www.philharmonia.spb.ru
01 June, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Concert of Laureates of the International Tchaikovsky Competition for Young Musicians
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Titov
Ilia Papoian - piano
Ivan Sendetsky - cello
Tchaikovsky: Piano Concerto No 1; Shostakovich: Cello Concerto No 2
01 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
The 4th International Youth Competition of Classic Solo Performance "Nota bene!"
"Ensemble" Symphony Orchestra
Mikhail Chernigovsky
Sofia Mel'nik
Eugenia Sadovnikova
Mark Fakhrutdinov
Igor Smaliy
Gleb Sokolov
Alexander Volkov
Sofia Berlova
Nelly Kuznetsova
03 June, Monday 7:00 pm
Small Hall
Alexander Maslov and Nika Melnikova
Piano Duos
Sviridov: Musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"
04 June, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Stravinsky. "Firebird"
Berlioz. "Symphonie fantastique"
XIV International Festival "Musical Collection"
Conductor - Nikolay Alexeev
Denis Kozhukhin - piano
04 June, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
Mikhail Glinka
215th Birthday Anniversary
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Alexander Kantorov
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila, , Dances from Ruslan and Ludmila, Waltz Fantasy, , Kamarinskaya
05 June, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Offering to Alexander Pushkin
To the 220th Anniversary of the Birth
XIV International Festival "Musical Collection"
Conductor - Alan Buribaev (Kazakhstan)
Tatiana Ryaguzova - soprano
Alexander Kuznetsov - baritone
Glinka: Overture from Ruslan and Ludmila; Lyadov: "In memory of A.S.Pushkin", Polonaise; Dargomyzhsky: Slavic and Gypsy Dances from the Opera “Mermaid”; Rimsky-Korsakov: Three Miracles from The Tale of Tsar Saltan, Wedding Procession and Finale from "Golden Cockerel"; Tchaikovsky: , Onegin's Aria from "Eugeny Onegin", The final scene from the opera "Eugene Onegin", Ballad of Tomsky from the opera "Pique Dame" ("Queen of Spades"); Prokofiev: "Eugene Onegin", excerpts of music for the dramatic performance of the Chamber Theater; Rachmaninoff: Ïåñíÿ Çåìôèðû èç îïåðû «Àëåêî», Aleko's Cavatina; Sviridov: Waltz from the musical illustrations to A.S. Pushkin's "Snowstorm"
05 June, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Duet. Nefedov & Feldman
J.-S. Bach: Goldberg Variations; Pachelbel: Canon; Bach: Goldberg Variations; Purcell: Ground in C minor; Handel: Menuet; Rameau: "Les Sauvages"; Pachelbel: Canon in D major; Piazzolla: "Histoire du Tango", Two Etudes for Flute (arr. of G.Nefedov), "Invierno Porteño" (arr. of S.Assad/A. Feldman), "Escualo"; Powell: Samba and Prelude; Benson: "Affirmation"; Wonder: "Isn't She Lovely"; The Beatles: "Norwegian Wood"; Zawinul: "Mercy, Mercy, Mercy"
08 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Anna Laukhina
Violin Music Evening
Schumann: Sonata No 1 in A minor for Violin and Piano; Saint-Sa¸ns: Introduction et rondo capriccioso; Schumann - Kreisler: Romance in A Major; Kreisler: "The Torments Of Love", Love's joy, ; Bizet - Waxman: Fantasia on Themes from "Carmen" for Violin and Orchestra; de Falla - Kreisler: "Spanish Dance" for violin and piano; Bartók: Romanian Folk Dances
09 June, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor - Felix Korobov
Soloist - Lukas Geniušas
XIV International Festival "Musical Collection"
Saint-Sa¸ns: Bacchanale from "Samson and Delilah", Piano Concerto No 2; R. Strauss: Sinfonia Domestica
09 June, Sunday 3:00 pm
Small Hall
Dedicated to Olga Kurnavina
Ivan Bessonov - piano
Ilia Papoian - piano
Denis Evstykhin - piano
Alina Fedoseeva - piano
Ekaterina Fedoseeva - piano
Vlada Razumova - piano
Daria Shaposhnikova - piano
Dmitrii Petrov - violin
Ekaterina Rumyantseva - piano
Maria Rumyantseva - piano
Varvara Pryadeeva - piano
Vasily Bystrov - cello
Grigory Volobuev - clarinet
Anna Rychkova - piano
Varvara Eryomina - piano
Anna Viera - flute
09 June, Sunday 7:00 pm
Small Hall
Music of Petersburg composers
State Russian Concert Orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Albert Khatmullin - bayan
Inna Gladovskaya - domra
Evgeniya Markova - domra
Vladimir Kirasirov - guitar
Pavel Chizhik - xylophone
Petrov; Bibergan; Pleshak
10 June, Monday 8:00 pm
Grand Hall
Evening of Popular Classics
"Klassika" St. Petersburg State Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Kantorov
Rossini: Overture from "L'italiana in Algeri"; Glinka: Souvenir d'une nuit d'été à Madrid; Smetana: "Vltava" from Cycle of Symphonic Poems "My Country"; Sibelius: "Finland", symphonic poem; Verdi: Overure from "I vespri siciliani"; Tchaikovsky: Hungarian and Spanish dances from the "Swan Lake" ballet, Trepak, Chinese and Arabic dances from the "Nutcracker" ballet; Gershwin: American in Paris, tone poem
11 June, Tuesday 8:00 pm
Grand Hall
Orff. Carmina Burana
XIV International Festival "Musical Collection"
St. Petersburg State University Students Choir
Concert Choir of the St. Petersburg State University of Culture
"Perezvony" Choir
Larissa Yarutskaya - artistic director
Conductor - Vladimir Altschuler
Alexandra Repina - soprano
Boris Stepanov - tenor
Vladimir Tselebrovsky - baritone
11 June, Tuesday 7:00 pm
Small Hall
From the repertoire of Feodor Chaliapin
Participants of the youth project "Opera class"
"Signum"
Petr Gaydukov - artistic director
Vladimir Felyauer - bass
Edem Umerov - baritone
Mikhail Kolelishvili - bass
Andrey Udalov - bass
Evgeny Nagovitsyn - tenor
Miroslav Molchanov - bass
Valery Kaula - bass
Anastasia Mikhalevskaya - mezzo-soprano
Ksenia Felyauer - director
Anton Kuznetsov - director
Fedor Fedorov - director
Alexandra Pobedonostseva - director
Eugeny Goncharov - director
Ekaterina Ponarina - piano
Anatoly Stepanov - piano
Alexander Larionov - piano
Elena Melnikova - piano
Yulia Sydygbaeva - piano
Nikita Kachaev - piano
Yaroslava Serdobolskaya - piano and commentary
Irina Sharapova - choreography
Daria Nigmatullina
Glinka: "Ruslan and Ludmila"; Dargomyzhsky; Rubinstein: "The Demon"; Gounod; Mussorgsky: "Boris Godunov"; Verdi: Don Carlos; Massenet: "Don Quichotte"; Boito: "Mefistofele"
12 June, Wednesday 7:00 pm
Grand Hall
Borodin, Shostakovich, Prokofiev, Tchaikovsky
St. Petersburg State Academic Symphony Orchestra
Conductor - Alexander Titov
Ilia Papoian - piano
Anna Vikulina - soprano
Shostakovich: Festive Overture; Borodin: Polovtsian Dances; Prokofiev: Piano Concerto No 1; Glière: Concerto for Coloratura and Orchestra; Tchaikovsky: "The Year 1812", festival overture
12 June, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Musical Route
Leningrad Oblast Symphony Orchestra
Artistic director and conductor - Mikhail Golikov
Lyadov: Eight Russian Songs
13 June, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Yulianna Avdeeva
Mussorgsky. "Pictures at an Exhibition"
Chopin
XIV International Festival "Musical Collection"
Yulianna Avdeeva - piano
Chopin: Nocturne No 20, Nocturne in F Major, op. 15 No 1, Ballade No. 3 in A flat Major, Prelude in Ñ sharp minor, Scherzo No 3, Mazurkas op. 59, Polonaise No 6 in A flat major; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition
13 June, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Baltic Tour. St.Petersburg - Helsinki - Tallinn
Taneyev Quartet
Ilia Kozlov - violin
Dmitrii Koriavko - violin
Denis Gonchar - viola
Dmitrii Khrychev - cello
Lev Klychkov - violin
Maksim Pankov - piano
Sibelius: Ballade, Nocturne; Tchaikovsky: Melody
14 June, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Schubert. Symphony No. 8
Berg
J.Strauss II
XIV International Festival "Musical Collection"
Conductor - Hans Graf (Austria)
Artem Vargaftik - presenter
Schubert: Symphony No 8; Berg: Three Pieces for Orchestra; J. Strauss II: Die Fledermaus, Overture, "Stadt und Land" Polka Mazurka, "Bei uns Haus" Waltz, "Perpetuum mobile" Polka, "Roses From The South"
14 June, Friday 7:00 pm
Small Hall
The Four Seasons. Version 2.0
XIV International Festival "Musical Collection"
Divertissement Chamber Orchestra
Ilya Ioff - artistic director and soloist
Vera Chekanova - soprano
Piazzolla - Desyatnikov: The Four Seasons of Buenos Aires; Desyatnikov: "The Russian Seasons"
15 June, Saturday 8:00 pm
Grand Hall
Leo Kraemer
Organ Evening
XIV International Festival "Musical Collection"
J.-S. Bach; Mendelssohn
15 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
"New Silk Road"
Guzhzhenista Ensemble
Lei Hua - artistic director
Russian Orchestra of the St.Petersburg Rimsky-Korsakov State Conservatory
Conductor - Vyacheslav Glazunov
conductor - Ilya Sitkin
Natalia Shkrebko - domra
Eugeny Zhelinsky - balalayka
Sergey Nikulshin - tenor
Ivan Kishkin - accordeon
Lybov Startseva - gusli
Varvara Emelyanova - gusli
Maria Vakhrusheva - soprano
16 June, Sunday 8:00 pm
Grand Hall
Conductor and soloist - Federico Mondelci
XIV International Festival "Musical Collection"
Alexander Malich - presenter
Rota: "La Strada", Suite; Morricone: Music from films A Gang Story, New Paradise Cinema, Marco Polo, The Legend of 1900; Nyman
18 June, Tuesday 1:00 pm
Small Hall
The XVI International Tchaikovsky Competition
19 June, Wednesday 8:00 pm
Grand Hall
Poland
XIV International Festival "Musical Collection"
Conductor - Andrey Boreyko
Polina Osetinskaya - piano
Chopin: Polonaise and Waltz, Piano Concerto No 1; Lutoslawski: Concerto for Orchestra
19 June, Wednesday 12:00 pm
Small Hall
The XVI International Tchaikovsky Competition
20 June, Thursday 8:00 pm
Grand Hall
Andreyev State Russian Orchestra
Andreyev State Russian Orchestra
Conductor - Dmitry Khokhlov
Vyacheslav Zmeu - pan flute
Glinka; Tchaikovsky; Lyadov; Brahms; Dvořák
20 June, Thursday 1:00 pm
Small Hall
The XVI International Tchaikovsky Competition
21 June, Friday 8:00 pm
Grand Hall
Haydn. Oratorio "The Seasons"
XIV International Festival "Musical Collection"
LEGE ARTIS Chamber Choir
Boris Abalyan - artistic director
St. Petersburg Choral Collegium
Nikolai Romanov - artistic director
Conductor - Leo Kraemer (Germany)
Olga Shurshina - soprano
Oleg Losev - tenor
Ilya Mazurov - bass-baritone
21 June, Friday 1:00 pm
Small Hall
The XVI International Tchaikovsky Competition
22 June, Saturday 1:00 pm
Small Hall
The XVI International Tchaikovsky Competition
24 June, Monday 7:00 pm
Small Hall
Valery Kuleshov
Piano Recital
XIV International Festival "Musical Collection"
J.-S. Bach: Passacaglia and Fugue in c minor, BWV 582; Liszt: , , ; Rachmaninoff: Preludes
25 June, Tuesday 6:00 pm
Grand Hall
XVI International Tchaikovsky Competition
Conductor - Nikolay Alexeev
26 June, Wednesday 6:00 pm
Grand Hall
XVI International Tchaikovsky Competition
Conductor - Nikolay Alexeev
26 June, Wednesday 7:00 pm
Small Hall
Evgeny Izotov and State Russian Concert Orchestra
State Russian Concert Orchestra
Artistic director and conductor - Vladimir Popov
Tchaikovsky: The Seasons; Mussorgsky: Pictures at an Exhibition
27 June, Thursday 6:00 pm
Grand Hall
XVI International Tchaikovsky Competition
Conductor - Nikolay Alexeev
27 June, Thursday 7:00 pm
Small Hall
Music for Lute
XIV International Festival "Musical Collection"
Reveries Ensemble (Switzerland / Poland / Russia)
Christine Gabrielle - lute, soprano
(Switzerland)
Alisa Birula - organ, lute
(Poland)
Anna Kowalska - theorbo, baroque guitar
(Poland)
Anton Birula - lute
28 June, Friday 7:00 pm
Grand Hall
"Step Forward" Festival
Conductor - Stanislav Kochanovsky
Nikita Pletnev - piano
Ruslan Sack - piano
Maria Fedotova
Alexander Zhuikov
Yekaterina Fenina
Elizaveta Zakharova
Mozart: Piano Concerto No. 8, Aria of Figaro from "Le Nozze di Figaro", Duet of Susanna and Figaro from "Le Nozze di Fogaro", Aria of Susanna from "Le Nozze di Figaro"; Salieri: Concerto for Oboe, Flute and Orchestra; Saint-Sa¸ns: Piano Concerto No 2; Tchaikovsky: Violin Concerto
28 June, Friday 7:00 pm
Small Hall
Miroslav Kultyshev
Piano Recital
XIV International Festival "Musical Collection"
Schumann: Kreisleriana; Liszt: Rhapsody No. 19; Debussy: 12 Piano Etudes
29 June, Saturday 7:00 pm
Small Hall
Verge of romance
Irina Bogacheva - mezzo-soprano
Sergey Romanov - baritone
Eugenia Kravchenko - soprano
Larisa Pominova - mezzo-soprano
Pelageya Kurennaya - soprano
Sergey Muraviev
Alexandra Kabanova
Artem Savchenko
Alexander Kulinkovich
Anna Zhikhareva
Elena Gaudasinskaya - piano
Irina Sharapova - piano
Irina Soboleva - piano
Semen Zaborin - piano
Anastasia Timofeeva - piano
Eduard Kiprsky - piano
Maria Chistyakova - piano
Nikita Kozhevnikov - piano
+7 (812) 240-01-80, +7 (812) 240-01-00
+7 (812) 240-01-70
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
Lunch Break: 3 pm to 4 pm
«Saint-Petersburg Philharmonia»